Brand

Diskuse - Fotoaparát okolo 15tis.

Marta

7 příspěvků

Dobrý den a ahoj,
ačkoli je tu podobných témat několik a pročítala jsem je, chtěla bych vás poprosit o radu s výběrem foťáku zhruba v cenové relaci 15 tisíc. Jsem poměrně začátečník, ale náš starý kompakt, co máme doma už mi není uplně dostačující a tak koukám po něčem novém. Četla jsem různé recenze, prohlížela si parametry, porovnávala, ale bohužel nedokážu sama poznat, jak velké jsou rozdíly mezi těmito fotoaparáty a který by byl přeci jen nejlepší pro mé účely. Především fotím krajinu a architekturu, ale ráda bych se zaměřila na makro fotografie (doteď to nešlo zejména proto, že to ten náš staříček jednoduše nezvládl) a popřípadě i portréty. Takže jsem vlastně jmenovala skoro všechno. laughing
Vytipované mám zatím fotoaparáty : Nikon D3300, Nikon D3400, Canon 100D, Pentax K-50, Panasonic Lumix DMC-FZ1000, Sony SLT-A57
Budu moc ráda za každou radu, popřípadě i jiný návrh a odůvodnění. Díky!

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj. Základní (a zásadní) otázky by mohly být:
1) chceš řešení "vše v jednom" nebo chceš možnost měnit dle potřeby objektivy?
2) chceš fotit spíš přes náhled na displeji nebo přes hledáček?
3) chceš už z foťáku "hotovou" fotku nebo počítáš s úpravami v editoru?
4) používáš už běžně nějaký program na úpravy fotek?
5) očekáváš něco od možnosti natáčet video?

před 7 lety

Marta

7 příspěvků

Díky za odezvu!
1) takhle, je mi jasné že řešení objektivy by byla lepší volba, protože když bude jak říkáš "vše v jednom" na něčem se to bude muset projevit, ale momentálně si můžu dovolit zainvestovat právě max. do toho základu aneb foťák + základní objektiv. Takže odpovím docela vyhýbavě - nejlépe něco, co mi pro začátek dobře poslouží tak jak to je a později s možností "upgradu" těmi objektivy, ale aby to neznamenalo, že než si na ně vydělám, budou fotky o ničem.
2) tady se narovinu přiznám, že mám zkušenost pouze s focením přes náhled na displeji, takže nedokážu objektivně odpovědět.
3) opět, doteď jsem byla zvyklá, že jsem si v editoru upravila už jen například kontrasty, sytost barev atd., s pokročilejšími úpravami nemám zatím zkušenosti, ale nejsem v zásadě proti tomu se to naučit. 
4) pouze PhotoFiltre, popřípadě Zoner.
5) ne, jde mi čistě o focení.

před 7 lety

Tony

42 příspěvků

Tak i když to bude úplně základní objektiv, jako třeba 18-55, tak fotky budou oproti starému kompaktu nesrovnatelné. 

S tím univerzálním objektivem je to těžší, najít něco univerzálního na krajinu-makro-portréty. 

Je nutné pouze nové zboží nebo by mohlo být i bazarove? 

před 7 lety

Marta

7 příspěvků

Já vím no, že takový najít by asi přímo nešlo, spíš mi šlo o to, aby to byl foťák, u kterého nějakou i delší dobu bude dostačující focení na ten základní jak píšeš 18-55. Ale je pravda, že oproti tomu mojemu kompaktu bude cokoli z výše zmíněných nesrovnatelné, teď už mi jde jen o to vybrat co nejlépe.
Nebránila bych se ani bazarovému. 

před 7 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Marto.

