Brand

Do podsvětí Mayů

Jeskyňářská linka vede pod námi přes kameny do tmy. Jsme v mayském podsvětí, v mexických cenotách. Potápěčské svítilny osvětlují fascinující krápníkovou výzdobu stropu. Voda je zcela klidná a krásně čistá, viditelnost je nádherná. Skoro jako bychom se ani nepotápěli.
Místo chůze po skále se ale ve stavu beztíže volně vznášíme nade dnem a vedeni linkou obeplouváme sloupy a obrovské kameny. Naprosté ticho, klid a tma. Mysl a tělo se úplně uvolní, pomalu dýcháme, meditujeme a vnímáme pouze okolní krásu.

S uspěchaným a rušným světem nad hladinou nás jako Ariadnina niť spojuje pouze jeskyňářská linka.

Cenota s jeskynářskou linkouCenota s jeskyňářskou linkou

Vápencové útvary ve tměVápencové útvary ve tmě

Směrová šipka ukazuje na lince cestu ven

Směrová šipka ukazuje na lince cestu ven

Do jeskyně? Do Mexika? Do Mexika do jeskyně!

S běžnou potápěčskou výbavou do teplé vody tropických rájů se jeskynnímu potápění ve studené Evropě věnovat nemůžeme. Kromě návštěvy ostrovů Malta a Gozo ve Středozemním moři ale existuje ideální destinace pro ochutnání jeskynního potápění - Mexiko. Vápencový poloostrov Yucatán připomíná obrovský ementál, pod jeho povrchem leží jeskynní systém s krápníkovou výzdobou a s teplou sladkou vodou. Vstupy do chodeb se nazývají cenoty (jde o zatopený závrt krasového původu) a jako nádherná jezírka se objevují v propletené zeleni Yucatánu. Slovo cenota pochází z mayského jazyka, výraz ts'onot označoval místo s podzemní vodou. Pro mayskou civilizaci představovali cenoty nejen zdroj vody, ale také posvátná místa a vstupy do podsvětí, nazývaného Xibalbá (čti Šibalba).

Podoba poloostrova Yucatán s cenoty a podzemními chodbami je důsledkem zásahu meteoritu cca před 65 miliony let. Těleso přibližně o průměru 10 kilometrů způsobilo celoplanetární ekologickou katastrofu, která přispěla k vymření dinosaurů a k nástupu savců.

Takzvaný Chicxulubský (čti čikšulubský) kráter po dopadu meteoritu je nyní skryt pod nánosy hornin  hluboko pod Yucatánem. Cenoty jsou pravděpodobně jediným viditelným pozůstatkem katastrofy. Ideálním místem pro výlety do cenotů, k moři a na mayské památky je město Tulum na karibském pobřeží Mexika.


Mexiko, Yucatán, Tulum

Pro návštěvu Mexika nepotřebujete vízum, stačí pas a pro řízení automobilu evropský řidičský průkaz. Na Yucatán se dostanete přes letiště ve světoznámém letovisku Cancún, s jedním přestupem je možné letět například přes Německo. Mexiko je veliká země, dostat se kamkoli bez auta zabere hodně času. V Cancúnu je proto ideální si jej u letiště půjčit. Dobrou zkušenost máme s autopůjčovnou Hertz, slušné jednání, bezproblémové vyřízení a dobrý technický stav auta. Pokud chcete auto kromě výletů používat i na potápění, zvolte vhodný model. Do sedanu Chevrolet Aveo jsme se vešli ve 3 lidech s kompletní potápěčskou výbavou na celý den, s menším vozem by to byl problém.

V Mexiku dávejte pozor při placení (ať už hotovostí či kartou), při půjčování aut nebo při tankování, místní mají dost způsobů šizení turistů. Zejména u benzínové pumpy si ohlídejte, že vám obsluha tankuje z vynulovaného stojanu a zda vám při placení bleskurychle nevyměnila bankovky za menší hodnotu.

V Tulumu najdete spoustu možností ubytování, obchody, bankomaty a restaurace. Pro stravování doporučujeme místní stánky nabízející skvělé a levné tortas či tacos. Výbornou a levnou restaurací je Dona Tina, rodinný podnik vařící domácí yucatánskou kuchyni. Skvělá je také rybí restaurace El Camello. Potraviny je dále možné nakoupit ve velkém supermarketu Chedraui, otevřeno od 7 do 22 hodin každý den. Najdete zde všechno včetně dárků, triček a tequily. V oddělení masa prodávají vynikající steaky. Ceny v supermarketu jsou výrazně nižší než v turistických obchůdcích v centru města.

