Brand

Diskuse - Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Paul

447 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Dobrý den. Tak to zkusím první!! :) 1 c = fotografie je v horní části jasná (?iroký sloupec v pravé části histogramu) 2 d = nejsou přítomny ani přesvětlená ani moc tmavá místa a fotografie není konstrastní (histogram má tvar gaussovy křivky) 3 b = fotografie je tmavá (hodnoty hlavně v levé části histogramu) 4 a = mraky na obloze jsou přepálené (to ukazuje tenký prou?ek v pravé části histogramu) Kdy? to bude dobře, histogram začnu pou?ívat!! :)

před 18 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Co myslíte, začne ná? čtenář n_paul pou?ívat histogram :) a nebo se mýlí? Je?tě máte čas tipovat, tak se nebojte a směle do toho ! to n_paul: přes diskuzi jsem vám zaslal soukromou zprávu ;)

před 18 lety

Alka

8 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

:) no kdy? se podívám na své včerej?í zápisky, tak to mám pospojované úplně stejně jako n_paul :) 1c- nebe +pevnina a loď v popředí (světlá místa bez výrazného přepalu + střední tóny a tmavá místa ne v?ak zcela černá) 2d - fotka převá?ně ve středních tónech (taková ?edivá) 3b - tmavá fotka místy černá (zastoupení tmavých částí a vysoká hodnota černé) 4a - přepal nebe (vysoké hodnoty úplně vpravo) tak já samozřejmě fandím n_paulovi a pokud začne pou?ívat histogram, tak se k němu přidám :)

před 18 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Tak se nám tu se?ly dva stejné tipy... chcete znát správné ře?ení nebo si chcete je?tě někdo tipnout? Je to celkem jednoduché, tak to zkuste, ne? uvedeme správné ře?ení :) to Alka: máte ode mne zprávu ;)

před 18 lety

Jirka

543 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Přeji hezký den, přiřazení foteček k jednotlivým histogramům,mi vy?lo stejně jako u Alka a n_paul.Moc jim přeji,aby jim to vy?lo a pustili se do toho,je to bezvadná nápověda a hodně foteček tak jde udělat lépe.S fo?áčkem teprve začínám a mám zatím toho plné ruce,u momentek nestíhám,ale pokud mám na přípravu čas,tak na histogram v?dycky kuknu a pokud je potřeba upravím expozici,popřípadě i kompozici snímku.Hodně často se mi stává,?e mám kopeček,buď před oblastí tmy a nebo světla.Pak se sna?ím ho malinko posunout ke středu.Moc si nevím rady,jak postupovat v případech,kdy? je překročen dynamický rozsah fo?áčku a histogram není ukončen, jak v oblasti červé,tak i bílé.Budu moc rád,za Va?e rady. Děkuji a hodně radosti s fo?áčkem.Jirka

před 18 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Tak?e Vá?ení čtenáři, myslím, ?e n_paul opravdu začne fotografovat s histogramem, stejně tak Alka i Jirka. Jejich tipy jsou zcela naprosto správně, jejich odůvodnění je přesné. 1 c 2 d 3 b 4 a Nakonec to nebylo tak tě?ké, jak se zdálo, nebo ano?

před 18 lety

Simpi

1 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

1d 2c 3b 4a

před 17 lety

Lucie :)_1

220 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Co se mě týče, tak histogram pro mě byl donedávna absolutně ?panělskou vesnicí... Ale v článku je to popsané tak, ?e to pochopím i já. Občas se sna?ím se podle něj orientovat, ale teprve s tím začínám. Tak uvidíme, jak se to vyvine:)

před 17 lety

Jana

1200 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Já bych se prosím je?tě zeptala.. přepálené nebo podexponované místo, které mi histogram ukazuje vylep?ím pouze kompenzací expozice? A co kdy? je fotka jinak barevně správně, neztmavím ji moc? Vět?inou toti? fotka na monitoru vypadá dobře, jen ta obloha je bílá. Děkuji.

