Brand

Diskuse - Fotoaparát pro začátečníka

kapostefi

11 příspěvků

Ahojte,

 

rád bych začal s focením. Nedávno jsem poprvé držel v ruce půjčenou zrcadlovku (Nikon D3200), přečetl si něco o focení na manuál a běžel ven ji vyzkoušet. Stromy se mi fotit nechtělo, takže jsem si našel info o focení pohybu a z 200 fotek mi vyšla jedna jediná (https://ibb.co/iLBHiS). Z výsledku jsem měl radost, i když to není vůbec žádná sláva.

 

Jaký fotoaparát byste doporučili začátečníkovi na focení (spíše) sportu a (méně) krajiny? Blízko mého bydliště je automoto okruh, kde by se dalo trénovat. Vůbec si nedovedu představit, kolik taková sranda může stát. Stačil by výše zmíněný Nikon s jiným objektivem nebo úplně něco jiného?

 

Předem děkuji za odpovědi!

před 6 lety

David

39 příspěvků

Asi bude pro tebe nejlepší volba Panasonic Lumix DMC-FZ1000 je to foťák i kamera v jednom za dobrou cenu

před 6 lety

František

921 příspěvků

:-D a hlavně....začínat se má od začátku jinak se můžeš lehce ocitnout v situaci,, že po naskočení do auta zjistíš, že se jedná o závodní monopost a to co z venku připadalo jako známé je ve skutečnosti dost složitá hračka.... ostatně ten výsledek  200 : 1 je odpovídající. Nicméně ...samozřejmě nic proti nadšení.....ta poměrně složitá věc, co jsi se pokusil provést se nazývá " panning a Tom tu a Fotorádci o tom napsal hezký článek jak na to....tak doporučuju přečíst, něž se vydáš na okruh.. ;-)

https://www.fotoradce.cz/jak-fotografovat-pohyb-metodou-panning

kdyby to nešlo otevřít...najdeš to v záložce Magazín , rok 2010....

Na focení takové věci bych Ti doporučil raději než UZ tu zrcadlovku a budeš potřebovat zřejmě objektiv s nějakým delším ohniskem ( já vím, mluvím španělsky ) tak teda třeba objektiv s rozsahen 50 - 200 mm. Cena objektivu? ty nejlacinější z druhé ruky 2500, strop to dle mého asi vůbec nemá.... :-D :-D. Vzhledem k tomu, že budeš chtít fotit i rychle se pohybující motorky, sajdky, čtyřkolky.....tak doporučuju alespoň z počátku vyrazit na focení když je hezky a světla je dost ( prosím nepleť si to se slunečným polednem a oblohou jako plech ) to je u nás cesta k ne pěkným fotkám plným tvrdých světel a stínů... 

Ovšem líbí se mi, že jsi začal správně.... "přečetl jsem si něco o focení....." u toho zůstaň....to je dobrá verze.... :-)

F

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Přesně tenhle článek jsem si přečetl! Měl jsem na cvičení asi 20 minut a stále se mi nedařilo kopírovat jeho pohyb.

 

Našel jsem tenhle rok starý článek (https://www.fotoguru.cz/jak-vybrat-zrcadlovku/), jak moc jsou informace v něm aktuální? Dalo by se podle něj něco vybrat? Také jsem našel tenhle objektiv (Canon 70-200 mm f/4L), hojně doporučovaný na podobné aktivity. Co na něj říkáš?

 

Díky :)

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj. Chce to holt cvik desátníku Karotko . :-D ..ale do toho přijdeš. S odpadem si u panningu opravdu nemusíš dělat starosti. Však to Tomáš v článku také zmiňuje, že je to soda. A je.! Taky občas zajdu na motokros k Mohelnici a nebo do Přerova na okruh..a pak mažu a mažu...  Co je na této technice kouzelné je nejen to pozadí, ale ten pohyb je obvykle vidět i na objektu a snímky mají zvláštní dynamiku. Je to ovšem potřeba potom podpořit v postprocesu a opravdu si s panningovými fotkami pohrát. Dobré je na takové akci techniky ale měnit, než vysypat vše do koše, protože se prostě nepovedlo. Pokud chci dělat reportáž z takové věci je dobré pár detailů, portréty se taky hodí a pak něco z trati.....stačí si to obejít, vytipovat si kde to bude zajímavé a pak tam počíhat na situaci. Pokusit se o panning je jen třešnička....co kdyby... ( teda aspoň tak to dělávám já, ale jsem amatér.... profík musí odvést práci, já musím jen po takové návštěvě pucovat aparát a optiku.)

