Brand

Diskuse - Nové tělo Nikon

Zdeněk

5 příspěvků

Krásný den přeji, potřebuji poradit s výběrem nového těla. Mám D90 nacvakáno 66000, takže už docela opotřebovaný, ale furt funkční. Fotografuji hlavně venku- krajinu a železnici a také rodinu v exteriéru. Bohužel narážím na horší obrazovou kvalitu v poslední době. A také mě omezuje šum při vyšším ISU. Pomalu zvažuji koupi nového těla. A teď kterého? D 7200, 7500 a nebo 610( FX)?? Nevím jestli využiji jako amatér tu 610. Několik objektivů na FX mám. Je v něčem ta 7500 lepší než 7200? Apropo: vyhledávače mi nabízí jako konkurenta k 7xxx, 5600 jako lepší produkt. Ale osobně chci 7xxx protože tělo vypadá "dospěle". A na závěr bych se zeptal jestli bych na 7200 nebo 7500 měl problém s kompatibilitou objektivů? Díky za rady. Zdeněk

před 5 lety

František

921 příspěvků

Hezký podvečer Zdeňku. Je to přesně jak píšeš... Jestli využiješ FF tělo to je vždy na zváženou. Zvlášť v okamžiku, kdy na FF tělo (samo osobě docela drahé pro amatéra) budeš chtít dát i slušný objektiv ( jinak by to pozbývalo smyslu ) se taková sestava opravdu cenově dostává na hodně vysokou částku a je potřeba zvážit jestli to není jako hobby trošku mimo potřeby lidské. Píšu to i s tím vědomím, že sám odolávám lákadlu FF snímače, který Ty by jsi ppod užil jak v krajině, tak v rodinných portrétech. U mně převažuje používání delších ohnisek a tam si já zase užiju ten crop 1,5x... O tom, že by jsi si na FF pomohl s tím šumem na vyšších ISO není moc třeba psát....FF je tedy věc rozhodnutí.

A pokud dojde na 7200/7500 já na to nahlížím takto. D7500 je nepochybně skvělá věc. Co do mezipaměti, tak při focení sekvencí se do ní vejde cca 100 RAW snímků a to je oproti 18kouskům na D7200 pořádný rozdíl. Ne, že bych plánoval jako kropič někdy takovou možnost použít, ale na D7500 se opravdu nepotkáš s problémem...nefotí to - ukládá to....

Podle snímků - na rozdíl od Tvé D90ky - by jsi ISO doslova mohl "pustit ze řetězu" ...na D90 je šum docela nehezký a zvlášť při bídném osvětlení leze doslova na nervy a nad ISO800 už je to boj kdo z koho. D 7200 je na tom hodně líp, ale její snímač je poměrně nadupaný... a 24Mpx nějaký šum sebou nese., byť si s takovým strojem můžeš oproti D90 také dovolit téměř psí kusy. U D7500 byl použit snímač obdobně jako u špičkové D500, tj "jen" 20Mpx....a hned se to projevilo.... s parametrem ISO můžeš ještě výš... Ostrost je také oproti D90 lepší, protože před snímačem není použit ( stejně jako u D7200 ) filtr. Sekvence zvládá 8sn/s - šupa!!! ... a pokud nebude u ruky zpočátku manuál dá se uvnitř menu rozšťourat opravdu hodně věcí. Aparát ( D7500 ) drží linii řady D7xxx....tedy....funkční tlačítka,  donastavení BF/FF, rollery vepředu i vzadu, má ( hurá) dotykový a polohovatelný LCD se snímačem kterým jej lze "zhasnout" když dáš zrcadlovku k oku a použiješ hledáček... Ale pak to výrobcům došlo. Pokud by udělali vše tak jak na řadě D7xxx to bylo zvykem tak by vlastně zašlapali do země aparát D500...tedy vlastní špičku. A tak bylo potřeba něco očesat. D7500 tedy přišel o dva sloty na SD kartu, takže když Ti SD chcípne , tak jsi bez fotek. V aparátu je použitý nový procesor totožný s D500 a pravda...trošku baští baterii. V tom případě je nelogické obrat aparát o možnost připojení bateriového gripu...ale opět se stalo. No což...spraví to nabitá druhá baterka v batohu... A ještě jedna "maličkost"....D7500 nepodporuje spolupráci se starými objektivy, které nevlastní vnitřní procesor...tedy, žádné Ai a možná napadá mě asi ani objektivy z řady D...? Nepochybně u Nik potřebují i prodávat nové objektivy a ne nás nechávat šmejdit po bazarech mezi velmi levnějšími kousky.. Pokud vím, tak D7200 toto ještě toleruje a kupříkladu pro mne je to poněkud zádrhel. Takže D7500 je nepochybně skvělý aparát, vybavený vším na co si vzpomeneš s uvedenými maličkostmi, které někomu třebas nahradí možnost 4K videa, nebo ovládání aparátu z telefonu.. Já pokud se svým vybavením budu pomýšlet na inovaci budu mít za strop D7200 a to nejen podle ceny. D 7500 být o ty maličkosti lepší....by to byla o deset tisíc lacinější skvělá D500 :-D ...

