Brand

Diskuse - Nikon D3300 vs Nikon D3400

Jiří

7 příspěvků

Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem mé první zrcadlovky. Po nějáké době čtení recenzí a doporučení mám dva favority a to D3300 a D3400. Dobré je asi dodat že zrcadlovku budu používat především k focení zemědělské techniky a ze začátku chci koupit pouze jeden objektiv a to Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX. Bral bych samozřejmě novější D3400, ale vadí mi dvě z mého pohledu poměrně zásadní věci. 1) Absence automatického čištění čipu. Tady se chci zeptat, zda to může být problém, i když nebudu měnit objektiv. Právě při focení zemědělské techniky se totiž s  prachem do styku zajisté dostávat budu. 2) O dost slabší blesk.  

Co by jste mi doporučili? Předem moc děkuji všem za případné odpovědi.

Téma se týká:
před 6 lety

František

921 příspěvků

Hezký den Jiří.

Myslím, že jste definoval pro své potřeby slušně ten podstatný rozdíl mezi oběma modely. ( blesk) Oba aparáty mají shodné rozlišení, používají stejný procesor EXP IV. a tak z toho obrázky budou přibližně stejné. Pro AF používají oba 11 ostřících bodů a chtěl bych upozornit, že pouze středový je křížový a tak při změně kompozice je potřeba na to myslet, protože AF nemusí se dobře "chytat".. Objektiv který zvažujete je do začátku dostatečný, uvidíte, jestli Vám časem bude stačit. 

Co se týče automatického čištění a prachu snímač zase v takovém problému nebude. Pokud totiž nebudete měnit objektivy, pak do komory aparátu a prostoru snímače se toho tolik nedostane i když objektiv a těla 3300/3400 prachotěsná nejsou. Proto pokud chybí aparátu funkce "setřesení" prachu tak to zřejmě ani nepoznáte. Doporučuji tak 2x do roka udělat kontrolní snímek na zjištění prachu na snímači a poté pokud bude třeba to teprve řešit. Pokud nebudete chtít čistit snímač sám udělá takovou práci servis a při koupi aparáru bývají "předplacena" čištění i - tak proč to nevyužít.

Bohužel na prach jsou více citlivé objektivy a ZOOMy o to více, protože prach rády "nasávají", tak počítejte spíše s tím, že prach se Vám může objevit v objektivu a tam už je čištění složitější.

Otázka blesku je věcí rozhodnutí, zda pro Vaše potřeby bude interní blesk vhodné/použitelné řešení. Rozdíl mezi směrnými čísly interních blesků 12 a 7 je znatelný a Nikon v tomto D3400 udělal medvědí službu. Pokud by se Vám ale D 3400 zamlouvala i z nějakého jiného důvodu ( a fakt mně nenapadá z jakého ) pak lze samozřejmě koupit externí blesk. Při focení techniky i v interiéru nebo v jiných prostorech beze dostatečného světla bych Vám takové řešení dost doporučoval a to i v případěpořízení D 3300 s bleskem, který má směrné číslo 12 ( ono to zase tak moc ve větších prostorech použitelné není ). Pokud se pro ext blesk rozhodnete, pak je vhodné se věnovat tématu práce s bleskem i ve smyslu použití EXT a INT blesku současně. Blesk v šuplíku je ta nejhorší investice jakou znám. :-D.

Otázkou je také, zda do nějakých extrémnějších podmínek není vhodnější aparát pro takové focení vyrobený i když to není zrcadlovka ( viz kupříkladu Olympus TG4 ) případně zda nepoužít už používaný aparát a neušetřit za tělo do bitevních podmínek...od nikonu mně napadá třebas takovéto řešení.. https://foto.bazos.cz/inzerat/81209412/Nikon-D90--Nikkor-18-105mm-AF-S-DX-35-56-G-ED-VR.php

https://www.digimanie.cz/nikon-d90/produkt

 

 

Přeju dobré rozhodnutí.

František 

před 6 lety

Jiří

7 příspěvků

Moc vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen abych se teda ještě ujistil - výsledná fotografie z D3300 i D3400 by měla být co se kvality týče stejná? Protože pokud ano, tak asi opravdu půjdu do D3300. Ten lepší blesk je prostě opravdu zásadní (Externí blesk u D3400 jak jste nevrhoval bych nekupoval). A ty výhody které má D3400 mi přijdou opravdu minimální. (Propojení s mobilem bych nevyužíval, lepší výdrž baterie pro mě není až tak důležitá, vyšší ISO (až 25600) je prý zbytečné).

před 6 lety

František

921 příspěvků

Moc vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen abych se teda ještě ujistil - výsledná fotografie z D3300 i D3400 by měla být co se kvality týče stejná? Protože pokud ano, tak asi opravdu půjdu do D3300. Ten lepší blesk je prostě opravdu zásadní (Externí blesk u D3400 jak jste nevrhoval bych nekupoval). A ty výhody které má D3400 mi přijdou opravdu minimální. (Propojení s mobilem bych nevyužíval, lepší výdrž baterie pro mě není až tak důležitá, vyšší ISO (až 25600) je prý zbytečné).

před 6 lety

Ano, výsledný snímek bude stejný při použití stejného objektivu a nastavení. S tím bleskem si hlavu nelamejte.. praxe ukáže, jestli jej potřebujete, ale jen pro pořádek stejný rozdíl jako mezi interními blesky těchto aparátů bude mezi interním bleskem D3300 a externím bleskem, kde směrná čísla se pohybující kolem 30 - 50/100 ISO.. nemluvě o možnostech necítíte přímo směrovaným světlem, které je příčinou řešení svítících o

či lidí i zvířat.. A tak vysoké hodnoty ISO jsou stejně téměř nepoužitelné. U obou aparátů počítejte tak slušně 800iso v nouzi 1600 a to ještě za použití RAW.. 

před 6 lety

Aleš

263 příspěvků

Moc vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen abych se teda ještě ujistil - výsledná fotografie z D3300 i D3400 by měla být co se kvality týče stejná? Protože pokud ano, tak asi opravdu půjdu do D3300. Ten lepší blesk je prostě opravdu zásadní (Externí blesk u D3400 jak jste nevrhoval bych nekupoval). A ty výhody které má D3400 mi přijdou opravdu minimální. (Propojení s mobilem bych nevyužíval, lepší výdrž baterie pro mě není až tak důležitá, vyšší ISO (až 25600) je prý zbytečné).

před 6 lety

Zdravím Jiří,

být vámi, tak se podívám na Pentax K-50, který proti D3300 nabízí

utěsněné tělo i setový objektiv 18-55WR proti vlhkosti a prachu a

nyní se dá koupit za zajímavých 12,900kč. ISO je použitelné i 3200

a 1600 je naprosto v pohodě, takže blesk nemusíte vůbec řešit a 

a používat. A jako bonus získáte oproti Nikonu dva rollery a větší

pentaprizm hledáček...

před 6 lety

Vasi

20 příspěvků

Zdravím Jiří,

být vámi, tak se podívám na Pentax K-50, který proti D3300 nabízí

utěsněné tělo i setový objektiv 18-55WR proti vlhkosti a prachu a

nyní se dá koupit za zajímavých 12,900kč. ISO je použitelné i 3200

a 1600 je naprosto v pohodě, takže blesk nemusíte vůbec řešit a 

a používat. A jako bonus získáte oproti Nikonu dva rollery a větší

pentaprizm hledáček...

před 6 lety

A K-50 ma taky mnom hlubsi/lepsi grip a zabudovany intervalometer na delani timelapse videii, ktery hodne potesi. :) 

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.