Článek je pohled jednoho z fotografů na tuto problematiku. Těch pohledů může být celá řada a já bych doporučil projít si těch článků na téma výběru víc a pak si prostě udělat svůj názor. ( třeba s tady je také jeden http://fotoroman.cz/tech2/dslr_map1.htm ...byť z roku 2013.. stále jsou v něm informace ) Důležité je už z počátku si stanovit co asi nejvíc budu fotit s ohledem na své příležitosti a možnosti. Nemá cenu si dělat laskominy na portréty, pokud o sobě vím, že nejsem komunikativní a společenský typ. Stejně tak těžko se bude někdo vážněji zabývat krajinářstvím, když ven vytáhne jen o dovolené a to ještě proleží na pláži. Proč o tom píšu? Některé druhy aparátů jsou výhodné pro určité druhy práce. Pokud bych vážně chtěl dělat portréty, pak bych vážně bral jako možnost byť amatérský FF aparát a využil možností maximální práce s pozadím snímků. Kdo bude naopak fotit amatérsky auta, tak pokud nemá v prasátku 80 tisíc na objektivy k FF jistě ocení vlastnosti DSLR zrcadlovky a crop faktoru, který cca 1,5 x vynásobí ohniska používaných objektivů, takže se dají koupit oproti FF teleobjektivům prakticky za hubičku.

Dále je dobré pokud má prasátko hlad a nebo hrozí, že po investici jej mít bude zvážit možnost použití starších kusů techniky. Byť zrovna v tomto se s pisatelem neshodnu nepovažuji starší aparáty za vysloveně nepoužitelné. Dokonce myslím, že pro fotografování stále nabízejí využitelný potenciál. To by totiž každý fotograf, který má loňský model musel být nervózní, že nemůže fotit...a tak to skutečně není. Ano. Technika stárne, jsou jistě lepší, rychlejší, techničtější aparáty než před 10ti léty, a i před 5 léty...ten vývoj jde hrozně vpřed, ale co se týče fotek ( teď se nebavím o videu ) se zase takový pokrok a převratný vývoj nekonal. Naopak je třeba se dívat na slepé uličky do kterých se výrobci dostali díky komercionalizaci fotografie. ( namátkou - zoomy objektivů 60x, na snímačích o rozměru 4x6mm naplácáno 24Mpx , nabízená nesmyslná ISA - citlivosti snímačů kde snímek připomíná keramickou mozaiku a ne fotografii a podobně. ) Staré aparáty fotily už před deseti léty...pomaleji, pomaleji ukládaly, nedělaly snímky o rozměrech 2x4m při zobrazení 1:1...ale fotily. Polemické je, zda ještě, a jak dlouho bude funkční jejich elektronika, protože i ta totiž ( byť v šuplíku ) stárne. Takže se stářím se to nesmí přehnat, ale nevidím důvod, proč nepořídit starší model aparátu za dnes popravdě mnohdy směšnou cenu a užívat jeho technický potenciál dokud jej nabízí. U DSLR tak mnohdy začínající může sáhnout po aparátu z nejvyšší řady výrobce, kterou si finančně nemůže a nebo nechce dovolit Jako příklad si vezmu to čím fotím...v novém se to prodávalo kolem 35 000 a dnes v bazaru https://www.paladix.cz/bazar/index.php?uid=22741 ...to je doslova výsměch a popravdě toto tělo s přehledem zadupe do země celý dnes nabízený zmiňovaný "entry-level" ... a klidně mu odpustím, že nemá dotekový LCD a ani z něj jedním tlačítkem nepošlu snímek na FB. Ušetřené koruny se hodí při pořízení kvalitního objektivu odpovídajícího tomu, co budu fotit.  Ale chápu, že mnozí začínající se zdráhají do dobrodružství s použitými kusy techniky vstoupit a spolehnou se na nové zboží...ovšem tomu vládne nabídka.....a ta je co si budeme povídat řízena tím co jsou lidé ochotni zaplatit.

