Brand

Diskuse - Olympus PEN-F zkusenosti

Lukáš

5 příspěvků

Ahoj, chtel bych se zeptat, zda nekdo nemate zkusenosti s fotakem PEN-F od Olympusu. Poridil jsem si ho jako nastupce GX-80, tzn. vetsi rozliseni a par vylepsenych drobnosti (+ jsem si chtel udelat proste radost, protoze ten fotak je fakt peknej). Ale nevim, cim to je, oproti jmenovanemu GX-80 mi prijde u Penu kvalita fotek o rad horsi. A vubec mi to nejde do hlavy. Raw po uprave je srovnatelny, ale jpg ci raw primo z fotaku je "fakt divnej". A pritom data vydani obou stroju jsou vicemene stejnen(lisi se o pul rok), oba maji stejne chipy, pen navic to vyssi rozliseni a v dobe uvedeni pen stal nejakych 39 000, kdezto gx-80 asi 15 000. Obrazove bych to pritom tipnul presne naopak. Takze muj dotaz zni - nemate nekdo rovnez pen-f a prijde vam obrazovy vystup v poradku (idealne s nejakym srovnanim). Druhy dotaz - neni nejaka moznost si nechat stroj otestovat, ze je opravdu v poradku a nema nejakou (vubec netusim jakou) vadu, ktera by horsi obraz zpusobovala?  Zkousel jsem samozrejme porovnani se stejnymi objektivy a gx jasne vede. Diky moc

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Bez snímků se těžko k něčemu doberem a ten Pen je nový kus, nebo z druhé ruky?. Já když jsem ho měl možnost před léty na pár fotkách vyzkoušet, tak jsem měl dojem, že oly je proti panáku  v určitých barvách přesaturován. Je to dáno tím, jak tým konstruktérů vyladí zpracování obrazu procesorem. Zkus ten Pen nastavit do továrního nastavení a poté nastavit jas, ostrost,sytost atd. aby se to co nejvíc přiblížilo tomu panáku, který je ti bližší. Příjemné hraní přeji! 

před 3 lety

Lukáš

5 příspěvků

Diky moc za bleskurychlou odpoved. Je to bazarovy kus, respektive od prvniho majitele naprimo, ale v perfektnim stavu, vypadal netknute, takze nepredpokladam, ze by s nim neco bylo (samozrejme nahoda je blbec). Nastaveni jsem uz vyresetoval, tak si zkusim pohrat s tim jasem, ostrosti, atd. Pripadne o vikendu nahodim nejake ukazkove porovnavaci fotky. Zatim diky.

před 3 lety

Lukáš

5 příspěvků

Tak už jsem zpět :) Dneska jsem celý den věnoval porovnávacím fotkám. Musím říct, že jak vysvitlo sluníčko, není to s tím Pen tak hrozné. Ty jpegy jsou tedy hodně přetažené, ale jde to. Horší to je, když je jen malý stín (nic brutálního, prostě jen o trochu méně sluníčka - schová se za mrakem atd., ale žádná tma), tam ten Pen přestává být ostrý a je to fakt viditelné (v porovnání s tím GX80). Raw se dá samozřejmě došmrdlat a pak je to zhruba na stéjné úrovni, ale musí se došmrdlat úplně víceméně komplet (ne, že se jen trošičku posune tohle a tohle, ale fakt vlastně vzít fotku a celou jí "udělat"). Takže zklamání pokračuje, protože jak jsem psal na začátku - když si vezmu, že jeden foťák je dvoj až troj násobek toho druhého a fotí vlastně hůř, nebo s přimhouřeným okem stejně, tak mi to nejde do hlavy. Třeba je to jen mojí chybou, že jsem z Panasonicu zvyklý jej jinak ovládat a proto to dělám špatně já, o tom žádná, ale trochu pachuť tam je no. Přemýšlel jsem, že bych PEN poslal do světa a místo něj si pořídil M1 II, který je teď za pěkné peníze, ale protože je to stejný ročník co PEN, tak se trochu bojím, že si nepomůžu a bude to úplně to samé... Nebo se mýlím a byl bych spokojený? :)

 

Nějaké ukázkové fotky posílám (první je vždy olympus, druhý pak panasonic, jde to poznat i tak, že olympus je 16:9 a panasonic 4:3, to je jediná změna, jinak je vše foceno vždy stejně, se stejným objektivem a na péčko). Já na všech čtyřech vidím u olympusu v porovnání s panasonicem neostrost (třeba jsem puntičkář, ale vidím to - např. při zhruba dvojnásobném přiblížení mě to bije do oka)

