Brand

Diskuse - Kde se stala chyba?

Patrik

18 příspěvků

Dobrý den, dovolte mi sem umístit tři fotky, kde myslíte že se stala chyba že jsou takové nedoostřené? Použitá technika Panasonic Lumix g7 a objektiv LUMIX G VARIO 14-42 mm (F3.5-5.6).

 

Fotil jsem to z ruky. Zkusím sám popsat čím to asi bude. Myslíte že je to tím, že jsem to prostě "neudržel" v ruce a lehce hýbal foťákem a proto to tak je? Ostřil jsem 49 - Area myslíte že jsem zvolil dobře ostřící "možnost"? 
Kam by jste při takové fotce ostřili? 

Nebo myslíte že je to "strop" co dokáže tento objektiv při této fotce?

https://ibb.co/gtARgc


Děkuji za odpovědi 

 

Závěrka clony: f/22

Délka Expozice: 1/60sec.

ISO 400

Expozice: -0,7

Ohnisková vzdálenost 14mm

před 6 lety

Aleš

263 příspěvků

Zdravím Patriku, byl slunečný den a hafo světla, tak proč ISO 400, proč clona 22 a proč tak dlouhý čas? 

Nenapsal jsi, zda jsi ostřil ručně a nebo  použil AF, expozici jsi nastavil asi ručně, když jsi tam měl takové

docela nesmyslné hodnoty. Možná by bylo lepší použít jeden z prioritních režimů, třeba času(např. 1/250)

a clonu ti foťák nastaví sám...

Nevím co je "49-area". A jak bych to fotil já? Záleží co bych chtěl mít ostré, zda postavu v popředí a rozostřené

pozadí, nebo naopak rozostřenou postavu a zaostřené pozadí a nebo ostré vše. Podle toho bych si nastavil 

expoziční hodnoty...smile

před 6 lety

Patrik

18 příspěvků

Fotím vše na prioritu clony (A). Ano ostřeno AFF

Area vlastně že foťák si sám "vytvoří" čtverečky kde ostří. Což je asi blbost si teď zpětně uvědomuji protože on to vybírá podle sebe a na co člověku je že ostří někde dole. 
Mohu se zeptat jak by jste postupoval kdyby jste chtěl mít ostrou celou fotku i s pozadím? :) ISO 200, Clonu 22 a délku expozice aspon 1/120?

 

A ještě když si vybírám způsob ostření mezi AFS nebo AFF chápu dobře, že AFF se hodí když se třeba hýbe ten objekt a když vím že ten objekt stojí a nebude se nějak extra hýbat tak bych měl zvolit AFS?

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

AFS na statické záběry, clona 22 už způsobí difrakci(celkové rozostření), ten ostřící čtvereček umístí automatika na nejbližší objekt(zde osoba). S tou clonou bych nad 11 nešel. 

před 6 lety

Aleš

263 příspěvků

 Také si něco nastuduj o "hyperfokální vzdálenosti", to se dá využít, jak na statické záběry

nebo např. na street. Nastavíš si parametry, jak potřebuješ mít velkou hloubku ostrosti a pak

jen fotíš a o ostření se nestaráš...cool

 

před 6 lety

Patrik

18 příspěvků

AFS na statické záběry, clona 22 už způsobí difrakci(celkové rozostření), ten ostřící čtvereček umístí automatika na nejbližší objekt(zde osoba). S tou clonou bych nad 11 nešel. 

před 6 lety

Děkuji Vám za velmi poučný komentář z článků jsem měl za to že čím větší clona 22 třeba tak vlastně že bude zaostřeno všechno a bude méně rozmazané pozadí, ale že to má i jiné (horší) učinky jsem netušil. Ale kdybych teda chtěl celou fotku na ostření, tak použiju clonu 11 a nastavím fotak tak aby vybral ostřící čtverečky na osobu i pozadí?
Takže pokud nechám aby sám foťák ostřil těmi čtevrečky (podle situace občas to nabídne jeden a občas třeba 6) tak si vždy vybírá to co je blíž tedy?

 

PS: Díky Aleši také za radu, už o tom čtu článek mohl bych se zeptat na poslední věc? 

 chtěl bych se zeptat co znamená v nabídce fotografování vedle hodnoty clony Spot, Center Weigted a Multi metering? vím že anglicky bych to našel, ale asi bych tolik nepochopil ty rozdíly a ještě jeden dotaz v "druhu ostření" zda AFS a AFF chápu dobře, že AFF je lepší použít když fotím něco co se více hýbe a AFS naopak? člověka co pozuje třeba?