Takže tak na to koukám já. Je velmi pravděpodobné, že existují jiné názory a pohledy a někde mezi tím je to optimální řešení pro des. Karotku.... :-))

F

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Ahojte,

 

rád bych začal s focením. Nedávno jsem poprvé držel v ruce půjčenou zrcadlovku (Nikon D3200), přečetl si něco o focení na manuál a běžel ven ji vyzkoušet. Stromy se mi fotit nechtělo, takže jsem si našel info o focení pohybu a z 200 fotek mi vyšla jedna jediná (https://ibb.co/iLBHiS). Z výsledku jsem měl radost, i když to není vůbec žádná sláva.

 

Jaký fotoaparát byste doporučili začátečníkovi na focení (spíše) sportu a (méně) krajiny? Blízko mého bydliště je automoto okruh, kde by se dalo trénovat. Vůbec si nedovedu představit, kolik taková sranda může stát. Stačil by výše zmíněný Nikon s jiným objektivem nebo úplně něco jiného?

 

Předem děkuji za odpovědi!

před 6 lety

Na to, že jsi měl ten fotoaparát poprvé v ruce a čtenářský rychlokurz (jak fotit na manuál), se vlastně divím, že ti ten paning v těch světelných podmínkách vůbec vyšel. Ale je vidět, že ti zápal nechybí a bude jen na tobě jak ho zúročíš. Nevím jaký máš rozpočet, aby se ti dalo něco rozumného navrhnout?

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Díky, Františku, za vyčerpávající odpověď, rady a znalosti Pratchetovy Zeměplochy (i když Karotka postupem času povýšil na kapitána :D).

 

Sladasi, byl to takový pokus omyl no :) Podle toho, co jsem na netu četl, tak pro začatečníka je cenovka 15-20 000 úplně dostačující. Jelikož bych chtěl fotit převážně motorsport, tak by se hodil nějaký teleobjektiv do 200 mm? Samozřejmě bych nefotil z tribuny. Nejspíš bych vybral kvalitní (ale pořád entry-level) objektiv, který by v tomhle odvětví obstál a podle něj vybral tělo, tak abych za foťák a objektiv dal kolem 25 000? Je to vůbec možné?

 

Koukám ale, že plno objektivů typu 55-250 mm se prodává v setech s tělem (takže se výsledná cena snižuje), ale už nedokážu posoudit, jak např. rychle tělo s objektivem ostří, což je v tomhle odvětví prý zásadní.

 

EDIT: Je mi jasné, že budu ještě potřebovat pořádné SD karty, stativ, brašnu apod. To do ceny foťáku+objektivu nepočítám.

před 6 lety

František

921 příspěvků

nikdy není pozdě....až uvidíme Tvé fotky, třebas budeš povýšen jako on ve Stráže Stráže !!  :-D 

S těmi úplně nejlevnějšími objektivy opatrně. Zejména pokud by jsi zvažoval Nikon, tak se nenechej zlákat extrémně nízkou cenou teleobjektivu Tamron AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di LD Macro. Ten se dá pořídit nový za necelé 4 tisíce a tomu i odpovídá jeho užitečnost. ( tedy spíš neužitnost ) Z objektivů od nikonu bude na tělech bez pohonu motorem z těla fungovat asi tak nejpoužitelnější "laciný" Tamron SP AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di VC USD. Má ultrazvukové ostření. , což jakousi rychlost zajišťuje. Je to trošku "macek" objektiv a myslím se vyrábí i pro zn Canon. Nový kolem deseti, ale ten v setu neseženeš. Nikon vyráběl také podobný rozsahem a trošku dražší  s infra zaostřením Nikon 70-300 mm F 4,5-5,6 G AF-S IF-ED VR, ale dnes asi nový už nebude k mání, tak jedině bazarový. Novější jsou - jak jinak...dražší.  Pokud požaduješ rychlý autfocus, pak se ujisti , že se díváš na objektiv s ultrazvukovým ostřícím systémem, nebo infra ostřením, které je myslím ještě rychlejší. u nikonu jej značí to "IF" v typovém čísle. Ale žádný ze systémů bez pomoci fotografa nebude makat na 100%. tak mrkni sem, jestli Tě zajímá proč a jak...http://www.fotoroman.cz/tech1/focus_front_back.htm

