Brand

Diskuse - Nikkor 18-105 vs 18-140

Josef

2 příspěvků

Dobrý den,

 

Budu si si objednávat svou první zrcadlovku a rozhodl jsem se pro Nikon D5600.

Vím, že chci univerzální objektiv. Jen se ještě rozhoduji, jestli právě 18-105 nebo 18-140.

Láká mě samozřejmě větší rozsah, ale mám obavy aby nebyla u 18-140 něják výrazněji horší výsledná kvalita snímku. (18-105 jsem si měl možnost vyzkoušet a byl jsem s kvalitou spokojen.)

Samozřejmě jsem koukal na nějáké recenze a podle nich by moc velké rozdíly být neměly, ale stejně bych se raději zeptal ještě tady, zda s tím má někdo zkušenosti a byl mi schopen poradit či doporučit. (Přece jen je to pro mě velká investice a nerad bych byl zklamán.)

 

Děkuji za rady.

 

 

před 6 lety

Tony

42 příspěvků

Kvalita u 18-140 horší určitě nebude, ba naopak. Bral bych 140 kvůli většímu rozsahu, lepšímu zpracování a kovovému bajonetu... Jinak přidám ještě docela pěkné srovnání 105 vs. 140

před 6 lety

František

921 příspěvků

Hezký den.

Po přečtení dotazu jsem měl za to, že znám jaksi odpověď podle různých zpráv a recenzí, kde objektiv 18-140 moc pochvaly co do obrazu nepobral, 18-105 se považuje za slušný setový objektiv a 16-85 vždy v recenzích uspěl. Pro zajímavost jsem si tedy otevřel ten srovnávací test podle doporučení Tonyho. Docela mně ty výsledky překvapily a pokud bych se měl držet jeho výsledků, pak bych si zřejmě objektiv 18-140mm nevybral. Vycházím nejen z toho, jak dopadla kresba nejlépe, ale z toho jak předpokládám užívat jeden univerzální objektiv. Zřejmě takový fotograf nemá vyhraněný a preferovaný účel, ale považuje za dobrý objektiv s nejvyrovnanějším obrazem v celém nabízeném rozsahu.

Od ohniska 18mm budu tedy očekávat, že jej použiji v krajině, nebo interiéru a street foto. Proto mne překvapilo, že v testu je úplně klidně konstatováno, že ve středu je 18-140 nejlepší a úplně je pominuto, že kraje obrazu jsou neváhám říci špatné a to i po zaclonění na číslo 16. Dokonce se zde obraz z postupným přicloněním co do ostrosti horší což je poměrně neobvyklé. Nejlépe zde dopadla asi opravdu ta 18-105ka.

Další ohnisko, které mně zajímá je klasický portrét. Ten se dá dělat na určitém rozsahu a všeobecně bych řekl kolem 70 - 120 přepočtených..jak to komu sedne. to je dejme tomu něco mezi nabídnutými 35mm a 70mm v testu. Zatím, co jak 18-140 tak 16-85mm podávaly značně nevyrovnané výsledky, tak znovu 18-105mm objektiv podržel "zlatý střed" výkonu a tento si podržel i v následujícím testu na 85mm.

Teď se koukněme na ceny: současně je 16-85mm nabízen cca kolem 19000, 18-140 kolem deseti a 18 - 105 kolem 6000.-

Pokud bych si měl jako univerzální objektiv vybrat objektiv, který kreslí zlatý střed po celém rozsahu, nebo objektiv, který v různých částí zoomu podává velmi rozdílné výkony a ještě v různých částích snímku rozdílně, pak bych vybral z těch tří ten nejlacinější a nejvyrovnanější.... 18-105. Ušetřil bych, pořídil ppod průměrně dobře a rozhodně by jako univerzální zoom uspěl. Plastový bajonet by mi neležel v patě...to se dá urazit jen díky chybě při zacházení, nevím, že by s tím někdo měl potíže. Kdybych časem zjistil, že objektiv je "krátký", tak bych poté řešil nějaký delší na výměnu. Můj soukromý dojem z testu? Velké překvapení. 18-140mm mně nepřesvědčila, což jsem nějak počítal, 18-105ka mně také nepřekvapila čekal jsem přesně tento výsledek, velké zklamání je pro mne výsledek 16-85ky, kterou považuji za objektiv o třídu výš než oba předchozí. Ani možnost, že by se jednalo o dva nepovedené kousky mně nijak neuklidnuje jako potencionálního zákazníka. Nikterak by mně netěšilo si za ty peníze koupit objektiv, který asi bude dobrý. Za dvacet tisíc ne, tam už chci mít jasno. Ale dělat závěry na základě jednoho testu s omezeným počtem objektivů je ošidné.

Vezmu to tedy ještě takto: Objektiv 18-140mm je zoom , který se tváří, že si jednou koupím objektiv a už ho nikdy nebudu muset vyměnit, nebo pořídit jiný. ( proč potom zrcadlovku ) Ale na cestování se zrcadlovkou a omezení výbavy - proč ne.

