Brand

Diskuse - Nikon D3300 nebo Nikon D5300

Lucie

2 příspěvků

Zdravím, chtěla bych si pořídit kvalitní fotoaparát. Nemůžu se rozhodnout mezi Nikon D3300 nebo Nikon D5300 popř. D5500

Použití: rodinné foto, závody aut, dovolená, portréty

Cena: do 20 000,-

před 7 lety

Thomik

41 příspěvků

Tak je trochu hloupé se ptát který, to je jako kdyby jste se ptala jestli Fabii nebo Passata. Obě třídy jsou úplně rozdílný. Tedy rozhoně D5300.

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Zdravím, Lucie.

Žádný z těchto foťáků jsem v ruce neměl, hodnotím na základě toho co čtu.

Chápu, že není snadné se rozhodnout právě mezi těmito foťáky, které jsou velice podobné a liší se jen v některých detailech.

Pokud jde o fotky (obrazovou kvalitu), troufnu si tvrdit, že mezi nimi není rozdíl, který by vůbec stál za zmíňku.

Hlavní rozdíl, který vidím je, že D3300 má displej napevno, řada D5xxx má polohovatelný displej a taková věc se může hodit (focení od země nebo z nadhledu), vyváženo to je větším rizikem poškození displeje.

D5500 coby nejnovější model z této skupiny má navíc displej dotykový a možnost ovládat nastavení foťáku i vzdáleně přes mobil.

D5300 má zdá se jako jediný GPS, předpokládal bych tedy, že lze u fotek zaznamenat souřadnice, kde byla fotka pořízena.

Řada 5xxx má při focení větší výběr bodů, kam bude foťák ostřit, což je fajn, ale nepokládám to za dramatickou výhodu.

Liší se rozmístění tlačítek na foťácích a tady těžko soudit, co je k lepšímu a co ne. Liší se grafická stránka menu a ovládacích prvků na displeji.

A nejspíš nebude překvapením, že cena tak nějak ukazuje, který model je považován za lepší nebo horší vůči ostatním.

Doporučuji si foťáky vyzkoušet někde na prodejně, protože hlavní rozdíl je právě v té "fyzické" rovině, jak se to bude držet a ovládat. Fotky z toho polezou spíše stejné. Na Heurece je hromada hodnocení, takže tam si lze utvořit představu o tom, co by mohlo představovat problém (zápory), oblíbené jsou mezi uživateli všechny tři.

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-d3300/recenze/#section

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-d5300/recenze/#section

http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-d5500/recenze/#section

Cena. D5500 by byla dost natěsno. Tělo a základní zoom. S tím se dá nějakou dobu žít, ale ideální to není. Dává mi smysl mít ještě teleobjektiv pro větší rozsah a možnosti focení. Jen 18-55mm je fajn základ, ale žádné terno. Takže by mi dávalo smysl vybrat spíš jeden z levnějších modelů a rozdíl dát do objektivů. U D5300 vidím prodávat v setech objektivy 18-105mm, 18-140mm, nebo běžnou kombinaci 18-55mm + 55-200mm. Jednotlivé objektivy neznám, ale splňuje to aspoň moji představu o rozumném rozsahu. Obdobně je to i pro "nejnižší" D3300, které bych se taky vůbec nebál, zejména pokud netoužíte mít polohovatelný displej. Časem sama zjistíte, co Vám při focení jak vyhovuje a co by měl budoucí foťák případně umět jinak.

To co chcete fotit by měly zvládnout všechny (dle hodnocení na Heurece). Pro focení portrétů se bude později hodit spíš světelnější objektiv, kde se zpravidla začíná s objektivem 50mm a světelností f/1,8 (cena cca od 3500).

Pokud Vás zajímá něco konkrétního, ptejte se.

před 7 lety

Lucie

2 příspěvků

děkuji za radu, půjdu do D5300

před 7 lety

František

921 příspěvků

Hezký den všem.

Dívám se zřejmě opožděně na příspěvky tak jen asi dovětek. Osobně bych otočné LCD uvítal...je to ale závislé od toho co člověk a jak fotí. Tuto praktickou funkci uvítá ale myslím dostatek majitelů aparátů a není proč ji při rozhodování nebrat v potaz. Podhled a nadhled v pohodlí...proč ne.

K hodnocení 5500 a 5300... cena je slušnější za 5300 a až na dotykový LCD jsou v nich pouze ergonomické rozdíly a 5300 nabízí GPS. Ovšem na horní straně aparátu jsou ty erg. rozdíly dost značné. Za jedno se posunul roller na horní stranu a to tak, že si teda palcem moc nezarolerujete a na multifunkčním přep. režimů snímání u D 5500 ubylo možností a je to nahrazeno tedy LCD s dotykem... osobně myslím, že mechannické přepnutí kolečkem je rychlejší, než listování v menu i když dotykovým LCD. Z těchto důvodů bych volil stejně jako Lucie a přeju jí ať si aparát užije...

