Brand

Diskuse - Problém s Olympus Pen E-PL6

Michal

11 příspěvků

 Dobrý den, koupil jsem si  Olympus Pen E-PL6 a v automatickém režimu i v jiných režimech dělá škaredé fotky které po menším přibližení jsou bez detailu a takové trochu zašumněné fotka má 8MB jsem amater a tak bych se chtěl zeptat jestli někdo neví co stím (zkoušel jsem na stavit i kvalitu (LF) nebo kalibraci) nebo fotak reklamovat. Díky

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Dobrý den, nahrajte někam ukázku (ideálně v plném rozlišení). Pak snad nebude problém poradit. 

před 7 lety

Michal

11 příspěvků

Dobrý den, nahrajte někam ukázku (ideálně v plném rozlišení). Pak snad nebude problém poradit. 

před 7 lety
před 7 lety

František

921 příspěvků

Hezký den Michale.

Díval jsem se na ty nahrané fotografie, myslím že nemusíte házet flintu ani fotoaparát do žita. Osobně jsem na žádné fotce neviděl anomální šum. Nehezké ( šedé) jsou proto, že světlo bylo jaké bylo a parametr WB ( vyvážení bílé ) v kombinaci se zasněženou scénou vede k výsledku jaký vidíte sám... Fotoaparát excelentně vyváží bílou na středně šedou. Tam bude potřeba fotit na kreativní režim sníh - pokud to aparát nabízí - a nebo přejít na ruční vyvážení bílé barvy, ale to je dobré podrobněji kouknout do nějakého článku jak na to..tady v rychlé odpovědi to rozebírat není třeba. U dalších snímků jde také najít vysvětlení... obrázek sporáku s expozičním časem 1/6s a ISO 1600 z ruky... jistě nebude to nej o šumu nemluvě byť je eliminován automatikou....a následující foto hrnku s medvídkem kde je nastaven expoziční čas 1/10s a foceno asi také " z ruky" mi nepřijde jako ideální řešení.

Osobně myslím, že budete muset Michale trošku zabojovat s používáním fotoaparátu a výsledky budou podstatně lepší.

přeju víc trpělivosti a víc důvěry ve vlastní vědomosti, než v automatiku za všech podmínek....někdy totiž ani ta nejchytřejší automatika není chytřejší, než fotograf.

věřím, že to půjde ;-)

František

před 7 lety

Josef

12 příspěvků

Dobrý den Michale,

já na těch tvých fotografiích žádný problém nevidím.

 

První čtyři fotografie (exteriérové) vypadají dobře. Nevím, co jsi očekával ty. Za daných světelných podmínek je fotoaparát zpracoval na výbornou.

 

Na fotografii "kuchyně" se už nějaký šum opravdu projevit může. ISO 1600 je už docela vysoké a při takových hodnotách se šum na fotografii projeví. Navíc použitý čas 1/6 tak trochu napovídá, že je-li fotografie pořízena "z ruky", nebude ostrá jako břitva.  

 

To stejné platí pro fotografii  "Dámy s hrníčkem kávy-čaje-nebo něčeho". Pro fotoaparát horší světelné podmínky proto použil vyšší ISO 800 a delší čas 1/10. Proto fotografie bude obsahovat šum a nebude ostrá. 

 

tolik Pepa

před 7 lety

Michal

11 příspěvků

Díky za odpovědi asi jsem čekal od toho více, že ty fotky budou i po přibližení ostré .... Zkusím s tím nějak zabojovat.

před 7 lety

Josef

12 příspěvků

Ahoj Michale,

 

nic si z toho nedělej. Asi všichni, kdo měli nebo mají co dočinění s fotografováním, měli z počátku ta svá očekávání ve výškách na které dosáhli až po nějaké době. Někdo dříve, někdo později a někdo vůbec. Z mé vlastní zkušenosti bych ti poradil studovat témata fotografií se zabývající. Ať už jsou to knihy, články na internetu, kurzy atd. Potom nastudované zkoušet v praxi. Potom studovat. Potom nastudované zkoušet v praxi. Potom studovat. Potom nastudované zkoušet v praxi. Potom studovat..... A uvidíš, že po pár letech budeš možná spokojen s tím, co jsi nafotil.

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Díky za odpovědi asi jsem čekal od toho více, že ty fotky budou i po přibližení ostré .... Zkusím s tím nějak zabojovat.

před 7 lety

Ahoj,

nevidím moc důvod, proč by nemělo E-PL6(5) dělat ostré fotky jako jiné podobné foťáky. Vzhledem k tomu, že ukázkové fotky už žádné nevidím, se zeptám jakými objektivy fotíš. Ostrou fotku dělá na prvním místě vhodný objektiv. Na straně foťáku může ostrost zprasit vyšší ISO. Jinak mne nenapadají důvody, proč by neměla být běžná "světelná padesátka" zacloněná na f/4-5,6 perfektně ostrá. Z manuálních skel přes přechodku dává smysl třeba Pancolar 1,8/50 za ceny kolem 1400Kč. Z nových objektivů třeba Sigma 1,4/30 ... za vyšší příplatek.