Na delších ohniscích to bude vždy souboj s šumem a s časem, který půjde nastavit. Ale prostě se díváš po amatérském vybavení a ceně a tak i výsledky budou amatérské...nerozuměj špatné.. Do teleobjektivu s rozsahem kratším bych nešel, ony ty zoomové objektivy ke konci mají měkčí kresbu a jsou dobré tak do 2/3 ohniska, takže u třístovky je potřeba začít brzdit někde kolem těch 200mm, ale v nouzi je tam rezerva. 

Já bych doporučoval, aby jsi se před dalším zamyslel...vypadá to že Ti to jde, a pak nastřelil nějaký buď aparát a nebo alespoň značku a možná by se dalo něco konkrétnějšího psát. Zatím z toho usuzuju, že zvažuješ novou DSLR zrcadlovku a něco k tomu na sport do střední vzdálenosti.....sakumprásk do 20t max? 

F

 

před 6 lety

František

921 příspěvků

a ještě o ostření na rychlá auta...pokud jsi to už dočetl, tak víš, že AF není samospasitelný.Ale chce to trošku taktiky. Postavím se na místo...na okruhu obvykle je jasné kudy to pojede.. :-D Předostřím si tedy do toho místa co mně zajímá ( zatáčka, skoky, zůžení tratě.... ) pak v klidu přepnu z AF na MF, tedy vlastně vypnu zaostřovací automatiku, zapnu sekvenční snímání, udělám si mimo děj jednu zkušební fotku, jestli to mám vše správně nastaveno, jestli sedí expozice a pak počkám, až mi do předostřeného prostoru najíždí buggy... Chce to zmáčknout radši dřív než později a podržet... aparát udělá 5-7 sn za sec a to by bylo, aby některý z nich neseděl jako Pr na Hr... žádný autofocus nepotřebuješ a výsledky budou. ( tak se to aspoň dělalo když ještě autofokusy nebyly a film měl 12 snímků, ten menší 36 ) ;-)

 jedna z Mohelnice v galerii...na ukázku....s MF si to můžeš trošku i "švenknout"  ale tady byl dost  krátký čas... cca 1//640....bylo to dost z blízka...to se maže víc než je zdrávo...

 

před 6 lety

Josef

6 příspěvků

Koukni taky na Sony a6000. Je to tedy asi 3 roky starší model, ale nabízí vynikající kvalitu za minimální cenu. To je jeho největší výhoda. A stejně jako david psal o tom Lumixu, tak tohle je taky slušná kamera. Tady je napsáno trochu víc:  

 

https://www.nafoto.cz/l/fotoaparat-sony-a6000/?utm_source=fotoradce&utm_medium=referral

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Já bych třeba nástřel měl, ale nevím, jak moc může být kvalitnější objektiv než tělo (nebo naopak). Takže jestli se spíš kouknout po pořádným objektivu a nasadit ho na starší/horší tělo nebo naopak.

 

Nejblíž k tomu tvému objektivu jsem sehnal Nikon 55-200mm f/4-5,6G AF-S DX VR II IF-ED v setu ještě s nějakým 18-55mm na Nikonu D5600. To by se dalo za těch 24 000 zvládnout.

 

Kdyby tenhle objektiv stál za starou bačkoru, tak bych se musel poohlédnout po levnějším těle jen s jedním objektivem a k tomu ten teleobjektiv dokoupit. Např. Nikon D5500/D3400Canon EOS 200D/750D/800D. Byl bych moc rád, kdybych se do 25 000 vešel. Možná ještě 30, kdyby to bylo s nějakým slušnějším objektivem (pokud je to možný).

 

Z těch setovejch na slušným těle jsem našel ještě:

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Canon EF-S 55-250mm F/4-5.6 IS STM

Nikon 55-200mm f/4-5.6 AF-S DX VR II IF-ED

Nikon 70-300mm F/4.5-6.3G ED AF-P DX VR

 

I když jak koukám, tak ta světelnost není buhvíjaká. Nebo je to tak akorát, když vím, že budu vždy venku a ve dne? Vím, i venku může bejt hrozný světlo, ale pořád lepší jak sportovní hala.