František

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Ještě si neodpustím malé doplnění :)

Nevím teď přesně jak jsou na tom jednotlivé objektivy, ale mám pocit že 18-105 je nejlepší. Rozsah je dostatečný, fotky kvalitní, objektiv je malý a lehký. Světelnost na portréty není, ale to se dá v budoucnu vyřešit jedním pevným sklem. Pokud je tedy možnost, bral bych tento objektiv jako univerzál.

Výklopný displej je fajn a občas by se mi hodil, ale... Zrcadlovky přes LV (LCD) ostří špatně, pomalu a nepřesně (zkoušel jsem to a překvapilo mě to - záleží i na objektivu...). Podle výklopného LCD bych se tedy neřídil, ale řada 5xxx je určitě lepší volbou :)

před 7 lety

František

921 příspěvků

for Josef.

špatně , pomalu a nepřesně? a co použít LCD s manuálním ostřením při makru ? to aby si člověk kolikrát lehl a nebo je na to lék úhlový hledáček.... o přesnosti bych v tomto případě vůbec nepochyboval...leda bych měl nepřesné cinklé oko..neb co vidím na LCD je na snímači...   LCD, pokud jsem měl k dispozici ( na D 5000 ), tak jsem používal téměř výhradně k tomuto a nebo k focení z podhledů a nad hlavou... jinak samozřejmě hledáček je č.1. Jinak řečeno ostřit se zrcadlovkou - pokud to jde přes hledáček nemá jinak ani cenu , ani smysl.  

ta 18 - 105ka je dobrý univerzál....a co do rychlosti ostření ...právě tento objektiv moc rychlosti nepobral... ale ....nechtějme všechno hned....

F

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Františku, nač ty předsudky ohledně "správného" používání zrcadlovky? ; )

před 7 lety

František

921 příspěvků

no jo.... to nějak tak přijde..... znáš tu o tom starým psovi...... a můj pes má už přes deset..... tak když se to přepočte na lidský věk - jsme tak asi vrstevníci.. :-D

přiznám se, že když jsem onehdá přepl na Nikonu na LV - LCD tak jsem musel i přemýšlet co tam kde vidím.... nějak Ti mně ten "pomocný" stavový display a hledáček stačí ke štěstí.... ale jak přijde na stativ je to holt jiná písnička... cool

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Manuální ostření přes LV je samozřejmě OK. Například pro makro ze stativu ideální. Ale představte si, jak fotíte portrét na f/1.8 od země. Na autofokus při LV opravdu není dobré spoléhat a ostřit u tohoto typu focení manuálně? Obávám se že to moc lidí nedokáže :)

Co se týče té nepřesnosti AF při LV, tak jsem to opravdu testoval (D90 a D7100) a nejspíše záleží i na objektivu (18-105, 50, 17-50)... Čekal jsem, že bude zaostřeno pomalu, ale perfektně. Bohužel většinou to bylo o dost horší než přes fázovou detekci... Výklopný displej by se hodil, to ano. Ale nechtěl bych tím zmást lidi zvyklé na kompakty, kde se přes displej ostří normálně tak aby si myslely, že to půjde i u zrcadlovky stejně dobře... :)

před 7 lety

František

921 příspěvků

každý máme nějaké způsoby práce. Pokud budu chtít použít na portrét clonu 1,8 a pracovat od země, rozhodně půjde aparát na stativ a LCD si vyklopím tak, abych do něj viděl, AF vypnu nazvětšuju si část, která mně bude jako ostrá zajímat a budu na ni ostřit výhradně MF....ale jak říkám....každý dle libosti.. :-) Netuším, proč by to nemělo  moc lidí dokázat. Je to dle mého ten nejspolehlivější způsob jak při tak malé hloubce ostrosti dosáhnout toho co chci....přesného zaostření. 

Chybovost při ostření AF mne nikterak nepřekvapuje. A jak píšeš ve velkém se na tom podepisuje právě objektiv.... už jen proto, že se jednotlivé typy liší svou maximální světelností, kterou nabízí modulu AF k využití pro zaostření před tím, než při expozici zacloní na nastavenou hodnotu. AF různých aparátů jsou podporovány odpovídajícím SW  a HW daného modelu, takže i se stejným objektivem budou jednotlivá těla ostřit různě ochotně a rychle.. může také samozřejmě pře LCD starčí DSLR ( D 90 a i můj D7000 ) ostřit přes LCD pomaleji než fungl nový kompakt.

před 7 lety

Aleš

263 příspěvků

Zdravím a souhlasím s Františkem. Myslím si, že umět ručně

ostřit patří mezi základní um amatérského uživatele zrcadlovky,

včetně nastavení expozice, dle stávajících světelných(nesvětelných)

podmínek v reálném čase fotografování...

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.