František 

před 5 lety

Martin

283 příspěvků

Krásný den přeji, potřebuji poradit s výběrem nového těla. Mám D90 nacvakáno 66000, takže už docela opotřebovaný, ale furt funkční. Fotografuji hlavně venku- krajinu a železnici a také rodinu v exteriéru. Bohužel narážím na horší obrazovou kvalitu v poslední době. A také mě omezuje šum při vyšším ISU. Pomalu zvažuji koupi nového těla. A teď kterého? D 7200, 7500 a nebo 610( FX)?? Nevím jestli využiji jako amatér tu 610. Několik objektivů na FX mám. Je v něčem ta 7500 lepší než 7200? Apropo: vyhledávače mi nabízí jako konkurenta k 7xxx, 5600 jako lepší produkt. Ale osobně chci 7xxx protože tělo vypadá "dospěle". A na závěr bych se zeptal jestli bych na 7200 nebo 7500 měl problém s kompatibilitou objektivů? Díky za rady. Zdeněk

před 5 lety

Pokud máš několik FX objektivů a nejsou limitem finance, tak bych šel klidně do FX těla. Ale místo D610 doporučuji D750, cena je podobná, ale při využití současného cashbacku /do 15.1./ je D750 o 7500 levnější a za výsledných 32500,- to dle mě nemá z hlediska poměru cena/výkon konkurenci.

Pokud by ses rozhodl "jen" pro DX tělo, tak z hlediska šumu si oproti D90 u D7200/7500 sice o něco polepšíš (cca 0,5 EV), ale není to takový skok, jako při přechodu na FX formát.

Ohledně kompatibility, tak problém je pouze u D7500, kde nejsou podporovány staré objektivy bez vlastního CPU (AI, AI-s) a plně manuální skla nepodporují přenos clony. Osobně by mi u D7500 vadila hlavně nepřítomnost druhého slotu pro paměťovou kartu a někomu možná i absence gripu.

D7200 vs D7500... Kvalitou obrazu (24 vs 20 Mpx, nikoliv 16 Františku... :) z hlediska šumu je výstup velmi podobný. D7500 rozhodně nijak výrazně starší D7200 nepřekonává. Připadá mi, že pouze výstup do JPG je u D7500 oproti D7200 na vyšší ISO více "vyhlazenější, vyžehlenější", zato ale bez detailů a to vede k "fámám" o "lepší" vyšší citlivosti ISO...

před 5 lety

Zdeněk

5 příspěvků

Pokud máš několik FX objektivů a nejsou limitem finance, tak bych šel klidně do FX těla. Ale místo D610 doporučuji D750, cena je podobná, ale při využití současného cashbacku /do 15.1./ je D750 o 7500 levnější a za výsledných 32500,- to dle mě nemá z hlediska poměru cena/výkon konkurenci.