 

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj po ránu... já dnes můžu jen chvilku... V té nejvšeobecnější rovině se dá říci, že se vyplatí nasadit patrně dobrý objektiv na jakékoliv tělo...tedy slabší i výkonější, To proto, že objektiv tělu dá možnost sejmout a uložit dobrý a nebo horší snímek. Tělo z dobrého i špatného objektivu vezme vždy maximum dle zadání fotografa.

Na druhou stranu při pořizování celé výbavy je spíš dobré rozmyslet si to tělo jako první, protože objektivy se střídají častěji, dají se dopořídit a myslím, že i při změně směrem k lepšímu je cenová ztráta menší, než kdyby jsi měnil tělo.

V té hramadě "setových" objektivů zase nebude takový propastný rozdíl, aby Tě to ve smyslu lepší na tělo nebo horší muselo zajímat...ono tady říkat ten je lepší a tenhle horší jde velmi omezeně

V tomto okamžiku po takovém vyjádření se Ti jistě ozve i někdo jiný a navrhnou Ti některou ze setav, ty finance jsou totiž docela slušně nastavené.

Zatím ahoj

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Tady je jedna sestava http://www.megafoto.cz/nikon-d3400-af-p-18-55-vr-70-300-vr.html ,

tyhle Péčkové objektivy ostří rychlejí, ale fungují jen na novjejších tělech 3300, 3400, 5300, 5500, 5600 a u řady 7XXX nevím.

před 6 lety

František

921 příspěvků

 Ahoj. Tak já jsem našel obdobnou s tím delším teleobjektivem a do limitu by se to vešlo https://www.k24.cz/product/370591/Nikon_D5600_AF_P_18_55VR_AF_P_DX_70_300_VR.html

... koukám...není skladem, ale šlo by tam myslím zavolat,, na K24 se dá po dohodě i "rozebrat set", tak proč by to třebas naopak na zavolání nesložili...?

Ty Nikoní objektivy s označením P jsou jejich nejnovější vynález, ale není to kvůli focení, ale hlavně na lepší ostření a jemnější ostření ve videu. Jestli to bude mít obdobný dopad při focení nevím. Objektiv je tou lepší verzí se stabilizací  toto péčko se vyrábí i bez stabilizace ( bez ozn VR) ...něco o něm je třebas tady: https://www.michalkupsa.cz/blog/af-p-dx-nikkor-70-300mm-vr-uzivatelska-recenze-228.html 

Pro Slaďase....P na řadě 7xxx fungují po instalaci nejnovějšího FW od modelu 7100 včetně...teda pro mou sedmitisícovku už to není. :-(

F

Megapixel: https://www.megapixel.cz/nikon-d5600-18-55-mm-af-p-vr-70-300-mm-af-p-vr-cerny 

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Paráda, díky mockrát, do obou hned zavolám, jak to s tím vypadá.

 

A jak se tváříš na variantu o něco staršího těla (Canon 200D) s objektivem (Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM), co má lepší světelnost než ty setový?


EDIT: Aha, koukám, že s tímhle tělem není kompatibilní :/

EDIT 2: Tak jsem z toho jelen. Píšou, že bajonety maj Canon EF, ale když se kouknu do kompatibility objektivu, tak tam 200D nenajdu.

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj.

Odpověď rozdělím na dvě části. Z těla nikterak nadšený nejsem a mám vůči němu pro zamýšlenou práci připomínku k hledáčku, přes který se budeš dívat na scénu. Hledáček u 200D je totiž extrémně malý a je dokonce menší, než některé elektronické hledáčky u bezzrcadlovek. Nedovedu si představit, že s podobným bych chtěl sledovat pohybující se předměty a dynamické scény, nebo přes něj dokonce pracovat s manuálním ostřením... Psát, že aparát má jen devítibodový systém AF a podobné očesaniny si odpustím, je to prostě podle mne ten nejjednodušší typ DSLR a o jeho pořízení bych uvažoval jen kdyby mě k tomu nutila buď finanční nedostatečná částka a musel jsem hned aparát pořídit.

