Expoziční režimy: priorita clony
Fotíte zatím pouze na automatiku a chtěli byste se s fotoaparátem naučit trochu víc? Pak pro vás máme návod, jak se naučit používat poloautomatický režim Priorita clony.
Na praktických ukázkách si vysvětlíme, jak režim Priorita clony funguje. Dozvíte se, že používat tento režim je v praxi nejen velmi snadné, ale i výhodné. Přečtěte si náš článek a naučte se lépe ovládat svůj fotoaparát.
Automatický režim jako takový je pohodlný a v mnoha případech užitečný. Jenže jeho velká nevýhoda je, že často nedokáže správně vyhodnotit fotografovanou scénu. Technologie sice pokročily, ale i tak automatika nedokáže často rozeznat, jestli fotíme krajinu pod zataženou oblohou nebo pláž u moře. Není se čemu divit, je to stále jenom "stroj", který se snaží vše exponovat co nejblíže neutrálně šedé.
Tip: Můžete si to zkusit - vyfoťte bílou zeď v automatickém režimu a uvidíte, že bude šedivá. Pak vyfoťte černou čtvrtku papíru a uvidíte, že automatika se bude snažit přeexponovat snímek tak, aby byl opět šedivý.
Priorita clony
Priorita clony je poloautomatický režim - to v praxi znamená, že automatika do procesu vzniku fotky zasahuje "napůl". V režimu Priorita clony si fotograf vybere nějakou hodnotu clony, kterou chce použít. A automatika k tomu dopočítá a sama nastaví ostatní hodnoty (čas expozice a případně i citlivost ISO).
Prioritu clony je tudíž výhodné používat tehdy, když chceme mít pod kontrolou nastavovaná clonová čísla. To v praxi znamená tehdy, když chceme přímo ovlivňovat hloubku ostrosti. Více o tomto tématu se dozvíte v článku nazvaném Pracujeme s hloubkou ostrosti.
Výše uvedené dva snímky byly pořízené v režimu Priorita clony. Vlevo byla použita velmi malá clona f1.8 a vpravo naopak vysoká f/7. Vliv na rozostřenost pozadí je zcela jasně viditelný. V pravém snímku bylo dosaženo větší hloubky ostrosti, proto je pozadí méně rozostřené.
Používat režim Priorita clony je v praxi velmi snadné, protože stačí jenom nastavit clonové číslo. Vše ostatní nastaví automatika. Můžete si to sami zkusit - nastavte režim Priorita clony (bývá označován jako A nebo Av) a zvolte nějakou hodnotu clon (např. f/5.6). Miřte fotoaparátem na různá místa a sledujte, jak automatika sama nastavuje potřebný čas expozice tak, aby fotka vyšla dobře exponovaná.
Prioritu clony lze kombinovat s kompenzací expozice
Pokud se stane, že fotka je příliš tmavá nebo světlá (to se může stát), lze použít kompenzaci expozice. Ta funguje stejně jako v automatickém režimu - pouze s tím rozdílem, že pomocí ní budeme přímo ovlivňovat pouze čas závěrky (clonové číslo je pevně dané a automatika nemá jinou možnost, jak ovlivnit expozici, než čas závěrky).
Opět si to můžete v praxi ověřit. Namiřte fotoaparát napevno na nějaké místo a v režimu Priorita clony nastavte například f/5.6. Uvidíte, že automatika za vás zvolila nějaký konkrétní čas expozice. Nyní posuňte kompenzaci expozice do kladných hodnot a uvidíte, že zvolený čas expozice se prodloužil (aby byl snímek světlejší). Pokud posunete kompenzaci expozice do záporných hodnot, bude se čas expozice nastavený automatikou zkracovat (aby byl snímek tmavší). Takto pracuje kompenzace expozice v kombinaci s režimem Priorita clony.
Vlevo: velká hloubka ostrosti je vhodná pro krajinu (15mm, f/8). Vpravo: malá až střední clonová čísla jsou vhodná, je-li potřeba něco na fotce zvýraznit (100mm, F/2.8).
