Brand

Diskuse - Hledám objektiv

Michal

1 příspěvků

Dobrý den,
jsem amatérský fotograf a hledám dobrý objektiv pro Nikon d3300. Fotím sport a krajinu a hledám objektiv, který by se hodil na oboje. Mám základní objektiv AF-P Nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6G a chtěl bych se posunout dál. Nejlépe aby hlavně nestál víc jak tělo, spíše se dívám po bazarových. Nějaké návrhy, rady?

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Michale.

 

Vzhledem k tomu, že pracuješ s tělem DSLR řady 3xxx je potřeba se dívat po kompatibilních objektivech nabízejících měření a ostření v objektivu. Oba žánry vyžadují svojské postupy a zejména fakt, že při krajině je úplně opačný požadavek na čas expozice než u sportu moc nenahrává řešení používat stejný objektiv. Také ohniskové vzdálenosti obvykle používané pro sport a na krajinu jsou ne úplně stejné. Vybrat proto jeden objektiv, bude věc kompromisního řešení. Když si přečteš tohle:

https://www.megapixel.cz/krajina

dojdeš k závěru, že na krajinu by tě posunulo možná dostupné širší ohnisko...ovšem moc pod stávajících 18mm setového objektivu to nebude protože dojde ke zkreslení perspektivy ( mimo jiné i proto se to běžně nevyrábí ) , zcela jistě by se hodil dobrý stativ, zcela jistě by se hodilo pořídit a naučit se používat filtry a buď dálkovou spoušť a nebo alespoň to nahradit používáním samospouště. Ten stativ proto, že při dodržení nízkých iso a přiclonění se většinou v době kdy je krajina zajímavá dostaneš k časům klidně pod 1/25s a to se z ruky prostě fotit nedá.

Na sport je zase vhodné mít rychle ostřící objektiv, možnost použít delší ohnisko a většinou používat velmi krátké expozice.

Když si toto a nabídku objektivů nechám projít hlavou napadne mne jako trošku dobré řešení objektiv Nikon 16-85mm f/3,5-5,6 G AF-S DX ED VR . Vzhledem k tomu, že v novotě to přijde skoro na dvacet tisíc v podstatě nezbyde, než se dívat skutečně po bazaru, ale i tam jsou tyto objektivy docela " v ceně" a moc se neprodávají. Po přepočtení crop faktoru tento objektiv ma na začátku ohniska 24mm, což je i pro FF dostatečně široké ohnisko do krajiny, disponuje zoomem 5,3x takže jde přenastavit dle potřeby třebas na portrét a a na nejdelším ohnisku má skoro 130mm tak je to takový kratší teleobjektiv, byť na sport by to mohlo být někdy kratší, než by bylo potřeba. Zase na druhou stranu s úsměvem podotknu, že aspoň to donutí jít blíž, což souvisí s kvalitou fotek všeobecně.

Ještě by snad bylo řešením používat objektivy s rozsahem 18 - 200, 18 - 135, ale šířka ohniska na začátku je o - 2mm a to se zcela jistě v krajině pozná.  

František

před 6 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den,

 

jak píše velmi dobře František... krajina se obvykle fotí širokoúhlými objektivy, zatímco na sport se obvykle používají naopak teleobjektivy. Takže se obávám, že to dohromady moc nepůjde. Různé náměty už František popsal. Já jen dodám, že lze zauvažovat i o variantě 2 objektivů. Jeden na krajinu (dnes už jsou v nabídce i levnější širokáče sice bez autofokusu viz např. samyang apod.) a druhý na sport - nějaký teleobjektiv (ten samozřejmě už s autofokusem).

před 6 lety

František

921 příspěvků

Souhlas Tomáši. :-)

Já jsem se do zmínky o dvou objektivech nepustil záměrně, protože Michal "zadal" námět - jak to řešit jedním. Rozdělit tu práci na dva objektivy by bylo zřejmě vhodnější a možná i snazší.  Z počátku v takovém případě bych doporučil pořízení nějakého teleobjektivu na ten sport, to by vyřešilo potřebu delších ohnisek a většího přiblížení a setový bych zatím nechal tak. Vím, že setové 18-55 nejsou nikterak ceněné objektivy, fotografové se jich překotně zbavují v domnění, že tím nějak zásadně vylepší snímky, ale zase tak špatné objektivy to jistě nejsou a při správném použití se i z nich dají vytřískat slušné fotky. Pokud by pořídil 16-85 a prodal byť za 2t. 18-55P tak by to zase tolik nebolelo a polepšil by si...

Samyang MF mají moje sympatie, vyzkoušel jsem, to by udělalo dobrou práci, na krajinu AF moc netřeba, ale nevím jak by se D 3300 tvářila s měřením expozice...? asi by Michal musel přejít na plný manuální režim. To ale v krajině taková komplikace není a řekl bych, že je to i lepší řešení, než expozici zamykat při posunu snímků u skládání panoramat..

Co do teleobjektivu se týče, asi bych já dnes šetřil na starší Sigmu se světelností 2,8 po celém rozsahu 70 - 200mm... to považuji za velmi univerzální světelný délerozsahový zomm, který odvede spoustu práce při různých situacích, ovšem i používaný ve slušném stavu by stál nějakou korunu. Já totiž namísto různých IF ostření a stabilizátorů,( které stejně v případě painingu musím vypnout ) věřím na světlo a clona 2,8 na 200mm ohnisku udělá svoje.

Jsou také možnosti pořízení zoom objektivů od nikonu s rozsahem 70-300mm nebo Tamron SP AF 70-300mm f/4-5,6 Di VC USD, byť s ostřením to není žádný rychlík.  Ale to vše se odvíjí od požadavků a Michal byl zatím na slovo skoupý, možná, kdyby nám napsal více o tom sportu ( exteriér / interiér / hala... ) vzdálenost  a možnosti se dostat do kontaktu s objektem, asi bychom mu mohli poradit také přesněji. Volba objektivů je také o osobním přístupu k focení.

 A ještě se vrátím k té 16-85mm... po přepočtu crop faktoru mi vychází pro D 3300 ohnisko 127,5mm. Jako teleobjektiv v době kinofilmu jsem používal u Praktiky objektiv Pentacon 2,8/135, což bylo na tehdejší poměry slušně dlouhé ohnisko a když jsem napsal, že to donutí jít blíž, tak to bylo s vědomím, že to skutečně je poznat... :-D 

 

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.