Brand

Diskuse - Nikon D3200 pro začátečníka

Ondřej

7 příspěvků

Zdravím,

Jsem začátečník a rád bych začal fotit. S kompaktem jsem nějaký čas fotil, ale rád bych přešel na zrcadlovku. Jenže to je pro mě jako pro studenta už jiná cenová kategorie. Našel jsem ale na bazaru Nikon D3200 s objektivem 55-105mm, 3 roky starý. Pán by mi ho přenechal za 8000 korun. Šli byste do toho nebo se mám poohlédnout po něčem jiném?

Předem díky, Ondra

Téma se týká:
před 6 lety

Ondřej

7 příspěvků

Ještě jsem teda zapomněl dodat - fotit chci spíš venku, ve městech atd, občas na nějakém leteckém dni letadla. Ještě mě napadl D5100, ale nevím no...

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

před 6 lety

Ondřej

7 příspěvků

 Není to to samé skoro? 19 000 snímků mi přijde dost no, nevím nevím

 

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Závěrky jsou testované na 100 000 snímků a u tvého popisu nepíšeš kolik má D3200 a v objektivu 55-105 se také neorientuji. Tak jsem  ti doporučil jeden z největších držáků vyrobených Nikonem.

před 6 lety

Ondřej

6 příspěvků

Závěrky jsou testované na 100 000 snímků a u tvého popisu nepíšeš kolik má D3200 a v objektivu 55-105 se také neorientuji. Tak jsem  ti doporučil jeden z největších držáků vyrobených Nikonem.

před 6 lety

Má asi 2,5 tisíce fotek. A pro začátečníky je ta D3200 dobrá?

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Předpokládám, že objektivy mají oba stejné (18-105). Citelná výhoda D5100 je výklopný displej (focení od země, z nadhledu nebo podivných úhlů...).

Pokud jde o počet snímků, je to padni jak padni. Zrovna tak může D3200 na 5000 chcípnout a u D5100 lze říct, že když přežila tolik snímků, tak tam problém nemá. Na Canonu 40D jsem měl přes 20 tisíc expozic a dřív než závěrka odešla spoušť, která už mi po těch letech nestála za opravu a koupil jsem lepší foťák.

D5100 bude mít o něco lepší fotky na vysokých ISO, protože má nižší rozlišení senzoru. Je to vidět zejména v JPEGu přímo z foťáku.

Ani jeden jsem v ruce neměl, tak těžko soudit ergonomii.

Nakonec se stejně budeš muset rozhodnout sám. Pro začátečníky bych doporučil spíš kompakt nebo ultrazoom a pro nadšené začátečníky bude jedno, co dostanou do ruky. ; )

před 6 lety

Ondřej

6 příspěvků

Tak nakonec sem našel ještě ten 5100 jak radil kolega výše, a ten se mi opravdu zamlouvá vice. Jen bych nerad naletel, je to z nějakého bazaru. Máte s tím zkušenost, šli byste do toho? 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Předpokládám, že můžeš s prodejcem dojednat nějaké období na vyzkoušení funkčnosti. Bývá to slušností.

před 6 lety

Ondřej

6 příspěvků

To jo, jen se bojím aby se mi to za půl roku nevysypalo, protože s tím už bych nic neudělal. Jinak mám na to právo vratit to třeba do 14 dnů?

před 6 lety

František

921 příspěvků

 Ahoj Ondro. Já bych z těch dvou volil také to 5100. Nějakou dobu jsem fotil jejím předchůdcem D 5000 a i když jsem přešel na 7000 tak mi nějakou dobu ten polohovací LCD opravdu chyběl. Nejen pro ty "prapodivné úhly" z podhledu a z nadhledu,, ale dost fotím venku, kde se snažím aparát si chránit a u tohoto prostě otočíš ten LCD čelem vzad a nic neřešíš. Stejně se zrcadlovkou hodně budeš používat víc hledáček. ( tedy aspoň doufám že jo :-D )

Co se týče těch čísel závěrek...19t ...to je dobře vyzkoušený aparát....já mám na té sedmičce už skoro stovku a pořád u mně dobrá....nikdy jsem neslyšel, že by to někomu nacvakalo tu avizovanou hranici a pak to hned chcíplo....vůbec bych se tím nezabýval, jestli je jinak aparát OK.