před 17 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Ano, přesně tak, přepálené a nebo podexponované místo vylep?íte pouze kompenzací expozice (popř. změnou clony či expozice v manuálním re?imu). O barvy tu moc nejde, ale postřeh máte dobrý - pokud se tedy budu sna?it, abych měl oblohu na fotce ne uplně bílou, mů?e se stát, ?e v?e ostatní bude o trochu tmav?í, ne? bych si třeba uplně přál - ale je lep?í mít přijatelnou oblohu a tro?ku tmav?í zem ne? přepálenou oblohu. Proto se nedoporučuje exponovat podle tmav?ích částí v kompozici scény. Tak?e pokud není dobré počasí, je to věčný komromis - nafotit to tak, aby obloha nebyla uplně bílá a zem nebyla zase tak tmavá... Je?tě pro úplnost - existují tzv. přechodové filtry - je to sklo, které má půlku ztmavenou - ta se nastaví nahoru a tím oblohu ztmaví.

před 17 lety

Jirka

543 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Přeji hezké ráno p.Tomá?i, je to jen taková moje úvaha,přemý?lím o tom,zda by nebylo vhodné v případech,pokud máme pochybnosti o správnosti expozice,pou?ívat tzv.expoziční vějíř?Fo?áček vyfotí na jeden stisk spou?tě 3 snímečky,li?ící se námi zvolenou kompenzaci expozice.Je to sice navíc místo na kartě,ale vede mě k tomu předev?ím ta skutečnost,?e v hledáčku kolikrát nejsme schopni posoudit, jestli mají stíny(stromečky v popředí)dostatečnou kresbu či nikoliv a zda obloha je dostatečně věrná.Často tohle odhalíme a? při detailním prohlí?ení v počítači.Také jsem dělal chybu,?e jsem zbrkle nastavoval velký expoziční krok. Děkuji,mějte pohodový den a naschledanou.Jirka.

před 17 lety

Jana

1200 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Dobrý den v?em. Exp. bracketing je určitě dobrý (pokud nejde o místo na kartě), dokonce je i v článku o expozici doporučován. Já osobně jsem důle?ité a nejisté fotky dělala 2x, na 0,0 EV a -0,3 EV a z těch si pak vybrala. Jen?e bílou oblohu má v?dy zrovna ta fotka, kterou jsem udělala 1x. Histogram je u začátečníků určitě ře?ení, ale fotit s ním pořád mi připadá zdlouhavé. ?e a? budu zku?ený fotograf, poznám eventuelní vypálené místo na fotografii i bez histogramu, pane Dolej?í?

před 17 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Zdravím, expoziční bracketing (vějíř) je stoprocentně velmi u?itečná pomůcka, kterou také někdy pou?ívám. Na přilo?ených fotkách od Jirky je to jasně vidět, jaký je pak ve fotkách rozdíl. Dobré je nastavit si na exp. bracketingu kroky po 1/3 max. 1/2 EV (vět?inou je optimální 1/3 EV).

před 17 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Dobrý den Jano, právě ?e a? budete zku?ená fotografka, tak budete zcela pohodově pou?ívat histogram :) Ne, vá?ně - ono to opravdu v exteriéru kdy? třeba svítí Slunce není na displeji fotoaparátu mnohdy poznat, jestli je obloha přepálená a nebo není. Sama to víte moc dobře, ?e to není legrace poznat přepálenou plochu. Určitě se postupně naučíte přímo předvídat, kde by mohl být problém ji? při pohledu pouhým okem - je to v?e o praxi. U? pak poznáte, ?e támhle je u? moc velký kontrast světla a stínu, ?e támhle to je lep?í... Tak?e histogramu se stejně nevyhnete. Kdy? si uvědomíte, ?e stačí jen mrknout na histogramu na to, jestli není zcela vpravo či vlevo uplně "vylezlý" nahoru a je to - to zabere tak 1 sekundu ;)

před 17 lety

Jana

1200 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

A tak asi ano.. zobrazení histogramu opravdu nezabere moc času (u moře jsem např. stále měla zobrazenou mří?ku ohl. horizontu a histogram je pod tím samým tlačítkem).. o to méně pak strávím času u monitoru při přemý?lení, jak nepěkné místo na fotce napravit. Jen mi někdy připadá, ?e těch "věcí", které si mám před vytvořením fotografie ohlídat je moc. Ale jak pí?ete, a? bude více praxe bude to je?tě vět?í pohoda!

