Brand

Diskuse - zveřejnění fotek s cizími lidmi

Fanda

1 příspěvků

Dobrý den,

narazil jsem na problém, který neumím vygooglit. Dejme tomu, že ve veřejném prostoru vyfotím portrét člověka (je z fotky identifikovatelný, není v nijak nelichotivé situaci) a člověk si toho buď nevšimne, nebo si nestěžuje, když ho fotím. Mohu tuto fotku (nekomerčně) zveřejnit třeba na fb nebo 500px? Co jsem z googlení pochopil, netýká se fotky gdpr, týká se jí pouze občanský zákoník, který na jednu stranu mluví o tom, že osoba musí s pořízením souhlasit, na druhou stranu také mluví o tom, že  pro "pořízení a využití fotografie pro umělecké účely" není třeba souhlas, tak jsem z toho trochu zmatený. 

 

Jde mi hlavně o pilování techniky a taky o to, abych si jen nefotil někam do šuplíku (nebo na disk), nicméně nepotřebuju řešit to, že mě někdo bude popotahovat, protože ho vyfotím a fotku pak zveřejním, a v ideálním případě bych se také vyhnul toho, abych se člověka explicitně ptal (přijde mi to trochu divné).

 

Předem díky za radu,

F.

před 2 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den, Fando, nejsem sice právník, ale mám  za to, že jakmile takovou fotku vystavíte ať už na fb nebo 500px, tak z toho provozovateli takového webu plyne prospěch  (ať už nepřímo formou návštěvnosti která se pak  zkonvertuje v peníze třeba reklamou).  Tudíž s uměleckou licencí byste zde (dle mého názoru) nepořídil.

 

Pokud se mýlím, prosím opravte mě.

před 2 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.