Druhá část je veselejší.... Když by jsi se podíval do výrobních řad objektivů canon tak by jsi se dočetl, že objektivy řady L jsou prostě ty "lepší"...ono to určitě něco i znamená, ale takle je to lehčeji zapamatovatelné .. je to taková výkladní skříň canonu. Ten objektiv má velmi dobrý stabilizátor, je utěsněný proti prachu a vlhkosti, je odolný proti odleskům v protisvětle a jeho kresba je velmi dobrá ( klidně řeknu že výborná ) Je to také krásný kus materiálu s váhou 3/4 kg takže žádný drobeček.

S kompatibilitou je to tak, že se dají použít na digi zrcadlovkách jak APSC, tak FF. Elko tedy neznačí typ bajonetu, ale je symbolem pro špičkovou řadu objektivů pro digi zrcadlovky Canon.

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Ty, Františku, nechceš náhodou pracovat (nebo nepracuješ už náhodou) na online podpoře eshopu s foťákama? Protože tohle už se tomu pomalu rovná ne? :D

 

Takže hledám jiné Canonové tělo... Zatím díky :)


EDIT: Co myslíš tím "malý hledáček"? Vidím v technických paramatrech pokrytí hledáčku, které bývá kolem 0,95 a pak zvětšení, které je 0,71 u 200D, ale třeba u 750D je už 0,82

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Paráda, díky mockrát, do obou hned zavolám, jak to s tím vypadá.

 

A jak se tváříš na variantu o něco staršího těla (Canon 200D) s objektivem (Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM), co má lepší světelnost než ty setový?


EDIT: Aha, koukám, že s tímhle tělem není kompatibilní :/

EDIT 2: Tak jsem z toho jelen. Píšou, že bajonety maj Canon EF, ale když se kouknu do kompatibility objektivu, tak tam 200D nenajdu.

před 6 lety

Není sebemenší důvod, aby to spolu nemakalo, akorát co mne napadá, že to tělo je dost nové a tak tam u toho objektivu ještě není, ale makat bude. Františku díky, ten Firmware není na světě dlouho.

před 6 lety

František

921 příspěvků

jo....není.... Já jsem se totiž na ty péčkové novoty naštval, když jsem zjistil, že objektivy nejedou se staršími těly a někdo mi odpovídal, že Nik vydal pro ty novější záplatu, ale i tak jsou mimo i takové aparáty jako je D300 D300S D7000. Ovšem mě původně rozladilo, že se z nich ztratil ten přepínač AF/MF a musí se pro to do SW fotoaparátu....to je FAKT užitečná inovace :-/ Ale už jsem se s nima usmířil....já vlastně žádný z nich nepotřebuju... :-D :-D tož jaké rozčilování.. ;-)

Pro desátníka: ..jestli chceš vidět na vlastní oči o čem to píšu "o velikosti a použití hledáčku" tak doporučuju zajít do prvního obchodu a oba aparáty dát k oku....hned uvidíš jaký to má vliv. Já jsem zmlsaný ....mám totiž pokrytí 100% a zvětšení 0,94x ( D7000) a to je panečku jiná pokoukaná... Pokrytí mírně menší ještě aparátu odpustím, aspoň lidem neuříznu boty při portrétu, ale jestli je zvětšení 0,7 a nebo 0,94 to je sakra rozdíl a u aparátu, kde počítám téměř pokaždé hledáček použít je to pro mě důležité. ( mohu li si vybírat) ..

Ne, pro žádný z obchodů nepracuju a ani se nechystám.....kdo by Ti odpovídal, kdybych prodával.... :-D

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

jo....není.... Já jsem se totiž na ty péčkové novoty naštval, když jsem zjistil, že objektivy nejedou se staršími těly a někdo mi odpovídal, že Nik vydal pro ty novější záplatu, ale i tak jsou mimo i takové aparáty jako je D300 D300S D7000. Ovšem mě původně rozladilo, že se z nich ztratil ten přepínač AF/MF a musí se pro to do SW fotoaparátu....to je FAKT užitečná inovace :-/ Ale už jsem se s nima usmířil....já vlastně žádný z nich nepotřebuju... :-D :-D tož jaké rozčilování.. ;-)

Pro desátníka: ..jestli chceš vidět na vlastní oči o čem to píšu "o velikosti a použití hledáčku" tak doporučuju zajít do prvního obchodu a oba aparáty dát k oku....hned uvidíš jaký to má vliv. Já jsem zmlsaný ....mám totiž pokrytí 100% a zvětšení 0,94x ( D7000) a to je panečku jiná pokoukaná... Pokrytí mírně menší ještě aparátu odpustím, aspoň lidem neuříznu boty při portrétu, ale jestli je zvětšení 0,7 a nebo 0,94 to je sakra rozdíl a u aparátu, kde počítám téměř pokaždé hledáček použít je to pro mě důležité. ( mohu li si vybírat) ..