Bazarovka to sice je, ale prodejce ( prodejkyně ) žádné jiné prodeje nevykazuje...tak to bude zřejmě 1. majitel(ka)...zeptej se tlf , jestli má od aparátu příslušenství.. doklady o koupi, krabice, jestli to má všechny kryty a clonu na objektiv, v jakém stavu je baterie...nabíječku,kabely CD se SW pro práci s fotkami a celkem jasné při takové koupi je sepsání alespoň krátké smlouvy o prodeji-koupi... V případě nejhorším by se to dalo použít pro řešení nějakého "sporu".. Doporučuju navrhnout osobní převzetí a aparát si prohlédnout a vyzkoušet, co svedeš....neboj...je to jen foťák....intuice je dobrá nápověda. Jak Standa navrhuje dobu na vyzkoušení klidně dejte do smlouvy.... pokud je prodejce seriózní...nebude s tím mít žádný problém. Apropo....na letadla...na ty letící.....no, bude to hrana, ale i s D 5000 jsem něco slušného pofotil, myslím, že bude 105mm dost krátké ohnisko....záleží jak to budeš komponovat....rozhodně si nevyfotíš na 200m pilota v kabině, ale letadlo to cvakne...aspoň Tě to nebude lákat používat zoom  s dlouhým ohniskem na doraz... Myslím, že v diskuzi bude asi chybně ten rozsah ohnisek objektivu...podle mně se jedná ne o 55-105, ale o setový 18-105mm a ten je z těch starších setových slušné řešení,, sice to teleobjektiv není, ale aspoň něco... 

ahoj F

před 6 lety

František

921 příspěvků

apropo.... 5100 má s mou D 7000 stejný snímač a já jsem s tím Velmi spokojený, zejména co do dynamiky a prokreslování. Když se rozumně pracuje s objektivy a nazadávají se aparátu nesmyslné požadavky...lezou z toho opravdu skvělé fotky. 

před 6 lety

Ondřej

6 příspěvků

 Děkuju za dlouhou odpoved. No , našel jsem ho za 8,5 tisíce v bazaru-zastavarne v Praze. Jen se zeptam, co máš na mysli tou dobou na vyzkoušení? To je jako záruční doba do kdy ten fotak můžu vratit?

Jj to je mi jasné že pilota nevyfotim, spíše se s tím jen tak seznamim a postupem času bych pořídil třeba i nějaký ten teleobjektiv.

Takže co se týče tebe tak bys do toho sel?

PS Ten objektiv je 18-105, špatně jsem to napsal, máš pravdu ?

před 6 lety

František

921 příspěvků

Koupě z druhé ruky se myslím řídí občanským zákoníkem, kde je možné na "skrytou vadu" reagovat po dohodě obou stran. Pokud se nedohodnete, pak by nastoupil zákon a můžeš dodržení tohoto zákoníku vymáhat i soudně. Pochybuju, že to v praxi při koupi staršího aparátu má nějakou závažnou cenu....asi se nebudeš chtít soudit a platit advokáta a čekat 5 let jak to celé skončí.... ovšem to uvádím jen jako krajní možnost a použitelnou. Důležitější držet v ruce papír, kde že jsi k tomu aparátu přišel....kdo Ti to odmítne podepsat, tak rozhodně není prodejce o koho bych stál a natož abych mu důvěřoval. Ale to je můj osobní postoj ke koupi věcí z druhé ruky....do nějaké hodnoty jsem ale riziko takové koupě ochoten brát s rezervou a pak už jen papír a na něm napsáno že jsem to od někoho za něco koupil a v jakém to bylo stavu posouditelném při koupi. 

Dobou na vyzkoušení myslíme ( já a zřejmě i Standa ) dohodnutou dobu na kterou bych takový aparát dostal do ruky, abych mohl vyzkoušet pořádně jeho funčnost. Pokud je prodejce z rozumné vzdálenosti tak se to dá občas i dohodnout například s tím, že splatíš při zapůjčení část ceny a poté doplatíš zbytek...když se aparát nebude hodit, tak prodejce vrátí buď celou částku a nebo poměrnou dohodnutou část...zase je to jen věc dohody a rozumného jednání.

