Brand

Diskuse - Objektiv pro portrétní rodinné focení

Lenulii

6 příspěvků

Dobrý den, bojuji s výběrem příslušenství. Potřebuji exteriérově fotit děti, rodiny (svoje i jiné) a mám Nikon D5100, k němu setový 18- 105 f 3,5-5,6, pevné 35mm 1,8f. Docílit chci fotografie ostré rodiny či portrétu s rozmazem pozadí. Narážím na to, že když u setového natočím 105, dostanu se automaticky na 5,6f a pozadí je stále podle mne ostré, nevytvoří rozmaz (o bokehu nemluvě).  Při pokusech s  pevnou 35 f1,8 jsem doufala, že pozadí zvládnu rozmazat, ale kruci, funguje to jen, když jsem u té osoby fakt blízko - vpodstatě zaberu jen obličej. Takže mám dotaz, je to rukama a hlavou? Nedovedu si představit, jak by to šlo s třeba 85 nebo 105mm f1,8 - budu přece dětí mnohem dál -  a jak pak na ty krásné fotky s tím rozostřeným pozadím, až jen bokehem? Díky!

před 5 lety

Tony

42 příspěvků

No, u tech delsich ohnisek je to prave jednodussi. :-) Tady nejake psani kolem toho. Rozostřené pozadí

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Lenko.

To rozmázlé pozadí je nejen věcí ohniska a nastavené clony. Pro zrcadlovku APS-C je úplné rozmazání trošku větší oříšek, než pro větší FF snímač, ale jde to taky. V podstatě jdeš na to správně. Je dobré použít delší ohnisko a nižší číslo clony, což správně píšeš nepůjde, když nastavíš na svém Zoomu max ohnisko a automaticky Ti vyjde 5,6,, to je jeho nejnižší možné použitelné číslo na tomto ohnisku. Takže..ano....chce to světelnější objektiv a za druhé bylo by fajn, aby to bylo na delším ohnisku než je 35mm. Všechno ale má své meze a tak je dobré držet se s portréty někde mezi 50mm a těmi 105mm Mi už to přijde docela dlouhé a vychází potom zase delší distanc mezi aparátem a portrétovaným, aby se vše do kompozice vešlo.. Přitom důležité je pro rozmazání i to fotit objekt z co nějmenší vzdálenosti... 

Z dostupných objektivů se nabízí tedy 50mm 1,8 G, nebo podle mého lepší verze Nikon 85mm f/1,8 G AF-S...to už ale přijde nové bratru na 12t.. takže....jestli to rozmazané pozadí stojí za to...  ;-)) ???. Nejsem si jistý, že vždy při portrétu bude dobré odclonit na 1,8..vychází tak poměrně velmi malá hloubka ostrosti a budeš muset opravdu přesně ostřit a komponovat, aby jsi se nedostala mimo ni. ( a také proto, že některé objektivy na odcloněnou plnou díru nepodávají kresbu v maximální ostrosti po celé ploše snímku... je to zrovinka případ té 50/1,8G i když se jedná o pevné sklo.... a není to případ té 85ky...ta je velmi dobrá od 1,8 až do 8-11 )

Jo a ještě jedna věc...rozmazané pozadí je také možné získat i tím, že portrétovanou osobu posuneš dostatečně daleko od objektů v pozadí snímku...proč je jasné...čím dál bude pozadí, tím lépe bude rozostřeno... toto si můžeš vyzkoušet ostatně i se svým zoom objektivem. Nastav si na něm ohnisko 85mm a zkus fotit jako s pevným objektivem. Nejnižší clona by Ti mohla vyjít tak kolem 4ky... Při dostatečně vzdáleném pozadí by to něco mohlo ukázat... Jo a samozřejmě - lépe se rozmaže pozadí které nemá výrazné kontrastní artefakty...

František

 

před 5 lety

Lenulii

6 příspěvků

Ahoj Lenko.

To rozmázlé pozadí je nejen věcí ohniska a nastavené clony. Pro zrcadlovku APS-C je úplné rozmazání trošku větší oříšek, než pro větší FF snímač, ale jde to taky. V podstatě jdeš na to správně. Je dobré použít delší ohnisko a nižší číslo clony, což správně píšeš nepůjde, když nastavíš na svém Zoomu max ohnisko a automaticky Ti vyjde 5,6,, to je jeho nejnižší možné použitelné číslo na tomto ohnisku. Takže..ano....chce to světelnější objektiv a za druhé bylo by fajn, aby to bylo na delším ohnisku než je 35mm. Všechno ale má své meze a tak je dobré držet se s portréty někde mezi 50mm a těmi 105mm Mi už to přijde docela dlouhé a vychází potom zase delší distanc mezi aparátem a portrétovaným, aby se vše do kompozice vešlo.. Přitom důležité je pro rozmazání i to fotit objekt z co nějmenší vzdálenosti... 

