Brand

Diskuse - Náhrada za Panasonic DMC- FZ200

Luboš

2 příspěvků

Dobrý den,

 

hledám náhradu za ztracený Panasonic DMC- FZ200, kterým jsem fotil poslední dva roky frown. Rozmýšlím se zda jít znovu do Panasonic (DMC- FZ300 nebo Panasonic DMC- FZ1000) nebo něčeho jiného řádově do 10000 Kč. Poraďte.

před 4 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Luboši.

Teď je taková zajímavá doba. Vývojově se aparáty dostávají do bodu, kde je těžko nabídnout něco extra nového, aby to lidé chtěli a aby to chtěli zaplatit. Mobily už definitivně zválcovaly běžné kompakty a tak výrobci drží některé linie aparátů už velmi ztěžka. Mezi zoomy byl ve svou dobu FZ200 jednooký mezi slepými králem a tak není divu, že se brzy po něm objevila i třístovka. Jestli se Ti s FZ200 pracovalo dobře  a postačovalo Ti to, tak proč ztrátu třístovkou nenahradit. Zejména objektiv se světelností 2,8 na konci přepočteného ohniska 600mm myslím jen tak už nepotkáme. Přece jen bych ale asi navštívil nějaký obchod a vzal do ruky jak FZ300, tak také FZ-1000. Už jen pro ten váhový rozdíl..  velikostně i váhově mezi 200 a 1000 je podstatný rozdíl a dělá to skoro čtvrt kila. Náplastí je použitý snímač 1"/CX oproti 1/2,33" a to je na fotkách jistě poznat. S tisícovkou se dá využívat o kousek vyšší hodnoty ISO, rozlišení na snímači stouplo a pokud by nevadil zoom který na delším konci ohniska je už "jen" 400mm, tak myslím, že to je co do ultrazoomů aparát nabízející solidní parametry. Slušný je na FZ 1000 i podstatně lepší hledáček, což trošku uživatele smíří i s faktem, že LCD není dotykový. ALE - Nakonec.... 3/4 kilový aparát se líp drží u oka , než před sebou... ;-)). Myslím, že bych zvažoval raději tu tisícovku už jen proto, že technologicky je o 3 roky mladší.

František.

https://www.megapixel.cz/porovnani?product=14389_24418_30252

 

před 4 lety

Luboš

2 příspěvků

Ahoj Františku,

 

díky za odpověď a info. Mezitím co jsem zde nebyl, jsem vyzkoušel dalšího adepta FZ82. Mé zkušenosti s tímto kouskem ale nejsou úplně pozitivní. Světelnost 2,8 v horších podmínkách prostě u tohoto foťáku chybí. Ano, při průměrném osvětlení mají fotky FZ82 podle mne vyšší vykreslení a říz, ale další pozitiva kromě Wifi a 4K fotovideo a ceny 7000 Kč jsem nenašel. Upozorňuji, že wifi konektivita pro mne není vůbec rozhodující. 

Vyzkoušl jsem i zoom 60x, sice za horších světelných podmínek letošní zimy, ale úbytek světelnosti při zoomování tu byl znát, lepších výsledků jsem dosahoval s FZ200 a zoomem 24x.

FZ300 pak kromě WIFI nic moc navíc oproti FZ200 nepřináší, kromě ceny cca 10 000 Kč.

FZ1000 pak svými parametry 16x zoom taky moc nepotěší, neboť je pro mne zoom důležitý - focení detailů historických budov, živé přírody, momentek všedního dne.

A tak jsem stále na rozpacích, FZ 82 musím nejpozději do 2.1.2020 vrátit.

Ideálem by bylo mít mít FZ200 a FZ82 zároveň.

Napadá mne nechat si FZ82 a koupit starší FZ200, který se nedá již nový nikde sehnat.

 

Třeba mi ještě poradíš, jak se rozhodnout a kam nakonec jít:)

 

Hezké svátky

 

Luboš

 

 

 

před 4 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Luboši. Myslím, že jsi to vzal za dobrý konec a aparát si zapůjčil k vyzkoušení. Moje odpověď byla psána všeobecně..pokud se ale zabýváš nějakým speciálním užíváním aparátu, tak je dobré to vědět. Z toho druhého příspěvku si dovedu odvodit že využíváš aktivně a rád dlouhá ohniska a požaduješ i tam alespoň slušné snímky. Mám k tomu blízko a kdysi jsem fotíval ultrazoomem od Fuji s max ohniskem 720mm....tak nějakou představu co to nabízí mám.

Taková práce s celým rozsahem UZ aparátu je hra s technickými možnostmi aparátu a s možnostmi fyziky. Zamysli se nad tím problémem jinak... třebas představ si, že by jsi měl DX zrcadlovku a chtěl dosáhnout na ohnisko 600mm se světelností 2,8....zkus si někde vyhledat odpovídající objektiv... v nejjednodužší formě třebas světelnou 200mm a k ní transfokátor 2x ( dx formát snímače má crop faktor kolenm 1,5x to je tedy 300mm a s vynásobením by to dosáhlo na těch 600mm přepočtených. ) Už pořízení světelné dvoustovky by přišlo na slušné peníze a myslím, že nestřelím vedle, kdyby jsi se dostal hrubě nad těch 10t. K tomu přičti cenu za transfokátor ( zase střelím 6t ) Tělo aparátu nepočítám....

