Brand

Diskuse - Jak nabíjet akumulátor 7,2V z powerbanky?

Pavel

4 příspěvků

Potřebuji nabíjet aku 7,2V jen z powerbanky. Lze to nějak ze standardní 5Voltové? Případně jakou koupit? 

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Pokud máte na akumulátor USB nabíječku, tak ta to bude umět. Pokud nemáte, tak to je větší problém... 

Obecně je lepší pořídit si více baterek k foťáku, vyjde to levněji a můžete je rychle měnit :-)

před 7 lety

Tomáš Málek

46 příspěvků

Potřebuji nabíjet aku 7,2V jen z powerbanky. Lze to nějak ze standardní 5Voltové? Případně jakou koupit? 

před 7 lety

Tato otázka je složitější. Předpokládám, že 7,2 baterie znamená dvoučlánková Li-Ion (nebo je to Li-pol?) baterie. Nabíjet Lithiové články konstantním napětím nelze! Vždy je nutné použít nabíječku pro li-xxx články. V tomto případě to znamená použít nabíječku s USB vstupem pro vaší konkrétní baterku (pokud existuje). Ale je zde problém s kapacitou. Většina powerbank má (výrazně) menší kapacitu než udává výrobce (výborný test na Technetu) a zároveň musíte počítat s poklesem dodané energie při zvyšování napětí. Použiji modelový příklad: Baterie 7.2 V, 2000 mAh. Napětí na výstupu powerbanky se musí zvýšit na 8.4 V (nomunální napětí baterie je 7.2 V, ale nabíjecí je 8.4 V), tedy zvýšíte napětí o cca 60 % -> dostupná kapacita se sníží na 60 %. Účinost měniče ja cca 90 % (hodně optimistický odhad) a tedy jste na kapacitě cca 53 %. Poté je nutné počítat, že kapacita udaná výrobcem je kapacita článku který má nominální napětí 3.7 V a je nutné ho ve step-up měniči zvýšit na 5 V. Tedy příjdete cca o třetinu kapacity. Pokud si to vynásobíte, zjistíte že v takovémto uspořádání nabije powerbank baterii o kapacitě pouze 35 % své nominální kapacity. A to jsem nepočítal další ztráty, opotřebení atd. 

Nabíjet powerbankou takovou baterii je skutečně řešení poslední nouze a jak psal Josef, je lepší mít více baterií.

před 7 lety

Pavel

4 příspěvků

Mám powerbanku s kapacitou 20000 mAh a autonabíječku přímo pro moje články, vstup 12-24V, výstup 8,4V. Co si myslíte o propojení těchto zařízení tímto StepUpem? Autonabíječka by se postarala o přesné napětí a řízený pokles nabíjecího proudu.

https://www.gme.cz/step-up-menic-z-usb-5v-na-12v-5-5-2-1

před 7 lety

Tomáš Málek

46 příspěvků

Principielně je to použitelné, ale má to strašně malý výstupní proud. Odhaduji, že potřebujete minimálně 1 A, spíše víc. Chtělo by se to podívat, kolik je příkon nabíječky na 12 V. Zároveň může být problém s výstupem powerbanky. Pokud zvládá max 2 A, bude proud na 12 V cca 700 mA a je možné, že nabíječka nebude vůbec nabíjet.

Myslím si, že takto půjde nabít maximálně cca 4000 až 5000 mAh baterie. Ve více bych nedoufal.

Bylo by vhodné použít spíše něco takového z důvodu vyššího výstupního proudu.

před 7 lety

František

921 příspěvků

Ahoj.

Také jsem to řešil pořízením druhé baterie. je to lehčí něž tahat nějakou Powerbank.. Ale pořídil jsem něco takového: https://www.tsbohemia.cz/patona-dual-quick-nabijecka-akumulatoru-pro-olympus-li-40b-usb_d232738.html?utm_source=google&utm_medium=srovnavac&gclid=CJ-S6NSj09ICFQcz0wod9PMCpA

což je nabíječka použitelná po připojení do USB PC a tedy i do různých adaptérů USB v autě a nebo by to zřejmě fungovalo i přes Powrbanku - pokud by uměla dát nominální proud při 5V výstupu. Vstupní napětí 5V výstup 8,4V 700mA a 500 mA.

Chodí to dobře a nabíjím tím aku pro Nik typu EN EL 14.

 

Jakou baterii potřebuješ konkrétně dobíjet ?

před 7 lety

Pavel

4 příspěvků

Ahoj.

Také jsem to řešil pořízením druhé baterie. je to lehčí něž tahat nějakou Powerbank.. Ale pořídil jsem něco takového: https://www.tsbohemia.cz/patona-dual-quick-nabijecka-akumulatoru-pro-olympus-li-40b-usb_d232738.html?utm_source=google&utm_medium=srovnavac&gclid=CJ-S6NSj09ICFQcz0wod9PMCpA

což je nabíječka použitelná po připojení do USB PC a tedy i do různých adaptérů USB v autě a nebo by to zřejmě fungovalo i přes Powrbanku - pokud by uměla dát nominální proud při 5V výstupu. Vstupní napětí 5V výstup 8,4V 700mA a 500 mA.

Chodí to dobře a nabíjím tím aku pro Nik typu EN EL 14.

 

Jakou baterii potřebuješ konkrétně dobíjet ?

před 7 lety

.

před 7 lety

Pavel

4 příspěvků

Takže odzkoušeno. Powerbank 20000 mAh, výstupní proud 2,4A, kabel stepup 5V-12V, autonabíječka výstupní proud 600 mA (originál síťová má 750), baterie FUJI NP-140 a světe div se, funguje to docela slušně. Baterky do foťáku mám 2. Pořízení powerbanky nepočítám, tu mám i pro jiné účely. Tedy pořízení stepup kabelu a autonabíječky bylo těsně pod 300 Kč a to je asi třetina ceny jedné baterky. Zatím jsem z powerbanky nabil cvičně 1 baterku a podle kontrolních diodek to ještě nepoznala, svítí 4 ze 4. Podle mých výpočtů bych měl nabít baterku tak 6x, ale protože jsem realista, bude to spíš 4x. To ukáže praxe. S jednou baterkou vydržím v terénu 1 den. Tedy při nabítí obou baterek a powerbanky bych měl mít šťávu možná i na 6 dnů a během té doby se určitě dostanu i k zásuvce :-) Děkuji všem za pomoc. foto

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.