Brand

Diskuse - NIkon D5300 vs Sigma 50mm f1.4 DG HSM ART

Veronica

5 příspěvků

Dobrý den,

 

prosím o radu. Mám tělo D5300 a k tomu tamron 18-270 mm f/3,5-6,3, ale chtěla bych si pořídit první pevné sklo, moc se mi líbí Sigma 50 art, myslíte, že je to vhodné sklo pro D5300 ( má někdo zkušenost s touto kombinací ) ?

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Dobrý den,

Sigma 50 Art je bez pochyby úžasný objektiv, ale pokud nemáte nějaký zásadní důvod pro tento konkrétní objektiv, nechal bych ho na později.

Tahat s sebou drahý těžký (800g!) světelný objektiv jen proto, že by měl mít perfektní obraz, není nejlepší začátek. Když se přidají problémy s přesným ostřením a třeba nutnost to nechat pro daný foťák seřídit, dokáže to rychle otrávit. ; )

Navrhuji začít oblíbenou klasikou (1,8/50), je to malé, lehké, za ještě snesitelnou cenu a jako první pevné sklo asi nejlepší volba nehledě na značku foťáku. Objektivy 1,8/50 co mám ke svým foťákům patří dlouhodobě k mým nejoblíbenějším.

http://objektivy.heureka.cz/nikon-af-s-50mm-f-1_8g/recenze/#section

 

před 7 lety

Zdeněk

13 příspěvků

Dobrý den,

 

prosím o radu. Mám tělo D5300 a k tomu tamron 18-270 mm f/3,5-6,3, ale chtěla bych si pořídit první pevné sklo, moc se mi líbí Sigma 50 art, myslíte, že je to vhodné sklo pro D5300 ( má někdo zkušenost s touto kombinací ) ?

před 7 lety

Objektiv 50 mm na D5300 bude ve skutečnosti 75 mm. To není na všeobecné použití, spíš na portréty. Víc využijete Sigmu 35 mm Art nebo Nikon 28 mm. wink

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Objektiv 50 mm na D5300 bude ve skutečnosti 75 mm. To není na všeobecné použití, spíš na portréty. Víc využijete Sigmu 35 mm Art nebo Nikon 28 mm. wink

před 7 lety

To je spíš taková běžně šířená představa (vyčtená z chytrých knížek), kterou pochopitelně nemá smysl aplikovat na konkrétního fotografa. Nic jako "všeobecné použití" neexistuje. Dostatečně univerzální zoom už Veronica má - 18-270mm.

Když jsem se teď ohlížel za rokem 2016, zjistil jsem, že 2/3 (ponechaných) fotek jsem udělal s objektivem 90mm (výřez na APS-C odpovídající nějakým 135mm).

Fotil jsem to co fotí kde kdo - kytičky, zvířátka, detaily, portrét i krajinu ... s naprostou spokojeností. ; )

 

Byť, když koukám na Nikon 1,8/35, tak musím souhlasit, že 35mm dává u Nikonu větší smysl, protože je ještě levnější. Zdá se, že Canon má svou levnou padesátku, Nikon svou pětatřicítku. ; )

http://objektivy.heureka.cz/nikon-35mm-f-1_8g-af-s-dx/

Pokud už máte Veronico nafoceno dost fotek s 18-270 objektivem, můžete nad nimi třeba v Zoner Photo Studio zobrazit statistiku a podívat se, kolem jakého ohniska objektivu fotíte nejčastěji a tomu se snažit přiblížit u pevného skla. Druhá možnost je vybrat ty nejlepší fotky (třeba za poslední rok) a u nich se podívat, na jaké ohnisko byly foceny. Což je individuální záležitost. Pro mne 35mm bylo "moc široké" a furt jsem toho měl v obraze víc než bych chtěl.

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Opticky to vhodné je, ale bude se vám ten komplet blbě držet a veškerá váha bude na levé ruce, kterou budete občas potřebovat i na různe nastavení fotoaparátu. Osobně bych místo Sigmy koupil Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX + Nikon AF-S 50mm f/1,8G. Je to lehčí (bude se to lépe ovládat a nosit) i opticky jsou hodně dobré a ještě ušetříte.  

před 7 lety

Aleš

263 příspěvků

 Zdravím, také nesouhlasím se škatulkováním, např. pro mě je 50mm(75mm) 

na "všeobecné použití" ideální i když portréty fotím minimálně. Na krajinu nejvíce

používám 85mm(128mm) i když jsou "všeobecně používané" širokoúhlé objektivy.

No a na Fuji mám pevné ohnisko 23mm(35mm) no a to je nej, pro mé "všeobecné

použití", protože se tam stejně změnit nedá :-).

 A jak už napsal Stanislav, tak nejlepší by bylo si s exifu zjistit, jaké ohnisko jste

měla nejčastěji použito, a z toho vycházet...

před 7 lety

František

921 příspěvků

Hezký den Veroniko.

50 ART má můj kolega a používá jej s 7200. Pravda je, že pokud jsme srovnávali jak Sigma kreslí a porovnávali to s Nikonem 50/1,8 tak se nám ta Sigma líbila jedním slovem MOC. Ale pak jsem si vzpoměl, jak jsem si podobně užíval pořízení padesátky od Nikonu a nakolik se mi líbily a dodnes líbí i kresba tohoto pevného objektivu oproti mnou původně používaným zoom objektivům. 