Mexická doprava je kapitola sama pro sebe. Na silnici je třeba dávat hlavně pozor na šílené zpomalovací prahy, označené jako Tope, jinak riskujete rozbití auta. Technický stav spousty vozidel je tristní, v Mexiku může na silnici cokoli. V silném dešti tak potkáte nesvítící auta, městem se proplétají omlácené, orezlé a nabourané vehikly. Hlavní silnice jsou ale kvalitní a křižovatky dobře značené, bez problému se dostanete na památky i do jiných měst. Cena benzínu je v přepočtu (jaro 2017) cca 20 Kč za litr. U mayských památek se platí parkovné.

Počasí je v turistické sezóně od prosince do května většinou příjemné. Ráno bylo několikrát velmi chladno a během dne se několikrát vyskytly krátké silné bouřky.

Kromě cenotů, moře a památek můžete fotografovat divokou přírodu, mangrovy, ptactvo a leguány. Najdete zde velké zábavní parky s davy turistů i přírodní rezervace. Bohužel část pláží a spousta pozemků je soukromých a vstup na ně je zakázán, nedostanete se tak na fotografování všude.

město TulumMěsto Tulum


Cenoty

Cenoty jsou vstupy do zatopené sladkovodní vápencové jeskyně. Malá část jeskynního systému zvaná kaverny je přístupná i pro rekreační potápěče bez speciálního technického vybavení a v některých cenotách se dá i šnorchlovat.
Cenoty většinou najdete na soukromých pozemcích, platí se vstupné a pro potápěče bez jeskyňářských a technických licencí je vstup možný pouze s kvalifikovaným průvodcem. Výše vstupného se může různě lišit, také se připlácí za kamery či fotoaparáty.
Pokud si chcete potápění užít, fotografovat a natáčet video, je třeba jít do cenoty ráno pouze ve 2 lidech + průvodce. Jedině tak budete mít čistou vodu, vynikající zážitek, dostatek prostoru a času na zaznamenání krás fotoaparátem.

 Cenota vznikne propadem stropu do jeskyněCenota vznikne propadem stropu do jeskyně, materiál z propadu je uprostřed jezírka.

Cenota Dreamgate, vstupní jezírko se schodyCenota Dreamgate, vstupní jezírko se schody

Cenota El Pit, vstupní jezírkoCenota El Pit, vstupní jezírko s unikajícími bublinami vydechovaného vzduchu

Před ponory absolvujete krátké proškolení o potápění v cenotách. Průvodce vám vysvětlí, proč je důležitá uspořádaná výstroj bez plandajících oktopusů a manometrů, kvalitní vyvážení vodorovně do trimu a proč plavat žabím kopem. Pokud ležíte, plavete žabím kopem a neplácáte nohama nahoru dolů jako šnorchlisté, nezvíříte si usazeniny na dně. Mnohem lépe se vám také pomalu plave v menších prostorách a snadno manévruje  okolo krápníkové výzdoby. Takto se potápíme pořád, pro nás se nejednalo o žádnou novinku. Bohužel spousta potápěčů se s těmito naprostými základy potápění setká poprvé až zde, u každé cenoty proto na informační tabuli najdete bezpečnostní pokyny a obrázky.

Tabule u cenot s informacemi pro potápěče

Tabule u cenot s informacemi pro potápěče

Teplota vody v cenotech je 25 stupňů, v cenotě Tajma Ha pak 23 stupňů. Rukavice jsou zakázány a v jeskyni se ničeho nedotýkáte. Zásoba vzduchu se rozděluje na třetiny - první třetina na cestu tam, druhá na cestu zpět a poslední třetina zůstává jako rezerva. Před zanořením se vždy provádí kontrola, zda z potápěčského přístroje neuniká vzduch. Pro ponory jsme měli každý 3 světla, 2 silná hlavní pro natáčení a fotografování a malé světlo jako zálohu.

