Brand

Diskuse - Nekvalitní fotografie z Nikon D3100

Veronika

12 příspěvků

Dobrý den, pořídila jsem si použitý (cca 6500) Nikon D3100 s objektivem 18-55 VR. Ať nastavuji, jak nastavuji, snímky jsou stále nekvalitní, tzn. při velkém přiblížení rozrastrované, a jakoby v mlze. Fotím v RAW. Zkoušela jsem fotit venku za dobrých světelných podmínek, vevnitř s běžným osvětlením i zářivkou, se stativem i bez nej, pohyblivý i statický objekt, na automat i manuál. Pořád to vychází stejně. Foťák i objektiv je čistý. Napadá vás prosím, čím by to ještě mohlo být? Děkuji.

před 6 lety

Tony

42 příspěvků

Nějaké ukázkové foto by nebylo? :-)

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Nějaké ukázkové foto by nebylo? :-)

před 6 lety

 

Je to špatné ostření? Foceno na prioritu clony s automat. ostřením.

před 6 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den Veroniko, ta fotka je naprosto v pořádku... je tam lehká pohybová neostrost bych řekl -  čas 1/25 sekundy není zrovna krátká expozice (při expozičních časech delších než je vhodné se fotka může pohybově rozmazat, tady by třeba 1/60 nebo 1/125 bylo jistější).

před 6 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Ještě mrkněte na tento článek, který objasňuje různé příčiny neostrosti fotek: https://www.fotoradce.cz/jak-na-problemy-s-neostrosti-fotografii

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Dobrý den Veroniko, ta fotka je naprosto v pořádku... je tam lehká pohybová neostrost bych řekl -  čas 1/25 sekundy není zrovna krátká expozice (při expozičních časech delších než je vhodné se fotka může pohybově rozmazat, tady by třeba 1/60 nebo 1/125 bylo jistější).

před 6 lety

Dobrý den, díky za reakci. Mně zkrátka přijde, že když fotku focenou takhle zblízka (cca 0,5m) přiblížím, měla bych vidět daleko větší detail - odlesky pleti, póry, žilky v bělmu atd. Dívala jsem se v nějaké recenzi na neupravované fotky z tohoto foťáku a tam byl na podobné fotce dokonale vidět úplný detail i při špatné světelnosti.

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Dobrý den Veroniko, ta fotka je naprosto v pořádku... je tam lehká pohybová neostrost bych řekl -  čas 1/25 sekundy není zrovna krátká expozice (při expozičních časech delších než je vhodné se fotka může pohybově rozmazat, tady by třeba 1/60 nebo 1/125 bylo jistější).

před 6 lety

Mám na mysli třeba tuhle recenzi a fotku slečny v interiéru téměř dole.  

https://www.fotoguru.cz/nikon-d3100-recenze-nesmrtelny-a-legendarni/

Ale videla jsem i jiné, kde ten detail je opravdu velký. Na žádné fotce se mi takový zatím nepodařil.

před 6 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Jak jsem psal, ta pohybová neostrost tam hraje svou roli... také hraje roli hloubka ostrosti - něco je nafotit to při f/4.5 než třeba venku za slunečného dne při f/9. Tam to bude jasně ostřejší.

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Neviděl jsem původní fotku, ale pro ověření kresby v tomto případě bych nastavil zoom na cca 35mm, clonu na f/8, ISO 100 a vyfotil něco na čem půjde posoudit drobné detaily. Já mám nejblíž polici s knihami, tak dál zpravidla nejdu. Je ale důležité zajistit, že nedojde ke ztrátě ostrosti vlastním pohybem, tzn. buď hodně světla, stativ, časovou spoušť ve foťáku (tu lze použít nejsnadněji) ... při focení z ruky bych se snažil nejít s časem pod 1/125s a udělal bych víc snímků pro porovnání. Stabilizace může sice dost pomoct, ale to už je pak dobré vědět, jaký je její vliv.