Pokud by ses rozhodl "jen" pro DX tělo, tak z hlediska šumu si oproti D90 u D7200/7500 sice o něco polepšíš (cca 0,5 EV), ale není to takový skok, jako při přechodu na FX formát.

Ohledně kompatibility, tak problém je pouze u D7500, kde nejsou podporovány staré objektivy bez vlastního CPU (AI, AI-s) a plně manuální skla nepodporují přenos clony. Osobně by mi u D7500 vadila hlavně nepřítomnost druhého slotu pro paměťovou kartu a někomu možná i absence gripu.

D7200 vs D7500... Kvalitou obrazu (24 vs 20 Mpx, nikoliv 16 Františku... :) z hlediska šumu je výstup velmi podobný. D7500 rozhodně nijak výrazně starší D7200 nepřekonává. Připadá mi, že pouze výstup do JPG je u D7500 oproti D7200 na vyšší ISO více "vyhlazenější, vyžehlenější", zato ale bez detailů a to vede k "fámám" o "lepší" vyšší citlivosti ISO...

před 5 lety

Díky za odpovědi a rady. Chápu to tedy tak, že na D7500 nedám 50mm f1.8D a 24-85 f2.8-4D? Měl bych možnost koupit D610 za nějakých 1000 dolarů. Jen řeším či to nebude podvod, ale informace zbírám dopředu bez ohledu na koupi. A případně na tu 610 bych dal výše napsané skla? Vím, že to nejsou špičky, ale zase to nejsou seťáky. Dále mám Sigmu 18-50 f2.8 ex macro hsm. Je tato sigma vlastně DX? Používám ji jen na D 90. Tak ani nevím jak bych s ní dopadl na FX. Jediné co mám DX je 35mm. A ta by v případě FX byla přebytečnou. U DX ji používám neboť jsem z analogu zvyklý na 50 mm jako záklaďák. A poslední sklo 70-300 4.5-5.6 G VR by mě bylo asi líto šroubovat na FX, ale mám s ním dobré zkušenosti a krásně kreslí. Vím, že sklo je základ, ale sami píšete, že s D90 už toho moc nevykouzlím a sám to pociťuji v horších světelných podmínkách. Na 7500 bych neměl problém s absencí druhého slotu či gripu, ale pokud tam nedám tyto skla, tak je vyloučena z výběru. I když hodně fotím jen se sigmou a ta tam půjde, ale 50 a 35 jsou základ.

před 5 lety

Zdeněk

5 příspěvků

Ta 7200 docela hodně cenově klesla a 7500 se dá vlastně koupit za tu bývalou cenu 7200. Jen mě potencionální možnost FX navrtala.

před 5 lety

Martin

283 příspěvků

Objektivy AF typu D na D7500 i na dalších uváděných tělech budou fungovat bez omezení.

Sigma 18-50 f2.8 ex macro hsm je DX sklo.

K D610 za 1000 USD... tak to se dá např. i na ebay pořídit za cca 20 tis.Kč u prověřených prodejců v rámci EU. Otázkou jsou pak ale případné reklamace (jen rok u prodejce) či opravy. 

P.S. Teď jsem náhodou narazil na další "akci" přímo od Nikonu... https://www.nikon.cz/cs_CZ/product/digital-cameras/slr/consumer/d610

před 5 lety

Zdeněk

5 příspěvků

Objektivy AF typu D na D7500 i na dalších uváděných tělech budou fungovat bez omezení.

Sigma 18-50 f2.8 ex macro hsm je DX sklo.

K D610 za 1000 USD... tak to se dá např. i na ebay pořídit za cca 20 tis.Kč u prověřených prodejců v rámci EU. Otázkou jsou pak ale případné reklamace (jen rok u prodejce) či opravy. 

