Brand

Do země Williama Wallace

Do země Williama Wallace jsem se vydal fotografovat už mnohokrát. Poprvé během tříletého pobytu v Londýně, následně s několika kamarády v roce 2013. Tento rok jsem do Skotska naplánoval foto-expedice dokonce dvě. Jak dopadla ta první lednová? Nezmrzli jsme? Neodfoukl nás vítr? Nafotili jsme něco? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Proč Skotsko?

Skotsko mě oslovilo už v roce 1995 filmem Statečné Srdce. Film je inspirovaný skutečnou historickou postavou Williama Wallace, který se v 13.století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I.

Neist point vertical.jpgUž v tomto filmu je patrná atmosféra, kterou je celé Skotsko prostoupeno. Typickou skotskou vrchovinu, tradiční kamenné domečky, ani skotské ubytování na pobřeží s příchutí whisky jinde na světě prostě nenajdete. Není proto divu, že nás fotografy tato země neustále přitahuje.

Proč v zimě?

Ačkoliv řada fotografů do Skotska jezdí v teplejších ročních měsících, mě naopak oslovila Skotská zima. Důvodů je hned několik:

·         V zimě je jediná šance zachytit zasněžené vršky hor, které v kombinaci s hnědozeleným spodkem nižších poloh vytváří unikátní scenérii.

·         V zimě se přes ostrov Skye ženou časté sněhové / dešťové bouřky, vytvářející jedinečné světelné podmínky, díky kterým lze fotit i kdykoliv během dne.

·         Východ slunce je kolem 9 hodiny ráno a západ už před 4 hodinou odpoledne, tedy na východ slunce není potřeba vstávat v noci a z focení východu se lze pohodlně přemístit rovnou na focení západu.

·         Díky obklopení oceánem nejsou skotské zimy tak tvrdé jako ty u nás. Teplota se proto pohybuje ve velmi příjemném intervalu  -2 až +7°C.

Trocha historie

Etive Mor.jpgV roce 2011 jsem ve Skotsku v rámci 2 výprav sice trošku zapadl:

https://www.fotoradce.cz/foto-expedice-skotsko-alias-extreme-photography

https://www.fotoradce.cz/foto-expedice-skotsko-alias-extreme-photography-1

nicméně v roce 2013 nám světlo vyšlo na všech lokalitách naprosto fantasticky:

https://www.fotoradce.cz/ve-fotografickem-raji-1-cast

https://www.fotoradce.cz/ve-fotografickem-raji-2-cast

Hurááá, letíme!

Jelikož Skotsko už poměrně znám, na ostrově Skye mám několik kontaktů, angličtina je můj druhý jazyk a lokality mám "vychytané", vše jsem pro bývalé účastníky mých workshopů "nalajnoval" od A do Z. A tak se nás 8 setkává na letišti v Praze a po pár pivech v letadle přistáváme na letišti v Edinburgu. Tam pro nás přijíždí pick-up a za chviličku se ocitáme v autopůjčovně, kde máme rezervovaný velký Mercedes Vito s prostorem pro 9 lidí, 9 batohů, automatem a navigací.

Scottish Higlands.jpgNaházíme batohy, pohodlně se usadíme a už si to frčíme do Scottish Highlands, kde nás v Glen Coe čeká první noc. Po ubytování do dvou menších baráčků jdeme do stylového baru ochutnat místní whisky a probrat plán focení na další dny.

Ráno nás však přepadá mlha (viz foto výše), proto se ve slavném Glen Etive příliš nezdržujeme a po vyfocení několika jelenů vyrážíme dál, směrem na ostrov Skye.

Je krásně i když není krásně!

Po příjezdu na ostrov Skye nás nemile přivítalo deštivé počasí a teplota vysoko nad nulou. Šance na sníh je kvůli teplotě mizivá a tak jsem z toho trochu rozladěný. Vynahrazuje nám to ale naše ubytování! Stylový baráček ze sedmnáctého století kombinující luxus a historii v pravém skotském stylu je tím pravým pokladem (viz foto níže).