Pokud jsi odpověděla s rozvahou Standovi, pak to vypadá spíše na zrcadlovku, nebo na nějaký kompakt s výměnnými objektivy. Já mám dobrou zkušenost s tělem od Nikonu D 7000 na který se při dobré vůli dá nasadit leccos....tedy lecos od Nikonu, protože např.objektivy se závity M42 mají omezenou možnost ostření, kterou kolegové definují jako nemožnost zaostřit na nekonečno ale v praxi si zaostříš tak do 5ti metrů..podle objektivu. Tahle anomálie není třeba na Canonu, nebo Pentaxu...ale také není nikde psáno, že takový objektiv na Nikon budeš chtít někdy použít, ale raději to píšu hned. Oproti tomu D 7000 "čte" při zaostřování i starší objektivy s MF od Nikonu a některé další a výběr je tak poměrně široký. Samozřejmě i druhovýrobci Sigma a tamron, nebo Tokina vyrábí celý sortiment použitelných objektivů...tedy...ne jenom Nikon..

V Tvém případě bych si ale dokázal představit pro začátek nějaký zoom objektiv s rozsahem mezi 18 a 200mm. Píšu záměrně mezi....on ten začátek na 18mm se dá z nabídky univerzálních objektivů ještě malinko vylepšit a některé Sigmy a Tamrony nabízí 17mm a Nikon dokonce má takový velmi solidní objektiv 16-85mm, ale to by musela být v bazaru velice dobrá koupě, páč tenhle si firma cení cca na 15t....což je nepříliš reálné do stanovené ceny.

nicméně u Megapix. mají D 7000 https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100-ii-bazar-1475917874 , ale dá se to pořídit i jinde a objektiv ? no dovedu si představit https://bazar.fotoskoda.cz/b960057074-cz-nikkor-afs-dx-181053556g-ed-vr ....tohle pokryje amatétovi bez dalších požadavků běžné potřeby s nadhledem. Co se týče pevných objektivů s tímto tělem by jsi si mohla dovolit i takovýto úlet mezi objektivy určené pro plnoformátové snímače... 

https://foto.bazos.cz/inzerat/77371821/Nikon-50mm-18-D.php ...je to jen příklad, že pak se dá pořídit i pevná padesátka na portréty za slušné peníze.. a na D 7000 bude běhat i s AF...protože tělo D 7000 má pohon pro tyto starší objektivy v těle...jako celá řada D 7xxx, což nižší nemají...

Ale celý tento příspěvek ber jako námět,, možnost.... myslím, že by jsi dobře pořídila i s D 3300 https://www.megapixel.cz/nikon-d3300-telo-bazar-1493377521?backlink=cg6dv jak vidíš ušetříš tak 2000 ale jsi rázem v nejnižší třídě Nikonů, což ovšem neznamená, že to nefotí...Tohle i fotí,.... jen některé vymoženosti budeš muset oželet. ( na můj vkus je jich za dva T. docela dost... ;-)

Otázka ovšem je, jestli budeš sebou nosit zrcadlovku, kde váha a velikost je docela znatelná, moje D 7000 + objektiv 18-70mm mají totiž  1200g a to se na procházce určitě pozná...zvlášť když pomyslíš na další objektiv  sebou, nebo nějaké příslušenství.

Tolik o nikonu a Can, nebo Pentax  a aparáty Olymp. PEN přenechám rád jiným, kdo s nimi mají více zkušeností....rozhodně je z výběru nezatracuji.

ahoj 

 František

před 7 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Kolegové tu už dobře probrali možnosti zrcadlovek. Navážu ještě těmi systémovými kompakty, a to konkrétně Olympusem. Ten má totiž aktuálně v nabídce sadu E-PL7 + 14-42mm objektiv a k tomu ještě portrétní 45mm/1.8 objektiv + blesk za nějakých osmnáct tisíc. Což mi přijde jako fajn cenovka na to, že je tam ten portrétní objektiv. Makro vyřešíte dokoupením mezikroužků za pár stovek, to už bude maličkost... jediné, co by mohlo teoreticky cyhbět, je větší zoom. Ale ten lze dořešit dokoupením klidně bazarového teleobjektivu a ten bude levný. Jen nevím, jestli by Vám nevadilo pak tahat ve výsledku 3 objektivy... Tak na něj mrkněte a zvažte to...