P.S. Teď jsem náhodou narazil na další "akci" přímo od Nikonu... https://www.nikon.cz/cs_CZ/product/digital-cameras/slr/consumer/d610

před 5 lety

Velice děkuji. Ta nekompatibilita D skel na 7500 mě vylekala. FX asi vynechám vzhledem ke sklům, které mám. I když vámi nadhozený odkaz je vážně lákavý. Hezký den. Zdeněk

 

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj.... Děkuju Martine za "opravu" ....jasně 16 by bylo málo, ...to má ta moje D7000ka.... :-) což je zase úplně jiný snímač... a s těmi déčkovými objektivy jsem si nebyl co do kompatibility jistý, mají na bajonetu o pár kontaktů méně, tak jsem tam nechal záměrně otazník.. tak je fajn, že jsi to v odpovědi upřesnil. Mně se D7500 dost líbí, cena pravda -  jako u každého nového modelu už míň, ale tak to nějak je....za rok bude o pár korun lepší a za pět let bude o desítku níž...tedy předpokládám stejný postup jako vždy ( viz ta D7200 )...  7500 bych si docela užil, i bych jí odpustil ty dva sloty...je to pro mě nepraktické i z toho důvodu, že na nich si selektuji RAW od JPG a stahuju jen to o co mám zájem. Karta mi dosud vypověděla jen jedna a jako amatéra to sice naštve, ale nezničí... Takže z hlediska profisionálního použití, nebo radši napíšu komerčního použití je to sice hendikep, ale jinak je to asi šuplík... Co bych si užil je polohovací LCD už proto, že dost věcí fotím z podhledů, ale nějak jsem si na to zalehnutí zvykl a přes LCD komponuju minimálně, za to výrobce pochválím ( přesto že mi na mou pochvalu ....nečeká ) :-D

I tak ale - věrný svým zásadám, že dobrá investice má sloužit dokud ji lze užívat - doufám, že moje D 7000 ještě chvíli vydrží a Zdenkovi přeju, pokud to už s D90 pro něj není ono, aby dobře vybral a rozhodl.

F

před 5 lety

Zdeněk

5 příspěvků

Ahoj.... Děkuju Martine za "opravu" ....jasně 16 by bylo málo, ...to má ta moje D7000ka.... :-) což je zase úplně jiný snímač... a s těmi déčkovými objektivy jsem si nebyl co do kompatibility jistý, mají na bajonetu o pár kontaktů méně, tak jsem tam nechal záměrně otazník.. tak je fajn, že jsi to v odpovědi upřesnil. Mně se D7500 dost líbí, cena pravda -  jako u každého nového modelu už míň, ale tak to nějak je....za rok bude o pár korun lepší a za pět let bude o desítku níž...tedy předpokládám stejný postup jako vždy ( viz ta D7200 )...  7500 bych si docela užil, i bych jí odpustil ty dva sloty...je to pro mě nepraktické i z toho důvodu, že na nich si selektuji RAW od JPG a stahuju jen to o co mám zájem. Karta mi dosud vypověděla jen jedna a jako amatéra to sice naštve, ale nezničí... Takže z hlediska profisionálního použití, nebo radši napíšu komerčního použití je to sice hendikep, ale jinak je to asi šuplík... Co bych si užil je polohovací LCD už proto, že dost věcí fotím z podhledů, ale nějak jsem si na to zalehnutí zvykl a přes LCD komponuju minimálně, za to výrobce pochválím ( přesto že mi na mou pochvalu ....nečeká ) :-D

I tak ale - věrný svým zásadám, že dobrá investice má sloužit dokud ji lze užívat - doufám, že moje D 7000 ještě chvíli vydrží a Zdenkovi přeju, pokud to už s D90 pro něj není ono, aby dobře vybral a rozhodl.

F

před 5 lety

Podle všeho je výběr jasný. 7500. Díky všem za rady.

 

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.