Ne, pro žádný z obchodů nepracuju a ani se nechystám.....kdo by Ti odpovídal, kdybych prodával.... :-D

před 6 lety

Já  to již delší dobu nechápu, že Nikon kálí na své začínající adepty se zrcadlovkou a snaží se jim znesnadnit nastavování aparátu kde může, aspoň co se řad 3XXX a 5XXX týkče. Vždyť tím nedocílí, aby adepti kupovali 7XXX řadu, když chtěji svižněji nastavovat aparát, ale to že utečou k jiné značce, což je škoda vzhledem k obrazovým schopnostem posledních modelů.  

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Takže mi z toho vyplývá (v přijatelný cenový hladině) jen 750D. Mrknul jsem i o třídu vejš na 77D a to má pokrytí i zvětšení stejný jako 750D, která se dá pořídit o 7 000 levněji...

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Takže mi z toho vyplývá (v přijatelný cenový hladině) jen 750D. Mrknul jsem i o třídu vejš na 77D a to má pokrytí i zvětšení stejný jako 750D, která se dá pořídit o 7 000 levněji...

před 6 lety

Je paradox, že z těch pentamiror ma největší hledáček 100D a 200D, které jsou rozměrově nejmenší. V 750D je starší snímač i procesor proti 77D a proto ta cena, kdežto v 200D je to stejné jako  v 77D. Ještě koukni 760D tam je to nastavování jako 77D.

před 6 lety

František

921 příspěvků

Pro Slaďase.. no mně napadlo, jestli nikon nechce i omezit možnosti odkupování starších těl z druhé ruky tím, že pro ně prostě přestane vyrábět cenově přijatelné objektivy...  je ovšem pravděpodobnější, že pro nový ostřící systém je třeba vyššího výkonu procesoru těla a starší to prostě neuřídí.. Ony ty SW jsou čím dál náročnější a objemnější...nebylo by divu. Pak ale naštěstí je zatím možnost používat druhovýrobce, kteří objektivů pro Nik vyrábí také řadu. Uvidíme jak se to vyvine. Ale ten vypínač....to věc SW není a tato novelizace jak jsem si všiml postihla prakticky celou řadu setových objektivů, ale pravda je, že jsem nezkoušel, jestli se nedá do ostření AF vstoupit přímo - jen ostřícím prstencem...to by leccos vysvětlilo a pak by vypínač byl skoro nepotřebný, pokud by to při spuštění závěrky AF nestihl rozostřit jinam... nevím, nezkusil jsem...

a myslím, že s Canonem by jsi Karotkovi víc napověděl Ty...já to musím vše ověřovat, než to napíšu...vím, že se vyznáš v C líp.

i tak myslím cenou střílí dost vysoko, ale chce to asi v novotě tak holt to něco stojí...

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Pro Slaďase.. no mně napadlo, jestli nikon nechce i omezit možnosti odkupování starších těl z druhé ruky tím, že pro ně prostě přestane vyrábět cenově přijatelné objektivy...  je ovšem pravděpodobnější, že pro nový ostřící systém je třeba vyššího výkonu procesoru těla a starší to prostě neuřídí.. Ony ty SW jsou čím dál náročnější a objemnější...nebylo by divu. Pak ale naštěstí je zatím možnost používat druhovýrobce, kteří objektivů pro Nik vyrábí také řadu. Uvidíme jak se to vyvine. Ale ten vypínač....to věc SW není a tato novelizace jak jsem si všiml postihla prakticky celou řadu setových objektivů, ale pravda je, že jsem nezkoušel, jestli se nedá do ostření AF vstoupit přímo - jen ostřícím prstencem...to by leccos vysvětlilo a pak by vypínač byl skoro nepotřebný, pokud by to při spuštění závěrky AF nestihl rozostřit jinam... nevím, nezkusil jsem...