Z dostupných objektivů se nabízí tedy 50mm 1,8 G, nebo podle mého lepší verze Nikon 85mm f/1,8 G AF-S...to už ale přijde nové bratru na 12t.. takže....jestli to rozmazané pozadí stojí za to...  ;-)) ???. Nejsem si jistý, že vždy při portrétu bude dobré odclonit na 1,8..vychází tak poměrně velmi malá hloubka ostrosti a budeš muset opravdu přesně ostřit a komponovat, aby jsi se nedostala mimo ni. ( a také proto, že některé objektivy na odcloněnou plnou díru nepodávají kresbu v maximální ostrosti po celé ploše snímku... je to zrovinka případ té 50/1,8G i když se jedná o pevné sklo.... a není to případ té 85ky...ta je velmi dobrá od 1,8 až do 8-11 )

Jo a ještě jedna věc...rozmazané pozadí je také možné získat i tím, že portrétovanou osobu posuneš dostatečně daleko od objektů v pozadí snímku...proč je jasné...čím dál bude pozadí, tím lépe bude rozostřeno... toto si můžeš vyzkoušet ostatně i se svým zoom objektivem. Nastav si na něm ohnisko 85mm a zkus fotit jako s pevným objektivem. Nejnižší clona by Ti mohla vyjít tak kolem 4ky... Při dostatečně vzdáleném pozadí by to něco mohlo ukázat... Jo a samozřejmě - lépe se rozmaže pozadí které nemá výrazné kontrastní artefakty...

František

 

před 5 lety

Dobrý den, přesně jak píšete. Bojuju  s tím, že děti často běhají, nejsou vedle sebe, ale za sebou, ta 1,8f je hodně na hraně. Testovala jsem zoomový 18-108 na vzdálenost asi 50 - 90 mm, dostala jsem se na 5F, ale rozostřené pozadí jsem neměla, muselo by být od focených hodně vzdálené - a hodně myslím tak dvacet metrů, spíš víc. Z toho mi vychází, že tedy ano, ale fotit na louce s lesem hooodně vzadu :) anebo třeba v aleji, kde přímo za objektem opravdu není nic až v dálce se sbíhají stromy..... třeba v parku toho prostě nedosáhnu, když tam nebude alejka.... lokace bude asi důležitá víc, než jsem si uvědomovala. Zkoušela jsem i "přebít" možnost clony právě použitím zoomu a přiblížením, ale není to ono, pokud jsem dva metry před člověkem a stromy dva metry za ním tak to prostě fungovat nebude :)) asi žádným sklem :)) Zapracuju ještě s 50mm, mám možnost půjčení, a uvidím, co to udělá. Děkuji všem za rady, třeba se s tím nějak poperu. 

 

před 5 lety

František

921 příspěvků

Hezký večer Lenko. Podle toho co píšete nemyslím, že 50mm/1,8 je to východisko....i když to bude lepší,, než nastavených 50mm a f5 na zoom objektivu... Já bych spíše hádal na tu pětatřicítku. Padesátka se sice dá označit za takové to "portrétní" sklo....na Vašem aparátu je to po přepočtu 75mm objektiv. Stejně tak ta Vaše 35ka je vlastně skoro padesátka a pokud s ní nebudete dělat přímo portrét ve smyslu detail obličeje a nepůdete k osobě na minimální vzdálenost je to docela šikovné sklíčko. Obzvláště na celé postavy a na malé skupinky Vám to bude totiž vycházet s dobrou možností snímat z větší blízkosti .. je tam širší úhel záběru a postavy se vám tam prostě vejdou...s padesátkou si budete muset poodstoupit a ztratíte tu kontaktní vzdálenost. A jak jsme psali i je uvedeno v doporučeném článku...je opravdu důležité objekt fotit zblízka a pozadí odsadit do dálky.

Doporučil bych si možnosti sestavy D5100 s Nikkor f35/1,8G v klidu vyzkoušet na něčem co můžete libovolně sestavit ve vhodném prostředí. Udělejte zkušební fota a pokud ani za simulované situace nebudete mít snímky dle představ, pak jste jen narazila na možnosti sestavy se snímačem APS_C. Nedoporučuju to zkoušet na dětech.. chce to klid a jistě najdete vhodnou "oběť" :-D

A co do těch vzdáleností... pro zajímavost do galerie dám dnes pořízený snímek mého hafáka. ( viz. "Na lovecké cestě") Bylo to foceno sigmou 105mm s použitou clonou 4,5. Vzdálenost při focení byla cca 15m a ten les vzádu byl nejméně 75m daleko. Jak je vidět k úplnému rozmazání na APS-C nedošlo, ale také je vidět, že dosažená reálná hloubka ostrosti tak tak stačí kousek před psa a zabere tak max jeho hlavu... hádám tedy tak asi 0,5m.. takže to pozadí by muselo být sakra daleko a pokud možno jednolité....

Fotil jsem dnes i na cloně 2,8...jen "portrét" toho psíka....pozadí rozmazané bylo, ale už na 2,8 se mi do hloubky ostrosti nevešel nos a oči...teda buď jedno a nebo druhé...takže s tím krémovým bokehem na APS-C je to opravdu svízel. Jo....mohl bych nasadit na aparát 300mm a bylo by po potíži, ale už by to nebyl welššpringr, ale boxer... Píšu to tak obšírně jen aby jste nechtěla po svém aparátu totéž co někdo cvakl FF, nebo ještě větším formátem... 

František

před 5 lety

Lenulii

6 příspěvků

Dobrý den Františku, děkuji :) Ano vyzkoušela jsem tu 35mm i 50 mm (jeden kmen pózoval a ostatní se tvářily jako pozadi) a opravdu si myslím, že jsem narazila na technické možnosti sestavy. Nemám možnost si pohovořit s fotografy, protože žádný mi know how samozřejmě neřekne, ale obávám se, že ty nádherné fotky s rozmazaným pozadím jsou z menší části dílem jednak FF i objektivy, a z větší pak umění photoshopu :))) Koukám na ně a upřímně, o rozmazu se moc mluvit nedá v žádném případě :)

 

před 5 lety

František

921 příspěvků

 

viz mail..F

před 5 lety

Lenulii

6 příspěvků

 

viz mail..F

před 5 lety

Ano, četla jsem i odpovídala, díky :)

 

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.