Brand

Diskuse - stará skla

Linda

24 příspěvků

Ahoj a prosim o radu,

mam Nikon D3100, ve foceni se ucim teprve chvili, ale laka me zkusit stara skla. Muzete mi prosim poradit, ktery typy objektivu mi na moji zrcadlovku pujdou? Fotim spise portrety ci detaily(makro). Mne osobne se velmi libi fotky z Carl Zeiss Jena Pancolar MC, Helios a jeste Pentacon. Jen potrebuji vedet, zda tyhle primo pujdou, popripade jakou redukci atp. Moc diky za pomoc. Kazdy me jen odkazuje na cteni silenych navodu a vseho mozneho, rada bych proto vedela konkretne. Moc dekuji

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj,
Nikon nemám, takže nevím co je potřeba nastavit na foťáku. To ať případně upřesní kdo má Nikon.

Mechanicky je to jednoduché - máš objektiv s nějakým zakončením a pokud na něj existuje přechodka pro tvůj foťák, pak ho můžeš připojit a používat. Focení pak probíhá v režimu A (priorita clony) nebo M (plný manuál). Clona se ovládá přímo na objektivu, ostření zrovna tak, ve fotkách nejsou uloženy informace o objektivu/cloně/ohniskové vzdálenosti.

Na Nikonu můžeš bez přechodky používat staré manuální objektivy pro Nikon (nevím, zda tam nejsou nějaké výjimky a omezení). S přechodkou pak i některé jiné typy objektivů (zakončení), ale citelně méně než třeba na Canonu.

Pancolar, Helios, Pentacon, to jsou (nebo měly by být!) objektivy se zakončením v podobě šroubovacího závitu, označují se M42 a jsou nejrozšířenější typ zakončení.

Pro M42 jsou na Nikonu tři možnosti a žádná ideální. Obyčejná přechodka umožní ostření jen na pár metrů (nezaostří do dálky), přechodka s optickým členem zaostří na nekonečno, ale nejspíš se zhorší obrazová kvalita. Poslední možnost co jsem zahlédl, ale dále nezkoumal, byla nějaká speciální přechodka, co se dala namontovat do těla foťáku a pak by mohla ostřit na nekonečno bez zhoršení obrazu, ale byla nejdražší a asi nejtěžší na používání.

Doporučuju začít tou obyčejnou nejlevnější, která nezaostří do dálky, ale zase naopak ostří lépe na blízko.
na Aukru od 106Kč včetně poštovného:
http://aukro.cz/listing/listing.php?order=d&string=m42+nikon
na eBay za 35Kč včetně poštovného, ale doručení trvá třeba měsíc ...
http://www.ebay.com/itm/Macro-M42-Screw-Mount-Lens-to-Nikon-F-Camera-Adapter-D7100-Df-D800-D610-D5300-/351424290722?hash=item51d2851fa2:g:Nc4AAOSwpdpVXv4s

Pancolar doporučuju v každém případě! A klidně verzi bez "MC", pokud bude dostupná a levnější. Kdysi jsem porovnával verzi s "MC" a bez "MC" a nezjistil jsem žádný zásadní rozdíl. Obě verze jsou skvělé. Rozumná cena za plně funkční kus je podle mne do 1400Kč - pokud není funkčnost clony/ostření a stav optiky (bez plísně!) jednoznačně popsaná, doporučuju se zeptat přímo prodejce a nekupovat "zajíce v pytli". Když jsem začínal s manuálními skly, občas jsem se neptal a dostal nefunkční objektiv, což nebylo v rozporu s popisem u prodeje.
http://www.pentaxforums.com/userreviews/carl-zeiss-jena-50mm-1-8-pancolar-mc.html

Helios také doporučuju, klasika je "Helios-44-2  2/58", ceny řádově za stovky, ne víc než 600Kč za plně funkční kus. Nejzajímavější Helios na který jsem narazil je dokonce přímo určený pro Nikon - "Helios-81N MC 2/50", je ale vcelku vzácný a cena v posledních letech poskočila ke dvěma tisícům a viděl jsem ho jít i ke třem. Fajn sklo se specifickou příjemnou kresbou, ostrý, kontrastní a "takový svůj". Jeden z objektivů, který bych neprodal. ; )
http://www.pentaxforums.com/userreviews/kmz-helios-44-2-58mm-f-2.html