18-105... laciný, použitelný ...fotit se s ním dá bez dalších výdajů do doby než dostaneme chuť na jinou práci. Teleobjektiv to není ( ale 140mm také ne ) 16-85 nejdražší, cenu pořizovaného aparátu v podstatě zdvojnásobí. Nejsem si jistý, že to bude ta nejsprávnější volba, alespoň nic mne o tom při tomto rozhodování nepřesvědčilo. Narozdíl od závěru v testu jsem si vědomý, že ty 2mm ohniska pod 18mm jsou poznat v interiéru 2x.

František

před 6 lety

František

921 příspěvků

A ještě jeden test: https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/AF-S-DX-Nikkor-16-85mm-f-3.5-5.6G-ED-VR-on-Nikon-D5600-versus-AF-S-DX-NIKKOR-18-105mm-f-3.5-5.6G-ED-VR-on-Nikon-D5600-versus-Nikon-AF-S-DX-NIKKOR-18-140mm-F35-56G-ED-VR-on-Nikon-D5600__172_1139_205_1139_1208_1139

Toto jsou laboratorně měřené parametry...  jde vidět, že ve spojitosti s D5600 objektiv 16-85 vydal nejnižší výkon v ostrosti a dokázal vykreslit pouze 8Mpx, ale také je vidět, že všechny tři dávají slušný obraz do clony cca 5,6 a po zaclonění nad 11 už je to u všech s chybami, zkresleními apod.. ( záložka measurements )

16-85 je sice "nejhorší" v ostrosti, nejlepší ale ve zkreslení a chromatické aberaci. 18-140 má nejhorší parametry ve všech ukazatelích mimo ostrosti, kde je stejná se 105kou, ale jak jsme viděli v minulém testu to neplatí v krajích obrazu a zlatý střed......Heuréka... 18-105ka...

F

před 6 lety

Josef

2 příspěvků

Hezký den.

Po přečtení dotazu jsem měl za to, že znám jaksi odpověď podle různých zpráv a recenzí, kde objektiv 18-140 moc pochvaly co do obrazu nepobral, 18-105 se považuje za slušný setový objektiv a 16-85 vždy v recenzích uspěl. Pro zajímavost jsem si tedy otevřel ten srovnávací test podle doporučení Tonyho. Docela mně ty výsledky překvapily a pokud bych se měl držet jeho výsledků, pak bych si zřejmě objektiv 18-140mm nevybral. Vycházím nejen z toho, jak dopadla kresba nejlépe, ale z toho jak předpokládám užívat jeden univerzální objektiv. Zřejmě takový fotograf nemá vyhraněný a preferovaný účel, ale považuje za dobrý objektiv s nejvyrovnanějším obrazem v celém nabízeném rozsahu.

Od ohniska 18mm budu tedy očekávat, že jej použiji v krajině, nebo interiéru a street foto. Proto mne překvapilo, že v testu je úplně klidně konstatováno, že ve středu je 18-140 nejlepší a úplně je pominuto, že kraje obrazu jsou neváhám říci špatné a to i po zaclonění na číslo 16. Dokonce se zde obraz z postupným přicloněním co do ostrosti horší což je poměrně neobvyklé. Nejlépe zde dopadla asi opravdu ta 18-105ka.

Další ohnisko, které mně zajímá je klasický portrét. Ten se dá dělat na určitém rozsahu a všeobecně bych řekl kolem 70 - 120 přepočtených..jak to komu sedne. to je dejme tomu něco mezi nabídnutými 35mm a 70mm v testu. Zatím, co jak 18-140 tak 16-85mm podávaly značně nevyrovnané výsledky, tak znovu 18-105mm objektiv podržel "zlatý střed" výkonu a tento si podržel i v následujícím testu na 85mm.

Teď se koukněme na ceny: současně je 16-85mm nabízen cca kolem 19000, 18-140 kolem deseti a 18 - 105 kolem 6000.-

Pokud bych si měl jako univerzální objektiv vybrat objektiv, který kreslí zlatý střed po celém rozsahu, nebo objektiv, který v různých částí zoomu podává velmi rozdílné výkony a ještě v různých částích snímku rozdílně, pak bych vybral z těch tří ten nejlacinější a nejvyrovnanější.... 18-105. Ušetřil bych, pořídil ppod průměrně dobře a rozhodně by jako univerzální zoom uspěl. Plastový bajonet by mi neležel v patě...to se dá urazit jen díky chybě při zacházení, nevím, že by s tím někdo měl potíže. Kdybych časem zjistil, že objektiv je "krátký", tak bych poté řešil nějaký delší na výměnu. Můj soukromý dojem z testu? Velké překvapení. 18-140mm mně nepřesvědčila, což jsem nějak počítal, 18-105ka mně také nepřekvapila čekal jsem přesně tento výsledek, velké zklamání je pro mne výsledek 16-85ky, kterou považuji za objektiv o třídu výš než oba předchozí. Ani možnost, že by se jednalo o dva nepovedené kousky mně nijak neuklidnuje jako potencionálního zákazníka. Nikterak by mně netěšilo si za ty peníze koupit objektiv, který asi bude dobrý. Za dvacet tisíc ne, tam už chci mít jasno. Ale dělat závěry na základě jednoho testu s omezeným počtem objektivů je ošidné.