Nebudu Ti proto psát...jo...jdi do toho...musíš takovou koupi pošéfovat sám, ale já osobně ze zvažovaného inzerátu na Paladixu nic negativního nevidím, zatím vidím jen to, že někdo prodává aparát s objektivem v sestavě, která by za takovou cenu byla velmi přijatelná. Na snímku je toho ostatně vidět víc....i část vybavení, příslušenství aparátu....mohlo by to být dobré řešení.

Bazary ( ne zastavárny ) obvykle na zboží záruku dávají...ostatně myslím také ze zákona, zase tak v tom jistě nebruslím... V zastavárně bych byl opatrnější. Já jsem postarší osoba a zastavárna.....to může být jak dobrý kauf, tak dobrý průšvih. Tam za mně věc za 500 - proč ne...ale fotoaparát a zastavárna je pro mně za čáru... 

před 6 lety

František

921 příspěvků

 a jestli jsi z PHY a dal by jsi přednost koupi z bazaru - z kameného krámu, tak nepospíchej a občas se koukni na bazar u Fotoškoda a nebo Megapixel. Tam dostaneš alespoň nějakou informaci od prodavače o stavu toho co kupuješ a záruku tam dávají také. Navíc myslím, že na rozdíl od zastavárny to tam alespoň vyzkouší a ohodnotí. ..jasně....i oni na tom obchodu chtějí něco vydělat, tak se s cenou jako u přímého prodejce budeš muset rozloučit a něco málo přidat. Ale třebas ti to za tu "jistotu" stojí... každý máme ty rizikové hranice jinde... podle počtu děr v kapse. ;-)

 

před 6 lety

Ondřej

7 příspěvků

 a jestli jsi z PHY a dal by jsi přednost koupi z bazaru - z kameného krámu, tak nepospíchej a občas se koukni na bazar u Fotoškoda a nebo Megapixel. Tam dostaneš alespoň nějakou informaci od prodavače o stavu toho co kupuješ a záruku tam dávají také. Navíc myslím, že na rozdíl od zastavárny to tam alespoň vyzkouší a ohodnotí. ..jasně....i oni na tom obchodu chtějí něco vydělat, tak se s cenou jako u přímého prodejce budeš muset rozloučit a něco málo přidat. Ale třebas ti to za tu "jistotu" stojí... každý máme ty rizikové hranice jinde... podle počtu děr v kapse. ;-)

 

před 6 lety

No z Prahy nejsem, ale mám to hodinu cesty. Tu 5100 sem na Megapixelu právě nenašel, akorát na tom Paladixu něco je, tomu bych asi věřil víc

před 6 lety

Ondřej

6 příspěvků

Tak jsem tam psal a prý dávají zkušební dobu 1 mesic, tak snad by to mělo byt v pohode, takže to spíše bude bazar no. Máte pro mě nějaký typ a radu co hlavně vyzkoušet před koupi?

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Určitě spoušť - zda spolehlivě na namáčknutí dojde k zaostření objektivem a po následném domáčknutí k expozici. U zrcadlovky, kde mi odešla spoušť se foťák choval nespolehlivě - někdy fungoval jak má, jinak jako by ignoroval můj stisk. To bylo snad otravnější, než kdyby úplně odešla. ; )

U objektivu že ostří kam má. U těla a objektivu, že nejsou omlácené jako kdyby někomu spadl na zem. Jinak mne nic moc nenapadá. Baterie lze koupit za pár stovek neorigo z Číny.

před 6 lety

František

921 příspěvků

No, ono těch nastavení a možností na zrcadlovce je fakt hodně, tak vyzkoušet všechno....to asi nebude úplně možné, ale k tomu co píše Standa bych přidal určitě z mechaniky aparátu vyzkoušet blesk, popřepínat režimy M A S P + zelené (Automatiku) a přednastavené scény, dobré je zapnout AF a podívat se na činnost zaostřovacích polí, vyzkoušet AF-C což je kontinuální ostření a AF-S....to je zase ostření jednotlivé, vyzkoušel bych samospoušť, jinak pomačkej křížový volič, jak chodí a roller k nastavování parametrů, tlačítka by měly mít zřetelný chod. Mrkni se jak jde zasunout SD karta.

