Brand

Diskuse - Jak fotí mobily? Nechápu.

TOM

20 příspěvků

Tak jsme byli na výletě, já s sebou 10 let starý, donedávna výtečně fotící Nikon Coolpix 8800, manželka s Nokia Lumia 920.

Parametry mobilu:

CAMERA   8 MP, f/2.0, 26mm, Carl Zeiss optics, OIS, autofocus, dual-LED flash,
  1/3' sensor size, PureView technology, geo-tagging, touch focus

 

Trochu jsme si zafotili, a pár dnů po návratu jsem dostal chuť se na ten její fotozázrak podívat. No a sklaplo mi. Především mám na mysli fotografie obličejů a kresebně nekomplikovaných ploch. Ty dokumentační fotky mi přišly úžasně přirozené, obrysově dobře definované. Naproti tomu u mne se obličeje podobají tak trochu jako z vaty. Pokusím se ještě zvítězit nad mobilem použitím rawu, než ho navždy odstavím i ve funkci náhradníka ..... 

před 8 lety

Michail

6 příspěvků

Nechce se mi moc věřit, že by foto z mobilu měly lepší kvalitu, respektive že by vypadaly lépe. Nemůže to být dáno špatným nastavením foťáku?

před 8 lety

Josef

170 příspěvků

možná mobil přidává saturaci, doostřuje a upravuje fotky v hojné míře. Kdybyste měl starý kompakt, tak věřím že za dobrého světla ho nový mobil snadno překoná, ale ten Nikon vypadá (na první pohled) poměrně slušně.

před 8 lety

STigre

164 příspěvků

Ten Nikon Coolpix 8800 se vyráběl před 12-ti lety! (recenze na Digimanii z roku 2004). Za tu dobu se fotoaparáty v mobilech neuvěřitelně zlepšily. Sice mají většinou mrňavý čip, ale dohání to softvérem. Jak už píše Josef, brutálně doostřují a přidávají saturaci. Za dobrého počasí z nich vypadnou opravdu líbivé fotky. Některé už fotí i do RAWu. Sice nemají zoom, hloubku ostrosti od objektivu do nekonečna, ale lidem se to líbí. Ten Nikon byl ve své době asi výborný, ale teď by si asi zasloužil čestné místo někde na poličce.

před 8 lety

Aleš

10 příspěvků

Na tom je vidět jak to jde všechno hrozně ryhle dopředu.. Jsem zvědavý kam se posunou mobily ve focení za dalších deset let

před 8 lety

TOM

20 příspěvků

Na tom je vidět jak to jde všechno hrozně ryhle dopředu.. Jsem zvědavý kam se posunou mobily ve focení za dalších deset let

před 8 lety
No, vracím se po dlouhé době,shlédl jsem některé další fotky z mobilu. Je to dost slušné. Fór je zřejmě v tom, že se používá malý čip, kde lze i se světelností 1,9 dosáhnout dostatečně velké hloubky ostrosti. Kde se to občas nepovede, tam se to neřeší. Kromě toho, automat tlačí iso co nejníž, což mu světelnost umožňuje a aktivuje docela krátké časy. Při vyšších iso zafunguje odšumování, je to vidět, ale s tím se přece počítá. Myslím, že je to chytře vyladěné pro potřebu běžného cvakání.
před 7 lety

kaka

130 příspěvků

No, vracím se po dlouhé době,shlédl jsem některé další fotky z mobilu. Je to dost slušné. Fór je zřejmě v tom, že se používá malý čip, kde lze i se světelností 1,9 dosáhnout dostatečně velké hloubky ostrosti. Kde se to občas nepovede, tam se to neřeší. Kromě toho, automat tlačí iso co nejníž, což mu světelnost umožňuje a aktivuje docela krátké časy. Při vyšších iso zafunguje odšumování, je to vidět, ale s tím se přece počítá. Myslím, že je to chytře vyladěné pro potřebu běžného cvakání.
před 7 lety

Samozřejmě, na nádherňoučké fotečky na sociální sítě je to prostě parádička.

před 7 lety

zdenda77

1430 příspěvků

A poroč jen na sociální sítě? Pro někoho kdo tiskne jen fotky do fotoalba mají dnešní fotoaparáty v mobilech při dobrém světle dostatečný výstup a jak se píše výš v diskuzi technika jde neustále dopředu...

Nějaký rok zpátky sem dával Martin fotky z výletu u moře focené na některém z modelů od Xaomi a výstup byl dost slušný....