Pentacon má převážně nezajímavé objektivy. Jediné, které (podle mne) stojí za koupi/vyzkoušení jsou teleobjektivy 135mm a 200mm. Verzí "135mm" je víc a ta "o které se mluví" je označována slovem "preset", ceny jsem nesledoval, ale řekněme 1-2 tisíce. Verzi "preset" poznáte snadno - tenký kroužek na ovládání clony má nahoře (dál od foťáku), verze "auto" ji má naopak blíže k tělu foťáku. 200mm nemá na Nikonu moc smysl, kvůli ostření na nekonečno ... 135mm lze používat na focení z blízka.
http://www.pentaxforums.com/userreviews/pentacon-135-2-8-preset-a.html

před 8 lety

Martin

2849 příspěvků

Pentacon má převážně nezajímavé objektivy. - a dej si facku... to se nedělá, krmit lidi hovadinama.

50/1,8 - cenově přístupné objektivy se zajímavým bokehem, opticky jde o Oreston, 6 lamel clony, nejmodernější verze mají zaoblené hrany. pozor na verzi Auto, která nemá přepínač A/M a je nutno zafixovat clonový kolíček. Ostrostí jsou ty padesátky o něco horší než Pancolary, nejmenší zaostřovací vzdálenost stejná. Velice ochotně kreslí kolečka v bokehu, možná nejochotněji ze všech vintage optických konstrukcí.

U 135/2,8 pozor na nejkratší zaostřovací vzdálenost - není to úplně ideální objektiv na detaily, padesátka k tomu poslouží líp. Nicméně kresba starších verzí s clonou složenou z hodně lamel je naprosto perfektní a pokud se to umí, tak dělají výborný bokeh. Ideální na focení větších celků nebo skupin kvítek.

Nejlepší kresbu a bokeh mají v kategorii 135/2,8 stejně Orestory od Mayera, když výrobu převzal Pentacon, už to není ono.

 

A Stando, už jsi asi dlouho neviděl ceny Heliosů, co? V poslední době dost podražily, viz Paladix. 500-600 je minimum za exemplář košové kvality, rozumné kusy jsou kolem tisícovky. Ony ty vintaž objektivy podražily obecně. Kde jsou ty časy, kdy jsem Helios 44-2 s plně funkčním presetem kupoval i se Zenitem za 300 kč.

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

Stando, dekuju za skvely vyklad! Budu se tim nejak ubirat..vsude jen sbiram dost odborne info a to me celkem "odrazuje", jelikoz nejsem navodovy ctenar:D takze budu bdit a sledovat nejake dobre kousky:) urcite asi jeste narazim na neco, co mi bude vrtat hlavou, tak snad neva, kdyz vznesu pozdeji dotaz:) Dekuju

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

jj MArtine, zrovna jsem premyslela o Pentaconu 1,8/50 auto multi coating..takze ten nebrat:))) nejde mi vazne o krajiny, spis klasika portret a nejaky ty detaily..a zrovna mi jde prave o krasny bokeh a to je to, co me na tech starych sklcikach tak ucarovalo. Ma to sve kouzlo:)

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

takze male shrnuti, mam hledat Oreston (Pentacon)1,8/50 , Pancolar 1,8/50 a nebo Helios 44-2 ?

před 8 lety

Martin

2849 příspěvků

Mňo, V těch verzích Pentaconů je trochu bordel.... ideální je orientovat se podle barvy popisků stupnice zaostřené vzdálenosti. Pentacon 50/1,8 s červenými čísly chce drobný zásah do ovládání clony, aby fungoval clonový kroužek - nemá přepínač A/M takže nefunguje správně clonový kroužek. Trochu manuálně zručný člověk to zvládne za chvilku. Pokud do objektivu nechceš zasahovat, je lepší sáhnout po novější verzi se zelenými čísly, která přepínač A/M má.

 

Pro vysvětlení - tyhle objektivy mají dole malý kolíček, kterým si tělo fotoaparátu samo nastavuje clonu. A přepínač A/M slouží k vyřazení funkce toho kolíčku, pokud je v pozici M, tak funguje clonový kroužek, pokud je v pozici A, tak clonový kroužek nefunguje. A pokud objektiv tento přepínač nemá, tak je potřeba ten kolíček vyřadit. Jinak zůstává clona pořád naplno otevřená.

