Brand

Diskuse - Focení na dlouhý čas

Nicolle

23 příspěvků

Dobrý podvečer, mám taky dotaz. Chtěla jsem fotit na dlouhý čas, ať už vodu, západ slunce či auta v pohybu (v noci). Našla jsem si i návody jak mít co nastavený, ale ať vyfotím co chci, na jakýkoliv program, čas, clonu atd. tak mi vznikne bílá přepálená fotka.. 

jinak fotím má canon eos 600d + 50mm (nebo Tamron 20-40 či canon 18-55) u všeho mi to udělá to samé. 

poradite mi nějak prosím? 

před 6 lety

Luboss7

31 příspěvků

Rada je jednoduchá. Treba použiť ND filter, ktorý umožní použiť dlhšie časy. Napr. ak fotíš západ slnka, máš pri ISO 100 a clone 8 expozičný čas 1/125 s (to je príklad, uvidíš čo ti ukáže expozimeter vo foťáku). Ak zacloníš najviac ako sa na objektíve dá, napr. na clonu 22, vychádza expozičný čas cca 1/15 s (tri exp. stupne 11-16-22, teda 8x menej svetla a teda aj o tri celé kroky dlhší čas- 8x dlhší, expozícia je teda rovnaká). Pokiaľ použiješ dlhší čas, napr. 1s, alebo až 10 s, tak fotku jednoducho beznádejne prepáliš a bude celá biela. Ale to snáď poznáš :-)

Keď použiješ napr. filter ND 1000 (ktorý prepustí len tisícinu svetla), tak môžeš použiť 1000x dlhší čas, v uvedenom prípade 60 s. To isté je pri vode, ak chceš použiť bez filtra dlhé časy, musíš fotiť vyslovene za šera, keď je veľmi málo svetla, inak tiež fotky prepáliš. Prečo máš prepálené aj autá v noci neviem, možno si fotila v presvetlenom meste a mala vyššie ISO?

před 6 lety

Luboss7

31 příspěvků

Ešte na doplnenie. Pri dlhej expozícii pouzijes hlavne režim M z 2 dôvodov. Ak je málo svetla nefunguje expozimeter a expozíciu si treba vyskúšať. Pozor len na displej, v tme vyzerá snimok oveľa jasnejšie ako naozaj je. A za 2 potme býva často veľký dynamický rozsah, sú tam jasné svetlá aj tmavé oblasti. Takže sa ťažko určuje správna expozícia.

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj Nicolle, jak dlouhého času expozice (v sekundách) se snažíš dosáhnout? Když nastavíš režim priority clony (A) a maximální clonové číslo na objektivu (F16 nebo víc), ISO zamkneš na nejnižší hodnotě (100 nebo míň), měl by ti foťák dopočítat čas expozice podle stavu okolního světla. Fotka při tomto nastavení by neměla být ani příliš světlá, ani příliš tmavá (pokud foťák vyloženě blbě neměřil). Uděláš fotku a podle toho jak to dopadlo můžeš přepnout na režim M, nechat clonu i ISO a zkracovat čas (pokud byla moc světlá) nebo ho prodlužovat (pokud by mohla být i světlejší).

Co jsem fotil v krajině s cílem získat touto cestou co nejdelší čas, dostával jsem se na časy od 0,5s po 2s. S tím, že vyloženě na sluníčku máš smůlu a v okolí bude tolik světla, že se času půl sekundy ani nepřiblížíš. Pak je skutečně potřeba omezit světlo pronikající do objektivu nějakým ND filtrem (s tím jsem zatím neexperimentoval).

Od půl sekundy dál můžeš celkem pohodlně nechávat rozmazat pohybující se věci nebo naopak cíleně rozmazávat obraz pohybem foťáku (třeba "lesní klasika", kdy rozmažeš kmeny stromů, že to vypadá skoro jako nějaká olejomalba... u mne třeba zde:https://www.fotoradce.cz/dlouha-chvile-v-lese).

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

U těchto snímků ti většina programů nepomůže, ale co zkusit vypnout automatické ISO a použít manuální nastavení aparátu. Např. západ slunce- ISO 100, clona 11 a čas dle jasu slunce. Poté snímek zkontrolovat na displeji a dle jeho podání  udělat další snímek s jiným časem. (kratší to ztmaví a delší zesvětlí) Fotit do RAW a pokud možno s přechodovým filtrem (šedý, tabák, atd) , což by ti to ještě usnadnilo.

Zde je něco o expozici https://www.milujemefotografii.cz/proniknete-do-taju-expozice-rozdil-mezi-technicky-spravnou-a-kreativni-expozici . Vem to jako hru a experimentuj s nastavením a při úpravách si zkontroluj v exifu, jak byl aparát nastaven a čsem se do toho dostaneš.

před 6 lety

Stanislav Souček

4569 příspěvků

Jestli mohu vstoupit se svou troškou, tak já bych to řešil takhle: Režim AV, nastavit minimální ISO a nechat stroj dopočítat čas! Pokud by čas byl stále příliš krátký, zvýším clonové číslo(pokud to dovoluje můj záměr, DOF atd.), případně použil ND filtr. Jiné cesty není. Případně počkat, až bude méně světla. Je pravdou, že expozimetr v přístroji v mezních světelných situacích nebude reagovat(přesněji, světla bude méně, než bude expozimetr schopen změřit) a pak bude třeba trochu experimentovat. Řešení nám usnadní i nastavení přístroje "simulace expozice", kde uvidíme snímek(jeho krytí), tak jak bude uložen na kartu. 

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.