před 17 lety

Jana

1200 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Uznávám.. pou?ití histogramu u začátečníků je skoro nutnost! Ač se mi zdálo, ?e musím kompenzovat do mínusu a? příli? (např. -0,7 i 1,0 EV) aby histogram na displeji nesignalizoval přesvětlené plochy - na monitoru to pak bylo dobré. Jeho zobrazování si je tedy aktuální předev?ím na fotkách na kterých zachycuji část oblohy.. ?

před 17 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Uznávám.. pou?ití histogramu u začátečníků je skoro nutnost! Ač se mi zdálo, ?e musím kompenzovat do mínusu a? příli? (např. -0,7 i 1,0 EV) aby histogram na displeji nesignalizoval přesvětlené plochy - na monitoru to pak bylo dobré. Jeho zobrazování si je tedy aktuální předev?ím na fotkách na kterých zachycuji část oblohy.. ?

před 17 lety

Zobrazování histogramu je aktuální ve v?ech případech :) , pokud je podezření na přesvětlené plochy, je pou?ití histogramu otázkou pou?itelnosti a kvality fotky.

před 17 lety

Lucie

47 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Zdravim, boze boze,uz tady sedim od rana a studuju,ctu,pracuju a k tomu jeste varim a delam kavy a povidam si se zakazniky a uz se mi z toho mota hlava.....:) Kazdy zacatek je ale tezky a i na stara kolena se clovek uci. Chtela jsem se zeptat neco ohledne histogramu,otazka bude asi hloupa a neni to tim ze jsem dnes nacerpala spoustu imformaci,ale jsem opravdu hloupa a kdyz to tady tak ctu,tak zjistuje ze opravdu nic neumim. Histogram je samozrejme velice dobra vec a hlavne by ho mel kazdy ovladat. Ja osobne jsem nepochopila to 1c,2d,3b,4a. Je mozne ze se jedna o histogram primo z fotoaparatu? Protoze jsem se koukala na nektere fotky v Photoshopu,ktere jsem nenafotila ja nybrz jsem si je ztahla z jedne webovky. A me by velice zajimalo jelikoz v obouch pripadech at moc svetle a nebo naopak moc tmave,jestli jsem to tedy zpravne pochopila,se histogram zvysuje. Abych mohla poridit tedy zpravnou fotku,tak jak by to melo na histogramu asi tak zhruba vypadat? Predem dekuji mockrat za odpoved. Zdravi vas Lucie

před 17 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Zdravim, boze boze,uz tady sedim od rana a studuju,ctu,pracuju a k tomu jeste varim a delam kavy a povidam si se zakazniky a uz se mi z toho mota hlava.....:) Kazdy zacatek je ale tezky a i na stara kolena se clovek uci. Chtela jsem se zeptat neco ohledne histogramu,otazka bude asi hloupa a neni to tim ze jsem dnes nacerpala spoustu imformaci,ale jsem opravdu hloupa a kdyz to tady tak ctu,tak zjistuje ze opravdu nic neumim. Histogram je samozrejme velice dobra vec a hlavne by ho mel kazdy ovladat. Ja osobne jsem nepochopila to 1c,2d,3b,4a. Je mozne ze se jedna o histogram primo z fotoaparatu? Protoze jsem se koukala na nektere fotky v Photoshopu,ktere jsem nenafotila ja nybrz jsem si je ztahla z jedne webovky. A me by velice zajimalo jelikoz v obouch pripadech at moc svetle a nebo naopak moc tmave,jestli jsem to tedy zpravne pochopila,se histogram zvysuje. Abych mohla poridit tedy zpravnou fotku,tak jak by to melo na histogramu asi tak zhruba vypadat? Predem dekuji mockrat za odpoved. Zdravi vas Lucie

před 17 lety

Dobrý podvečer - nejsem si zcela jistý, jestli jsem pochopil otázku, ale je to tak, ?e čím víc daného odstínu na fotce je, tím vy??í je v daném odstínu histogram (osa x) vy??í. To přiřazování histogramů k fotkám byl právě takový test, kde si člověk mohl otestovat, zda histogramu porozuměl a ví, o co jde. I fotky, které jste si stáhla z webu, si mů?ete otevřít v Photoshopu a nechat si ukázat histogram.