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Jak jsem psal, ta pohybová neostrost tam hraje svou roli... také hraje roli hloubka ostrosti - něco je nafotit to při f/4.5 než třeba venku za slunečného dne při f/9. Tam to bude jasně ostřejší.

před 6 lety

Počkám na počasí a zkusím toho víc venku. Problém je, že fotím většinou děti a uvnitř, tzn. mizerné světlo a děti neustále v pohybu, takže stativ nepřichází v úvahu. :/ 

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Neviděl jsem původní fotku, ale pro ověření kresby v tomto případě bych nastavil zoom na cca 35mm, clonu na f/8, ISO 100 a vyfotil něco na čem půjde posoudit drobné detaily. Já mám nejblíž polici s knihami, tak dál zpravidla nejdu. Je ale důležité zajistit, že nedojde ke ztrátě ostrosti vlastním pohybem, tzn. buď hodně světla, stativ, časovou spoušť ve foťáku (tu lze použít nejsnadněji) ... při focení z ruky bych se snažil nejít s časem pod 1/125s a udělal bych víc snímků pro porovnání. Stabilizace může sice dost pomoct, ale to už je pak dobré vědět, jaký je její vliv.

před 6 lety

http://leteckaposta.cz/349286342

 

Tady je původní foto. Mám první zrcadlovku a čekala jsem od ní asi dost zázraky. Jak jsem psala, fotím většinou prcky a doma, tzn. světlo na houby a děti stále v pohybu. Většinu jsem zatím nafotila doma a tam to světlo asi není ono. Zkoušela jsem i poměrně silnou zářivku, ale nebylo to lepší, ten pohyb do toho zkrátka dělá svoje. Nejlíp asi fotil, když do místnosti zasvítilo zpříma slunce. Tak aspoň vím, že celkem ostrou fotku umí. Je to zkrátka rukama. :) 

před 6 lety

František

921 příspěvků

 pravdu díš Stando. Já to dělám takle. Nastavím objektiv někam doprostřed zoomu, clonu...no radši trošku přicloním,, některé objektivy na začátku moc ostrosti nepobraly, ale pro tento případ bude stačit i 5,6 v režimu A tedy s časovou automatikou, ISO 100 - aby se nám tam šum moc nepletl...aparát si připravím na samospoušť. Potom vezmu obyčejnej hrnek a do něj nasypu vidličky od příboru, nebo brčka na pití a postavím to na linku proti stolu. V klidu sednu za stůl a se zaplým živým náhledem ručně zaostřím s MF na ten snímaný zázrak. Obraz na LCD si při ostření nazvětšuji dle libosti a potřeby, aby to bylo ECHT. Pak už jen stačí spustit samospoušť.. apropo...v kuchyni rozsvítím co jde, WB neřeším , bavíme se o ostrosti a a zaostření. Pokud mám pocit, že by se to mohlo při klapnutí zrcátka na stole hnout obvykle to stačí podložit na 4x složenou utěrkou. Fotek udělám 5 a pak to prohlídnu v PC 1:1....stačí v JPG....( dokonce to jde líp posoudit už se zaostřením nastaveným dle SW aparátu.....RAW použiju jen kdybych chtěl vědět, co z toho dostanu "navíc" vlastním umem )  jistě to ukáže, jestli objektiv maže a nebo ne... V živém náhledu odpadne možnost nepřesného AF a samospoušť obvykle vyloučí chyby držení aparátu a pohybu při stlační expoziční spouště. Jestli to bude mázlé, zkuste jiný kus objektivu... :-)

F

 

http://leteckaposta.co/file/299176467.1/677423c18885150708a962ed4a23f4c9e28461bc/cs

je to lepší?...prosím prohlížet 1:1 ;-)

 

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

 pravdu díš Stando. Já to dělám takle. Nastavím objektiv někam doprostřed zoomu, clonu...no radši trošku přicloním,, některé objektivy na začátku moc ostrosti nepobraly, ale pro tento případ bude stačit i 5,6 v režimu A tedy s časovou automatikou, ISO 100 - aby se nám tam šum moc nepletl...aparát si připravím na samospoušť. Potom vezmu obyčejnej hrnek a do něj nasypu vidličky od příboru, nebo brčka na pití a postavím to na linku proti stolu. V klidu sednu za stůl a se zaplým živým náhledem ručně zaostřím s MF na ten snímaný zázrak. Obraz na LCD si při ostření nazvětšuji dle libosti a potřeby, aby to bylo ECHT. Pak už jen stačí spustit samospoušť.. apropo...v kuchyni rozsvítím co jde, WB neřeším , bavíme se o ostrosti a a zaostření. Pokud mám pocit, že by se to mohlo při klapnutí zrcátka na stole hnout obvykle to stačí podložit na 4x složenou utěrkou. Fotek udělám 5 a pak to prohlídnu v PC 1:1....stačí v JPG....( dokonce to jde líp posoudit už se zaostřením nastaveným dle SW aparátu.....RAW použiju jen kdybych chtěl vědět, co z toho dostanu "navíc" vlastním umem )  jistě to ukáže, jestli objektiv maže a nebo ne... V živém náhledu odpadne možnost nepřesného AF a samospoušť obvykle vyloučí chyby držení aparátu a pohybu při stlační expoziční spouště. Jestli to bude mázlé, zkuste jiný kus objektivu... :-)

