Brand

Diskuse - Zrcadlovka pro začátečníka

Johanna

3 příspěvků

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Chtěla bych si pořídit svou první zrcadlovku. Párkrát už jsem se zrcadlovkou (konkrétně Nikon D5200) pracovala, ale už je to nějakou tu dobu.

Cenově bych to viděla tak do 15000,-. Nebránila bych se ani nějakému bazaru. Fotit bych chtěla do budoucna hlavně portréty (ať už ty lidské či zvířecí), ale sem tam i nějakou tu krajinku apod :-) Chtěla bych tělo s nějakým základním objektivem. A až bych se s tím nějak naučila, tak bych si pořídila asi pevnou 50 mm (vyčetla jsem, že na portréty je nejlepší - jestli je to tedy tak).

 

Zatím mě napadl Nikon D5600 se setovým objektivem 18-55mm, na Alze teď za 14990,-.

https://m.alza.cz/nikon-d5600?dq=4576998

 

Nebo Pentax K-70 taky s 18-55mm, z Digital24 za 14980,-. 

https://www.digital24.cz/produkty-v-akci/pentax-k-70-18-55-mm-wr.html

 

Nebo jsem na sbazaru narazila na tuto nabídku: Pentax K-50 se třemi objektivy za 10000,- (ale zdá se mi to podezřele málo, nebo je to odpovídající?)

https://www.sbazar.cz/david.dohnal/detail/77982187-pentax-k50-3-objektivy-prislusenstvi

 

Nebo by byl do začátku vhodný úplně jiný?

 

Děkuji za všechny rady :-)

Johanna

před 5 lety

František

921 příspěvků

Ahoj Johanko.

Vidím, že výběru přibývá a že se tomu i dál věnuješ.. To je dobrá cesta. Jen se chci zeptat jestli vysloveně trváš na zrcadlovce. Co tak bezzrcátko ? je to takový nový směr, já jsem na to ze začátku moc neslyšel, ale dnes to považuju za jednu ze seriozních možností. Bezzrcátka dobudoucna mají jistě potenciál. Když se podíváš třeba sem https://www.megapixel.cz/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-14-42-mm-ii-r-14-150-mm-r tak zjistíš , že se v sadách dá pořídit výbava docela slušně. Ono totiž fotit se dá dnes téměř čímkoliv ( myslím ze slušnějších aparátů ) Je ale dobré vědět jak z toho ty dobré obrázky dostat. Tak zatím napíšu D5600 i oba zmíněné pentaxy....proč ne ...

Stejně tak bazaru bych se úplně nebál, sám mám aparáty od Nikonu a popravdě nové mám jen některé příslušenství, třeba filtry, jinak používám vše "z druhé ruky".. Stejně tak jako to bezzrcátko bych mohl vyhledat něco v bazaru a dát sem třebas takovýto odkaz https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=568688 , ale bude hodně podstatné, jak ten aparát fyzicky vypadá a jak se Ti s tím bude pracovat. Ono ergonomicky je mezi těly zrcadlovek v různých řadách dost rozdílů a bezzrcátka to je další změna. Každému do ruky a do oka pasuje něco jiného... Doporučit Ti D7100 z tohoto důvodu zatím nemůžu. Nejlíp by jsi udělala, kdyby jsi zašla do krámu a vzala alespoň pár aparátů do ruky... Váha hodně napoví. Těžší obvykle bývá odolnější, ale zase se to pronese. Volba je v tomto případě na Tobě s čím se chceš nosit. Stejně to nakonec skončí v brašně, nebo batůžku. V okamžiku kdy je toho příslušenství a výbavy víc to ani jinak nejde držet...

František

před 5 lety

Johanna

3 příspěvků

Děkuji za tipy :-) 

Na nějaké ty bezzrcadlovky jsem při výběru taky narazila, ale nevím, jestli je to "starou školou", ale tak nějak v nich nemám takovou tu důvěru :-D

 

Zkusím se ještě tedy podívat do nějakého obchodu, třeba tam najdu zas něco jiného :-)

 

Děkuji

Johanna

před 5 lety

František

921 příspěvků

Podle toho co píšeš, tak předpokládám, že jsi fotila s daleko jednodušími aparáty. To je výhoda. Dneska to co do SW nabízí hory-doly. Proto je důležité zvážit nejdříve jaké to má základní vlastnosti, snímač, dynamiku, obrazové vlastnosti a pak si stanovit jakou to má mít požadovanou sw výbavu a ergonomické vlastnosti....vše ostatní co nepovažuješ za nutné je prakticky bonus...