Za mě pokud kompakty půjdou neustále cestou zvyšování zoomu a megapixelů a přijde nějaký výrobce mobilů, který nabídne rozuný rozlišení, slušný snímač, tak to bude soumrak levných kompaktů. 

Podle mého je to jen otázka času - není to tak dávno, co výrobci dotáhli navigování v mobilech a dnes má každý vlastník "chytřejšího telefonu" tuto aplikaci kdykoliv po ruce a řada lidí by si asi těžko zvykala na fungování bez ní.... 

 

před 7 lety

kaka

130 příspěvků

A on někdo psal, že JEN na sociální sítě?

před 7 lety

zdenda77

1430 příspěvků

Mě to vyznělo jako ironie, že na sociální sitě prostě super :)

před 7 lety

Martin

2849 příspěvků

A poroč jen na sociální sítě? Pro někoho kdo tiskne jen fotky do fotoalba mají dnešní fotoaparáty v mobilech při dobrém světle dostatečný výstup a jak se píše výš v diskuzi technika jde neustále dopředu...

Nějaký rok zpátky sem dával Martin fotky z výletu u moře focené na některém z modelů od Xaomi a výstup byl dost slušný....

Za mě pokud kompakty půjdou neustále cestou zvyšování zoomu a megapixelů a přijde nějaký výrobce mobilů, který nabídne rozuný rozlišení, slušný snímač, tak to bude soumrak levných kompaktů. 

Podle mého je to jen otázka času - není to tak dávno, co výrobci dotáhli navigování v mobilech a dnes má každý vlastník "chytřejšího telefonu" tuto aplikaci kdykoliv po ruce a řada lidí by si asi těžko zvykala na fungování bez ní.... 

 

před 7 lety

mysliš tuhle http://www.fotoradce.cz/trpaslik-madarsky-pygmejus-hungarius a tuhle http://www.fotoradce.cz/nekonecny-svit-supich-dusi ?

na první pohled ujde, ale na druhý je tam vidět doostřování až přeostření. takže výstup z mobilu ujde, ale má to svoje limity :)

před 7 lety

zdenda77

1430 příspěvků

 Ty tvé odkazy nějak nejdou ...

Nemyslím si, že poznáš na fotce 10x15, že je přeostřená, tam se to zmenší tak, že tam zmizí i veškeré detaily,které vidíš v plném rozlišení fotky na monitoru byť u fotky focené DSLR

On i ten kompakt 10 let starý bude mít své limity:)

 

před 7 lety

Martin

2849 příspěvků

neklikat, použít CTRL+C a CTRL+V - ještě pořád není opravená chyba, která do odkazu navíc zanáší "diskuze/"

před 7 lety

TOM

20 příspěvků

 Ty tvé odkazy nějak nejdou ...

Nemyslím si, že poznáš na fotce 10x15, že je přeostřená, tam se to zmenší tak, že tam zmizí i veškeré detaily,které vidíš v plném rozlišení fotky na monitoru byť u fotky focené DSLR

On i ten kompakt 10 let starý bude mít své limity:)

 

před 7 lety

Mám ještě jeden postřeh. Včera jsme fotky z toho mobilu prohlíželi na 107 cm lcd televizi ze čtyřech metrů. Naprosto použitelné, bez námitek.

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

K tomu postřehu... Většina starších televizí má ještě bídné FullHD rozlišení. Na tom opravdu nic nepoznáte, navíc ze 4 metrů. To už nepoznáte ani fotografii od obrazu. Zkuste telefon s FullHD nebo QHD rozlišením, kde koukáte z 30cm nebo tisk na papír velikosti televize. 

K té výhodnosti mobilů... Nikdo asi netvrdí, že to není použitelné. Na mobil ale nenasadíte 300mm objektiv, nevyfotíte portrét s hloubkou ostrosti 1cm a určitě vám špatně z ISO 1600+ které budete potřebovat pro focení v interiéru. K foťáku nenasadíte blesk, který by osvětlil celou místnost a už vůbec vám nebude blýskat o strop. Nebudete mít optický hledáček ani rychlost focení. O spolehlivosti, více SD kartách nebo bateriích si také můžete nechat jen zdát. Těžko ho přiděláte na stativ a budete dálkově odpalovat několika sekundové expozice, manuálně ostřit v noci a podobně.