V dnešní době je mezi ART Sigmou a Nikonem 50/1,8 dost podstatný finanční rozdíl. Z toho důvodu bych i dnes pořídil Nikon a věřím, že jeho vlastnosti by zaujaly i Vás. Slaďas má velkou pravdu, že Sigma je oproti těm nikonům docela macek a ergonomii s malou D 5xxx to moc nepřispěje, ale to ani na té 7200 nebylo moc jiné. Osobně, pokud bych za Sigmu mohl v klidu investovat asi bych tomu i tu ergonomii odpustil.. :-D...myslím, že ta cena je hodně na zvážení, opticky a mechanicky je to na straně Sigmy...a Nikon se jistě nebude zlobit, že to píšu, protože to prostě nejsou objektivy ze stejného hnízda....

  

Co do využití ohniska 35/50/jiné....jde na to - jak je vidět z předešlých příspěvků možno pohlížet z různých stran. Pokud však Veroniko nemáte vyhraněný účel použití objektivu a podle něj nevybíráte právě ohnisko, pak je zřejmě Vámi preferované ohnisko dané jen způsobem práce s aparátem. Takže statistické výsledky získané ze Zoneru o nejčastěji použitém ohnisku nemusí být ničím jiným, než sečtením toho, jak nejčastěji nastavujete zoom svého objektivu bez dalších souvislostí- zejména bez souvislosti s tím, jaké opravdu potřebujete na konkrétní focení. Podle toho bych tedy osobně pevný objektiv já nevybíral. Svou pevnou padesátku ( tj 75 po přepočtu ) jsem bral proto, že jsem si vyzkoušel, že na mou práci, kterou s ním chci dělat toto ohnisko pro mne má smysl. Ostatně si to můžete zkusit sama...nastavte si 50mm na objektivu a jděte ven a foťte....rychle zjistíte nakolik by jste potřebovala delší, nebo kratší a jestli je to pro vás ta univerzální- nejčastější hodnota. Časem jsem přišel na chuť tento objektiv používat i na jiné práce, než původně řešený portrét.

Pokud bych měl podle všeobecného používání rozhodnout 35, nebo 50mm, pak se přikloním k 35mm. Ostatně to kdysi výrobci obecně preferovali jako základní objektiv..a dávali 50mm což je právě ta přepočtená 35ka (podle crop faktoru ).

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Tu levnou 35mm pro DX jsem měl v ruce a opticky byla hrozná. Možná to byl špatný kus, ale pokud by byla možnost, bral bych něco lepšího. Třeba cokoli od sigmy Art (jen pozor na 30mm DC, je sice levnější, ale nepůjde použít na FF a mám pocit, že není až tak špičkový jako ostatní art). Já jsem skončil u sigmy 18-35 a optickou kvalitou velice předčí třeba nikon 85mm :-). 

 

A k tomu ohnisku... Pokud chcete fotit portréty, tak venku poslouží ohnisko 35mm-85mm hodně podobně. Ano, fotky budou odlišné, ale použitelné to je. Naopak v interiéru je 50mm (na DX) docela dost a na nějakou akci to vhodné není (proto jsem koupil zmíněnou sigmu 18-35mm). Pokud ten objektiv náhodou na portréty není, tak tento odstavec můžete ignorovat :-)

před 7 lety

Zdeněk

13 příspěvků

Tak nevím co si z naší diskuze Veronika vybere. Měl jsem za to, že si chce pořídit objektiv špičkové kvality, Sigma Atr. Já často používám moc dobrý objektiv Nikon DX 35 mm f 1,8 ve spojení s Nikonem D 610. Objektiv vykryje skoro celý formát FF. Po nutném mini ořezu to je tak využité ohnisko 40 mm. No a využití hodně praktické a lehké do ruky.

před 7 lety

Aleš

263 příspěvků

No jo Zdeňku, to je těžké s tím raděním :-). Veronice sa líbí Sigma 50mm,

tož nechť si jú pořídí a bude spokojená. Já když jsem si hledal pro sebe 

objektivy, tak mě zajímala světelnost a obrazový výstup a objektivu se 

přispůsobil.To znamená i ohnisku a nikdy mě nevadilo, že mi v daném

okamžiku k vůli tomu zrovna něco nejde nasnímat. A proto nepotřebuji 

aby se objektiv přispůsoboval mi. A proto nepoužívám zoomy. A protože

vím, že každý to má nastaveno jinak, tak to, co jsem tu sesmolil je

prakticky na nic :-). Přeji hezký a pozitivní víkend...

 

 

 

před 7 lety

zdenda77

1430 příspěvků

Kdybych vybíral já, tak za tu cenu od Sigmy ART by se mi líbila spíš varianta 18-35 f1,8 ART. Samozřejmě za předpokladu, že bych měl doma jen onen zmiňovaný universální objektiv 18-270..... Nebo pak něco jako 17-50 f 2,8

 

Anebo koupit z druhé ruky pevný objektiv od Nikonu a pokud by nevyhovoval, tak se dá snadno nabídnout dál....

 

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.