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Pokud bys byla spíš pro zrcadlovku a novou, nebylo by špatnou volbou následující:

zrcadlovka Canon 100D se stabilizovaným objektivem pokrývající běžný rozsah zoomu a kartou (18 tisíc):
https://www.softcom.cz/eshop/canon-eos-100d-18-135-is-stm_d165257.html

časem pro portrét, bližší detail a "víc rozmazané pozadí fotky" (3 tisíce):
https://objektivy.heureka.cz/canon-ef-50mm-f-1_8-stm/

Za cca 21 tisíc bys tak mohla mít vše, co nejspíš budeš potřebovat. Protože je možné, že zjistíš, že větší přiblížení, než by dávala ta 50mm stejně nevyužiješ tak často, abys dala cca 6 tisíc za speciální makro objektiv (Sigma 105mm).

E-PL7 by byl takový "lepší kompakt" a lepší volba v případě, že bys zcela oželela hledáček a spíš lehčí řešení. Za obdobnou cenu bys ale měla u 100D lepší obrazovou kvalitu fotek a větší zoom.

Možná sis mohla udělat výlet do nějakého kamenného foto obchodu a vyzkošet si různé typy foťáků v ruce. Co ti bude bližší ...

před 7 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Tak tak.... to ozkoušení bude v tomto případě zásadní. Jsou to zcela odlišné fotoaparáty. To, že bude E-PL7 jen "lepší kompakt", bych si dovolil polemizovat :)  A zejména pak srovnání objektivů v obou setech (canon setový vs olympu setový / canon 50/1.8 a olympus 45/1.8) bude spíš ve prospěch Olympusu (kromě zoomu samozřejmě - tam má Canon navrch). Ale samozřejmě canon má oproti Olympusu také body navíc vyplývající nejen z konstrukčního řešení zrcadlovky...  Já bych radil ozkoušet v nějaké větší prodejně a pak řešit jestli zrcadlovku (jakou) nebo systémový kompakt (jaký).

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Tome, výraz "lepší kompakt" jsem si vypůjčil z dojmů na dpreview. Foťák jsem v ruce neměl. Nejspíš naráželi na to, že E-PL7 má v porovnání s jinýma bezzrcadlovkama méně využité pokročilé možnosti práce s foťákem. Ukazovali tam něco, co vypadalo jako "quick menu" z Fujifilmu, ale Olympus tam tu možnost před uživatelem ukrýval a nabízel jen klasické olypusí menu "lišta na pravé straně", které je k nerozeznání od toho, co mám třeba na kompaku XZ-1. Uvažovali tam o tom, jak by tyto foťáky měly být přístupné pro začátečníky (což je), ale zároveň je motivovat svými funkcemi a možnostmi jít k pokročilejším věcem (a tam už cítili rezervy). Proto to připodobnění. ; )   Výstup bude (měl by být) citelně lepší.

A objektivy asi ano. Nezkoumal jsem, ale očekával bych od objektivů u E-PL7 víc než od těch u Canonu. Ale vždy je otázka, zda to ten který fotograf vůbec pozná, ten rozdíl a zda mu nestačí méně, zejména když se teprve rozkoukává. ; )

před 7 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Díky moc za objasnění, však v pořádku, jen jsem nechtěl aby si někdo myslel, že je to v podstatě jen o trošku lepší kompakt :)   Uvidíme, s čím Marta přijde (doufám že to tu ještě sleduje :)

před 7 lety

Marta

7 příspěvků

Musím moc poděkovat všem za vaše odezvy. Téma samozřejmě dál sleduji, jen jsem teď kvůli práci neměla moc času na to pořádně si projít co jste mi napsali a dostávám se k tomu až teď. Zatím se tedy asi dostávám k tomu, že bych vypustila z těch možností Nikon D3300(400) a pokud bych tedy nakonec sáhla po Nikonu volila bych nejspíš ten D7000. Ovšem Canon 100D mi též přijde jako dobrá volba, zejména proto, že obdobné objektivy na Canon se dají pořídit za lepší cenu než na Nikon. A upřímně i ten kompakt, který zmiňuje Tomáš se mi líbí. Ach jo, moje nerozhodnost. :) Souhlasím, že nejlepší bude zajít asi na nějakou kamennou prodejnu. Ještě jednou dík všem, co si udělali čas a nebojte se psát dál, takový poměrně laik jako já to velmi ocení. :)