https://www.megapixel.cz/sigma-30mm-f-1-4-dc-dn-contemporary-pro-micro-4-3

 

https://www.imaging-resource.com/PRODS/olympus-epl5/FULLRES/EPL5hSLI00200NR2D.HTM

https://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

 

před 7 lety

Michal

11 příspěvků

Ahoj,

nevidím moc důvod, proč by nemělo E-PL6(5) dělat ostré fotky jako jiné podobné foťáky. Vzhledem k tomu, že ukázkové fotky už žádné nevidím, se zeptám jakými objektivy fotíš. Ostrou fotku dělá na prvním místě vhodný objektiv. Na straně foťáku může ostrost zprasit vyšší ISO. Jinak mne nenapadají důvody, proč by neměla být běžná "světelná padesátka" zacloněná na f/4-5,6 perfektně ostrá. Z manuálních skel přes přechodku dává smysl třeba Pancolar 1,8/50 za ceny kolem 1400Kč. Z nových objektivů třeba Sigma 1,4/30 ... za vyšší příplatek.

https://www.megapixel.cz/sigma-30mm-f-1-4-dc-dn-contemporary-pro-micro-4-3

 

https://www.imaging-resource.com/PRODS/olympus-epl5/FULLRES/EPL5hSLI00200NR2D.HTM

https://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

 

před 7 lety

Ahoj

 https://photos.google.com/share/AF1QipOXPay5mC901jphQQIK0vg17kd2qUgBeqc6pl2exlQbV3QxIpXCIuiq2xigSTX1MQ?key=NnNwUE5IZ2JGRDFvcDF5RjBxZXRfTFRjbnZtalV3 mám Olympus M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ a jde o to že jsem si myslel, že když si koupím foták za 8000 tak po přibližení na fotce to bude ostré a ne že to bude vypadat jako z mobilu... 

před 7 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Michale.

tyhle fotky jsou o poznání lepší. podrobněji jsem se díval jen na ten záběr na sídlišti. I když je fotka lepší, můžu jen znovu napsat, že některé věci je potřeba praxí a časem a zkušeností vylepšit tak, aby jsi byl spokojen. Když se na ten snímek podívám 1:1 tak rozhodně bych chtěl vidět mobil, který by to pořídil. Nejde srovnávat výřez 10x přiblíženého snímku znázorněného na PC monitoru 17´´ s fotkou znázorněnou na 4´´ LCD mobilu, kde snímek není zvětšený na max velikost, ale je naopak zmenšený a doostřený pro 4´´ lcd telefonu. To je první co je potřeba vzít za bernou minci. Pokud by jsi takovou scénu chtěl posoudit....vyfoť totéž mobilem, udělej stejný výřez a podívej se na snímek na pořádném monitoru. Rozhodně rychle zjistíš, že mobil se proti tvému PENu může jít zahrabat.

Pokud pak nastavuješ ručně parametry na fotoaparátu jsou zkušenosti a vědomosti potřeba k tomu, aby jsi na zimním slunci nenastavil třeba ostrost na "tvrdá", nebo kontrast na hodnotu "vysoký".... není třeba se potom divit výsledku.

Prostě to bude chtít chvíli fotit a pracovat na sobě..... pak to půjde.

8000 za PEn je slušná cena a je to rozhodně i dobrý fotoaparát pro běžné amatérské focení.

Neber to moje vyjádření jako kritiku, je to můj názor na to, proč nejsi spokojený s výsledkem svého používání fotoaparátu.

František

 

před 7 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Jak jsem psal, je to věc objektivu a setové zoomy bývají kompromisem ceny/rozsahu/světelnosti. Nevzpomínám, že bych kdy narazil na seťák(zoom), který by vyrazil dech svou optickou kvalitou a ani se to od něj neočekává, spíš ta univerzálnost. Ostatně, tělo foťáku býva ta levnější část výbavy, do objektivů určitě dávám víc. A 8 tisíc za foťák nejspíš i s objektivem není žádné terno. ; )

 

Jiná věc je, kde se tato případná nižší ostrost projeví? Ve fotogaleriích, fotkách, fotoknihách ... nejspíš ne, protože rozlišení je natolik vysoké, že stejně dojde k přechroupání fotky a novému doostření zmenšeniny. Samozřejmě, je fajn mít perfektní kresbu už v základu, ale často to ve výsledku nedělá zásadní význam. Naopak může být následně problém s přeostřením výstupu, což je taky na prd.