S těmi bezzrcátky jsem to měl podobně....už jen proto, že příjemnější je mi dívat se do hledáčku a na scénu přes skleněný hranol, než do elektronického hledáčku, ne li na LCD. Ale naučit žít se s tím dá, pokud takovou výbavu člověk užívá často zvykne si. I když já asi bez hledáčku ani ránu. ( taky stará škola)Stejně tak jsem si rád zvykl na pomocný LCD na D7000, kde pořád vidím nastavení a také dva rollery na nastavování expozice je velice návyková verze. Pořád se hrabat někde v Menu přes LCD a hledat těch všech položkách kde to zas je...to je bída. Takle je to vše po ruce. Ale dneska i ty bezzrcátka prakticky kopírují zrcadlovky a jde z nich získat totéž. Mnohé ergonomické nedostatky při hledání v menu řeší dotykové LCD. Malý fotoaparát je fajn, ale nesmí to být "za čárou" třeba takové Sony RX 100 už je na mně prcek a špatně se mi to drží. pro jednou dobrý, ale pořád s tím dělat bych nechtěl. Druhý extrém je pořídit si zrcadlovku s kovovým tělem, namontovat na to poctivý kovový dlouhý objektiv a jít s tím na pohodovou fotoprocházku.... po 10km to hodíš ze srázu...nebo dáš do batohu a už to nevytáhneš.....Navíc s takovým aparátem jsi každému na očích a všichni fotit nechtějí....( teda mí psi neprotestují...tak zatím dobrý.. :-D ) Však to vybavení vyzkoušej v obchodě a uvidíš sama.

před 5 lety

sladas

4173 příspěvků

Zde je set do začátku a pak dokoupit tu pevnou padinu, třeba také v bazaru.

 https://www.softcom.cz/eshop/nikon-d5300-18-55-af-p-dx-vr_d173832.html . 

před 5 lety

Aleš

263 příspěvků

Johanna: Ono je v podstatě jedno čím fotíte, fotku dělá vždy ten, kdo fotoaparát drží v ruce.

Na to co chcete fotit, bych vám já jako Pentaxák doporučil tu K-70. Za ty peníze, co se nyní

prodává, toho dost nabízí. Venku oceníte prachu a vodě odolné tělo, pentaprism hledáček,

dva rollery, celkově dobrou ergonomii a slušný obrazový výstup. A jak napsal výše František,

dobré je si někde v obchodě foťáky vyzkoušet a osahat, jak padnou do ruky. Tak ať se daří

při výběru...cool

před 5 lety

Johanna

3 příspěvků

Opravdu všem děkuji za rady :-)

 

Já mám docela dost velké ruce, takže mi věci do ruk prostě nepadnou :-D jsem na to zvyklá a vždy si nějak poradím ;-) Takže proto jsem vlastně ani ze začátku nijak nezvažovala zajít si do obchodu :-D 

 

Za zrcadlovku to u mě vyhrál asi ten Pentax K-70, ale čím dál víc začínám uvažovat nad tou bezzrcadlovkou. Našla jsem, sice starší, ale pořád velmi dobře hodnocenou Sony A6000. A nebo potom ten, výše Františkem zmíněný, Olympus M10 Mark II. Tak teď zase nevím, a to jsem si myslela, že už jsem celkem rozhodnutá :-D 

 

Doporučili byste tedy spíše zrcadlovku nebo bezzrcadlovku?

 

Moc děkuji Vám všem

Johanna

před 5 lety

Aleš

263 příspěvků

Já mám dost dlouhé prsty a dlaně úzké a tak mi také vše nesedne do ruky.

Nyní fotím na Pentax KP a ten se mi drží a použivá naprosto skvěle. V loni

jsem si pořídil bezzrcátko Fuji X-T100. Za ty peníze dobrý aparát, ale kolem

palce pravé ruky bylo zoufale málo místa a tím palcem jsem si stále nechtě

aktivoval tlačítka na čtyřsměrném voliči. To mi vadilo a tak jsem koupil Fuji X-E3

a tam je už vše OK. Ale po pravdě řečeno, tak mi více vyhovuje zrcadlovka, Fuji

je tím, jak je malá už na hranici pohodlnosti. A600 jsem měl také půjčenou, ale

nezamlouvala se mi. Ale je to určitě dobrý foťák s dobrým výstupem. Olympusy

neznám, vím jen že mají menší snímače, než ty o kterých je tu řeč. Takže k vaší

poslední otázce - zrcadlovku nebo bezzrcadlovku? To si budete muset rozhodnout

sama, oba systémy mají své klady i zápory. Já mám obojí a jsem spokojen...

před 5 lety

František

921 příspěvků

ahoj.