Our home.jpg Dům je jedním z prvních "white houses", které byly na severu ostrova Skye postaveny a ohromuje nás nejen svojí stylovou jídelnou, kuchyní a ložnicemi, ale také prosklenou verandou, ze které je výhled na nedalekou pláž. Otvíráme několik druhů skotské whisky, avšak nepijeme, nýbrž v pravé skotské atmosféře "objevujeme" a je nám krásně, i když venku zrovna krásně není.

Old Man of Storr spadl!

Jako organizátor a místní guide jsem si trhnul ostudu hned na začátku expedice. Old Man of Storr se nejlépe fotí na východ, a tak když se k němu vydáváme ráno potmě poprvé, zjišťuji, že se od roku 2013 přístupová cesta zcela změnila. V roce 2013 zde zmizel po jedné vichřici les, kterým se cesta ke Storru v roce 2011 táhla a teď je tu pro změnu jakási asfaltka, která se místo nahoru, vine nejdříve doleva.

Old man of storr1.jpgNejdříve si potmě nejsem zcela jistý, zda jdeme správně a když začíná Storr ve tmě prosvítat, mám pocit, že je zlomený a že vršek spadl. Mohl za to jednak mrak, přes který jsem Storr pořádně neviděl a jednak úhel, ze kterého jsme přicházeli a který byl (díky nové cestě) trochu jiný, než v předchozích letech. Planý poplach však byl brzy zažehnán a Old Man of Storr se nám brzy ukázal v celé své kráse.

Tento skalní útvar jsme nakonec fotili čtyřikrát a díky velkým změnám v počasí vypadal pokaždé jinak. Poprvé fotografie vypadaly jak z podzimu, podruhé nás u Starého Muže chytl nárazový vítr o síle 130 km/h a tak chlapi lítali doslova vzduchem, potřetí a počtvrté nám Starý Muž ukázal svou zimní, zasněženou tvář, kterou mám ze všech nejraději.

Old man of storr.jpg

Nejvtipnější to ovšem bylo v tom vichru. Chystám se rozložit stativ v relativním závětří za vyvýšeninou nad Starým Mužem, když v tom vidím, jak se na exponovaných vršcích, několik desítek metrů ode mne, Petr, Richard a Jarda synchronizovaně kutálí dolů. Ani to nebylo pravé kutálení, spíše je to nadzvedlo a o pár metrů posunulo. My v úkrytu na to koukáme a smějeme se: "Co tam ti kluci vyvádí? To neví, že si mají vzít do kapes pár cihel?" :o) :o)

Zasněžený Quiraing

Quiraing máme jen pár minut autem od baráčku, ale kopec se sněhem na silnici a autem bez letních gum (v půjčovnách neexistují zimní gumy) není úplná sranda. Nicméně tradiční fantastický výhled, který se nachází jen pár minut od auta, za to rozhodně stojí.Guiraing.jpgKluci chválí kompozici a spekulují nad tím, že kdyby ten slavný stromeček (viz fotografie výše) někdo uřízl, že by to byl pro fotografy konec. Dle jejich slov "Ten poslední, kdo by udělal fotku se stromečkem, by to vyhrál." Všechny nás ale šokovala Daniela, která přišla s argumentem, že ten stromeček tu kompozici jenom kazí. "Určitě to není ani borovice a vůbec.... prostě tam nemá být." :o) :o) Pro někoho unikát, pro jiného zkažená kompozice... prostě co fotograf, to jiný názor :o)

Netradiční Neist Point

Na Neist Pointu se sníh kvůli poloze u moře příliš nedrží. Na druhou stranu lokalita poskytuje prostor pro kreativní fotografii, jelikož zde většinou docela fouká a letící mraky lze krásně roztáhnout přes Big Stopper.