Cenota Carwash, vstupní jezírkoCenota Carwash, vstupní jezírko. Katka ukazuje správné vyvážení, polohu ve vodě a uspořádanou výstroj. V cenotech fotografujete delšími časy (1/30 i 1/5 sekundy) a bez dobrého vyvážení se neobejdete.
Výborná silná světla jsou nutností, nasvětlí vám jeskynní prostory a fotoaparát tak snáze zaostří. Využijete je i na video či jen pro kochání se krásou krápníků. Kvalitní 5mm neopren s kuklou je nezbytný, některé ponory trvaly přes 70 minut.

Úžasným zážitkem je proplavání tmavými tunely. Krápníková výzdoba některých cenot je nádherná. Kromě ní ale uvidíte i spoustu dalších zajímavostí. Kosterní pozůstatky zvířat, neuvěřitelné odrazy od hladiny v jezírkách, vrstvy sirovodíku, napadané stromy. Zbytky keramiky jsou pak památkou na lidské osídlení v době, kdy byly jeskyně ještě suché a vznikaly v nich krápníky. Kromě pavouků na suchu jsme pod vodou objevili živého štíra. Do některých cenotů proniká slaná voda, při proplavání se pak smíchá se sladkou a vznikne zákal - haloklina.

Haloklina, zákal vzniklý mícháním vrstev vody.Haloklina, zákal vzniklý mícháním vrstev slané a sladké vody.

Vzduchová bublina vypadající jako zrcadlo

Vzduchová bublina vypadající jako zrcadlo

Krápníková výzdoba stropuKrápníková výzdoba stropu

Katka v tunelu nad linkouKatka v tunelu nad linkou, fotografováno časem 1/25 sekundy

Odraz v hladiněOdraz v hladině

Netopýři na stropěNetopýři na stropě v suché části jeskyně nad hlavami potápěčů

Cenota El Pit, unikající sirovodíkCenota El Pit, unikající sirovodík vytvořil ve vodě Mléčnou dráhu

KeramikaKeramika

Krápníková výzdoba stěnKrápníková výzdoba stěn

Průvodce Jirka a sluneční paprsky.Průvodce Jirka a sluneční paprsky

Zvířecí čelist a keramikaZvířecí čelist a keramika

Cenota Angelita, napadané stromy

Cenota Angelita, napadané stromy vyčuhují z vrstvy sirovodíku

Cenota Angelita, ostrůvek z propadlého stropu se stromyCenota Angelita, ostrůvek z propadlého stropu se stromy. Fotografováno časem 1/20 sekundy.

Katka a sluneční paprskyKatka a sluneční paprsky v cenotě Tajma Ha. Fotografováno časem 1/5 sekundy.

Nebezpečné části jeskyněNebezpečné části jeskyně označují výstražné tabule. Nebezpečí, nevstupovat.

Cenoty Car Wash (Actun Ha), Dos Ojos a Casa jsou ideální i na šnorchlování. V cenotě Car Wash je nádherné jezírko s rostlinami, želvami a rybičkami. V cenotě Dos Ojos se se šnorchlem a svítilnou dostanete až ke kraji jezírka do tmy. Cenota Casa pak nabízí možnost vidět mangrovy, ryby a menšího krokodýla.

Cenota Carwash, vstupní jezírkoCenota Carwash, vstupní jezírko se schůdky a podvodními rostlinami.

Cenota CarwashCenota Carwash, Katka v mělkém jezírku.

Cenota Dost Ojos, šnorchlující turistéCenota Dost Ojos, šnorchlující turisté

Cenota CasaCenota Casa, průvodce Jirka na kajaku

Cenota Casa, krokodýlCenota Casa, krokodýl

Cenota Casa, krokodýlZaplavat si s krokodýlem byl nezapomenutelný zážitek

MangrovyCenota Casa, mangrovy


Mexický Karibik

Ponory v moři byly pro nás spíš zklamáním. Najdete zde sice korálový útes, je jak v mělké i v hluboké vodě, bohužel ryb je na něm velmi málo. Při pohledu na množství rybářů s harpunami je jasné proč. Moře bylo během našeho pobytu rozbouřené, pohyb vln byl cítit dost hluboko a ve vodě byla spousta kalu. Vzhledem k neustálému pohybu vody sem a tam je fotografování obtížné. Na pobřeží ležel na pláži nános zapáchajících chaluh. V hloubce 35 metrů jsme viděli želvu a langustu. V mělčí vodě jsme pak našli i murény, pár tropických ryb a malé kraby.