Tak ještě připíšu pár písmenek. Vzhledem k tomu co Johanko píšete, tak dobře vybraná zrcadlovka Vás jistě nepřekvapí svými vlastnostmi. U Bezzrcátka všeobecně zatím není situace tak jasná jako u typových řad zrcadlovek. Celý segment aparátů je stále v poměrně rychlém vývoji a výrobci se nejen předhánějí v nových technických možnostech a vybavení, ale i celkově rychle mění vybavenosti modelů které na sebe navazují a tváří se, že jsou novějším typem toho předchozího. Přitom sem tam něco na aparátu chybí a nabídka nových možností není třeba zase tak průlomová. Všeobecně bezzrcátka - alespoň ty novější jsou dobré ve stabilizaci. Obvykle je stabilizovaný snímač ( což u zrcadlovek nemusí být pravda....zářný případ je třeba Nikon..ten touto cestou nešel ) a díky této stabilizaci si dnešní bezzrcátka troufnou třeba na 4K videa i ve větších velikostech a důsledkem toho je také to, že zvládají rychlejší sekvenční focení a udržíte delší časy. To jim umožňuje systém bez zrcátek, které se nemusí třebas 8x/s sklopit. Profesionální zrcadlovky toto myslím řeší pomocí elektronické závěrky, ale na tu si můžou amatérské aparáty jen myslet. U bezzrcadlovek na oplátku - aby to nebylo moc pozitivní je docela dnes už slušný výběr objektivů i vzájemně použitelných, ale pokud budete požadovat kvalitu, tak to bude mazec cenový. ( to ne , že by u zrcadlovek nebyl, ale dobrý objektiv se dá vytipovat lehčeji a nepřijde tak draho.) Co do váhy aparátu a někdy i velikosti si mnohdy oba systémy nemají co vyčítat... vždyť jen porovnejte ten Olympus s Vámi zvažovaným Nikonem řady 5xxx a uvidíte, že tak velký rozdíl mezi tím není. Ale je to typ od typu.

Pentaxy jsou tak trošku " ve stínu" Canonu a Nikonu...ne co do aparátů, ale spíš mi to přijde jako PR značky. Přitom nabízejí mnohdy některé vlastnosti...napadá mně třeba odolnost proti vodě a prachu a pevnost těla... za lepší peníze jako dražší N + C konkurence za vyšší ceny. Ale popravdě....já jsem v dešti už nefotil ani nepamatuju...leda občas se zrcadlovkou lezu za psy do rybníka, ovšem Vodotěsný neni ani Nikon ani Pentax...na to jsou jiné stroje ...

U Nikonu mi věcně vadí nemožnost použití objektivů s M42 závitem a hraní si s kolečky starých objektivů. Podobné legrace si u něj musíte prostě nad 3m vzdálenosti odpustit. ( redukci mám, dokonce od dobrého výrobce a výstup je malá hrůza) Ostaní značky tuším si vystačí s redukčním kroužkem bez optického členu... Ale s Nikonem pracuju rád, jsem na to zvyklý a pro mně je rozumně sestavené i Menu, kde když něco hledám , tak to obvykle najdu. To je další poměrně důležitá věc, aby se člověk rychle dostal k položce kterou chce nastavit. Proto také mám rád u Nikonu řadu D7xxx s pomocným LCD a množstvím funkčních tlačítek kde korekci expozice nastavím během 2s a ne to hledat někde v menu 2 minuty. řada D7xxx také nabízí možnost používat staré nikonní objektivy s AF hnaným motorem v těle aparátu. Nepleťte se, mnohdy je to rychlejší, než AF u běžných objektivů s motorem v objektivu. Tyto starší kousky přitom mohou nabídnout dobrý obraz a hlavně jejich cena je oproti novým naprosto fatálně nízká. Bývají kovové a těžší, ale obvykle překvapí kvalitou. V režimu expozice "A" priorita clony aparáty D7xxx pracují i s plně manuálními objektivy, což je prostě paráda ! Moc se toho napsalo o problematice FF a BF. Sedmičková řada Nikonu to řeší v menu nastavením až pro 10 objektivů, které si aparát "pamatuje" a front fokus si sama lehce doma na stativu napravíte. Nižší řady potřebují na to servisní zásah a jde to jen na jednom objektivu, což je na starou bačkoru.. Celé to vybírání je o praktických věcech. Na co má aparát dotykové LCD které umí dotykem vybrat místo zaostření, když po otevření menu musí člověk listovat čtyřsměrným voličem a nebo - ještě hůř některé položky dotykem jdou ovládat a jiné ne.

Tak jestli máte Johanko čas...klidně váhejte , zkoušejte a vybírejte. Přeji Vám, ať zvolíte správně a aparát si užíváte. 

Dobré světlo

 

a..ten chvalozpěv na Nik D 7xxx berte s rezervou...je to jen příklad nad čím se dá uvažovat...

před 5 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.