Brand

Diskuse - Vybavení pro focení panoramat

Marek

20 příspěvků

Ahoj, jsem začínající nadšený fotograf a moc mě nadchl článek "Vynález nejlepší panoramatické hlavy do hor".

Panoramata jsem zkoušel a se stávajícím nejlevnějším stativem to je docela utrpení. Nečekal jsem, že mě to tak začne bavit.

Proto bych se chtěl postupně dostat na "Variantu B Optimal".

Nicméně musím začít úplně od píky a celé je to hrozný ranec peněz.

Proto mám 2 dotazy:

1. Dá se taková sestava poskládat s použitím levnějších, byť méně kvalitních komponentů? Nebráním se nákupu z Číny,  Ebaye, či něčeho staršího. Pokud ano, můžete mi prosím poradit?

2. Pokud odpověď na první otázku zní NE, kde začít? Předpokládám, že bude potřeba koupit kompatibilní Benro stativ, pro začátek s kulovou hlavou a destičkou, abych jej mohl použít jako takový, než budu mít další prostředky na nákup dalších komponent...

 

Co poradíte? Předem díky.

před 7 lety

Zdeněk

13 příspěvků

Zdravím. Marku, pro velkoformátové fotky i panorama jsem si vyrobil vlastní panoramatickou hlavu. Pevný stativ s hlavou která umožní otáčení je podmínkou. Na mail mohu podat bližší vysvětlení a přidat fotky. Svoji panohlavu jsem vystavil na Aukro č.6912279502.

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Ty fotky na aukru jsou šíleně malinké, není vidět kde a jaké má hlava rameno.

Mám vyrobenou podobnou, ale destičky nepoužívám a není třeba ani stativová hlava - připevním ji přímo na stativ místo hlavy. Ona totiž destička má krátký šroub a nedosáhne - bylo by potřeba ho vyměnit... Každopádně je to spíše na interiéry a velmi opatrné zacházení. Prostě na ozkoušení dříve, že se člověk rozhodne utratit balík za něco profi.

Článek zde na FR se mi také líbil, ale mám pocit že v něm něco nebylo zmíněno. Je ta navrhovaná hlava opravdu panoramatická? Lze s ní udělat 360° fotografii? Podle mě ten nodální bod bude úplně mimo, když budete fotit třeba zem, oblohu nebo prostě jen zvolíte jiný sklon, než na jaký byla seřízena. Takže i v teréu na obyčejné částečné panorama bude potřeba použít takový sklon, na který je seřízena.  Je to tak, nebo mi něco uniklo?

Rozhodněte se tedy, jestli chcete fotit pouze taková ta částečná panoramata (několik fotek na šířku), nebo libovolná a úplná :)

 

před 7 lety

Marek

20 příspěvků

360° panoramata nepotřebuji. Stačí mi několik snímků na výšku, případně později v několika řadách. Varianta B by mi úplně stačila s tím, že bych chtěl jít skrze variantu A (prozatím bez nivelační báze).

Ale ze všeho nejdříve musím začít stativem, ale takovým, aby byl kompatibilní, a současně cenově dostupný (focení v extrémních podmínkách je mimo moje možnosti i schopnosti, takže extra pevný není potřeba).

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Píšete v několika řadách... a není to právě ono, v čem má tato hlava problém? A budete fotit jen ve sklonu, na kterou bude hlava seřízená, případně měnit nastavení na místě? Správná panoramatická hlava umožní posunout uchycení fotoaparátu ve třech dimenzích. Tato jen v jedné, L-plate je pro druhou a ta třetí dle mého názoru chybí.

Možná že to na přírodu a větší vzdálenosti / jednořadá panoramata nevadí, ale počkal bych si na odpověď autora článku, který bude určitě nejlépe vědět.

před 7 lety

Zdeněk

13 příspěvků

Ty fotky na aukru jsou šíleně malinké, není vidět kde a jaké má hlava rameno.

Mám vyrobenou podobnou, ale destičky nepoužívám a není třeba ani stativová hlava - připevním ji přímo na stativ místo hlavy. Ona totiž destička má krátký šroub a nedosáhne - bylo by potřeba ho vyměnit... Každopádně je to spíše na interiéry a velmi opatrné zacházení. Prostě na ozkoušení dříve, že se člověk rozhodne utratit balík za něco profi.

Článek zde na FR se mi také líbil, ale mám pocit že v něm něco nebylo zmíněno. Je ta navrhovaná hlava opravdu panoramatická? Lze s ní udělat 360° fotografii? Podle mě ten nodální bod bude úplně mimo, když budete fotit třeba zem, oblohu nebo prostě jen zvolíte jiný sklon, než na jaký byla seřízena. Takže i v teréu na obyčejné částečné panorama bude potřeba použít takový sklon, na který je seřízena.  Je to tak, nebo mi něco uniklo?

Rozhodněte se tedy, jestli chcete fotit pouze taková ta částečná panoramata (několik fotek na šířku), nebo libovolná a úplná :)

 

před 7 lety

Jozefe, na mail ti pošlu detailní fotky mojí hlavy. Na Aukro jsem to chtěl doplnit, nějak mi to nejde.

A k tomu článku v úvodu. Ta skvělá panoramatická hlava má možnost otáčení 360°, to vyplývá z obrázku. Do hlavy se nasadí příčná destička s aretací. Ta se dá posouvat při sklopení k zemi nebo k obloze. Je třeba znát polohu nodálního bodu pro tyto případy. A že se do příčné destičky nasadí L-destička je snad zřejmé. Panorama se fotí na výšku.

L-destičku mohu nabídnout.

před 7 lety

Josef

170 příspěvků

Zdeněk: Já tu hlavu z článku chápu, ale právě mi není jasné to nastavení nodálního bodu. Pokud budu fotit ve sklonu 0° (vodorovně), tak díky příčné destičce a L-plate bude nodální bod nastaven správně (nastavení ve dvou dimenzích, třetí není třeba - úhel 0°).

Pokud hlavu mírně sklopím, už se začne projevovat fakt, že nodální bod je ve skutečnosti umístěn pod objektivem. Jestli to lze vykompenzovat nějakou změnou nastavení nevím, ale i tak by s tím bylo potřeba počítat a mít někde poznamenáno například 10 nastavení pro 10 úhlů sklopení / zvednutí.

Pokud ale hlavu sklopím hodně (například téměr kolmo k zemi), tak už objektiv bude výrazně mimo střed. Nebo ne?

Netvrdím, že to pro daný účel (převážně jednořadá panoramata v horách) je špatné, ale bylo by fajn na to ve článku i zájemce (Marka) upozornit, jak je to s pořizováním víceřadých a úplných sférickách panoramat (i když to aktuálně neplánuje).

Sám bych časem zvažoval nějakou pořádnou panoramatickou hlavu, ale pokud to opravdu trpí výše uvedeným problémem, tak je to jen pro nadšence do hor :)

před 7 lety

Marek

20 příspěvků

Chlapi, držme se tématu. Chci postupně dojít na variantu B, co je v článku. 

Mám omezený rozpočet.

Potřebuji poradit, co vybrat, aby to bylo kompatibilní.

Začněme tripodem.

Děkuji.

před 7 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.