 

Lepší kresbu lze získat focením a úpravou RAWu. Rozdíl oproti JPEGu z foťáku může být dost zásadní.

před 7 lety

Michal

11 příspěvků

Díky za odpovědi já se ptal hlavně proto jestli je to tak normální nebo je něco špatně.

před 7 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Nemějte obavu Michale, je to normální. On i profi fotoaparát za sto tisíc by ve výsledku nevyzkouzlil hezčí fotky. Kvalitní techniku máte, teď je potřeba zapracovat na sobě. Čtěte, vzdělávejte se, učte se focení a ono to přijde. Focení není o tom, že člověk vezme do ruky kvalitní techniku a rázem pořizuje super fotky. Já bych to přirovnal ke hře na hudební nástroj - to je potřeba se také praxí naučit. Podobné je to u focení. Dejte tomu čas... a z vlastní praxe můžu zcela upřímně říct, že právě to učení se a objevování nových dovedností je na focení vlastně to nekrásnější - to je důvod, proč se mu věnujeme... ono zde paradoxně platí to ostřílené klišé "i cesta může být cíl" :)  Ale dost filozofování :D  Zkuste fotit až bude svítit slunko, takhle v zimě podvečer když je těsně nad horizontem, to s fotkami udělá divy. To by do začátku mohlo stačit ;)

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Taktéž souhlasím s Tomášem a do galerie jsem dal fotku obarvenou zimním sluníčkem, asi 10 min. před schováním se za obzor. 

před 7 lety

Michal

11 příspěvků

Jěště bych bych se chtěl zeptat jestli si mám koupit UV filtr plánuji cestu do Mexika .. a četl jsem že ostré slunce škodí fotoaparátu tak co je na tom pravdy a taky že fotagrafie budou hezčí . Díky .

před 7 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Michale.... o filtrech - mrkni sem 

 

http://www.4foto.cz/4foto-60-fotograficke-filtry-pro-krajinu/

že by "ostré" slunce škodilo fotoaparátu.....to bych tak přímo neřekl. Alespoň ne ve smyslu, že se nedá slunce fotit, nebo nedej bože fotit na slunci....  Toto rozhodně UV filtr neřeší, ani to není jeho účelem.  ...Ale dá se samozřejmě říct,, že dlouhým koukáním přímo do sluníčka snímači moc asi neprospěješ..přece jen je to věc citlivá na světlo a intenzivní bodový zdroj může mít nějaký vliv, ovšem zřejmě ne při normálním použití. UV paprsky rozptýlené v ovzduší mají vliv na barevnost snímků ve vysokých nadmořských výškách a v místě kde je UV intenzita vyšší ( takže třeba u moře) Ale projevuje se to zmodráním oblohy a ne poškozením aparátu, nebo snímače. Navíc jak snímače, tak samotné objektivy dnešní techniky mají naneseny antireflexní a další vrstvy včetně UV, takže určité procento UV paprsků zvládají samy a filtr zas tak nepotřebují...alespoň ne kvůli UV. Jestli je to dobrá krytka objektivu a ochrana proti prachu, nebo mechanickému poškození je jiná věc. 

Naopak dával bych pozor a nenechával aparát dlouho na přímém slunci... foťáky se nerady opalují a ohřívají nad teploty doporučené výrobcem v manuálu... já mám třeba v aparátu zadáno 0°C - 40°C.... fotím v marazu i na slunci, ale žádný z extrémů technice neprospívá a dlouhým vystavením teplotě mimo zadání může elektronika kiksnout...to je nasnadě. Dál bych chtěl upozornit na nadměrné zahřátí baterie, která dokáže v extrému hezky bouchnout a taky maličkost s optikou..... jen připomenu, že jsme jako malí všichni asi zkoušeli lupou propálit papír.... Copak asi dovede objektiv otočený do sluníčka...?

 

 

Při použití jakéhokoliv filtru....snaž se pořídit alespoň úměrnou kvalitu...nebo fotky nejen že nebudou hezčí, ale dojde k opaku, ostrost a rozlišení se vytratí jako pára na Mexickém slunci... Osobně bych se podíval po filtrech ND ,  CPL a po nějakém vhodném půleném filtru. Od Kenko a Hoya je to na amatérské focení obvykle použitelné a zaplatitelné ( viz doporučení níže od Sladas... )  oba vlastním a občas bez skřípění zubů používám. UV bych vynechal ale důsledně používal sluneční clonu objektivu.

F

před 7 lety

sladas

4173 příspěvků

Když na to dáš levný filtr tak to múže být i horší, zde je lepší si pár stovek připlatit za lepší.

např. https://www.eshopnet.cz/hoya-uv-pro1d-37-mm .

nebo https://www.fomax.cz/cs/protector/5032-kenko-filtr-realpro-protector-asc-37mm-4961607037775.html 

a https://www.fujifoto.cz/filtry/uv-filtr-ps-ruzne-velikosti/?variantId=2270

Ty levné filtry ti budou jen chránit objektiv před prachem a ty se silnější obroučkou budou i vinětovat. Ty dražší mají vícenasobné antireflexsní vrstvy, což prospívá výsledné kvalitě obrazu a obroučky jsou tenké a tak nevinětují. Mám filtry těchto výrobců a nezadají si ani s filtry od B+W, které vlastním. V tom Mexiku by ti mohly ty filtry dost eliminovat tetelící se prohřátý vzduch a v horách eliminovt stoupající UV záření. 

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.