F

 

http://leteckaposta.co/file/299176467.1/677423c18885150708a962ed4a23f4c9e28461bc/cs

je to lepší?...prosím prohlížet 1:1 ;-)

 

před 6 lety

Díky. Zkusím zítra fotit příbory. ;) Ale je mi jasné, že to je nejspíš rukama. Vlastně ani jsem nepředpokládala, že to bude ve foťáku. Spíš mě zajímaly typy, jak to nafotit lépe. Ještě se musím dost učit. Vaše verze je o sto procent lepší. ;) Ta moje fotka byla bez úprav, jak jsem to blejskla, tak jsem to poslala. 

před 6 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Veroniko, nebuďte na sebe tak zbytečně přísná.... mezi námi fotit děti v pohybu v interiéru, kde není dost světla, patří mezi ty nejnáročnější fotografické disciplíny. Prostě to není vůbec snadné a je normální, že se to občas nepovede, že se to mázne, že se dítě hne mimo rovinu zaostření, atd.

 

Taky bych se být Vámi zamyslel nad tím, jestli ty fotky budete chtít nějak v budoucnu zvětšovat / tisknout velké formáty. Protože pokud z toho třeba foto obraz dělat nebudete, tak jestli je tam drobná neostrost, hrát roli nebude. Prostě to nebude vidět :)  A pak bude mnohem důležitější ne ta technická kvalita (ostrost, šum,...), jako spíš kvalita obsahová, tj. jak ta fotka bude vizuálně působit. Spousta lidí se dneska upnula na technickou dokonalost a třeba jsou i schopni ji dosáhnout, ale zapomínají na dokonalost estetickou, vizuální... takže jsou pak fotky technicky tip ťop, ale obsahově o ničem. To si myslím, není účelné. Možná to bude znít lehce "kacířksky", ale být Vámi, tak nějaké detaily jako póry na pokožce neřeším, technickou dokonalost bych nebral jako metu a naopak bych se soustředil na to, aby ta fotka byla pocitově, vizuálně a emotivně zajímavá. A technickou dokonalost ať vezme čert ;)

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Veroniko, nebuďte na sebe tak zbytečně přísná.... mezi námi fotit děti v pohybu v interiéru, kde není dost světla, patří mezi ty nejnáročnější fotografické disciplíny. Prostě to není vůbec snadné a je normální, že se to občas nepovede, že se to mázne, že se dítě hne mimo rovinu zaostření, atd.

 

Taky bych se být Vámi zamyslel nad tím, jestli ty fotky budete chtít nějak v budoucnu zvětšovat / tisknout velké formáty. Protože pokud z toho třeba foto obraz dělat nebudete, tak jestli je tam drobná neostrost, hrát roli nebude. Prostě to nebude vidět :)  A pak bude mnohem důležitější ne ta technická kvalita (ostrost, šum,...), jako spíš kvalita obsahová, tj. jak ta fotka bude vizuálně působit. Spousta lidí se dneska upnula na technickou dokonalost a třeba jsou i schopni ji dosáhnout, ale zapomínají na dokonalost estetickou, vizuální... takže jsou pak fotky technicky tip ťop, ale obsahově o ničem. To si myslím, není účelné. Možná to bude znít lehce "kacířksky", ale být Vámi, tak nějaké detaily jako póry na pokožce neřeším, technickou dokonalost bych nebral jako metu a naopak bych se soustředil na to, aby ta fotka byla pocitově, vizuálně a emotivně zajímavá. A technickou dokonalost ať vezme čert ;)

před 6 lety

Díky, zkusím to. ;)