před 17 lety

Zuzka

1157 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Dnes jsem se dopracovala k článku o histogramu a zajímalo by mě jeho využití při úpravě fotek. Pořád s tím dost bojuju a nejsou mi úplně jasné souvislosti. Chápu správně, že když mám např. málo kontrastní fotku a ty krajni body křivky posunu blíže středu, tak udělám totéž, jako když použiji funkci kontrast a zvýším ho? A kdy jakoby vyboulím křivku nahoru je to totéž jako zvýšit jas? a nebo světlost? Předpokládám, že většina z Vás běžne křivky používá k úpravě fotek a ani o tom nepřemýšlí, ale mě stále není jasná souvislost křivky a histogramu i když už trochu duším, co s jejím měněním ovlivním. Prosím prosím, můžu poprosit o nejakou nápovědu? Případně doporučit článek, který jsem přehlédla?

před 16 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dnes jsem se dopracovala k článku o histogramu a zajímalo by mě jeho využití při úpravě fotek. Pořád s tím dost bojuju a nejsou mi úplně jasné souvislosti. Chápu správně, že když mám např. málo kontrastní fotku a ty krajni body křivky posunu blíže středu, tak udělám totéž, jako když použiji funkci kontrast a zvýším ho? A kdy jakoby vyboulím křivku nahoru je to totéž jako zvýšit jas? a nebo světlost? Předpokládám, že většina z Vás běžne křivky používá k úpravě fotek a ani o tom nepřemýšlí, ale mě stále není jasná souvislost křivky a histogramu i když už trochu duším, co s jejím měněním ovlivním. Prosím prosím, můžu poprosit o nejakou nápovědu? Případně doporučit článek, který jsem přehlédla?

před 16 lety

Zuzko, ta úvaha o tom, že posunutí krajních ukazatelů úrovní je ekvivalentní zvýšení kontrastu je správná. Prakticky tím oříznete stíny a jasy. Když uděláte takovou úpravu, která vyboulí histogram nahoru, tak tím zvýšíte podíl určítých odstínů ve fotce - jakých odstínů, to už pak záleží na tom, kde histogram vyboulíte. Několik osobních tipů a zkušeností: - pokud se nejedná o nějakou speciální fotku, tak se často nevyplácí moc posunovat krajní ukazatele v úrovních, protože tím fotku ochuzujete o dynamický rozsah (vypouštíte stíny a jasy), - celkově úpravy pomocí křivek je většinou nutné dělat s citem - pokud ovšem fotka není vyloženě špatně naexponovaná, - při úpravách fotky můžete dle histogramu sledovat, jak se mění podíl jasů a stínů a jestli úprava nebyla už tak drastická, že je na fotce už hodně přepalů (ty samozřejmě někdy mohou vypadat dobře, někdy naopak špatně, takže je to opět takové subjektivní).

před 16 lety

Zuzka

1157 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Díky, Tomáši, moc. Já si například myslela, že se těma krajníma ukazatelema má šoupnout, aby byl pak histogram od kraje ke kraji, když je třeba méně kontrastní fotka. Takže zas už vím něco nového, díky.

před 16 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Díky, Tomáši, moc. Já si například myslela, že se těma krajníma ukazatelema má šoupnout, aby byl pak histogram od kraje ke kraji, když je třeba méně kontrastní fotka. Takže zas už vím něco nového, díky.

před 16 lety

Tak to ano - pokud je histogram roztažený ne zcela do krajů obdélníku, tak potom může být účelné krajní body posunout, to samozřejmě ano. Asi jsem to nešťastně popsal - když jsem psal o nebezpečnosti posunování krajních bodů, tak jsem to myslel v situaci, kdy je histogram již roztažený po celé šíři.

před 16 lety

TomF

1 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Mimo hledani chyb pri expozici je zvyseni kontrasu fotografie posunutim ukazatelu na kraje krivky histogramu pri zpracovani v PC dalsi vhodne a pomerne jednoduche vyuziti teto krivky. Samozrejme se musi delat s citem - krasnou fotografii lehce zamlzeneho udoli muze totiz docela zmenit :) .