Tulum, vlny a nános chaluh na pobřežíTulum, vlny a nános chaluh na pobřeží

Útes a zakalená vodaÚtes a zakalená voda

Útes a rybkaÚtes a rybka

Mayské památky

Nádherné stavby na Yucatánu jsou památkou na jednu z civilizací předkolumbovské Ameriky. Mayové, stavitelé pyramid a chrámů, kultura s vyspělými řemesly, obchodem, s velkými znalostmi matematiky a astronomie. Na všechny památky doporučujeme jet co nejdříve, jen brzy ráno se vyhnete davům turistů a budete mít prostor na fotografování.

Přímo v Tulumu najdete na pobřeží chrámy nad nádhernou pláži.

Tulum - romantické pobřeží, azurová vodaTulum - romantické pobřeží, azurová voda, palmy a mayské chrámy

Dále doporučujeme navšívit památky v Cobá s pyramidou Nohoch Mul. Se 42 metry výšky jde o nejvyšší stavbu Yucatánu.

Coba, Nohoch MulCobá, pyramida Nohoch Mul

Světoznámé posvátné místo Chichén Itzá nelze opomenout. Pozor na to, že kromě památek v Tulumu jsou ostatní místa v jiném časovém pásmu. Ve státě Quintana Roo (památky Tulum) je standartní východní čas - 5 hodin, zatímco ve vedlejším státě Yucatán s ostatními památkami je to - 6 hodin.

Chichén Itzá, Kukulkánova pyramidaChichén Itzá, Kukulkánova pyramida zvaná také El Castillo (hrad) s výškou 35 metrů. Vstup na pyramidu je po smrtelné nehodě americké turistky zakázán.

Chichén Itzá, dekorace zdíChichén Itzá, dekorace zdí

Chichén Itzá, chrám válečníkůChichén Itzá, chrám válečníků

Komplex staveb Ek Balam (Černý jaguár) zatím není příliš známý. Na památky zde můžete vylézt a pokud přijedete brzo ráno, budete mít celý areál sami pro sebe.

 Ek BalamEk Balam

Ek Balam, cenota XcancheEk Balam, cenota Xcanche

Pobyt v Mexiku byl pro nás nezapomenutelným zážitkem. Volné proplouvání tmou okolo krápníků a možnost podívat se na místa, spojená s dávnou historií lidské civilizace, se zde spojily do fantastické dovolené.

Autor článku si užívá stav beztížeAutor článku si užívá stav beztíže

Pro fotografování a natáčení jsme použili kompakt Canon Powershot G16, pod hladinu se zanořoval v podvodním pouzdru Fantasea se světly Sola. Všechny snímky pod hladinou i video jsou pořízeny ve volné vodě, bez dotyku se dnem či držení se.

Naše mexické video sledujte ve fullHD a se zvukem:

Rada na závěr: Zájezdy do Mexika prodávají v Česku cestovní kanceláře i potápěčská centra. Doporučujeme ale se bez nich obejít. Ubytování seženete na internetu, zakoupíte letenku a v půjčovně si objednáte auto. Potápění a výlety pak můžete řešit s mexickým potápěčským centrem.
Jeho personál zná aktuální situaci a v cenotech je jako doma. Nestane se vám tak, že by vás na některou potápěčskou lokalitu nepustili. Perfektní zkušenost máme v Tulumu s potápěčským centrem a plnírnou Easy Chango.
Děkujeme jejich personálu a průvodci Jirkovi, potápění bylo skvělé! Jezdili jsme brzo ráno, ve vodě jsme tak byli první, vyhnuli se náporu turistů a kalu. Odkaz na Easy Chango naleznete níže, domluvíte se s nimi anglicky i česky. Kromě výletů do cenotů nabízejí i potápěčské kurzy, zapůjčení výbavy a ponory v moři.

Fotogalerie Mexiko

Video Mexiko

Autopůjčovna Hertz

Potápěčské centrum Easy Chango

Petr a Katka, www.blue-sea.cz

Petr Peterka

Petr Peterka se věnuje cestovatelské a podvodní fotografii a také videu. Používá pouze kompaktní fotoaparáty, neomezují jej v cestování a pod hladinou. Jeho největším koníčkem je přístrojové potápění, volný pohyb ve stavu beztíže s úžasnými barvami a životem.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.blue-sea.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada