Brand

Diskuse - Fotoaparát na "expedici"

Michal

11 příspěvků

Zdravím, mám v plánu jet na 4 měsíční trip autem z Česka do Mongolska a chtěl bych všechny ty krásy zachytit v co nejlepší kvlaitě. Vlastním Olympus pen 6, ale jeho obrazová kvalita není dostačující a nemá hledáček. Můžu se zeptat co by jste mi případně mohli doporučit za zrcadlovku okolo 15 tisíc (počítám s tím že fotoapárat nemusí přežit, proto nechci předražený). Děkuji

před 5 lety

František

921 příspěvků

No Michale to bude asi těžká odpověď, aby to mělo smysl... jako pořídit něco co by mohlo fyzicky vydržet a fotilo to.... ze segmentu zrcadlovek... to by bylo asi něco železného, utěsněného, včetně objektivů..na Mongolsko bych si tipl, že užiješ mj. výbavu na krajiny....když tak nad tím přemýšlím...nějak mi to pořizování do15t nevychází... nebyl by lepší pochystat ten PEN na co nejlepší výkon, soustředit se na zdroj, objektivy, možná stativ, filtry a fotit s tím co máš? Myslím, že s PENem se dá fotit slušné fotky, kdyby jsi si se vším dal práci, myslím by byl výsledek možná lepší, než vyrazit s nevybaveným novým foťákem byť o fous "lepším"... napadl mě některý Pentax, nebo Nik 3400, ale holé bez slušných objektivů....to bude tak asi nastejno a ještě proinvestuješ koruny. Ale je  to jen názor...třeba se kolegové přidají... :-) ?s něčím do placu..

 

před 5 lety

Michal

11 příspěvků

 Já k tomu mám objektivy : Panasonic Lumix G 20mm f/1.7  Olympus M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm f/3.5-5.6 II R 2 roky starý, Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm f/4.0-5.6 . Nejhorší je focení krajiny kdy vzdálenější objekty nejsou dobře proklesné a fotka má opar, který potom nejde pořádně odstranit v počítači, přikládám ukázkové foto, nevím jestli je to foťákem nebo mnou.. https://photos.app.goo.gl/pWRXCmvPaUwgCWVq9 

před 5 lety

Stanislav Souček

4569 příspěvků

 Já k tomu mám objektivy : Panasonic Lumix G 20mm f/1.7  Olympus M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm f/3.5-5.6 II R 2 roky starý, Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm f/4.0-5.6 . Nejhorší je focení krajiny kdy vzdálenější objekty nejsou dobře proklesné a fotka má opar, který potom nejde pořádně odstranit v počítači, přikládám ukázkové foto, nevím jestli je to foťákem nebo mnou.. https://photos.app.goo.gl/pWRXCmvPaUwgCWVq9 

před 5 lety

Mlžný opar je naprosto přirozený. K jeho potlačení poslouží UV filtr.

před 5 lety

František

921 příspěvků

a někdy naopak je dobrý pro zdůraznění vzdáleností... a jak píše Standa je to právě UV filtr, který mnozí používají jako "krytku" objektivu namísto toho, aby se s ním dělalo to co má...tedy potlačilo modré zbarvení fotek v místech kde je nadměrné UV záření ( mezi to patří vysokohorské podmínky, moře a spol... ) Podle náhledu na ty fotky....viz odkaz... já bych to vybavení neodepisoval... Ještě mě napadlo, že částečně by to v některých podmínkách asi řešil i polarizační filtr... Každopádně to své vybavení by jsi zrcadlovkou a objektivy co by něco zásadního přinesly do15t asi těžko nahradil. 

před 5 lety

Stanislav Souček

4569 příspěvků

František má pravdu, ani já bych tu techniku neodepisoval. Možná že by se dal i dokoupit hledáček do sáněk na blesk. Při fotografii krajiny by ani nebylo třeba řešit vzniklou paralaxu. A pak, na cesty se mi zdá zrcadlovka přecejen velká a neskladná krabice.

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Jak píší pánové přde mnou, dokoupit na ten 14-42 sluneční clonu (http://slunecniclony.cz/slunecni-clony-pro-olympus/549-jjc-lh-40-pro-olympus.html )

 a UV filtr + polarizák. Např. (https://www.daganet.cz/slim-filtr-hoya-uv-pro-1/10033-hoya-pro-1-digital-dmc-filtr-uv-37mm.html + https://www.eshopnet.cz/filtr-hoya-fusion-antistatic-cir-pl-37-mm ) a na ten 40-150 UV filtr (https://www.eshopnet.cz/hoya-uv-pro1d-58-mm  ). S UV, snímky nebudou trpět oparem a polarizák prokreslí oblaka a dodá lepší barvy (při řádném použití). Odkazy jsou jen informativní, pro jaké filtry se rozhodnete je na vás.

Zde zkuste hledáček ( https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=550315 ).

před 5 lety

BikerPavelBiker

11 příspěvků

Naprosto souhlasím... Ještě si dovolím přidat zásadní věc, a to, jakým způsobem fotky upravuješ (přes RAW)? Nebo používáš rovnou tak, jak jsou vyfocené...? Postproces může udělat velký rozdíl... Znáš všechny funkce foťáku? Víš, co které nastavení znamená, co udělá? Jakým způsobem ostříš? (To nemyslím nijak zle...jen abychom neřešili nuance). V tuto chvíli již vlastníš pokročilejší fotovýbavu. Zvyšování kvality pak už roste s cenou exponenciálně...:-)

 

Pokud Ti jde o kvalitu (předpokládám ostrost), pak bych spíš zvažoval jiné objektivy - to tělo toho v tom moc nepřidá - kromě toho Panasonicu máš základní setové objektivy. Bohužel cena kvalitnějších je spíš nad 15 000/kus. Záleží, jakým ohniskem nejčastěji fotíš. Pokud spíše širším, tak je velmi dobrý (a malý) objektiv Olympus 9-18, zvláště na té širší straně, který se dá sehnat pod 10000 na bazaru. A může Ti nahradit záklaďák... Pokud bys chtěl nekompromisní krajinářský model, tak pak bych velmi doporučil 12-100/4 od Olympusu, ale to je cenově jinde. (Ale kvalita je neskutečná od širokého úhlu až po kratší teleobjektiv...bez nutnosti přehazovat objektivy!) To jen, kdyby Tě to focení chytlo, tak pak to máš i k nejlepším současným tělům m4/3 - přesně expediční výbava...) Nechci ale rozvádět rady za téměř 2x cenu, než cos navrhoval...

Další možností v oblasti ultraširokáčů je výborný Loawa 7,5/2,0 (ale manuální ostření!), u teleobjektivů pak jsou Olympus 75/1,8 (na bazaru i pod 15000) nebo 40-150/2,8 (kolem 22000 se dá v zahraničí sehnat nový)...

 

Naopak bych třeba nedoporučil Olympus 12/2,0, Olympus 12-40/2,8 - třeba jsem měl pech na horší kusy.

 

Píšu jen o objektivech, se kterými mám vlastní zkušenost.

 

Filtry ostrosti nepřidají...maximálně příliš neuberou:) Co se týče oparu, nečekej zázrak ani od UV filtru...

 

Zrcadlovkou si v této cenové hladině "pomůžeš" akorát tak co do hmotnosti batohu... (Hlavně by k tomu chyběly objektivy-jiný systém!, tudíž bys za 15000 nakoupil nejzákladnější model s nejzákladnějšími objektivy, a byl bys na tom hůř než teď!)

 

Jenom doporučím osobní zkušenost, pokud bys zvažoval objektiv z druhé ruky, pak je dobrá nabídka na www.paladix.cz, pokud bys zvažoval nový, tak je velmi výhodná nabídka na www.hdewcameras.co.uk (mnohokrát i levněji než na bazaru!). 

před 5 lety

BikerPavelBiker

11 příspěvků

Ještě mě napadlo... Pokud bys nový foťák chtěl zejména kvůli kvalitě fotek, pak platí, co jsem napsal, pokud Ti velmi chybí hledáček, pak bych zvážil buď dokoupit hledáček nebo některý model OM-D... pak podle náročnosti, co vše od něj očekáváš... To ale rapidně kvalitu fotek nezlepší...

před 5 lety

BikerPavelBiker

11 příspěvků

 Také jsem se mohl podívat nejdřív na bazar...:-) Tak hodně štěstí!

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Ty UV dopručuji, neb mongolské hory dosahují výšek nad 4000m a tam se ten filtr uplatní a na stepích v nížinách proti tetelícímu se vzduchu trochu též, ale hlavně je potřeba fotit do RAW a zvládnout postproces. 

před 5 lety

Martin

283 příspěvků

Použití UV filtru mělo svůj význam pro odfiltrování UV záření (snižujícího kontrast fotografií) v časech před nástupem digitální éry. U digitálních fotoaparátů ale stejně dobře UV záření odfiltruje ochranný lowpass filtr před snímačem. UV filtry se doporučují už jen pro mechanickou ochranu přední čočky objektivu. 

Pro krajinářskou fotografii má v praxi mnohem větší přínos použití polarizačního filtru, který je v postprocesu nenahraditelný.

Jinak s fotografováním do RAW + zvládnutím následné úpravy snímků v PC naprostý souhlas, ať už s filtrem či bez...

P.S. proti tetelícímu se vzduchu nepomůže žádný filtr... :)

před 5 lety

František

921 příspěvků

S Martinem souhlasím...aspoň v souvislosti s Michalovým aparátem ano. Nakolik řeší nebo neřeší Lowpass filtr UV si netroufám hádat, byť je to zřejmě dostatečně účinný UV filtr, ale jestli na 100% netuším a nikde jsem se to nedočetl. Možná by se našel nějaký šťoural, aby takovou tématiku prakticky zkusil a dal k dobrému.. Pokud by koho všeobecně zajímala tématika UV filrů dá se přečíst kupříkladu toto: https://www.fotofiltry.eu/clanky/vsechno-o-uv-filtru-fototahak-online-i-ke-stazeni-zdarma-78.html

Já přidám svůj názor...v době , kdy jsem používal téměř všechny objektivy, které se daly označit přívlastkem "setové" jsem žádný ochranný filtr ve smyslu krytu čočky nepouříval. Laciný by to ještě zhoršil a kvalitní by stál víc než objektiv sám... Dnes na objektivu UV nasazeno mám. Časem jsem i na svém jednom objektivu našel na předním členu ťukanec a to dávám na techniku pozor. Naštěstí je to na laciném zoomu do 300mm tak na fotkách nic není poznat. 

Používání UV filtru možná bude zajímat některé fotografy, kteří mají těla v nichž není nově použitý antialiasing filtr, tak UV filtry možná dojdou použití i v té digitální éře.

F

před 5 lety

Martin

283 příspěvků

I u fotoaparátů, které AA filtr nemají /nebo jen slabý/, se používá vždy tzv. cut filtr, který ořezává světelné spektrum o UV a IR záření, poněvadž na toto jsou fotobuňky snímače přiliš citlivé. Takže snímač zcela bez ochranného skla/filtru prostě neexistuje. 
před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.