 

Pedály (za tu špínu se stydím) - ostřeno na prostřední pedál
https://ibb.co/qM18Wf3

https://ibb.co/3WCD4mt

Kytka
https://ibb.co/fk3LXBM

https://ibb.co/CbRNFj7

Střecha
https://ibb.co/StQThZX

https://ibb.co/F0Dy12B

Elektrika
https://ibb.co/B4nQLHf

https://ibb.co/w6Gcf0Q

 

Takže otázka na závěr - měl bych to zkusit ještě s M1 II (III bych radši, ale je drahá až moc), nebo radši koukat na G9 a vůbec něco od panasonicu?

Díky moc :)

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Při zkoušce je potřeba mít na obou aparátech stejné ISO, clonu, čas, formát snímku, měření expozice a ostřící bod i světelné pominky. Pokud to budete dělat v automatice pak musíte porovnat ty hodnoty v EXIFu.

Jinak mít aparáty od stejné značky je vždy lepší.

před 3 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Lukáši. Nemůžu porovnat tyto aparáty, ale napíši něco podobného jako Slaďas.

Vzal jsem si v plném rozlišení ten sloupek elektriky. Pokud se budu dívat do EXIFU, tak u GX80 fotíte časem 1/640 a ISO je na hodnotě také 640, clona 5,6 a ohnisko 300mm....nic proti. Tohle se myslím dá slušně udržet. Ale snímek z Penu je ovlivněn dle mého dlouhým časem. Je tam totiž nastaveno automatikou ISO 250...to je fajn, ale díky tomu je také použitý delší čas... 1/250s a to je na ohnisku 300mm užpodle mne špatně. Celý snímek v zobrazení 1:1 je neostrý. 

Za mne rada...( i když bych ani tomu neříkal testovací snímky )

Postavte to na stativ v době, kdy je stabilní počasí. Na scéně se Vám nesmí měnit světlo...tudíž i vystřídat aparáty je potřeba poměrně včas. Nefoťte ty snímky na plném slunci. Přepněte to oboje na manuál, nastavte ISO na 100 a změřte a vyzkoušejte si slušnou expozici. Podle toho nastavte čas a clonu....tu doporučuji také kolem hodnoty 5,6. S objektivem nefoťte v krajních polohách ohniska. Zoom naplno na obou stranách bývá příčinou měkčího obrazu. Ostření přepněte na středový bod. Měření expozice naopak na maticový - celoplošný mód. Pak udělejte snímky k porovnání. Jako expozici použijte samospoušť. 

Poté to zkuste s ISO 400 a pak 800....(pokud Vás pustí čas expozice....) dál bych snad s ISO ani nepokračoval....

Je velmi pravděpodobné, že výsledky se budou mírně lišit, zejména v jpg. Aparáty sice mají "stejný" snímač, ale jiné rozlišení. Každý výrobce jinak řeší přepočítávání plného rozlišení ze snímače do komprimovaných jpg. Mají na to jiné algoritmy a také jinak pracují s barvami, ostrostí, šumem i projasňováním stínů....Nečekejte tedy stejné snímky a pokud už se na ně díváte pak se dívejte na 1:1 stejné části snímků. 

Sám píšete, že RAW snímky, když je opracujete jsou souměřitelné... No to je jasné, protože vyšší rozlišení snímače Pen F nemusí vést zákonitě k "lepším" snímkům... Vede totiž nejprve k většímu rozměru plakátové verze v zobrazení 1:1, který vlastně nikdy neuvidíte...a to nemluvím o tom, že aby jste si snímky prohlédl, tak do final zobrazení mluví prohlížeč snímku...tedy přes jaký prohlížeč se na snímek díváte. Pravidlem je, že nej zobrazení uvidíte v prohlížení stejného editoru v jakém byl snímek zpracován. Snímek je potřeba pro prohlížení obvykle zmenšit, jinak Vám jej znovu prohlížecí editor bude zmenšovat sám a to podle svého uvážení a kvality SW. Někdy je to děs.

Já bych zatím ten PEN nehaněl...myslím, že to chce více trpělivosti a přesnosti v testu. 