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Kdyby ses rozhodovala pro "kompaktnější" řešení (csc - bezzrcadlovky), tak bych E-PL7 srovnával s Olympus E-M10 II. Ten druhý jmenovaný by byl můj favorit, zejména kvůli hledáčku. Ale znamenalo by to našetřit si něco přes 20 tisíc ... což za set se dvěma objektivy je podle mne stále velice slušná nabídka. ; )

https://www.fotoskoda.cz/olympus-e-m10-mark-ii-14-42-ez-cerny-40-150-cerny/#/tab/review

https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-m10-ii/recenze/#section

https://www.digimanie.cz/recenze-olympus-om-d-e-m10-mark-ii-podarene-retro/6518

Přehled aktuálně doporučených foťáků: https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-2017/6820-5

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Zde je kompakt s výměnným objektivem a hledáčkem 

http://www.k24.cz/product/327536/Elektronika/Foto_a_kamery/Panasonic_DMC_G7_14_42_mm_stribrny.html?product_code=APPANDMCG7KEGS 

a zde kit bez hledáčku s dvěma objetivy.

https://www.electroworld.cz/olympus-e-pl6-dz-kit-silver 

Ale stále si myslím, že nejlepší je si to někde osahat a vyzkoušet, jak se to ovládá a jak Ti to sedne do ruky. 

 

před 7 lety

Marta

7 příspěvků

 Děkuji i sladasovi za další tip, určitě se kouknu a přečtu si o něm něco víc. :)
Teď mám ale dotaz týkající se Canonu 100D, Stanislav mi poslal odkaz na set s objektivem 18-135 (viz https://www.softcom.cz/eshop/canon-eos-100d-18-135-is-stm_d165257.html) a našla jsem ještě sadu s objektivy 18-55 + 70-300 (viz https://www.alza.cz/canon-eos-100d-body-ef-s-18-55mm-is-stm-tamron-70-300mm-macro-12-d4656021.htm?visited=1) mou otázkou je, z těchto dvou nabízených variant, která by byla lepší? Ta cena pro mě v tomto případě nehraje roli. Díky za odezvu!

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Nevím jak obrazová kvalita, ale hlavní rozdíl vidím v tom, že 70-300 nemá stabilizaci a zrovna u delších ohnisek se stabilizace hodí ... velmi. Obzvláště, když by tím někdo chtěl fotit bližší detaily (umožňuje "poloviční makro" což už je super přiblížení). Světelnost to nemá nic extra, takže mi vychází, že spousta fotek skončí v koši, protože budou rozmazané (při focení z ruky).

Mám dlouhodobou zkušenost s pevným objektivem 90mm co má "poloviční makro" a rozdíl mezi tím, kdy jsem s ním fotil na foťáku bez stabilizace a na foťáku se stabilizací byl dramatický. Bez stabilizace jsem prostě spoustu věcí vůbec nevyfotil, protože nebyl dostatek světla nebo jsem musel obraz zprasit vysokým ISO. Proto osobně kladu velký důraz na přítomnost stabilizace (ve foťáku nebo objektivu) a existence stativů na tom nemění vůbec nic. ; )

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

To bych upřednostnil toto https://www.softcom.cz/eshop/canon-eos-100d-18-55mm-stm-_d132979.html   

https://www.k24.cz/product/234569/Elektronika/Foto_a_kamery/Canon_EF_S_55_250mm_f_4_5_6_IS_STM_8546B005AA_.html?product_code=APOBIECANZO8546B005AA  .

