Brand

Diskuse - Je Sony A700 stále schopný?

AlienMind

4 příspěvků

Zdravím všechny,

 

dnes mi byl darován Sony A700 jako dárek k Vánocům. Jakožto úplný začátečník nemám o zrcadlovkách žádný přehled a tak by mě zajímalo, zdali má tento dědeček ještě mezi dnešními těly šanci?

 

Odkaz na specifikace těla

 

Děkuji za každou odpověď.

AlienMind

Téma se týká:
před 5 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj,
šanci na co? Udělat dobrou fotku? ; )

Je to sice "stařešinka", ale velice dobrá. Navíc největší rezervy ve výsledku nenajdeš na straně techniky, ale v "úplný začátečník". Učit se fotit zabere čas, s mačkáním tlačítek to naneštěstí příliš nesouvisí.

Pokud jde o A700, doporučil bych doinstalovat poslední firmware, pokud ho nemá. Zapnout v menu, že odstranění šumu (NR - noise reduction) se neaplikuje na RAW. Fotit do kombinace RAW+JPEG. Čím nižší ISO, tím samozřejmě kvalitnější obraz, ale platí, že zašuměná ostrá fotka je lepší než nezašuměná rozmazaná.

Co jsi k tomu dostal za objektivy? Základní zoom? Ten by byl do začátků taky lepší, protože je univerzálnější, než si najdeš "svůj úhel záběru".

Výhoda A700 je stabilizace na senzoru, takže nejspíš s každým objektivem. Nevýhoda, že nemá živý náhled na displej a tak fotíš jen přes hledáček (méně pohodlné, zase to ale trénuje oko).

A hlavně: fotit, fotit, a ...mazat!

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Jestli je mechanicky v pořádku, tak už bude záležet jen na vás jaké fotky budou. Přeji dobré světlo a neodsuzujte dědečka předem a zkuste s ním fotit pro radost a zábavu.smile

před 5 lety

AlienMind

4 příspěvků

Ahoj,
šanci na co? Udělat dobrou fotku? ; )

Je to sice "stařešinka", ale velice dobrá. Navíc největší rezervy ve výsledku nenajdeš na straně techniky, ale v "úplný začátečník". Učit se fotit zabere čas, s mačkáním tlačítek to naneštěstí příliš nesouvisí.

Pokud jde o A700, doporučil bych doinstalovat poslední firmware, pokud ho nemá. Zapnout v menu, že odstranění šumu (NR - noise reduction) se neaplikuje na RAW. Fotit do kombinace RAW+JPEG. Čím nižší ISO, tím samozřejmě kvalitnější obraz, ale platí, že zašuměná ostrá fotka je lepší než nezašuměná rozmazaná.

Co jsi k tomu dostal za objektivy? Základní zoom? Ten by byl do začátků taky lepší, protože je univerzálnější, než si najdeš "svůj úhel záběru".

Výhoda A700 je stabilizace na senzoru, takže nejspíš s každým objektivem. Nevýhoda, že nemá živý náhled na displej a tak fotíš jen přes hledáček (méně pohodlné, zase to ale trénuje oko).

A hlavně: fotit, fotit, a ...mazat!

před 5 lety

Ahoj,

 

díky za odpověď. Je mi jasné, že limitovat mě nebude A700, ale já sám laughing. Firmware mám, Všechny tvé rady jsem dnes aplikoval a jsem ti za ně vděčný. Co se týče živého náhledu, kdysi jsem fotil s Canon EOS 1300D a tam mě ten náhled spíš víc iritoval, než že by byl pohodlný. Hádám, že to má asi každý jinak smile.

 

Objektivů jsem k tomu dostal hned několik, asi bude lepší když ti je všechny vypíšu:

Voigtlander Skopar AF 70-300 mm f/ 4.5-5.6

Helios 44-2 58 mm f/ 2 (Zebra)

Minolta AF 70-210 mm f/4.5-5.6

Minolta AF 50 mm f/ 1.7

Soligor Tele-Auto 135 mm f / 2.8

Sony DT 18-70mm 1:3.5-5.6 (Hádám, že zde se jedná o ten základní)

+

Sigma Zoom 28-200 mm f/ 3.8-5.6 UC (Zašpiněn uvnitř)

 

Také jsem dostal hromadu polarizačních filtrů, ale s tím si budu asi také lámat hlavu až později smile.

 

Ještě jednou díky za pomoc.

před 5 lety

AlienMind

4 příspěvků

Jestli je mechanicky v pořádku, tak už bude záležet jen na vás jaké fotky budou. Přeji dobré světlo a neodsuzujte dědečka předem a zkuste s ním fotit pro radost a zábavu.smile

před 5 lety

Zdravím,

 

děkuji Vám za odpověď. V pořádku by být měl, alespoň jsem tedy dnes na žádný zádrhel nenarazil laughing.

 

Ještě jedou děkuji za pomoc smile.

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Objektiv Sony 18-70 se prodával v setu s přístrojem jako záklaďák, Minolta 50/1.7 je dobrý portěťák, Soligor 135/2.8 se dá použít jako portréťák v exterieru, nebo na detaily architektury, Minolta 70-210/4,5-5,6 lehký střední telezoom na cesty, Helios 58/2 + adaptér na hraní s bokehem, Voigtlander 70-300/4,5-5,6 je delší teleobjektiv na ptáčky a plašší zvěř a zašpiněná sigma jako těžítko.

před 5 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Tak to máš solidní sbírku na hraní! ; )

Ta 1,7/50 bude z nich nejspíš nejlepší - budeš s ní moc fotit za horšího světla (má největší světelnost 1,7) a zároveň jako pevná padesátka nejspíš bude kolem clon 5,6-8 nejostřejší. AF, pokud bude fungovat jak má, je do začátků spíš plus.