Prioritu clony lze používat hodně často - při focení portrétu, reportáže, krajiny, makra, architektury, zvířat a všude tam, kde je vhodné mít pod kontrolou hloubku ostrosti.
Jaké hodnoty v praxi použít
Kdy jak nastavit clonové číslo? Zde uvádíme několik orientačních příkladů:
- Portrét - co nejmenší clonová čísla, jaká objektiv dovolí použít (f/1.8, f/2).
- Skupinový portrét - střední clonová čísla (f/5.6).
- Krajina, architektura - vysoká clonová čísla (f/8, f/11, f/16).
- Děti, zvířata - pokud jsou v pohybu, tak spíše střední clonová čísla (f/5.6, f/4); pokud jsou na místě, tak jako u portrétu.
- Makro - záleží na tom, jak hodně velké přiblížení použijeme (u makro objektivů vysoká clonová čísla f/8 a vyšší, u menšího zvětšení střední clonová čísla f/4).
- Sport - záleží na množství světla, přiblížení a záměru, ale spíše menší nebo střední clonová čísla (f/2.8, f/4, f/5.6)
Jelikož do procesu volby expozice zasahuje stále automatika, může se i režim Priorita clony splést. Stačí k tomu velmi málo - budeme-li fotit portrét v protisvětle, tak bude automatika brát v úvahu velké množství světla v pozadí a obličej bude příliš tmavý. I v poloautomatické režimu Priorita clony totiž značně záleží na zvoleném režimu Měření expozice (ale o tom až někdy jindy).
Shrnutí
Všeobecně tedy platí, že režim Priorita clony použijeme tehdy, když chceme mít pod kontrolou, co vše bude na fotce ostré. Pokud chceme, aby bylo na snímku zaostřeno co nejvíc, použijeme vysoká clonová čísla (např. f/8 nebo i vyšší). Pokud naopak chceme něco na scéně zvýraznit a pozadí či popředí nechat rozostřené, použijeme nízká clonová čísla (např. f/2 nebo 2.8).
Automatika z nás i v režimu Priorita clony vše zbývající doplní, což je velmi výhodné. Ovšem zároveň i ošidné, protože i automatika se může splést.
V pokračování tohoto článku se budeme věnovat poloautomatickému režimu Priorita závěrky.
Diskuse
26.10.2011 13:16
ISO a clonové číslo
Zdravím, dobre tomu rozumiem, že čas expozície sa upraví (teda upraví to automatika) aj v tom prípade keď napr. zvýšim citlivosť ISO 200 na ISO 1600 alebo naopak ? (Teda nemusím zmeniť clonové číslo napr. z f/16 na f/5.6 ?) A keď je ISO nastavené na AUTO tak ja nastavím len clonové číslo a automatika dopočíta čas a nastaví aj citlivoť ISO.
26.10.2011 13:41
Dobrý den, záleží na režimu. V režimu Priorita clony se čas upraví podle citlivosti ISO. Ovšem v režimu Priorita závěrky (kdy se čas nastavuje pevně) se bude naopak měnit clona v závislosti na citlivosti ISO. Pokud je ISO na auto tak nastavíte jen jeden parametr (clonu nebo čas v závislosti na režimu).
14.3.2014 12:20
Technika
Dobrý den, vlastním Nikon D3100 a když si dám režim A a snažím se nastavit clonu na co nejnižší číslo tak mě to pustí jen na 3.5 ale níž ne :/ Nevím co s tím, s fotákem se stále učím.
14.3.2014 12:53
Dobrý den, to je proto, že hodnota f/3.5 je dána objektivem. Ten nemá takovou světelnost, aby umožnil fotit na nižší clonová čísla než f/3.5. Mrkněte na tento článek: http://www.fotoradce.cz/svetelnost-objektivu-dulezitejsi-nez-jste-si-mysleli-1-dil-clanekid349
Další články z kategorie Fotografujeme
Všechny články kategorieJak fotit, když venku mrzne
V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…
1.1.2022
Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji
Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…
5.1.2021
Krajinářská fotografie - rok 2020
Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…
3.1.2021
Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů
Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…
14.11.2020
Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?
Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…
2.5.2020
Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019
Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.
16.9.2019
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.