Ten Tamron je velký, pomalý, měký nad ohnisko 200mm a bez stabilizace. Ke všemu má zoomování i ostření obrácený směr otáčení než Canon.

Některé snímky tím 55-250 jsou ode mne v Galerii.

před 7 lety

jarek89

2 příspěvků

Ahoj snad nevadí, že sem přidám můj dotaz. Stojím před podobným rozhodnutím. Taky vybírám něco mezi 10 - 15 tis. Foťák většinou využívám při cestování, kde většinou fotím zvířata, architekturu, panorama. Co byste mi k tomuto účelu poradili, nevím zda k tomu účelu je lepší DSLR nebo Mirrorless.

Někdo doporučuje kvůli lepšímu ostření bezzrcadlovku někdo zase díky čipu zrcadlovku. Co byste mi doporučili vy k tomuto účelu?

 

Zaujal mě Olympus OMD 10 a Panasonic GX80

před 7 lety

Marta

7 příspěvků

To bych upřednostnil toto https://www.softcom.cz/eshop/canon-eos-100d-18-55mm-stm-_d132979.html   

https://www.k24.cz/product/234569/Elektronika/Foto_a_kamery/Canon_EF_S_55_250mm_f_4_5_6_IS_STM_8546B005AA_.html?product_code=APOBIECANZO8546B005AA  .

Ten Tamron je velký, pomalý, měký nad ohnisko 200mm a bez stabilizace. Ke všemu má zoomování i ostření obrácený směr otáčení než Canon.

Některé snímky tím 55-250 jsou ode mne v Galerii.

před 7 lety

Ahoj, prosím tě, druhý odkaz nefunguje, přesměrovává mě to na hlavní stránku K24, mohl bys jej poslat ještě jednou? Díky :)

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj, prosím tě, druhý odkaz nefunguje, přesměrovává mě to na hlavní stránku K24, mohl bys jej poslat ještě jednou? Díky :)

před 7 lety

Druhý odkaz je fragment toho třetího, takže ho můžeš ignorovat. Varianta dvou zoomů by měla být o něco lepší z hlediska výsledků. Znamená to ale mít o objektiv víc a muset je měnit (což se u foťáků s výmenným objektivem ale tak nějak očekává...). ; )

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Ahoj, prosím tě, druhý odkaz nefunguje, přesměrovává mě to na hlavní stránku K24, mohl bys jej poslat ještě jednou? Díky :)

před 7 lety
před 7 lety

Marta

7 příspěvků

Super, díky moc oběma. Tak nějak bych řekla, že už jsem pomalu nalomená k této variantě.

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Ahoj snad nevadí, že sem přidám můj dotaz. Stojím před podobným rozhodnutím. Taky vybírám něco mezi 10 - 15 tis. Foťák většinou využívám při cestování, kde většinou fotím zvířata, architekturu, panorama. Co byste mi k tomuto účelu poradili, nevím zda k tomu účelu je lepší DSLR nebo Mirrorless.

Někdo doporučuje kvůli lepšímu ostření bezzrcadlovku někdo zase díky čipu zrcadlovku. Co byste mi doporučili vy k tomuto účelu?

 

Zaujal mě Olympus OMD 10 a Panasonic GX80

před 7 lety
před 7 lety

jarek89

2 příspěvků

Ano myslím. Zvažuji bud něco takového nebo DSLR, někdo totiž říká, že na pohyb je lepší bezzrcátko někdo nedá dopustit na DSLR tak mám v tom zmatek.

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Ono to bude o tom jak se s aparátem naučíš a jaké objektivy časem doplníš. Ten Olympus má proti zrcadlovkám s APS-C menší snímač, což má za následek větší hloubku ostrosti při stejné cloně. Výhoda při focení krajin, architektury, street a nevýhoda u portrétu (méně maže pozadí). Na to co ho chceš používat ty bych ho bral.  Je menší a lehčí než DSLR a obrazový výstup srovnatelný s zrcadlama v této cenové relaci.  