Úplně staré objektivy, z produkce Meyer Optik, nemají ovládání clony kolíčkem vůbec... takže Orestory, Orestony, Orestegory se ovládají jenom clonovým kroužkem.

 

Opticky jsou ty objektivy většinou shodné - Oreston, Pentacon 50/1,8, všechno jeden čert, kroužkují všechny.

 

Jinak záleží na použití... já osobně mám Helios na portréty a Pentacon 50/1,8 na kvítka. A ještě jeden Helios s upravenou optikou na blbnutí.

A jestli Pancolar nebo Pentacon/Oreston? Záleží na rozpočtu. Pancolar je dražší a ostřejší, Pentacon levnější, trochu měkčí, ale zas ochotněji dělá kolečka. Mi Pentacon 50/1,8 začal kolečkovat hned na první pokus, vůbec jsem ho nemusel překecávat :)

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

Mňo, V těch verzích Pentaconů je trochu bordel.... ideální je orientovat se podle barvy popisků stupnice zaostřené vzdálenosti. Pentacon 50/1,8 s červenými čísly chce drobný zásah do ovládání clony, aby fungoval clonový kroužek - nemá přepínač A/M takže nefunguje správně clonový kroužek. Trochu manuálně zručný člověk to zvládne za chvilku. Pokud do objektivu nechceš zasahovat, je lepší sáhnout po novější verzi se zelenými čísly, která přepínač A/M má.

 

Pro vysvětlení - tyhle objektivy mají dole malý kolíček, kterým si tělo fotoaparátu samo nastavuje clonu. A přepínač A/M slouží k vyřazení funkce toho kolíčku, pokud je v pozici M, tak funguje clonový kroužek, pokud je v pozici A, tak clonový kroužek nefunguje. A pokud objektiv tento přepínač nemá, tak je potřeba ten kolíček vyřadit. Jinak zůstává clona pořád naplno otevřená.

Úplně staré objektivy, z produkce Meyer Optik, nemají ovládání clony kolíčkem vůbec... takže Orestory, Orestony, Orestegory se ovládají jenom clonovým kroužkem.

 

Opticky jsou ty objektivy většinou shodné - Oreston, Pentacon 50/1,8, všechno jeden čert, kroužkují všechny.

 

Jinak záleží na použití... já osobně mám Helios na portréty a Pentacon 50/1,8 na kvítka. A ještě jeden Helios s upravenou optikou na blbnutí.

A jestli Pancolar nebo Pentacon/Oreston? Záleží na rozpočtu. Pancolar je dražší a ostřejší, Pentacon levnější, trochu měkčí, ale zas ochotněji dělá kolečka. Mi Pentacon 50/1,8 začal kolečkovat hned na první pokus, vůbec jsem ho nemusel překecávat :)

před 8 lety

aha, jeste tam je jakysi kolicek :D parada :DD dobre, diky moc za osvetu, uz se mi vyber aspon vytstribril :D snad nekoupim nejakou kravinu, na kterou s emi bude prasit :D

před 8 lety

Martin

2849 příspěvků

vždycky se to dá prodat :)

teda skoro vždycky, ten můj Tessar na bazaru nikdo nechce :)

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Martine,

"převážně nezajímavé" neznamená nic negativního, to je u mne neutrální půda. ; )  Prostě jsem jen měl jiné "zajímavější" objektivy, takže Pentacony ležely ladem ve skříni. Pokud má někdo Pancolar 1,8/50, těžko najde důvod vzít místo něj Pentacon 1,8/50. Respektive, píšeš že dělá "kroužky", takže na to nejspíš bude mnohem lepší, protože si nevybavuju, že by Pancolar "kroužkoval". : )

Ale teď čtu, že píšeš o shodnosti Orestonu a Pentaconu 1,8/50 ... takže jsem to vlastně viděl v praxi, protože Oreston ještě mám, funkční a nikdy mne jeho kresba neoslovila ... přišla mi taková "hrubá až chaotická". Jeden z adeptů na jarní prodej.

Pravda, ceny už moc nesleduju, ale už před 5 lety bylo v podstatě pozdě na nějaké "poklady" v aukcích a pokud, tak to bylo párkrát do roka. Teď už je podle mne vše rozebrané nebo dobře sledované. Šance je maximálně po známých nebo kamenných bazarech a zástavárnách. Jeden Helios a pár dalších skel jsem zrovna nedávno -daroval- jednomu mladému nadějnému nadšenci ... občas si "smyslu" cením víc než peněz ... asi stárnu.

