Brand

Diskuse - Nikon D5300 a rok výroby

Věra

1 příspěvků

Zdravím všechny!

Ráda bych se pobavila o funkčnosti fotoaparátů - leží mi na stole již zakoupené tělo Nikon D5300, které jsem, jako pokročilý nadšenec zakoupila pro rekreační účely = dostačující. Broukem v hlavě je skutečnost data uvedení, resp. tělo, které je na trhu od roku 2013 má letošním rokem vlastně 6 let - zde se mane několik otazníků. S mojí zkušeností s předchozím tělem D60, zakoupeným v roce 2010, kdy bylo uvedení na trh roku 2008 mi skutečně do posledního dechu posloužilo bezmála deset let. Tím pádem kupuji v podstatě "ležáka" se zárukou 2 roky a za 4 jej, pokud se do té doby něco nepokazí, postavit vedle šedesátky do poličky.

Jsou mé obavy oprávněné, nebo se strachuji zbytečně? Je to koupě nesmyslná? Nemají dlouhá léta nepouživání - tak citlivé techniky - v krabici na fotoaparát vliv, vliv času, nepoužívání, stav ladu?

Za takové prachy je to pro mě naprosto adekvátní stroj, upokojil mne svými funkcemi, jen mi nedošlo, že je to v podstatě aparát, který tu s námi je již nějaký rok. Člověk takové náležitosti nebere v potaz - do chvíle, než je nutno rychle řešit, byť bezhlavě.

Děkuji za Vaše názory - dobré světlo!

Věrka

před 2 měsíci

sladas

4040 příspěvků

Dle čeho usuzujete, že uvedení na trh a výroba těla jsou totožné? Možná, že rok výroby vám dle výrobního čísla mohl sdělit servis Nikon.

před měsícem

Karel

72 příspěvků

Dobrý den, Věrko,

nemyslím si že by to byla nesmyslná koupě - pokud jak píšete Vám stroj vyhovuje a uspokojuje funkcemi, tak nemá smysl si lámat hlavu. Datum uvedení na trh a datum výroby daného kusu může být rozdílná věc. Ale i kdyby se jednalo o jeden z prvních kousků, který roky ležel kdoví kde, tak jediná komponenta, na které se může projevit zub času (u uskladněného nepoužívaného fotoaparátu) je baterie, která s věkem ztrácí kapacitu. Nicméně výměna baterie je u DSLR to nejjednodušší.

Doporučuji tedy nelámat si hlavu nad rokem výroby (rokem uvedení na trh), protože to co má vliv na jeho životnost je zejména používání a opotřebení závěrky.

Záleží tedy jakým způsobem (v jakých podmínkách) a jakou frekvencí (počet snímků za den/měsíc/rok) jej budete používat - i tento "6 let starý" kousek Vám klidně může vydržet dalších 10-15 let (otázkou ovšem je, jestli Vám za 10 let bude ještě vyhovovat).

Přeji dobré světlo!

před měsícem

Pavel

3 příspěvků

D5300 je držák a pro člověka, který s ocením teprve začíná je fajn... pusťte se do toho a za pár uvidíte, jestli investovat někam dál...
do začáku bych doporučil jen dokoupit objektiv 50/1.8, z druhé ruky kolem 2500Kč

před měsícem
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.