Rozdíly v automatickém a ručním ostření si můžeš zkoušet třeba s tím Heliosem. Ty jsou asi nejoblíbenější manuální objektivy. Takový "retro" - ne až tak dokonale ostré, ale hezky rozmazané pozadí. Tyhle Heliosy mají kroužek na nastavování clony u konce objektivu - otevíráš/zavíráš clonu od 2,8 do 16. Můžeš tam ale najít dvě červené tečky - jedna říká aktuální hodnotu clony a druhá maximální. Ty si totiž můžeš tuším že povytáhnutím toho kroužku (směrem od fotoaparátu) nastavit maximum třeba na hodnotu 8 a pak ani nemusíš koukat při focení na objektiv. Otočíš kroužkem na jednu stranu, jsi na minimu f/2,8 kde je obraz v hledáčku nejsvětlejší a nejlépe se ti zaostří kam potřebuješ, pak otočíš na druhou a máš zacloněno na f/8, kde zůstane zaostření, ale přidá se větší ostrost a větší hloubka ostrosti. S tím se dá hrát.

Na ten Helios a Soligor by nejspíš šly sehnat mezikroužky - něco co se našroubuje mezi tělo foťáku a objektiv, kdy se objektiv dostane dál od snímače a chová se víc jako "makroobjektiv", může fotit bližší detaily než by jinak bylo možné. Takové mezikroužky lze sehnat za pár stovek max, ale musí sedět napojení objektiv-mezikroužek-foťák.

Tipnu si, že 70-210 by mohla být o něco lepší než 70-300, protože má menší "zoom" (čím menší "zoom", tím většinou lepší výstup). Proto i ta 28-200 bude nejspíš nejméně zajímavý objektiv.

2,8/135 je klasika, neurazí nenadchne. Na APS-C senzoru už je to docela dlouhé sklo (úzký úhel záběru, méně univerzální než 50mm...).

před 5 lety

AlienMind

4 příspěvků

Tak to máš solidní sbírku na hraní! ; )

Ta 1,7/50 bude z nich nejspíš nejlepší - budeš s ní moc fotit za horšího světla (má největší světelnost 1,7) a zároveň jako pevná padesátka nejspíš bude kolem clon 5,6-8 nejostřejší. AF, pokud bude fungovat jak má, je do začátků spíš plus.

Rozdíly v automatickém a ručním ostření si můžeš zkoušet třeba s tím Heliosem. Ty jsou asi nejoblíbenější manuální objektivy. Takový "retro" - ne až tak dokonale ostré, ale hezky rozmazané pozadí. Tyhle Heliosy mají kroužek na nastavování clony u konce objektivu - otevíráš/zavíráš clonu od 2,8 do 16. Můžeš tam ale najít dvě červené tečky - jedna říká aktuální hodnotu clony a druhá maximální. Ty si totiž můžeš tuším že povytáhnutím toho kroužku (směrem od fotoaparátu) nastavit maximum třeba na hodnotu 8 a pak ani nemusíš koukat při focení na objektiv. Otočíš kroužkem na jednu stranu, jsi na minimu f/2,8 kde je obraz v hledáčku nejsvětlejší a nejlépe se ti zaostří kam potřebuješ, pak otočíš na druhou a máš zacloněno na f/8, kde zůstane zaostření, ale přidá se větší ostrost a větší hloubka ostrosti. S tím se dá hrát.

Na ten Helios a Soligor by nejspíš šly sehnat mezikroužky - něco co se našroubuje mezi tělo foťáku a objektiv, kdy se objektiv dostane dál od snímače a chová se víc jako "makroobjektiv", může fotit bližší detaily než by jinak bylo možné. Takové mezikroužky lze sehnat za pár stovek max, ale musí sedět napojení objektiv-mezikroužek-foťák.

Tipnu si, že 70-210 by mohla být o něco lepší než 70-300, protože má menší "zoom" (čím menší "zoom", tím většinou lepší výstup). Proto i ta 28-200 bude nejspíš nejméně zajímavý objektiv.

2,8/135 je klasika, neurazí nenadchne. Na APS-C senzoru už je to docela dlouhé sklo (úzký úhel záběru, méně univerzální než 50mm...).

před 5 lety
Děkuji za rady :) .
 
 
 
Dnes jsem si hrál s tou 1,7/50 a narazil jsem na poměrně velký problém. Když si s MF zaostřím tak, aby v hledáčku byl obraz zaostřený, výsledná fotka je rozostřená a prakticky k nerozeznání. Když naopak ostřím s AF, obraz v hledáčku je rozmazaný, ale výsledná fotka je krásně ostrá. Dioptrickou korekci mám nastavenou správně a když to samé zkusím se základovým objektivem, vše funguje tak jak má. Objektiv jsem vyčistil, ale bez rozdílu.
 
 
 
Ještě jednou děkuji za pomoc :) .
před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Zřejmě to bude chtít se zeptat v servisu sony, zda tento objektiv opravují a za kolik? Popř. kouknout po bazarech po jiném.

Odkaz zde - https://bazar.fotoskoda.cz/b960067602-cz-minolta-af-5017 .

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.