Vezmu to tedy ještě takto: Objektiv 18-140mm je zoom , který se tváří, že si jednou koupím objektiv a už ho nikdy nebudu muset vyměnit, nebo pořídit jiný. ( proč potom zrcadlovku ) Ale na cestování se zrcadlovkou a omezení výbavy - proč ne.

18-105... laciný, použitelný ...fotit se s ním dá bez dalších výdajů do doby než dostaneme chuť na jinou práci. Teleobjektiv to není ( ale 140mm také ne ) 16-85 nejdražší, cenu pořizovaného aparátu v podstatě zdvojnásobí. Nejsem si jistý, že to bude ta nejsprávnější volba, alespoň nic mne o tom při tomto rozhodování nepřesvědčilo. Narozdíl od závěru v testu jsem si vědomý, že ty 2mm ohniska pod 18mm jsou poznat v interiéru 2x.

František

před 6 lety

Tak už jsem byl rozhodnutý že půjdu do 18-140 a vy mi napíšete tohle :D (I na základě dalšího srovnání s 18-105 které jsem nalezl zde: https://www.megapixel.cz/nikon-18-140mm-f-3-5-5-6-g-ed-vr/recenze )

Vysoká cena pro mě téměř nehraje roli, protože budu kupovat set, který výchazí oproti setu s 18-105 asi jen o 2000 Kč navíc.

Teleobjektiv v nejbližších letech kupovat neplánuji, to je i jeden z důvodů, proč mě láká ten větší rozsah. (Časem plánuju doukoupit určitě pevnou 50ku, popř. 18-55)

Ještě to teda promyslím, každopádně děkuji za odpověď.

před 6 lety

František

921 příspěvků

 :-D... Já jsem Vás Josefe nikterak nechtěl rozhodit ve vašem úmyslu.. Pokud se rozhodnete pro 18-140...berte to tak, že už ho nějaký rok Nikon vyrábí a prodává...takže nic zoufalého to nebude... :-D

Rozumím Vám, že plánujete pořídit jen jeden univerzální a použitelný objektiv a tělo zrcadlovky...no...proč ne.., já jsem sice duševně proti :-D, ale prostě každý nějak plánujeme a uvažujeme a zatím co mně to s více objektivy baví chápu, že to jiného bavit emusí vůbec..  Co se týká zoomu mám takovou zkušenost, že více než zoom je dobré vytvořit co nejlepší podmínky a jako jednu z posledních možností použít přiblížení pomocí zoomování.. V podstatě nikdy to ke kvalitě snímku nepřispěje, jen to prostě někdy jinak nejde udělat a nebo to přinese zvláštní možnosti jako je zhuštění prostoru, nebo rozmazání pozadí v součinnosti s clonovým číslem.  ( všimněte si, že v podstatě všechny tři objektivy se vzrůstajícím ohniskem se ve výkonu horší... ) Občas se v porovnání vracím k příkladu který mi leží nad hlavou na poličce. Jako jedny ze solidních aparátů starší doby byly foťáky zn. Praktica. K nim se prodávaly objektivy klasicky 50mm a druhý delší 135mm. Vše mimo tuto mez už se považovalo za speciální objektivy ( širokoúhlé dolů a teleobjektivy nad horní ohnisko 135 ) Fotografům to ale nejen postačovalo, ale díky tomu že nepoužívali extrémní ohniseka  si nevytvářeli potencionální starosti s expozicí a kvalitou snímků. U digitálů, i když je doba pokročilejší je i toto platné. Objektiv 18 - 105 je vlastně přepočtením takový téměř širokoúhlý objektiv 27mm a končí na 157mm.... a to je ještě delší než ta stará Praktika.....Myslím, že rozsahem Nikon trefil do černého a vyrobil skutečně upotřebitelný objektiv, který obsahuje nejčastěji užívaná ohniska a využijete jej po celém rozsahu. Proto se mi líbí, že jeho výkon je v celém rozsahu alespoň dobrý. Jinak nic proti 140ce.. ;-) Jeho pořízením toho moc nezkazíte...2000 se dají přežít a kdyby náhodou v budoucnu to nebylo podle Vašeho gusta...jistě se to dá lehce změnit. Přeju dobrý výběr a radost z nového aparátu.

a ještě jednu poznámku.... objektiv 18-55 ke kterémukoliv pořízenému z těch tří zoomů nekupujte, prakticky Vám bude jen překrývat již pořízená ohniska a k ničemu lepšímu Vám nepomůže na rozdíl od pevného 50mm objektivu. Ten poznáte na snímku oproti všem třem zoomům na první nasazení. 

František

 

před 6 lety

Josef

170 příspěvků

18-105 je dobrý i na 24 MPix snímači :). Při mírném zaclonění dává hodně slušné výsledky na to, jak je starý, levný, malý, lehký atd... Máme jej doma asi 10 let, plastový bajonet je vyměněný za kovový a stále slouží. Pokud chce člověk fotit běžné fotky (nepotřebuje fotit profi portréty) a občas si chce něco přitáhnout, je to dobrá volba :)

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.