Neist Point.jpgMy si dokonce při odlivu našli nové kompozice na skalkách, které se s ústupem mořské hladiny objevily a vyfotili tak maják Neist Pointu trochu jinak, než je tomu veřejnost zvyklá. Říkal jsem klukům, že Neist Point bych si přál jednoho dne nafotit celý schovaný pod sněhovou přikrývkou, nicméně to bychom museli přijet v Range Roveru a ne v transporteru pro 9 lidí. Třeba snad jednou... :o)

Zasněžený Glen Etive

Scottish Highlands nám sice nevyšly při cestě na Skye, nicméně při cestě zpět to byla paráda. Teplota pod nulou, sněhu a sluníčka hromada a mráčky si to pluly téměř mezi kopci. Ze Skye jsme vyjeli už v 5 ráno, abychom byli v Glen Etive na východ slunce a ačkoliv jsme to nejlepší světlo kvůli sněhu na silnici o pár minut propásli i tak bylo celé dopoledne co fotit (viz panorama níže).

Scottish highlands.jpgNejkrásnější pohled na Etive Mor a celé Highlands je sice z protilehlého kopce, nicméně tam bychom se škrábali několik hodin a tak tenhle záběr zrealizujeme někdy příště.

Průzkum nových lokalit              

Kromě již tradičních lokalit jako Elgol, Kilt Rock Waterfall, Old Man of Storr, Quiraing, Neist Point, Eilean Donan Castle, Sligachan Bridge a Talisker Bay se svou slavnou Talisker Distillery jsme prozkoumali i několik nových. Za zmínku stojí především Fairy Glen a Fairy Pools (viz foto níže). Obě lokality mají originální atmosféru a velmi zajímavý fotografický potenciál, pro který je mohu všem fotografům určitě doporučit.Fairy pools.jpg 

Pár tipů fotografům na závěr

Pro ty z vás, kteří se do Skotska se mnou nebo individuálně v budoucnu chystáte, mám několik tipů:

1) Zvažte 4x4

Neist point 1.jpgPokud nejedete více než 4, zvážil bych v zimě možnost půjčení 4x4 SUV. Sám budu pro příští rok zvažovat tuto možnost (dvě 4x4 SUV místo jednoho transporteru), pokud bude předpověď hlásit sněhové podmínky. Když totiž napadne sníh, jsou lokality jako Elgol, Neist Point, Quiraing, Fairy Glen dostupné pouze pro 4x4. Sněhové řetězy jsou ve Skotsku zakázané, zimní gumy v půjčovně neseženete a tak 4x4 zůstává jako jediná možnost.

2) Pořiďte peří a goretex

Na ostrově Skye se velkých mrazů bát nemusíte, nicméně připravte se na velké množství bouřkových mraků, ze kterých na vás poletí hromady sněhu nebo vody. Sněhové mraky spolu se srážkami nesou i fantastické světelné podmínky, nicméně je potřeba na lokalitě dokázat cca 2 hodiny stát, bez toho, aniž by oblečení promoklo. Proto peří (jako izolační vrstva) a na něm goretex (jako ochrana proti vodě) je tou nejlepší kombinací. Nevhodné oblečení se mi zatím jeví jako hlavní problém u účastníků mých expedic, protože pokud někdo po 30 minutách promokne a utíká se při každé přeháňce schovat do auta, přijde o okno mezi bouřkami, které přináší právě ty nejlepší světelné podmínky.

3) Bez pojištění ani ránu

Auta z půjčoven nejsou na zimní podmínky na ostrově Skye příliš stavěná. My jsme auto sice nenabourali, ale kolega při parkování utrhl vnitřní blatník o vyvýšený patník, také škrtnul spodkem auta na parkovišti, které nebylo rovné (dlouhé auto zůstane viset na spodku) a já si nechal větrem o síle 130 km/h vytrhnout dveře z ruky, načež je vítr vyvrátil a ohnul v pantech. Dobré pojištění auta je v těchto končinách nutnost, protože ke škodám občas dochází vlivem povětrnostních vlivů i při stání.