Lindo,

takže se mrkni po Pentacon(se zelenými čísly)/Oreston/Pancolar 1,8/50, Helios-44-2 2/58 a Pentacon/Orestor 2,8/135 (verzi s ovládáním clony na konci objektivu, ne u těla) ... to by mělo na hraní bohatě stačit. : )   A nezapomeň přihodit "mezikoužky M42", stojí pár stovek a přidávají spoustu nových možností a legrace ("makro"...). Montují se mezi objektiv a přechodku a lze pak ostřit na ještě bližší věci a ještě víc bude okolí předmětu rozmazané.   http://aukro.cz/listing/listing.php?string=mezikrou%C5%BEky+m42&search_scope=

 

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

Martine,

"převážně nezajímavé" neznamená nic negativního, to je u mne neutrální půda. ; )  Prostě jsem jen měl jiné "zajímavější" objektivy, takže Pentacony ležely ladem ve skříni. Pokud má někdo Pancolar 1,8/50, těžko najde důvod vzít místo něj Pentacon 1,8/50. Respektive, píšeš že dělá "kroužky", takže na to nejspíš bude mnohem lepší, protože si nevybavuju, že by Pancolar "kroužkoval". : )

Ale teď čtu, že píšeš o shodnosti Orestonu a Pentaconu 1,8/50 ... takže jsem to vlastně viděl v praxi, protože Oreston ještě mám, funkční a nikdy mne jeho kresba neoslovila ... přišla mi taková "hrubá až chaotická". Jeden z adeptů na jarní prodej.

Pravda, ceny už moc nesleduju, ale už před 5 lety bylo v podstatě pozdě na nějaké "poklady" v aukcích a pokud, tak to bylo párkrát do roka. Teď už je podle mne vše rozebrané nebo dobře sledované. Šance je maximálně po známých nebo kamenných bazarech a zástavárnách. Jeden Helios a pár dalších skel jsem zrovna nedávno -daroval- jednomu mladému nadějnému nadšenci ... občas si "smyslu" cením víc než peněz ... asi stárnu.

Lindo,

takže se mrkni po Pentacon(se zelenými čísly)/Oreston/Pancolar 1,8/50, Helios-44-2 2/58 a Pentacon/Orestor 2,8/135 (verzi s ovládáním clony na konci objektivu, ne u těla) ... to by mělo na hraní bohatě stačit. : )   A nezapomeň přihodit "mezikoužky M42", stojí pár stovek a přidávají spoustu nových možností a legrace ("makro"...). Montují se mezi objektiv a přechodku a lze pak ostřit na ještě bližší věci a ještě víc bude okolí předmětu rozmazané.   http://aukro.cz/listing/listing.php?string=mezikrou%C5%BEky+m42&search_scope=

 

před 8 lety

Dobre stando, uz se tomu hned clovek lepe kouka "pod kuzi" ;) a zaroven me mrzi, ze objevuji kouzlo fotografie az nyni :))

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

JInak moc vam kluci dekuju za cenne rady!wink

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

aha, jeste tam je jakysi kolicek :D parada :DD dobre, diky moc za osvetu, uz se mi vyber aspon vytstribril :D snad nekoupim nejakou kravinu, na kterou s emi bude prasit :D

před 8 lety

Spíš "vždycky se můžeš před nákupem zeptat" ... ; )

Kolíčky můžou být naprd. : ) Helios-44-2 a Pentacon 2,8/135 "preset" je bez kolíčku. U Pancolaru se dá vypnout A/M přepínačem.

Ale i to lze elegantně vyřešit - prodávají se i o něco dražší přechodky označené "flange", které mají vnitřek trochu zúžený a pokud má objektiv kolíček na ovládání clony, automaticky se našroubováním na takovou přechodku aktivuje a tím je problém vyřešen. Takže chceš-li, kup rovnou přechodku s tvarováním pro kolíček a nemusíš nic řešit. ; )

http://www.ebay.com/itm/pro-M42-to-Nikon-adapter-for-D3100-D5100-D700-D300-D800-D90-aperture-pin-FLANGE-/361428900170?hash=item5426d7594a:m:m4nVJQSjTHeMDa7ElVNfmgg

Porovnej obrázky přechodky z prvního odkazu, tato druhá má při pohledu shora takové "zúžené dno" (pro kolíček clony). Ty levnější přechodky žádnou "zarážku/zúžení" nemají a ten otvor, kam se šroubuje objektiv je stejně široký z obou stran. Snad je to pochopitelné. : )

před 8 lety

Luboss7

31 příspěvků

Ahoj a prosim o radu,

mam Nikon D3100, ve foceni se ucim teprve chvili, ale laka me zkusit stara skla. Muzete mi prosim poradit, ktery typy objektivu mi na moji zrcadlovku pujdou? Fotim spise portrety ci detaily(makro). Mne osobne se velmi libi fotky z Carl Zeiss Jena Pancolar MC, Helios a jeste Pentacon. Jen potrebuji vedet, zda tyhle primo pujdou, popripade jakou redukci atp. Moc diky za pomoc. Kazdy me jen odkazuje na cteni silenych navodu a vseho mozneho, rada bych proto vedela konkretne. Moc dekuji

před 8 lety

Ja som skúšal konkrétne Pentacon 1,8/50mm na Nikone D90, takže konkrétne máš 2 možnosti:

- adaptér zo závitu M42 na bajonet Nikon, je to taký plechový krúžok za pár korún, musíš počítať že zaostríš najďalej na cca 2,5 m (v mojom prípade) keďže Nikon má väčšiu vzdialenosť senzora od obruby objektívu (takže je to v pohode na portrét, ale celá postava do záberu nevojde)

- adaptér s optickým členom, ktorý je drahší a určite ovplyvní kvalitu obrazu, ale ako neviem, neskúšal som to.

V oboch prípadoch musíš počítať s dvomi vecami: nefunguje meranie expozície vo foťáku (foťák nevie ako máš zaclonený objektív, nejde to na D90 a určite ani na d3100, na lepšom tele sa to dá nejako manuálne nastaviť a expozimeter používať), takže môžeš len manuálne nastaviť clonu a čas, odhadom alebo to pomerať iným expozimetrom, foťákom a pod., nefunguje zaskakovanie clony (to je ten kolíček z vnútornej strany objektívu) takže ak zaostruješ pri odclonenom objektíve, musíš potom krúžkom na objektíve nastaviť clonu, čo je dosť otravné, alebo zaostrovať pri zaclonenom objektíve, čo je ešte horšie :-(

Samozrejme autofokus nefunguje, lebo nie je, ale na nikone d90 aspoň funguje indikácia zaostrenia (zelená dióda v hľadáčiku, ktorá sa rozsvieti keď máš zaostrené). Tým ťa nechcem odradiť, na hranie je zo fajn, len treba s uvedenými vecami počítať. Ja som nakoniec radšej kúpil použitý objektív nikkor 50/1,8D za 90 eur a mám pokoj (pozor nikon d3100 nemá ostriaci motorček v tele, ale to určite vieš).

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

:DD pomoooc :D no dobre no, nejak to musim precist zas od zacatku :DDD

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

prave mi tchan pujcil tri stare kousky. da se zde vlozit fotka?

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

prave mi tchan pujcil tri stare kousky. da se zde vlozit fotka?

před 8 lety

Bohužel jde jen odkaz, pokud bys fotku nahrála jinam. Ale můžeš ji hodit do galerie a později smáznout.

Moje první staré kousky vyhrabal kdysi děda. Právě ten zmiňovaný Helios-44-2 a Pentacon 135 preset. : )

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

Bohužel jde jen odkaz, pokud bys fotku nahrála jinam. Ale můžeš ji hodit do galerie a později smáznout.

Moje první staré kousky vyhrabal kdysi děda. Právě ten zmiňovaný Helios-44-2 a Pentacon 135 preset. : )

před 8 lety

Neva, tak popisu,co mi donesl. Pentacon 4/200, Pentaconar auto 2.8/29 (cervena cisla), Pentacon auto 1,8/50(cervena cisla.) kazdopadne ten Helios nekde musim taky splasit:))

před 8 lety

Martin

2849 příspěvků

teď už jenom splašit redukci, která u té padesátky zatlačí clonový kolík, jak padlo výš, a můžeš vyrazit lovit bokeh a světlo.

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

teď už jenom splašit redukci, která u té padesátky zatlačí clonový kolík, jak padlo výš, a můžeš vyrazit lovit bokeh a světlo.

před 8 lety

Zmiňovaná redukce je k zakoupení v těchto obchodech:

http://foto-predsadky-redukce.heureka.cz/elementrix-redukce-m42-pro-nikon-s-blokaci-clony/

S dalšími nákupy objektivů bych počkal do vyzkoušení/zvládnutí těch stávajících. Vstupní náklady kolem dvou stovek, to je paráda. ; )

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

 jj uz sem redukci vcera objednala, tak sem teda zvedava, zda nebudu uplne leva :D a co z toho vlastne vyleze a jestli vubec, diky kluci ;)

před 8 lety

František

921 příspěvků

Ahoj. Standa a Martin maj u mně každej + s plusem navrch, že to tak fajn probrali a Linda jedno + že se do toho pouští. ;-) Já totiž na starý skla dám, ale prostě to chce ještě něco navrch, tak Lindo přeju ať Ti to kreslí... :-)

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

Ahoj. Standa a Martin maj u mně každej + s plusem navrch, že to tak fajn probrali a Linda jedno + že se do toho pouští. ;-) Já totiž na starý skla dám, ale prostě to chce ještě něco navrch, tak Lindo přeju ať Ti to kreslí... :-)

před 8 lety

Diky, snad uz bude i vic toho slunicka, aby bylo co fotit. Takze pak hura do toho a pul je hotovo :D

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

kluci, potrebuju znat vas nazor. Mam moznost nakonec koupit Trioplan 2,8/50 vcetne upravene redukce a jeho servisu. Naprosto bozi bokeh ma,strasne s emi to sklo libi.. cena je 2750,- je to adekvatni?

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

kluci, potrebuju znat vas nazor. Mam moznost nakonec koupit Trioplan 2,8/50 vcetne upravene redukce a jeho servisu. Naprosto bozi bokeh ma,strasne s emi to sklo libi.. cena je 2750,- je to adekvatni?

před 8 lety

Toť otázka. Já za něj dal 330,- i s poštovným. Ale co jsem sledoval jednu aukci minulý rok, 6 lidí bylo ochotno dát víc jak 1500,- a končilo se na 1920,-. Podle mne je to moc, ale pokud by na tvém Nikonu fungoval bez omezení (s redukcí by ostřil i do dálky na horizont) a byl by to plně funkční kus ... proč ne. Teoreticky bys na něm neměla prodělat víc než tisícovku. Možná bych zkusil cenu ukecat aspoň na 2500,- ... ; )

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

330?? Ja sem teda projizdela nekolik nabidek a nic takoveho se tam teda nekonalo, vse to bylo kolem 2.-2.500,- a 100mm se pohybuje dokonce od 8.-14tisicema :D to uz je nejaky patek,co jsi to kupoval?

před 8 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Nojo, březen 2011 na Aukru. Ale to co mám by na Nikonu asi ani nešlo, byl problém to rozchodit na Canonu. : )   Jo a teď koukám, Míra Kvita začal poslední dobou dávat fotky ze starých skel a foťák má Nikon D3100, takže pokud budeš mít dotaz na focení na Nikonu, težko najdeš někoho vhodnějšího. ; )

před 8 lety

Linda

24 příspěvků

Nojo, březen 2011 na Aukru. Ale to co mám by na Nikonu asi ani nešlo, byl problém to rozchodit na Canonu. : )   Jo a teď koukám, Míra Kvita začal poslední dobou dávat fotky ze starých skel a foťák má Nikon D3100, takže pokud budeš mít dotaz na focení na Nikonu, težko najdeš někoho vhodnějšího. ; )

před 8 lety

;) zitra by mi mel dorazit, not o sem na sebe zvedava, to bude asi vyssi divci :D ale strasne se tesim:) jen uz si preju jaro, u nas ted napadl zas snih :D takze fotak ulozen.Kazdopadne beru to jakou dobrou investici, takove poklady mit doma se nikdy neztrati a urco ziskaji jeste jednou na hodnote :)

před 8 lety

marusko

91 příspěvků

Zdravím Lindo,  přečetla jsem si diskusi k tvému dotazu.  Pentacon auto 1,8/50 je docela prima, jen má  bokeh  takový trochu  drsnější-chaotičtější.  Fotografuji starými skly už  třetí rok, stala se ze mně sběratelka.  Myslím, že vůbec nebudeš litovat  když se budeš  dívat na  aukro.cz  a  nebudeš spěchat.  Objevuje se dost  často  Pancolar  třeba se  starou Prakticou  a  nechá se vydražit  do 2 tis.  Také  zkus hlídat sbazar a foto.bazos.cz.  Mám  skel víc, Pancolar ale vždycky ráda vezmu do ruky.  S mezikroužkem už se  nechá pěkně  fotografovat i  makro, kroužkuje  velmi ochotně,  dokonce dělá takový  kruh - záři,  ohnivec.  Jeho předností je  ale  velmi pěkný bokeh.  Kroužkování docílíš  buď fotografováním  za rosy v protisvětle, nebo  postřikovačem  postříkat   a fotografovat v protisvětle.  Určitě se také nebudeš zlobit na Helios M44-7, není moc častý, ale nechá se sehnat také do 2 tis., krásně kroužkuje,  je trochu kontrastnější, má teplejší barevné podání a je ostrý "od plné díry".  Je to o  zkoušení,   redukci je lepší si koupit očipovanou,  fotoaparát pak  ukáže  zaostření.  Já fotografuji  Sony  v  prioritě clony,  čas si fotoaparát vypočte. Pro větší hloubku ostrosti je  lepší  nefotografovat  na zcela otevřenou clonu,  ale  maličko přiclonit.  Jen maličko, pak zůstávají  kroužky. Když se přicloní více, už  je podle počtu lamel clony  šestiúhelník,  osmiúhelník a nebo  s větším počtem lamel clony  kroužek, ale menší.  Ono se ti to ukáže  samo. Pokud chodíš na facebook najdi se  objektivy M42 nebo čaro starých objektivů  a  odtud najdeš plno jiných  spojení na další lidi a fotografie.  Já mám nějaké na  megapixelu, Marie Kovářová, jestli se chceš podívat.   Přeji  hodně  radosti a  pěkných fotografií  se starými manuálními  skly.

 

před 8 lety

Vladimír

1 příspěvků

Pentacon má převážně nezajímavé objektivy. - a dej si facku... to se nedělá, krmit lidi hovadinama.

50/1,8 - cenově přístupné objektivy se zajímavým bokehem, opticky jde o Oreston, 6 lamel clony, nejmodernější verze mají zaoblené hrany. pozor na verzi Auto, která nemá přepínač A/M a je nutno zafixovat clonový kolíček. Ostrostí jsou ty padesátky o něco horší než Pancolary, nejmenší zaostřovací vzdálenost stejná. Velice ochotně kreslí kolečka v bokehu, možná nejochotněji ze všech vintage optických konstrukcí.

U 135/2,8 pozor na nejkratší zaostřovací vzdálenost - není to úplně ideální objektiv na detaily, padesátka k tomu poslouží líp. Nicméně kresba starších verzí s clonou složenou z hodně lamel je naprosto perfektní a pokud se to umí, tak dělají výborný bokeh. Ideální na focení větších celků nebo skupin kvítek.

Nejlepší kresbu a bokeh mají v kategorii 135/2,8 stejně Orestory od Mayera, když výrobu převzal Pentacon, už to není ono.

 

A Stando, už jsi asi dlouho neviděl ceny Heliosů, co? V poslední době dost podražily, viz Paladix. 500-600 je minimum za exemplář košové kvality, rozumné kusy jsou kolem tisícovky. Ony ty vintaž objektivy podražily obecně. Kde jsou ty časy, kdy jsem Helios 44-2 s plně funkčním presetem kupoval i se Zenitem za 300 kč.

před 8 lety

Tvrzení "pozor na verzi Auto, která nemá přepínač A/M" není pravdivé, moje objektivy Pentacon 2,8/135, 2,8/29 i 1,8/50 jsou všechny "auto" a přepínč A/M mají...  

před 6 lety

Petr

8 příspěvků

Narazil jsem na toto vlákno a už kdysi jsem zjišťoval jednu věc, která mě pořád žere. Vlastním objektiv "Helios-81N 50mm f/2". Má F-mount, takže bez jakékoliv úpravy pasuje na Nikon. Fotit se s tím dá na manuál, clonu ale musím nastavit ručně kroužkem na objektivu. Vše funguje tak jak má. Ovšem existují lidé, kteří tvrdí, že jim objektiv funguje i v režimu priority clony. Já prostě, ale nemám informaci o cloně je tam napsáno "F--". Je to logické, je to staré sklo bez chipu. Je pravda, že to jakousi páčku k ovládání clony má, ale mě to prostě nefunguje (a není zaseklá, funguje rychle). Domnívám se, že páčka na ovládání nepřiléhá. 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Ahoj Petře, ten Helios mám také a je to moc fajn sklo. Obecně manuální objektivy fungují v režimu M (plný manuál) a režimu A (priorita clony). Důvod je prostý - u plně manuálního režimu je foťáku jedno co je jak nastavené, to nechá zcela na fotografovi. U priority clony změří kolik světla mu prochází objektivem a dopočítá čas a ISO, aby to odpovídalo "správně exponovanému snímku", včetně případné kompenzace expozice. Není důvod, aby režim A nefungoval, pokud tedy foťák zvládne to měření.

A zde jsem se setkal se dvěma přístupy v měření - na Canonu a Fujifilmu foťák průběžně měří a přepočítává podle toho jak se nastavuje clona. Na Pentaxu totéž foťák provede jen když stisku "zelené tlačítko" a novou hodnotu si drží, automatický přepočet nemá (pokud nemá objektiv samotný režim A). U objektivů, kde lze mechanicky ovládat clonu (to musí podporovat i tělo foťáku - u Pentaxu to tak je, u Nikonu vůbec netuším), si při stisku "zeleného tlačítka" foťák mechanicky přicloní objektiv pro potřeby měření, jinak je objektiv odcloněný až do doby expozice.

Jak to má Nikon nevím. Předpokládal bych, že po vzoru Canonu bude měřit průběžně a že nemá mechanické ovládání clony z těla, tedy že otáčením clonového kroužku se musí rovnou měnit clona i fyzicky. Ale nehledal jsem odpověď.

před 6 lety

Petr

8 příspěvků

Ahoj Petře, ten Helios mám také a je to moc fajn sklo. Obecně manuální objektivy fungují v režimu M (plný manuál) a režimu A (priorita clony). Důvod je prostý - u plně manuálního režimu je foťáku jedno co je jak nastavené, to nechá zcela na fotografovi. U priority clony změří kolik světla mu prochází objektivem a dopočítá čas a ISO, aby to odpovídalo "správně exponovanému snímku", včetně případné kompenzace expozice. Není důvod, aby režim A nefungoval, pokud tedy foťák zvládne to měření.

A zde jsem se setkal se dvěma přístupy v měření - na Canonu a Fujifilmu foťák průběžně měří a přepočítává podle toho jak se nastavuje clona. Na Pentaxu totéž foťák provede jen když stisku "zelené tlačítko" a novou hodnotu si drží, automatický přepočet nemá (pokud nemá objektiv samotný režim A). U objektivů, kde lze mechanicky ovládat clonu (to musí podporovat i tělo foťáku - u Pentaxu to tak je, u Nikonu vůbec netuším), si při stisku "zeleného tlačítka" foťák mechanicky přicloní objektiv pro potřeby měření, jinak je objektiv odcloněný až do doby expozice.

Jak to má Nikon nevím. Předpokládal bych, že po vzoru Canonu bude měřit průběžně a že nemá mechanické ovládání clony z těla, tedy že otáčením clonového kroužku se musí rovnou měnit clona i fyzicky. Ale nehledal jsem odpověď.

před 6 lety

Nikon D3200 nejspíše neumožňuje měření a funkci Non CPU-lens při režimu A. Píše, že objektiv není nasazen a nejde fotit. Neumožňuje třeba v menu zadat ručně clonu atd. Musím se spokojit s manuálním režimem. Není to na škodu, člověk více přemýšlí než fotí. V režimu LiveView to jde trochu jednodušeji (clona cloní).

Jinak funkčnost v režimu M je taková, že po nasazení na tělo je objektiv plně odcloněn, nastavím požadovanou clonu na objektivu (pořád je odcloněn na f 2.0). Manuálně zaostřím (hledáček je volný), zmáčknu spoušť a až poté si objektiv zacloní (pomocí páčky na vnitřní straně objektivu) a zároveň přeběhne závěrka.

No je pořád co objevovat...

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.