Brand

Diskuse - Základní objektiv k Nikonu d90

Jan

5 příspěvků

Dobrý den, dovolte, mi, prosím otázku. Vlastním fotoaparát Nikon D90, k němu mám pevné sklo Nikkor 35mm/1,8. Jsem s ním velmi spokojen, přece jen bych ho rád doplnil nějakým základním objektivem. Pátrám už nějaký ten čas, nemůžu se však rozhodnout. Pomohl by někdo? Věnuji se především železniční, potažmo dopravní fotografii, takže krom kvalitní kresby by rychlost a přesnost ostření určitě nebyla na škodu. Předem děkuji za jakékoliv tipy. Jan T.

před 5 lety

Jan

5 příspěvků

Abych byl trochu konkrétnější. Uvažoval jsem například  o Nikonu 24-70, f/2,8, ale zarazila mě tam poznámka o prohození zoomovacího a ostřícího kroužku, příjde mi to jako poměrně nepraktické.

před 5 lety

Jan

5 příspěvků

Děkuji za radu. Ještě bych si dovolil doplňující otázku. Pokud porovnám Nikkon 35mm/1,8 s objektivem Nikkon 17 - 55mm/2,8, o jak velký rozdíl v obrazové kvalitě oproti pevnému sklu půjde?

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Děkuji za radu. Ještě bych si dovolil doplňující otázku. Pokud porovnám Nikkon 35mm/1,8 s objektivem Nikkon 17 - 55mm/2,8, o jak velký rozdíl v obrazové kvalitě oproti pevnému sklu půjde?

před 5 lety

Obecně mají pevná skla proti zoomu: lepší ostrost v celé ploše snímku, minimální zkreslení a lepši potlačenou vinětaci i chromatickou vadu. Výhoda zoomu je pohotovost, nemusíte měnit a nosit více pevných skel a zoomovat nohama (běhat po place kvůli kompozici). 

před 5 lety

Aleš

263 příspěvků

Obecně mají pevná skla proti zoomu: lepší ostrost v celé ploše snímku, minimální zkreslení a lepši potlačenou vinětaci i chromatickou vadu. Výhoda zoomu je pohotovost, nemusíte měnit a nosit více pevných skel a zoomovat nohama (běhat po place kvůli kompozici). 

před 5 lety

Běhat po place kvůli kompozici je někdy žádoucí a sekundární výhoda je lepší fyzická kondice fotografa...

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj. Já bych ten zoom za toto pevné sklo s klidem vyměnil. To jedno číslo clony 1,8/2,8 bych na D90 asi neřešil. Moc víc se to stejně nepovede při portrétu rozmazat a alespoň mně se víc líbí portréy na delších ohniscích, než je 35mm i když tady je to 35x1,5... Stejně ta 35ka je trošku ostrá jen po středu a to ještě při zaclonění mezi 2,8 a 8..tak se ta "výhoda" 1,8 zase tak nevyužije...leda že to bude možná líp ostřit a bude líp vidět do hledáčku díky více světlu přes otevřenou clonu. Ale jak píše Aleš....je fajn si zaběhat...aspoň se člověk odnaučí bezdůvodně používat zoom.. :-D 

František

před 5 lety

Jan

5 příspěvků

Jsou to cenné rady, navíc lepší fyzická kondice by skutečně bodla :) Každopádně někdy to není jen o běhání, někdy je to o rozhodování vystoupat na vyvýšené místo ( ne vždy jde ) vs. fotku více přitáhnout ( to s pevným sklem moc nejde, no.. ). Co takhle kombinace obou?

před 5 lety

Aleš

263 příspěvků

Já jsem se "zúmy" skončil už v dobách filmových, kdy digi ještě nebylo. Prostě jsem byl nerozhodný, na které ohnisko mám zazoomovat a to mě hodně znervozňovalo a zpomalovalo to neustále měnění ohniskové vzdálenosti. No a od té doby fotím jen na monofokály a jsem v pohodě. A jelikož jsem hobbík a nemusím nikde nosit zakázky, tak je mi jedno že zrovna k vůli tomu, že nemám zoom něco nevyfotím. Ještě před pár léty jsem brával na focení dva objektivy s pevným ohniskem a občas je v terénu přehodil. Nyní už vycházím jen s jedním, co mám na foťáku. Jen když vyrážím někde do kopců na celý den, nebo do Tater, tak si beru dva aparáty a na nich jen jedno sklo. Neberte to prosím ode mě jako nějaké dogma, jen jsem chtěl naznačit, že někdo může existovat a fotit i bez objektivů s proměnlivými ohnisky. No a jelikož jsou na trhu oba druhy ojektivů, tak má každý možnost si pořídit to, co mu vyhovuje a to je fajn, že jo...cool

 

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.