před 16 lety

svomil

16 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Nevíte někdo, jestli má Canon EOS 350D histogram? Na netu jsem se dočetl že ano, ale v menu aparátu jsem ho nenašel. Díky za informace.

před 16 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Nevíte někdo, jestli má Canon EOS 350D histogram? Na netu jsem se dočetl že ano, ale v menu aparátu jsem ho nenašel. Díky za informace.

před 16 lety

No živý nebude, bude jen při prohlížení. Živý histogram zvládají jen zrcadlovky co mají Live View. Pro zobrazení v režimu prohlížení stačí pomačkat tlačítko info ;)

před 16 lety

Romanrb

1 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Zdravím všechny, pěkný pokec o histogramu, ale podle mně jen poloviční. Bylo by třeba napsat u jednotlivých situací např. přesvětlení, co tedy s fotoaparátem udělat, aby byl snímek kvalitnější. Díky

před 16 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Zdravím všechny, pěkný pokec o histogramu, ale podle mně jen poloviční. Bylo by třeba napsat u jednotlivých situací např. přesvětlení, co tedy s fotoaparátem udělat, aby byl snímek kvalitnější. Díky

před 16 lety

To není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Zaprvé jak vybrat jednotlivé situace - těch bych mohl vymyslet padesát a pořád by to nepokrylo to, s čím se běžný fotograf denně setkává. Zadruhé není jednoznačný návod, jak řešit přepaly nebo naopak podexpozice. Pokud je celý snímek jen mírně kontrastní a obsahuje přepaly, tak lze jednoduše pomocí kompenzace expozice do mínusu eliminovat přepaly, tj. celý snímek ztmavit. Jenže pokud je fotografovaná scéna příliš kontrastní, tak bychom výše uvedeným postupem jen "přelili" problém z přepalů do podexpozice... A to je bohužel drtivá většina všech fotografovaných scén. Stačí, aby byla jedna část fotografie ve stínu a druhá na přímém slunci a je vymalováno :). Takže proto to není tak jednoduché napsat nějaký konkrétní návod, protože podle mě na tohle jednoduchý návod prostě neexistuje. Pokud mám přepaly, kompenzuju expozici do mínusu, ale zároveň musim myslet na podexpozice. Pokud je scéna ale příliš kontrastní tak mi nepomůže ani ten sebemenší návod, ani kdybych se na hlavu stavěl. Leda tak potom HDR skládaná fotografie...

před 16 lety

adavid

2 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Dobrý den, když dám EV do -0.3 nebo víc, musím vždy upravit (otevřít) i clonu? Děkuji za odpověď

před 16 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Dobrý den, když dám EV do -0.3 nebo víc, musím vždy upravit (otevřít) i clonu? Děkuji za odpověď

před 16 lety

Dobrý den - aby fotka byla stejně exponovaná (tj byla stejně světlá / tmavá), tak ano. Kdybyste posunul například expozici o -0.3EV, tak bude fotka malinko tmavší. Pokud ale k tomu otevřete clonu o jeden krok, tak fotka bude stejně světlá/tmavá.

před 16 lety

Petr J

2834 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

No jo, ovšem potom kompenzace jako taková ztrácí význam a nastupuje ruční práce, není-liž pravda... ;)

před 16 lety

Tomáš

10315 příspěvků

No jo, ovšem potom kompenzace jako taková ztrácí význam a nastupuje ruční práce, není-liž pravda... ;)

před 16 lety

No to jo, já jsem kompenzaci jako takovou neuvažoval, předpokládal jsem, že se bavíme o posunech EV pomocí clonových čísel, resp. časech závěrky ;) Pokud jde o kompenzaci expozice, tak ta slouží od toho, aby byla fotka tmavší / světlejší.