a myslím, že s Canonem by jsi Karotkovi víc napověděl Ty...já to musím vše ověřovat, než to napíšu...vím, že se vyznáš v C líp.

i tak myslím cenou střílí dost vysoko, ale chce to asi v novotě tak holt to něco stojí...

před 6 lety

Nikon potřeboval zrychlit a ztišit ostření přes displej a tak vyvynul Péčka a vyšlo mu to na SW D5003 a novjejší. To přepínání AFa MF je nešikovné když si chceš předostřit. (HDR, Panortama, Reportáž, Sport) 

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

No to je teda prekérka. 100D má zvětšení už alespoň 0,85x, ale oproti 200D (a 77D) má o dvě třídy starší procesor. Ta 750D má 0,82x, ale jen o třídu starší procesor. Teď je otázka, jestli se na to zvětšení nedá "zvyknout", protože s procesorem už nic nenadělám.

Pak mě napadlo ještě změnit tělo na Nikon D3400/5500, který maj 0,85x, ale najít na ně tak dobře hodnocenej objektiv jako je ten Canoňáckej není lehký.

EDIT: Koukám, že všecky Canony v týhle cenovce maj zvětšení max 0,85x. Kdybych chtěl lepší, tak bych musel dát za tělo o nějakej ten desetitisíc víc. :/

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

No to je teda prekérka. 100D má zvětšení už alespoň 0,85x, ale oproti 200D (a 77D) má o dvě třídy starší procesor. Ta 750D má 0,82x, ale jen o třídu starší procesor. Teď je otázka, jestli se na to zvětšení nedá "zvyknout", protože s procesorem už nic nenadělám.

Pak mě napadlo ještě změnit tělo na Nikon D3400/5500, který maj 0,85x, ale najít na ně tak dobře hodnocenej objektiv jako je ten Canoňáckej není lehký.

EDIT: Koukám, že všecky Canony v týhle cenovce maj zvětšení max 0,85x. Kdybych chtěl lepší, tak bych musel dát za tělo o nějakej ten desetitisíc víc. :/

 

před 6 lety

100 i 200D mají zvětšení 0,87, ostatní 0,82 a když nebudeš mít ty dva vedle sebe tak si zvykneš. Koukni na tu 200D.

K tomu Nikonu bys musel hledat u třetích výrobců a použitý např. https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=501795 . 

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Tak teď tomu nerozumím. Na megapixelu píšou, že zvětšení je 0,54x a na fotolabu 0,87x. Vícekrat jsem našel a ty jsi napsal 0,87x, tak budu spíš věřit těm 0,87.

Našel jsem ten Canon objektiv v bazaru megapixelu, tak ho nejspíš pořídím tam. Snad mi nepošlou nefunkční kus plastu. Teď jsem si všiml, že ten objektiv nemá žádný úchyt na monopod, takže budu muset pořídit monopod s tím "klasickým šroubem", co se připíná k tělu, že?

Díky mockrát, sladasi a Františku, za pomoc s výběrem!

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Já těch 0,87x mám přímo z návodu K 200D str.429. Megapixel dává na bazarové zboží 1/2 roku záruku.

Zde je stativová objímka http://www.daganet.cz/prislusenstvi-pro-objektivy/529-stativova-objimka-jyc-pro-canon-ef-70-200.html .

Monopod http://www.daganet.cz/monopody/1817-monopod-digipod-mn-03-171cm.html .

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj... To je dobrý návrh co píše Slaďas, porotože s tímhle objektivem se skutečně monopod jako opěra neztratí. Za jedno se taková sestava docela pronese a za druhé podepřít teleobjektiv...to je velmi rozumná cesta ke kvalitní fotce... takže doporučuju také. No a jestli Ti to psaní k něčemu bylo, tak je to jen dobře. Přeju hezké fotky a něco nám sem pak šoupni na ukázku. Dobré světlo.

F

před 6 lety

kapostefi

11 příspěvků

Stativová objímka! Ja tomu dával takovejch přezdívek, když jsem to včera hledal :D

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.