Brand

Diskuse - princip CPL filtru

Bohuslav

4 příspěvků

Ahoj, koupil jsem si autokameru truecam a u ní byl CPL filtr. Chci se zeptat, na jakym
principu to funguje?? Co jsem googlil, tak se to orientuje hlavně u foťáků. K čemu to vůbec
je??

před 7 lety

lecter

30 příspěvků

I zde na Fotorádci je článek o tom, co dělá polarizační filtr: https://www.fotoradce.cz/polarizacni-filtr-tajemstvi-uspesnych-fotografu-1-dil
Nevím, sice, jakým způsobem funguje CPL na kameře při švenkování, ale princip CPL je stále stejný (https://www.milujemefotografii.cz/pouzivejte-polarizacni-filtr).

před 7 lety

František

921 příspěvků

Polarizační filtr je folie pokrytá makromolekulami, které způsobuje pohlcení světelných vln kmitajících ve vodorovné rovině vzniklých po odrazu od lesklých předmětů ( včetně odrazů vznikajících na částicích plynné atmosfery ).  Vertikálně polarizované světlo, které umžňuje vidět kontrastně a barevně je materiálem propuštěno. Tato vlastnost materiálu - pohltit určitou část polarizovaného světla se nazývá dichroizmus, v přírodě je zástupcem dichroických materiálů krystalický turmalín, ale v současné době se používají k výrobě filtrů organické uhlovodíkové materiály.. polyvinylacetáty... 

Filtry jsou jak lineární, tak cirkulární ( CPL ) Cirkulární filtr mění světlo polarizované lineárně na světlo kruhově polarizované. CPL je konstrukčně složitější, protože mimo lineární vrstvy materiálu má za ní ještě druhou, která polarizované světlo roztáčí.Pootáčením dvou ploch filtru vůči sobě lze ovlivnit míru filtrace. Protože světlo rozptýlené částicemi ve vzduchu je nejvíce polarizované ve směru kolmém na směr šíření od slunce, pak i účinek filtru je nejsilnější v kolmém směru na tuto linii. Po směru od slunce je pak prakticky nulový....

( to jen jako ...na jakém principu to funguje......tedy jestli jsem to napsal správně ... :-D...na zápočet by to asi nebylo... :-D )

F

 

před 7 lety

Bohuslav

4 příspěvků

Díky za detailní rozbor :DD teď to musim ještě pobrat v hlavě

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Zkrátka, když ten filtr nasadíte a pak sním začnete pootáčet, budete si zlepšovat průhlednost skrz přední sklo.

před 7 lety

František

921 příspěvků

Bohumile...to není potřeba...je to jak píše slaďas....nasadit a použít. :-D to já jen že jste udělal otazník za tím jak to funguje... hezký den a hezké fotky či natáčení s filtrem. F

před 7 lety

Bohuslav

4 příspěvků

jj včera jak šajnilo, tak jsem s tim točil a celkem mrtě rozdíl teda :3

před 7 lety

Martin

283 příspěvků

Účinek polarizáku se nevíce projeví tehdy, pokud na scénu svítí slunce z boku.

před 7 lety

Bohuslav

4 příspěvků

jako celkem to pomáhá, obzvlášť proti sluníčku

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.