Co říct závěrem?

Ačkoliv počasí nebylo vyloženě slunečné, dobré snímky rozhodně šlo udělat (viz fotografie v článku). Hodně z nás si neuvědomuje, že turistické počasí (modrá obloha se dvěma mráčky) je v krajinářské fotografii k ničemu. Naopak divoké sněhové mraky ženoucí se přes Skye a chrlící hromady sněhu, deště a krup, jsou tím pravým jmenovatelem zajímavých fotografických podmínek.

Isle of skye.jpgJen je potřeba být na tyto podmínky připravený. V tomto směru bych chtěl MOC poděkovat firmě Vaude (http://www.vaudecz.cz/), která mě na všech výpravách podporuje a do Skotska mě vybavila skvělým oblečením. Testované kalhoty, bunda i izolační vrstvy obstály na výbornou co se nepromokavosti, ventilace a tepelné izolace týče. Zatímco se někteří účastníci výpravy utíkali schovávat do auta, já jsem mohl komfortně stát na lokalitě v jakémkoliv počasí, být připravený a fotografovat, když se to pravé světlo objevilo.

Poděkovat bych také chtěl všem účastníkům expedice, za skvělou společnost a už se těším na březnovou foto-expedici do těchto míst a všechny ty následující.

Štítky:

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Martin K.

24.1.2017 18:05

Vašku, krásné foto, je fakt, že ta zima tam bude mít něco do sebe. Btw.. jakou péřovku máte pod goretexkou? moc si nedokážu představit o kolik větší goráčovku bych musel mít, abych pod ní dal ještě péřovou bundu :-)

Václav

24.1.2017 23:08

 Martine díky za komentář, co se bund týče, nosím pod goráčovkou 2 kombinace:

 

1) DO MÍRNĚJŠÍ ZIMY = 2 tenčí Vaude péřové bundy na sobě (jedna těsná, jedna volnější).

2) DO VELKÉ ZIMY = 1x Sir Joseph Kjerag (do -20°C)

 

Dnešní goráčovky pro horolezce se dělají prostorově volné, aby měli lezci možnost zcela volného pohybu rukama a tak se tam stojícímu fotografovi vleze i péřovka do -20°C typu Kjerag. Ale v drtivé většině případů mi ve Skotsku stačilo pod Goráčovku strčit jednu tentkou, těsnou a na ni jednu silnější péřovku Vaude. Díky 3 různým vrstám peří pod goráčem je člověk vybavenej defakto do každé Evropské zimy. Po x letech strávených focením v horách už ani nic jiného než peří a goretex do hor nenosím a pro Skotsko to platí dvojnásob. Tam se kvalitní oblečení užije jako málo kde.

 

Pochválit vyloženě musím i Vaude goretexové kalkoty (nejvyšší model), které mají skvěle těsnící zipy od kyčlí až dolů, které jsem měl při všech výšlapech do kopce zcela rozepnuté, abych větral a nahoře při stání zapínal, aby se dovnitř nedostal vítr, sníh a voda. 

 

V nejlepším oblečení to tam pak je komfort jak v obýváku :o)

vladimir fedor

31.1.2017 21:00

super clanok aj fotky a samozrejme aj rady su k nezaplateniu,sam som bol uz dvakrat v Skotsku,raz s cestovkou a druhykrat sam,ale auto som nemal takze som bol dost obmedzeny,ale krajina je to ozaj uzasna a na fotenie v kazdom rocnom obdobi vhodna-takze aj ja dakujem za clanok

Underground

23.4.2017 00:08

To je ostuda... ani se nestavite na Pivko :D

Jinak pozor v zime. Sever Skotska neni tolik udrzovan v zime a cesty se nekdy uzaviraji

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada