Brand

Diskuse - Všestranný objektiv pro začínajícího

Alan

7 příspěvků

Zdravím Vás, rád bych touto cestou požádal o radu při výběru objektivu. Jsem začátečník s né moc velkými rozpočty. Tudíž hledám všestranného parťáka (objektiv) za přijatelnou cenu, který mi bude nápomocen jak při focení portrétů, lidí i krajiny. Momentálně mám pouze základ Nikkor AF-P 15-5mm VR. 

 

Děkuji za každé rady cool

před 6 lety

Michal

56 příspěvků

Tak hlavně by jsi si měl být jistý že ten základ co máš, pokud jde o přepsání a je to 18-55, opravdu zatím nestačí.

A pak co si představuješ pod malým rozpočtem a všestraným sklem.

 

Pro mě je třeba všestrané sklo https://www.nikon.cz/cs_CZ/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/af-s-dx-nikkor-16-80mm-f-2-8-4e-ed-vr  a ano mohlo by být o třetinu levnější, ale prostě si účtují co se ještě snese

Pokud myslíš jako univerzální superzoom potom  https://www.nikon.cz/cs_CZ/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/af-s-dx-nikkor-18-300mm-f-3-5-6-3g-ed-vr

A jako láci bych se vším co k tomu patří označil http://www.tamron-objektivy.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=139751

před 6 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Alane.

Pokud máš jako aparát DSLR Nikon a k němu objektiv  Nikkor AF-P18-55mm, f/3.5-5.6, DX VR tak s ním do začátků myslím vystačíš. Navíc tyto objektivy s P v typovém čísle jsou od Nikonu konstruovány pro lepší používání při natáčení amatérského videa, mají jemnější a tišší autofokus, než objektivy bez ozn "P"..

 

18mm na začátku je docela slušná šíře záběru a 55mm na konci je i co do ohniska použitelné na portrét. Po přepočtu na FF políčko to totiž dělá 82,5mm a to je na portrét docela postačující. Jiná otázka je, nakolik jsi spokojený s kvalitou fotografií. Setové základní objektivy nejsou žádní přeborníci a při používání krajních parametrů ( nejnižší a nejvyšší clona, potažmo kraje zoomu na nejkratším a najdelším ohnisku ) obvykle bude kvalita obrazu trošku slabší. Dobré je proto oběma možnostem pokud to jde se vyhnout. Pak se i takovým setovým základním objektivem dá udělat slušná fotka. Něco ještě jde dohnat při zpracování v PC. Nejlepší verze pak je zabývat se konkrétním objektivem hlouběji a zjistit si, kde má nejlepší kresbu a tyto parametry pak cíleně používat. Pro začátek bych Ti poradil clonit alespoň na číslo 5,6 a se zoomem nechodit úplně do krajů.

 

Pokud bych měl k DSLR od Nikonu vybírat univerzální zoom objektiv, pak bych do začátku zvolil Nikon 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX. Poskytne docela slušnou kresbu a je na kratším ohnisku ještě širší a 85mm po přepočtu dá téměř 130mm a to už je i trošku "teleobjektiv". Dnes se dají tyto objektivy z druhé ruky pořídit i pod deset tisíc: https://www.paladix.cz/bazar/index.php?q=nikkor+16-85

Všestranné sklo 16-80mm, na které odkazuje Michal stojí 25t. a to jistě nebude Tvoje káva. Pokud by jsi se rozhodl na krajinu dále používat to co máš, ( a to jistě lze )  a pro fotografování lidí získat lepší objektiv s příjemnější kresbou, pak bych navrhl neměnit zoom a zvážit pořízení pevné padesátky jako je Nikkor AF-S 50 f/1,8G. Takový se dá nový pořídit už pod 6 tisícovek a portréty se s pevným objektivem poznají, na skupinky lidí si budeš muset jen trošku poodstoupit, ale pořád tam bude poznat v kvalitě a ostrosti , že je to pevné ohnisko a ne zoom objektiv. Zejména pokud nebudeš používat bezhlavě clonu 1,8 a trošku přicloníš, tak dostaneš nádherně ostré fotky po celém snímku... 

František

 

před 6 lety

Stanislav Lepič

2717 příspěvků

Tak u mne už roky věrně slouží jako univerzální/všestranný objektiv pevná 90ka s funkcí polovičního nebo plného makra. ; )

před 6 lety

lecter

30 příspěvků

Tak u mne už roky věrně slouží jako univerzální/všestranný objektiv pevná 90ka s funkcí polovičního nebo plného makra. ; )

před 6 lety

To mě pobavilo. Ale mám to podobně. Už dva roky používám jako univerzální objektiv pevnou osmadvacítku. 

před 6 lety

Aleš

263 příspěvků

Zdravím, nevím co tě Lectere tak pobavilo cool. Ale i já to mám podobně, coby univerzální objektiv

používam pevnou třicítku...

před 6 lety

Alan

7 příspěvků

Čaute všichni. Moc Vám všem děkuji za reakce, vážím si toho. Na ten nikkor jsem Michale koukal, ale na mě moc drahé jak píše František. Jinak myšleno byl univerzální zoom. Nad pevným jsem přemýšlel, ale jsem radši zatím pro zoom. Pevný si dokoupím pak k zoomu. Jinak Františku díky za tenhle tip 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX. Už jsem po něm pokukoval. Je to pro mé účely zatím jednou z nejlepších voleb. A také máš pravdu že můj stávající objektiv není zlý pro začátky... fotí to hezky a musím říct že i slušně vykresluje. Jinak na tvé tipy co se týče focení se mrknu a pozkouším. I za to díky!

 

Měj te se fajn

před 6 lety

zdenda77

1430 příspěvků

Čaute všichni. Moc Vám všem děkuji za reakce, vážím si toho. Na ten nikkor jsem Michale koukal, ale na mě moc drahé jak píše František. Jinak myšleno byl univerzální zoom. Nad pevným jsem přemýšlel, ale jsem radši zatím pro zoom. Pevný si dokoupím pak k zoomu. Jinak Františku díky za tenhle tip 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX. Už jsem po něm pokukoval. Je to pro mé účely zatím jednou z nejlepších voleb. A také máš pravdu že můj stávající objektiv není zlý pro začátky... fotí to hezky a musím říct že i slušně vykresluje. Jinak na tvé tipy co se týče focení se mrknu a pozkouším. I za to díky!

 

Měj te se fajn

před 6 lety

Asi ti chtěli naznačit, že nejuniverzálnější zoom jsou nohy :)

před 6 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.