https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-d5100-jeden-z-nejlepsich/4537 tady je recenze z doby vydání této sestavy. V závěru aparát co do ergonomie moc nechválí, ale pravda, když nepoznáš výhody stavového displeje a dvou rollerů i ostatních vychytávek co má ta D 7000 ( ale i starší aparáty jako je D90 ) tak vlastně ale nevíš jak moc to může být jednodužší, za měsíc Ti to ani složité nepřijde. Mimo jiné zrovinka jmenované D90 a D 7000 bych považoval jako velké konkurenty tohoto modelu, ale devadesátku už budeš těžko schánět https://foto.bazos.cz/inzerat/89546823/Nikon-D90--objektiv-Nikon-18-105.php ale i to jde..a 7000 přijde v obdobné sestavě aspoň o 5t dráž. U obou by jsi přišel o polohovatelný LCD. naopak u obou by jsi měl možnost používat všechny AF objektivy s označením "D" , které používají pro AF pohon motorkem z těla aparátu, což řada D5xxx neumí. Oba mají i lepší hledáček - to se na zrcadlovce taky pozná a také disponují mikroadjustmentem pro přesné nastavení AF objektivů. Komunikují i s objektivy manuálními a indikují jejich zaostření i když není možné používat AF. Je toho zkrátka povícero. Na to co plánuješ fotit bych se ani s jedním z nich nebál jít byť D 90 je už postarší model, má nižší rozlišení tak se dost povedla..apropo´...nemluví česky, D 7000 ano.

Bádání v SW asi budeš muset nechat na ten zkušební měsíc.....naučit se to za 5´nejde....jo a zeptal bych se taky na manuál - knížku... u aparátů se dodávala a to je fakt to první co budeš potřebovat prohlídnout.

před 6 lety

Ondřej

6 příspěvků

 Díky ještě jednou. Recenzi už sem četl, ergonomii bych tolik neřešil. A jaký bys mi doporučil objektiv? Myslíš že na začátek by mi na tu 5100 stačil ten základní seťák 18-55mm? Jinak až bych se naučil tak bych poridil ten teleobjektiv no na ty letadla

před 6 lety

František

921 příspěvků

Pokud by to bylo možné tak bych si pro začátek vybral od Nikonu spíš tu 18-105mm. Ne že by byl nějak extrémně lepší, jeho AF je kupodivu docela lenivý, ale přece jen disponuje delším ohniskem a je to dost poznat. Oba jsou to zoom objektivy , takže když už zoom, tak ať z toho získáš maximální výhodu. Nabízí se ale víc řešení. Místo zoomu od Nikonu jde pořídit nějaký běhaný Tamron SP AF 17- 50mm 2,8 pro Nikon,nebo podobná Sigma. Tyto objektivy mají stálé clonové číslo po celé délce zoomu a jsou i lepší obrazově. Jejich zorný úhel je malinko širší a to se ve městě i přírodě taky hodí. Navíc to se světelnějším průběhem clony i rychleji a líp ostří...Pokud by jsi chtěl posunout tu věc obrazově doporučoval bych pořídit v budoucnu alespoň jeden objektiv s pevným ohniskem...to se na kresbě hned projeví. Z pevných objektivů a dnes zase asi nejlacinější je pořídit opět používaný Nikkor 50mm f/1,8 G, který s timto aparátem docela solidně běhá. Ale sám uvidíš co ti bude za ohnisko nejlíp sedět. Dokoupení teleobjektivu později vidímjako rozumné řešení. Pokud budeš dokupovat objektivy pozor na novou řadu od Nikonu se značením "P"...ty jsou sice dobré a zvládají líp video, ale s 5100 nebudou komunikovat.

a abych odpověděl i na Tvou otázku...napíšu, že se s tím setovým 18-55mm fotit dá, chce to trošku popracovat s clonou a clonit nejlíp cca k 5,6, ale vždycky to samozřejmě nejde a nebo není vhodné, ale pokud ano vylezou z toho docela dobré fotky.