před 6 lety

František

921 příspěvků

Tom to napsal excelentně... já jsem to ale taky moc nespravil, bez odšumování jsem přidal živost, doostřil a pak exportoval v kvalitě pro zobrazení na monitor s malým dalším doostřením, protože jsem ten velesnímek při exportu zmenšil až na rozměr vhodný pro zobrazení na svém monitoru 1:1  aby kratší strana odpovídala 1080 bodům...také Veroniko vidíte, že to nemá ani 1MB a je to ke koukání, šum zaniknul úplně a vynikla ostrost ( ale na portrétu zejména tomu dítěte...  moc ostrosti vždy nesluší ...chce to jemné podání... ) A ještě něco k prohlížení snímků...spousta lidí se doslova přilepí na monitor a pozoruje ten snímek ze vzdálenosti sotva půl metru, přesto, že má možná i větší úhlopříčku... To je úplně pochabé a doporučuju si poodstoupit alespoň na vzdálenost dvojnásobku uhlopříčky snímku. Za jedno se dá vůbec teprve takto vnímat celý snímek jako celek - a VO to šlo   :-D - a ještě více vynikne podání ostrosti a měkého pozadí.... však to zkuste jak na tom mém exportu, tak i na svých snímcích a jistě budete překvapená, že to zase tak špatné není.

F

před 6 lety

Veronika

12 příspěvků

Tom to napsal excelentně... já jsem to ale taky moc nespravil, bez odšumování jsem přidal živost, doostřil a pak exportoval v kvalitě pro zobrazení na monitor s malým dalším doostřením, protože jsem ten velesnímek při exportu zmenšil až na rozměr vhodný pro zobrazení na svém monitoru 1:1  aby kratší strana odpovídala 1080 bodům...také Veroniko vidíte, že to nemá ani 1MB a je to ke koukání, šum zaniknul úplně a vynikla ostrost ( ale na portrétu zejména tomu dítěte...  moc ostrosti vždy nesluší ...chce to jemné podání... ) A ještě něco k prohlížení snímků...spousta lidí se doslova přilepí na monitor a pozoruje ten snímek ze vzdálenosti sotva půl metru, přesto, že má možná i větší úhlopříčku... To je úplně pochabé a doporučuju si poodstoupit alespoň na vzdálenost dvojnásobku uhlopříčky snímku. Za jedno se dá vůbec teprve takto vnímat celý snímek jako celek - a VO to šlo   :-D - a ještě více vynikne podání ostrosti a měkého pozadí.... však to zkuste jak na tom mém exportu, tak i na svých snímcích a jistě budete překvapená, že to zase tak špatné není.

F

před 6 lety

Já jsem si jí hodila do černobíle. Tak se mi stejně líbí nejvíc. ;)

http://leteckaposta.cz/558444464

 

Díky vám všem za rady, ještě vás v budoucnu jistě budu párkrát otravovat. :)

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Já jsem si jí hodila do černobíle. Tak se mi stejně líbí nejvíc. ;)

http://leteckaposta.cz/558444464

 

Díky vám všem za rady, ještě vás v budoucnu jistě budu párkrát otravovat. :)

před 6 lety

Tak jsem na to v rychlosti kouknul a ten výstup je úplně normální a očekávaný. Naopak mne mile překvapilo, že přestože to vypadalo, že v okně už je jen bílá barva (přepal), ve skutečnosti lze snadno většinu záclon "vrátit" (z rawu samozřejmě). V praxi pak je možné experimentovat třeba s focením na prioritu času, s časem kde vím, že to bude nerozmazané focením z ruky a pohybem děcka a nechat clonu/ISO přizpůsobovat automaticky.

Rychlá úprava a export z Capture One (Lightroom/Zoner by měly podobné výsledky):

http://leteckaposta.cz/664534072
http://leteckaposta.cz/340359713
http://leteckaposta.cz/455694296

před 6 lety

Luboss7

31 příspěvků

Ak chcete mať fotky v interiéry technicky lepšie, najjednoduchšie je kúpiť externý blesk. Mne to pri fotení detí pomohlo. Samozrejme sa blesk vyklopí aby sa svetlo odrazilo od stropu, ideálne ak sa dá aj otáčať do strán. Farbu svetla potom môžu zmeniť steny, pre mňa sú najhoršie zelené, ale tie doma nemám. Druhá možnosť je lepší a svetelnejší objektív.

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.