Těch věcí, proč není mobil dobrý na focení, je stejně tolik jako proč je lepší zrcadlovka než kompakt. A "krása" fotky za dobrého světla určitě není ten hlavní. Je to ta cesta, kterou můžete jít a co všechno můžete zachytit když budete chtít.

před 7 lety

Radek

5 příspěvků

Pokud si bez předsudků porovnáte technické parametry, není se čemu divit - velikost snímače na uvedeném mobilu je sice "jen" poloviční oproti Nikonu 8800, ale je technologicky minimálně o 2 generace novější - tj. při stejném či dokonce vyšším rozlišení má vyšší citlivost, přesnější kontrastní ostření. K tomu pevné širokoúhlé sklo Carl Zeiss s lepší světelností než u Nikonu. Nemluvě o zmíněném SW vybavení.

Pokud budete fotit pouze na širokém ohnisku za normálních světelných podmínek krajinku či street foto, tak na běžné velikosti fotografie 10x15 či na obrazovce televizoru nepoznáte rozdíl mezi špičkovým mobilem a levnější APS-C zrcadlovkou. Dokonce některé nové modely mobilů již dokážou softwarově docela věrně nasimulovat malou hloubku ostrosti s rozostřeným pozadím.

Rozdíl je pak patrný až při podstatně zhoršených světelných podmínkách, když potřebujete pracovat se zoomem, ostřit na rychle se pohybující předměty - teprve zde se projevují výhody fotoaparátů s velkým moderním snímačem, kvalitním světelným objektivem a pokročilým systémem ostření (ať už jde o pokročilé kompakty či zrcadlovky). Např. úchvatnou fotku měsíčního úplňku se spoustou detailů ani s kvalitním mobilem těžko pořídíte.

 

A ještě úsměvná poznámka k "nezbytnosti" hledáčku pro lepší fotky: jeden můj známý, nadšený fotograf amatér, si na jeho starší, ale poměrně kvalitní zrcadlovku stěžoval, že špatně ostří. Přestože používal pevné sklo a zásadně ruční ostření, fotky byly neostré. Nakonec zjistil, že s věkem mu přibylo pár dioptrií, o kterých ani netušil, a při ostření tak kompenzoval svoji vlastní optickou vadu. Po návštěvě očního lékaře a pořízení brýlí začal jeho fotoaparát opět ostřit jako víno. Tj. hledáček je sice fajn, ale s kvalitním autofokusem se lze bez něj obejít - alespoň v situacích, které jsou "dostupné" pro fotoaparát v mobilu.

 

před 7 lety

František

921 příspěvků

A ještě úsměvná poznámka k "nezbytnosti" hledáčku pro lepší fotky: jeden můj známý, nadšený fotograf amatér, si na jeho starší, ale poměrně kvalitní zrcadlovku stěžoval, že špatně ostří. Přestože používal pevné sklo a zásadně ruční ostření, fotky byly neostré. Nakonec zjistil, že s věkem mu přibylo pár dioptrií, o kterých ani netušil, a při ostření tak kompenzoval svoji vlastní optickou vadu. Po návštěvě očního lékaře a pořízení brýlí začal jeho fotoaparát opět ostřit jako víno.....

 

No - pár dioprtií už mám....ale že by se daly vykompenzovat špatným zaostřením v hledáčku...no to budu muset zkusit....sice do nekonvertovaného hledáčku koukám jako slepýš, ale o této epizodě pochybuji... Myslím, že v hledáčku buď vidím houby a nebo dobře.... a na zaostření na snímači to mít vliv nebude...

 Lepší fotky přes hledáček - to je spíš o pevnosti úchopu těla aparátu o přesnosti kompozice,, kdy okolí mimo LCD neruší to co vidíme..  LCD používám docela rád při focení makra a nebo když dělám podhledy a podobně.. Pokud má aparát DOBRÝ hledáček je to k nezaplacení...

F

před 7 lety

STigre

164 příspěvků

Ten poslední Radkův odstavec je samozřejmě úplná blbost.

před 7 lety

František

921 příspěvků

no jasně že jo.... -) ale dokážu si představit, že pokud by používal zásadně ruční ostření, tak fotky, jestli blbě viděl - nedokázal správně zaostřit..... ale myslím, že by na to rychle přišel a pochybuju, že všechny fotky dělal na nízká clonová čísla.... není přece možné, aby se netrefil pokud by přiclonil...  F

před 7 lety

STigre

164 příspěvků

No jestli mu s věkem  přibylo pár dioptrií a všiml si toho až při ostření, a ne třeba už při čtení, používání mobilu, u monitoru či televize - no to je něco jako o té Červené Karkulce. Nebo to chce kromě očního lékaře ještě návštěvu lékaře jiné specializace :-).