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

 Díky ještě jednou. Recenzi už sem četl, ergonomii bych tolik neřešil. A jaký bys mi doporučil objektiv? Myslíš že na začátek by mi na tu 5100 stačil ten základní seťák 18-55mm? Jinak až bych se naučil tak bych poridil ten teleobjektiv no na ty letadla

před 6 lety

Pokud k tomu rovnou máš 18-105mm, držel bych se ho dokud ti nepřestane v něčem vyhovovat a pak bych řešil to co tě bude pálit. Jsou světelnější objektivy, širokoúhlejší, teleobjektivy, makroobjektivy. Pokud nechceš slepě utrácet, 18-105 lze považovat za rozumný začátek. Ze začátku se stejně budeš učit jak vůbec používat zrcadlovku tak aby vyfotila to co ty chceš a v podobě jaké chceš a následně jak to "dokořeníš" v editoru. Řešit "další objektivy" by věci spíš komplikovalo. ; )

Pokud by tě ale přesto svrběly ruce uvažoval bych o aspoň jedné "pevné padesátce" (1,8/50mm nebo 2/50mm). Momentálně je na Aukru jeden zajímavý v aukci: https://aukro.cz/objektiv-yongnuo-50mm-f-1-8-nikon-6928289686

Do 2 tisíc by to byl super kup, nad 2500 už bych byl střízlivější, nový vidím od 3500, odhaduji že cena půjde ke 3000. Ale na druhou stranu Nikon má obecně dražší objektivy než Canon (nebo to aspoň je můj dlouhodobý dojem...).

Pokud by to bylo možné, zkusil bych sehnat nějaký "starý levný manuální objektiv pro Nikon". Což u Nikonu bohužel znamená s koncovkou Nikon, má-li ostřit na nekonečno. Rozšířené bývají ještě objektivy 2,8/28mm a 2,8/135mm. Na Aukru vidím dvě 135ky, ale u obou je nějaký problém. Deformovaný závit na sluneční clonu/filtr znamená v lepším případě "hodil jsem s ním o zem a už tam snadno nedáš ani clonu ani filtr".

Focení s 18-105 by ti po čase dobře ukázalo, jaký úhel záběru ti nejlépe sedí, kde máš své nejlepší fotky, kam investovat.

před 6 lety

Ondřej

7 příspěvků

No přemýšlel jsem o tomhle:

https://www.sbazar.cz/prodejbazarzbozi/detail/27255741-zrcadlovka-nikon-d5100-obj-18-105mm-vr

Ten objektiv k tomu právě je, jen se malinko bojím toho bazaru, ale jak jste psali, přijdu, vyzkouším co půjde a je na to měsíc záruka. TAk budu doufat, že během měsíce se nic neposere a potom už taky ne

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

No přemýšlel jsem o tomhle:

https://www.sbazar.cz/prodejbazarzbozi/detail/27255741-zrcadlovka-nikon-d5100-obj-18-105mm-vr

Ten objektiv k tomu právě je, jen se malinko bojím toho bazaru, ale jak jste psali, přijdu, vyzkouším co půjde a je na to měsíc záruka. TAk budu doufat, že během měsíce se nic neposere a potom už taky ne

 

před 6 lety

Objektiv má dokonce stabilizaci (VR), to je fajn výhoda. Nuže, ať se ti daří a foťák dlouho funguje jak má. ; )

před 6 lety

Ondřej

7 příspěvků

Joo to by mělo být aby se neklepal obraz třeba při natáčení vide jestli to dobře chápu viď?

Díky vám moc za rady, třeba se ještě ozvu i s nějakými fotkami Vám zkušeným :D

Ještě jednou díky moc za rady chlapi, ať se daří i vám!

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Joo to by mělo být aby se neklepal obraz třeba při natáčení vide jestli to dobře chápu viď?

Díky vám moc za rady, třeba se ještě ozvu i s nějakými fotkami Vám zkušeným :D

Ještě jednou díky moc za rady chlapi, ať se daří i vám!

před 6 lety

Tak stabilizace hlavně při focení - fotografovi se samým nadšením přirozeně chvějí ruce, jako ostrostřelec zaujme správný postoj, před stiskem spouště zklidní dech a ... stejně má rozmazanou fotku, protože měl nastavený příliš dlouhý čas, který z ruky nezvládl (cca pod 1/25s už se láme chleba). Stabilizace v objektivu nebo foťáku významně posouvá možnost (zvyšuje pravděpodobnost) vyfotit ostře z ruky to co by jinak skončilo rozmazané. Tuším, že se stabilizací zvládám "udržet" 2x až 3x delší čas, což už je hodně znát.

před 6 lety

sladas

4173 příspěvků

Tak hodně štěstí při výběru a trpělivosti při učení! Ber to jako hru a půjde to lépe a dobré světlo přeji! 

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.