před 16 lety

Kubajs

5 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Clanek se mi velice libil a je pro mne velikym prinosem. Fotografovaim se zabyvam kratce, predevsim proto, ze bych si rad uchoval pohledy na nektera mista a to v dobre kvalite aby mi to co nejlepe pripominalo mista, ktera jsem navstivil. Abych se dostal k veci. Chtel jsem se zeptat: Kdyz nastavim delsi expozicni cas neudrzim fotoaparat aby se mi nerozmazal mam si poridit stativ a nebo zapnout dualni stabilizaci PRUBEZNOU nebo PRI FOCENI (tak se nazyvaji volby v nastaveni dualni stabilizace). Fotoaparat mam Fujifilm S1800. A druha otazka: Jak ovlivnim pri fotografovani preexponovana nebo podexponovana mista? Myslim to tak ze treba nedavno jsem fotil na koncerte, kde podium bylo v seru ale z prava svitila lampa ktera ovlivnila obraz tim zpusobem ze podium ve finale neslo videt. Co mam v takovem pripade delat? Manualni nastaveni nebo najit jiny postoj vuci svetlu? Omlouvam se jestli prispevek nepatri do teto diskuze, ale myslim ze by mi zde mohl nekdo poradit. Dekuji

před 13 lety

Tomáš

10315 příspěvků

Clanek se mi velice libil a je pro mne velikym prinosem. Fotografovaim se zabyvam kratce, predevsim proto, ze bych si rad uchoval pohledy na nektera mista a to v dobre kvalite aby mi to co nejlepe pripominalo mista, ktera jsem navstivil. Abych se dostal k veci. Chtel jsem se zeptat: Kdyz nastavim delsi expozicni cas neudrzim fotoaparat aby se mi nerozmazal mam si poridit stativ a nebo zapnout dualni stabilizaci PRUBEZNOU nebo PRI FOCENI (tak se nazyvaji volby v nastaveni dualni stabilizace). Fotoaparat mam Fujifilm S1800. A druha otazka: Jak ovlivnim pri fotografovani preexponovana nebo podexponovana mista? Myslim to tak ze treba nedavno jsem fotil na koncerte, kde podium bylo v seru ale z prava svitila lampa ktera ovlivnila obraz tim zpusobem ze podium ve finale neslo videt. Co mam v takovem pripade delat? Manualni nastaveni nebo najit jiny postoj vuci svetlu? Omlouvam se jestli prispevek nepatri do teto diskuze, ale myslim ze by mi zde mohl nekdo poradit. Dekuji

před 13 lety

"Kdyz nastavim delsi expozicni cas neudrzim fotoaparat aby se mi nerozmazal mam si poridit stativ a nebo zapnout dualni stabilizaci PRUBEZNOU nebo PRI FOCENI (tak se nazyvaji volby v nastaveni dualni stabilizace). Fotoaparat mam Fujifilm S1800. " - ono je to skoro jedno; záleží jenom na tom, jestli chcete minimalizovat klepání obrazu při samotném nahlížení na displej / hledáček nebo jestli vám stačí minimalizovat klepán obrazu jenom při zmáčknutí spouště. "A druha otazka: Jak ovlivnim pri fotografovani preexponovana nebo podexponovana mista? Myslim to tak ze treba nedavno jsem fotil na koncerte, kde podium bylo v seru ale z prava svitila lampa ktera ovlivnila obraz tim zpusobem ze podium ve finale neslo videt. Co mam v takovem pripade delat? Manualni nastaveni nebo najit jiny postoj vuci svetlu? " - tohle je bohužel tak trochu neřešitelná situace a neexistuje na ní jednoznačný návod. při focení se občas setkáte s tím, že budete fotit takový kontrast, který fotoaparát nebude schopen zaznamenat - dynamický rozsah fotografované scény bude větší, než jsou možnosti fotoaparátu. Pak nastane to, že na fotce budete mít buď černé pozadí bez kresby a dobře exponovaný hlavní objekt nebo pozadí s trochou kresby, ale přepálený hlavní objekt bez kresby. Pak už jde jenom o to se rozhodnout, co obětujete. Dá se to ještě řešit pomocí techniky HDR (vyfotíte dvě nebo i víc fotek s různou expozicí a pak je v editoru spojíte tak, aby nikde nebyly přepaly ani černá místa), ale ta se spíš používá na statické focení krajin.

před 13 lety

Kubajs

5 příspěvků

Diskuze k čl?nku: Fotografujeme s histogramem

Pi?te, kritizujte, ptejte se... v?e, co chcete probrat ohledně histogramu. A samozřejmě pi?te své tipy na správný výsledek skládanky histogramů a fotografií.

před 18 lety

Dekuji za rady!

před 13 lety
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.