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Předpokládám, že při používání optického hledáčku jde pro oko o zaostření do dálky, takže čtení, mobil a monitor jako příklad moc smysl nedávají. ; )

"Pár dioptrií" je v příběhu samozřejmě nadsazené. Já mám "pár dioptrií" a je to sakra rozdíl. Ale o fyzice moc nevím, takže třeba dioptrie na začátku není to co dioptrie později.

Otázkou je, pokud si u hledáčku nastavím blbě dioptrickou korekci, která nebude odpovídat mému zraku, jak to ovlivní manuální ostření přes hledáček. Zkoušel to někdo? : )   Přece jen, já až na výjimky ostřím přes zvětšený náhled na displeji. Optický hledáček využívám na začátku, abych se rozhodl, zda vůbec dává smysl foťák zapínat nebo je čas se pohnout z místa. Což je pro mne zároveň hlavní důvod, proč zcela nepřejít na bezzrcadlovky. ; )

před 7 lety

petr

1 příspěvků

Pokusím se o příspěvěk. Fotím jak na zrcadlo (Canon 50D a k němu dva Tamrony 17-50/2,8 bez IS a 70-300 ten lepší a dražší) a fotky jsou OK, dle mých možností. Samozřejmě se shodnem, že ne každá fotka se povede. Loni jsem fotil na mobil Huawei P9 a měl jsem možnost zkoušet ho dostatečně dlouho v různých situacích. Mobil nikdy nenahradí přiblížení, zde jsou jeho limity. Ale pokud se bavíme o kvalitě, pak dokáže vykouzlit naprosto úžasné fotky a co mě velmi překvapiloo tak i v hodně špatných světelných podmínkách. Dokonce jsou chvíle, kdy fotky z mobilu jsou lepší než z foťáku. Ano má to stále své limity, ale kvalita dnešcíh lepších smartphonů je neoddiskutovatelná, a mobilní fotografie má své místo a už chvíli neplatí, že fotka z mobilu = hrůza.

před 7 lety

Luboss7

31 příspěvků

Předpokládám, že při používání optického hledáčku jde pro oko o zaostření do dálky, takže čtení, mobil a monitor jako příklad moc smysl nedávají. ; )

"Pár dioptrií" je v příběhu samozřejmě nadsazené. Já mám "pár dioptrií" a je to sakra rozdíl. Ale o fyzice moc nevím, takže třeba dioptrie na začátku není to co dioptrie později.

Otázkou je, pokud si u hledáčku nastavím blbě dioptrickou korekci, která nebude odpovídat mému zraku, jak to ovlivní manuální ostření přes hledáček. Zkoušel to někdo? : )   Přece jen, já až na výjimky ostřím přes zvětšený náhled na displeji. Optický hledáček využívám na začátku, abych se rozhodl, zda vůbec dává smysl foťák zapínat nebo je čas se pohnout z místa. Což je pro mne zároveň hlavní důvod, proč zcela nepřejít na bezzrcadlovky. ; )

před 7 lety

Ak si zle nastavím dioptrickú korekciu, záleží na ktorú stranu. Na jednu stranu jednoducho oko nezaostrím a nevidím ostrý obraz na matnici (pretože ľudská šošovka v zdravom oku sa nesploští viac, ako keď zaostrí na nekonečno). Na druhú stranu to dokážem okom doostriť, ale musím oko namáhať ako keby som pozeral na blízky predmet.

No a príspevok hore vyššie o tom zlom ostrení kvôli dioptriám je samozrejme nezmysel. Na matnici mi vzniká reálny obraz vytvorený objektívom a keď je neostrý tak ho následne nezaostrím ani zle naštelovaným hľadáčikom ani okom :-) Uvedená situácia je podobná, ako keby som mal neostrú fotku na monitore, alebo na papieri a vďaka očnej vade by som ju doostroval. Iné by to bolo keby vo foťáku nebola matnica, potom by som samozrejme mohol obraz takto doostrovať v hľadáčiku, úplne nezmyselne keďže na senzore by bol neostrý obraz. Kvôli tomu tam vlastne matnica je.

 

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.