Brand

Diskuse - Poradíte amatérovi s výběrem světel pro "flat lay fotky"?

Adéla

3 příspěvků

Dobrý den,
potřebuju fotit fotky pro e-shop na sociální sítě, tzn. produktové a takovéty "flat lay" koláže... a zjistila jsem, že denní světlo opravdu není všemocné a bez světel to jaksi nejde. Poradíte mi prosím jakás světla si do začátku pořídit? Chci do toho investovat jednotky tisíc, ale chci aby ty světla k něčemu fakt byly... mám zvolit spíš externí blesk, nebo trvalé světlo s boxem, či takovéty LED tyčky? Těch druhů je hrozně moc a já toho zas nechci tolik, jen fotit hezké koláže na stole.. tzn. nemám ambice se živit fotografováním, ale potřebuju aby to splnilo účel.

Předem díky za konkrétní tipy... 

před 4 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den Adélo,

 

v podstatě máte na výběr 2 možnosti:

1) trvalá (asi nejspíš LED) světla - zde je výhoda toho, že ihned vidíte, jak máte flatlay nasvícen a jestli to vyhovuje Vašim potřebám. Nevýhoda je nižší výkon než v případě blesku a trošku "vyšší" spotřeba (protože světla svítí stále).

2) záblesk, asi nějaký externí - zde je nevýhoda toho, že si musíte udělat pár testovacích fotek, abyste zjistila, které nastavení Vám bude vyhovovat. Výhodou je větší výkon než LED trvalá světla.

 

Čím to plánujete fotit také hraje roli. 

 

Osobně si myslím, že nejjednodušší bude použít nějaké trvalé led světlo (nebo dvě světla), změkčené přes nějakou průsvitnou látku - lze použít improvizovaně třeba i pauzovací papír. Jen je možné, že budete potřebovat na fotoaparát i stativ, protože těžko odhadnout, jak budou vycházet expozice (možná budou dlouhé na držení v ruce). Uvidíme ještě, co poradí ostatní ;)

před 4 lety

Adéla

3 příspěvků

Dobrý den Adélo,

 

v podstatě máte na výběr 2 možnosti:

1) trvalá (asi nejspíš LED) světla - zde je výhoda toho, že ihned vidíte, jak máte flatlay nasvícen a jestli to vyhovuje Vašim potřebám. Nevýhoda je nižší výkon než v případě blesku a trošku "vyšší" spotřeba (protože světla svítí stále).

2) záblesk, asi nějaký externí - zde je nevýhoda toho, že si musíte udělat pár testovacích fotek, abyste zjistila, které nastavení Vám bude vyhovovat. Výhodou je větší výkon než LED trvalá světla.

 

Čím to plánujete fotit také hraje roli. 

 

Osobně si myslím, že nejjednodušší bude použít nějaké trvalé led světlo (nebo dvě světla), změkčené přes nějakou průsvitnou látku - lze použít improvizovaně třeba i pauzovací papír. Jen je možné, že budete potřebovat na fotoaparát i stativ, protože těžko odhadnout, jak budou vycházet expozice (možná budou dlouhé na držení v ruce). Uvidíme ještě, co poradí ostatní ;)

před 4 lety

Moc díky za rady! Stativ mám a používám Olympus PEN e-pl9. 

před 4 lety

Adéla

3 příspěvků

Dobrý den Adélo,

 

v podstatě máte na výběr 2 možnosti:

1) trvalá (asi nejspíš LED) světla - zde je výhoda toho, že ihned vidíte, jak máte flatlay nasvícen a jestli to vyhovuje Vašim potřebám. Nevýhoda je nižší výkon než v případě blesku a trošku "vyšší" spotřeba (protože světla svítí stále).

2) záblesk, asi nějaký externí - zde je nevýhoda toho, že si musíte udělat pár testovacích fotek, abyste zjistila, které nastavení Vám bude vyhovovat. Výhodou je větší výkon než LED trvalá světla.

 

Čím to plánujete fotit také hraje roli. 

 

Osobně si myslím, že nejjednodušší bude použít nějaké trvalé led světlo (nebo dvě světla), změkčené přes nějakou průsvitnou látku - lze použít improvizovaně třeba i pauzovací papír. Jen je možné, že budete potřebovat na fotoaparát i stativ, protože těžko odhadnout, jak budou vycházet expozice (možná budou dlouhé na držení v ruce). Uvidíme ještě, co poradí ostatní ;)

před 4 lety

Souhlasím, že trvalá světla budou asi nejefektivnější, teď už se jen rozhodnout mezi softboxy, led panely, nebo kruhovým světlem.

před 4 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.