Aby se tedy do toho nemusely vrazit takové nekřesťanské peníze nabídnou výrobci možnost použít ultrazoom aparát.....ovšem za cenu toho, že my amatéři skousneme jejich fyzikální možnosti. I když nabídnou ultrazoomy občas slušné možnosti v dosahu zoomu ...obvykle je to jaksi na úkor jiných parametrů. Z toho samého důvodu jsem psal, že objektiv s 600mm a světelností 2,8 je poměrně výjimkou.

Pokud obdobnou možnost výrobci dnes nenabízí, je možné vybírat jen z nabízeného a nebo jak píšeš, zkusit sehnat bazarem starší - vyzkoušený aparát, ale myslím, že v případě té dvoustovky to jednoduché nebude. Moc se totiž v bazarech neobjevuje. ( proč asi? )

Vrátím se k tomu zapůjčenému FZ82.. Když by jsi chtěl srovnávat možnosti, tak je porovnávej na stejných parametrech. Jako první vyzkoušej nastavit zoom na 600mm - tedy stejně jak to měla na konci dvoustovka. To bude u tohoto aparátu tak někde kolem poloviny zoomu....Sice tam už nenastavíš clonu 2,8...to jde jen na začátku, ale hádám, že tam naskočí tak asi možnost clony 4, což na 600 mm vůbec není špatná světelnost byť 2,8 to není.

Dokonce si myslím, že některé parametry budou lepší, než na začátku a konci zoomu....zejména kresba by měla být docela dobrá....to totiž obvykle zoomy mají někde uprostřed a ne po krajích.....

Otázkou je, jak s tím zabojuješ při focení samotném a při postprocesu...tedy...jestli se snažíš od počátku vymačkat z aparátu maximum výkonu..... využíváš stativ? kde nepomůže světelnost pomáhají delší časy....na architektuře bych se to nebál používat....Zpracováváš snímky z formátu RAW? pokud ano a stále nejsi s výsledkem z aparátu spokojený tak nezbývá, než pokukovat po jiné technice. Ale vidíš sám při vybírání, že pořízení techniky pro focení běžných snímků a zároveň dlouhých ohnisek s nárokem na kvalitu snímků leze do peněz a nabídka má své hranice...jak kvalitativní, tak finanční. Druhá možnost je použití namísto UZ kompaktu nějaký systém s vyměnitelnými objektivy....ale to už jsou zase jiné ceny a běžně k 600mm se může takový fotograf jen koukat....dostane se toti tak asi k 450mm přepočteným.

A pravda veliká...v dnešní době se výrobci soustředí na vývoj "doplňků" SW aparátů, různé konektivity, WiFi, ovládání smart aplikací 4k 5k 6k - 12K video :-D ale v optice a mechanice skutek - utek.... podívej se, čím kolegové fotí wild live snímky z přírody a chtít totéž po kompaktu je prostě z říše snů. Moje cesta? - kompakt jsem daroval v rodině mladším, slevil z délky ohniska a přitlačil zejména na postprocesu a časem i na velkosti snímače aparátu...a ......na penězích..

(konec konců - o to nám, mně i výrobcům vlastně šlo...ne ? i když každému z jiné strany :-D :-D ....troška vtipu nakonec neškodí ) Přeju Ti hezké Vánoce, vybírej hlavou a přeju ať vybereš dobře.

František

před 4 lety

Stanislav Souček

4569 příspěvků

Rozhodování, jaký by byl nejlepší nástupce za předchozí model by si měl každy za dva roky už jaksi definovat sám. Dva roky, počítáme-li intenzivnější fotografování, by nám mělo už říct, co nám na předchozím modelu vadilo, čím nás předchozí model limitoval. Z toho bych jednoznačně vycházel! Ovšem s přihlédnutím na  možnou specializaci, která se mohla za ty dva roky vykrystalizovat! Podle mého nedostatečného úsudku měl dotaz začínat: "Hledám přístroj, který by uměl to a to a měl ty a ty vlastnosti".

St.

před 4 lety

František

921 příspěvků

:-) ano... stejnou otázky by si Luboš měl položit i v případě, že mu FZ 200 vyhovovala a "jen" o ni přišel... I mně za dva roky focení ten UZ od Fuji naštval v několika směrech natolik, že jsem jej rád vyměnil za jinou verzi aparátu... a to jsem s ním...myslím stejně jako Luboš ..fotil docela rád.. Pravda je, že jsem fotil opravdu "intenzivně" ..tak jsem na ty hranice možností aparátu narazil poměrně brzy...

Kdybych dnes vybíral něco takového jako kompakt UZ ..měl bych pořadí výběru parametrů asi: 1. velikost snímače - aspoň 1" 2. zoom u ultrazoomu nad 10x a vidělo by se podle nabídky...ohniska nad 600 už jsou velmi diskutabilní co do použití 3. bezpodminečně možnost RAW.  4. světelnost na delším konci max5.6 ...Všechen zbytek paramerů bych zvažoval ale to si fakt musí každý probrat sám.....je to takový můj hrubý pohled na věc...

před 4 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.