Rozhodně automatika je ten nejhorší způsob jak udělat fotku...pokud ovšem nefotíte úplně běžnou scénu za slušného světla, stejně tak pořídit si fotoaparát s větším rozlišením nevede samo o sobě k lepším snímkům...to spíše bych ocenil ty vylepšení, pokud Pen nabízí skutečně něco podstaného co GX80 nemá. 

František

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Když dudete fotit ze stativu tak vypněte stabilizaci, jinak by to dopadlo zřejmě špatně. Jo a díky Františku, že jsi rozvedl to co já jsem jen nastínil. wink 

před 3 lety

Lukáš

5 příspěvků

Ahoj oběma, moc díky za super detailní analýzu. Je teda pravda, že tím testem jsem chtěl nasimulovat to (a teď mě nekamenujte, prosím:D), že člověk prostě vyndá foťák z krabice po nákupu a udělá na "péčko" tu samou fotku jak s jedním, tak s druhým s tím, že "ten lepší by si s tím prostě měl poradit líp". Vím, že to je facku, ale právě u dražšího (mnohem dražšího) foťáku bych čekal, že bude mít vychytané právě tohle základní chování, kdy si člověk nehraje dlouhým nastavováním expozic apod. Omlouvám se, že pořád omílám tu cenu, ale jen se snažím přiblížit ten můj scénář, o který mí šlo - že jako běžný základní uživatel koupím dva foťáky a najednou zjistím, že ten mnohem dražší, o kterém dokonce píší ve všech recenzích na světě, že JPG je to, v čem je mega silný, je vlastně horší než u základního foťáku. Tím nechci říct, že jsem nějaký fotograf amatér (a nechci ani říct, že jsem profík:), ale prostě jsem chtěl nasimulovat tohle základní chování.

 

Nu ale dost o tom, mám totiž dobré zprávy - v mezičase jsem narazil na nějaký článek (konkrétně o Olympusu M1 II), kde ambasador napsal pro mě zásadní větu (necituji, přepsáno vlastními slovy): "Spousta z vás bude namítat, že Olympusy nefotí dostatečně ostře, ale stačí udělat jednu věc - jít do menu a vypnout Redukci šumu, pak uvidíte věci". No a světe div se, zkusil jsem nacvakat jen asi čtyři fotky, neměl jsem čas na větší test, ale vypadá to, že v tom byl opravdu zakopaný pes + ještě by snad mělo pomoci nastavení barev na adobe. Ale to zásadní by snad opravdu mělo být vyřešno tím šumem. Takže jen dodávam, že jste měli pravdu tím "pohrabáním se v nastavení". 

 

Jinak, když už tu píšu, chtěl bych se přece jen ještě jednou zeptat, jestli si myslíte, že M1 mark II za nějakých 31 000,-, co se teď prodává u Fotoskoda a v Olympusobchodu (s 12-40 pro objektivem) je pro nýmanda, jako jsem já, dobrá koupě. Jak jsem říkal, asi mi víc sedí ten Panasonic a vím, že sladas psal, že je lepší zůstat "u značky", ale Olympus v téhle profi verzi je pořád krásně malinkej (vlastně je to ten PEN, jen osázený girpem a horní stěnou, jinak je víceméně pořád prcek), profi Panasonici jsou přece jen už o poznání větší. Takže jen poslední dotaz mimo hlavní téma a už dám pokoj.

 

A ještě jednou díky :) Většinou si všechno načtu dopodrobna sám a nikoho s tím neotravuju, ale když už jsem se tu takhle rozepsal, tak to sem švihnu :)

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

sladas

4173 příspěvků

před 3 lety

Lukáš

5 příspěvků

Diky za info, me prave strasne nalomilo toto:

 https://www.olympusobchod.cz/katalog/om-d/om-d-e-m1-mark-ii-344372/olympus-om-d-e-m1-mark-ii-kit-12-40-cerny-skoleni-zdarma-ART12216

 

Je novy a s PRO objektivem, ktery se samostatne porad prodava za cenu nad 20 000,-, takze m1 je k tomu vlastne jen za 10. Coz je podle me super.

před 3 lety

sladas

4173 příspěvků

Ten objektiv je za 26 000 a proto nemudrovat a brát tak jak to je. Za půl roku ten objektiv bude kolem 30 000 Kč.  To školení je krásný bonus. Přeji dobré světlo a krásné zážitky při focení. wink 

před 3 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.