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ano myslím. Zvažuji bud něco takového nebo DSLR, někdo totiž říká, že na pohyb je lepší bezzrcátko někdo nedá dopustit na DSLR tak mám v tom zmatek.

před 7 lety

Řekl bych foťák od foťáku a dle preferencí a vnímání uživatele. Hlavní rozdíl je v tom, že zrcadlovka má zrcátko, které ti v hledáčku ukazuje to, co vidí objektiv, aniž bys musel foťák vůbec zapínat a plýtvat drahocenou energií. Můžeš si zoomovat, ostřit ... dojít k závěru, že z toho nic nebude a jít dál. Od toho se odvíjí, že je zrcadlovka zpravidla větší, což mimo jiné znamená, že se lépe drží a ovládá (lepší úchop, více prostoru pro ovládací prvky) a zpravidla těžší, což mimo jiné znamená, že bude méně nachylná na chvění rukou a vhodnější na větší/těžší objektivy.

Výhoda CSC je v tom, že máš lepší přístup k senzoru, v elektronickém hledáčku nebo na displeji vidíš výslednou podobu fotky, včetně změn nastavení foťáku. Zvládne víc objektivů z jiných systémů než zrcadlovka. Bývá menší, lehčí ... vše má své výhody i nevýhody. Mám obojí, používám obojí.

před 7 lety

František

921 příspěvků

Ahoj. Já ještě přidám jeden - dva pohledy na probírané téma. Třeba to nebude ani pro Martu, ani pro Jarka, ale někomu se může hodit. Já osobně fotím zrcadlovkou a kompaktem a u aparátů, které nemají vůbec , nebo mají "slabší" hledáček,  bych měl velký problém s ovládáním díky potřebě nosit brýle. Ono to vypadá legračně, ale v reálu to při focení prostě nějak člověk musí řešit. Takže buď musí mít hledáček dioptrickou korekci a nebo si na blízko musí takový fotograf nasadit vlastní "optický zesilovač" . A z praxe můžu říct, že komponovat sport na LCD s brýlema na blízko a pozorovat vrchem nad brýle scénu...to nic komfortního opravdu není. Nemluvě o potřebě vytahovat brýle na louce ještě k foťáku je prostě otravná činnost.

Říci jestli je vhodnější bezzrcátko nebo zrcadlovka na focení pohybu...což je nejen sport, ale také focení dětí, zvířat a jiné havěti.... je obtížné a možná ne relevantní. Důležité jsou vlastnosti konkrétního aparátu, jeho ovladatelnost, ergonomie. U aparátů které nemají zrcátko mne napadá snad jedna výhoda....obvykle totiž mají rychlejší sekvenční focení...bodejť ne, když nemusí řešit mechaniku  opakovaného a rychlého sklápění zrcátka. Takže třeba i můj UZ Fuji HS30EXR klidně nasekal 8sn/s a to si ještě dokázal "pamatovat" 10 snímků před zmáčknutím spouště....zatím co u zrcadlovky se musím spokojit s 5sn/s. 

Naopak u zrcadlovky bych ocenil větší snímač, který bez diskuze umožní použití vyšších hodnot ISO při zachování běžné kvality snímku a tím zkrácení expozičního času na únosnou mez. Byť se tento rozdíl u nově vyráběných aparátů ( bezzrcátka /DSLR ) snižuje, zákonitě stále existuje. Na faktické focení pohybujících se objektů bych tedy osobně preferoval zrcadlovku. Ale doporučuji vyzkoušet prakticky a zvážit zda skutečně bude reálná potřeba takového užívání aparátu. Něco jiného je fotit děcka na trampolíně a něco jiného na agility běžicího psa, nebo lyžaře na svahu v plné jízdě - byť je to všechno "pohyb" Na mnohé totiž ten navrhovaný Olymp.E-M 10 může být jak postačující, tak i příjemný. Přeju příjemné vybírání aparátu a aby naplnil očekávání a sloužil ke spokojenosti.

František

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.