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Děkuji Vám za velmi poučný komentář z článků jsem měl za to že čím větší clona 22 třeba tak vlastně že bude zaostřeno všechno a bude méně rozmazané pozadí, ale že to má i jiné (horší) učinky jsem netušil. Ale kdybych teda chtěl celou fotku na ostření, tak použiju clonu 11 a nastavím fotak tak aby vybral ostřící čtverečky na osobu i pozadí?
Takže pokud nechám aby sám foťák ostřil těmi čtevrečky (podle situace občas to nabídne jeden a občas třeba 6) tak si vždy vybírá to co je blíž tedy?

 

PS: Díky Aleši také za radu, už o tom čtu článek mohl bych se zeptat na poslední věc? 

 chtěl bych se zeptat co znamená v nabídce fotografování vedle hodnoty clony Spot, Center Weigted a Multi metering? vím že anglicky bych to našel, ale asi bych tolik nepochopil ty rozdíly a ještě jeden dotaz v "druhu ostření" zda AFS a AFF chápu dobře, že AFF je lepší použít když fotím něco co se více hýbe a AFS naopak? člověka co pozuje třeba?

 

před 6 lety

Spot je bodové měření epozice(cca 3% bod ve středu, vhodné v protisvětle a extrémních jasových rozdílech). Center Weigted je zvýhodněné středové měrení expozice(cca50% ze středu, někdy používám při manuálním nastavení). Multi metering je celoplšné měření expozice (s prioritou z místa zaostření, nejčastěji používané). AFS (statické a pomalý pohyb). AFF (nepředvídatelný pohyb).

před 6 lety

Aleš

263 příspěvků

Patriku, už ti to vysvětlil Sladas. Já používám výhradně manuální

nastavování expozice a také dost často ručně ostřím a to pouze na

středový (spot) ostřící bod (je nejpřesnější) a pak překomponuji. 

Měření expozice nastavím, jaké jsou stávající světelné podmínky

a co budu fotit. Ono to vypadá složitě, ale není tomu tak. Zkoušením

a praxí na to vše přijdeš a pak už to bude brnkačka...wink

před 6 lety

Patrik

18 příspěvků

Díky Vám oběma za komentáře, který mi vše přiblížili neskutečně moc věci, kterým jsem nerozumněl, čtu články ale občas se potřebuji takhle zeptat no.
A poslední četl jsem že jde ostřit ještě AFC ten slouží k tomu, že vlastně ostří "déle" a hodí se když jde osoba k vám nebo od vás že? Že to nějak propočítá kam by ta osoba mohla jít. A ještě jeden dotaz. Používám inteligentní ISO místo AUTO ISO. Chápu že když je světlo není potřeba dávat třeba ISO 1 200, ale chci se zeptat určuje tu dolní míru ISO objektiv? v nabídce mám ISO 200 a 100 vybrat nemohu. Takže chápu dobře, že lepší objektiv by třeba dokázal díky inteligentnímu ISO dát ISO jen na 100 který by nepotřeboval tolik světla? Přitom v speficikaci foťáku je ISO 100 - 25 600

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

AFC je continualní ostření(převážně na sport a rychlý pohyb). Nevím jak to má panák, ale u většiny aparátů se ISO automatika řídí převrácenou hodnotou ohniskové vzdálenosti nastavené na objektivu, ale u krátkých ohnisek stejně než by šla třeba pod 1/60s si začne zvyšovat ISO a tak je lepší nastavit ISO manuálně. 

před 6 lety

David

8 příspěvků

AFC je continualní ostření(převážně na sport a rychlý pohyb). Nevím jak to má panák, ale u většiny aparátů se ISO automatika řídí převrácenou hodnotou ohniskové vzdálenosti nastavené na objektivu, ale u krátkých ohnisek stejně než by šla třeba pod 1/60s si začne zvyšovat ISO a tak je lepší nastavit ISO manuálně. 

před 6 lety

Rozdíl mezi AFC a AFF je hlavně v tom, že AFF při sekvenčním focení zaostří pouze pro první snímek a pak zaostření neupravuje. AFC zaostřuje pro každý snímek. Také se při AFC foťák snaží predikovat, kde bude subjekt při dalším snímku. AFF slouží pro jednotlivé fotky - namáčkneš a dokud držíš namáčknuto, foťák pořád doostřuje.

před 6 lety

Patrik

18 příspěvků

Takže chápu dobře, pokud fotím v zoo, kde zvíře pobýhá tak je lepší fotit přes AFC. Díky moc :)

před 6 lety

David

8 příspěvků

Takže chápu dobře, pokud fotím v zoo, kde zvíře pobýhá tak je lepší fotit přes AFC. Díky moc :)

před 6 lety

Ano, hlavně pokud používáš sekvenční focení.

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.