Brand

Focení do RAWu z pohledu běžného fotografa

raw_konvertor.jpgFotit nebo nefotit do RAWu? To je otázka, kterou se dnes zabývá nejeden fotograf. Jedna skupina fotografů nedá na RAW dopustit, druhá skupina jej považuje za zbytečnost. Kde je pravda? Cílem tohoto článku není rozebírat technické možnosti JPEGů a RAWů, nýbrž podívat se na RAW soubory z pohledu normálního fotografa a jeho pracovního workflow. Povíme si pro a proti a pokusíme se zbořit některé mýty, které kolem RAWů a JPEGů panují.

Jak již bylo napsáno v úvodu, cílem tohoto článku není rozebírat technickou kvalitu jednotlivých formátů. O tom již byly napsány celé knihy a upřímně řečeno si nedělám iluze, že by bylo možné vše popsat v obyčejném internetovém článku.

V těchto několika odstavcích bych se chtěl podívat na RAW, JPEG a jejich výběr při focení z pohledu normálního fotografa (není to náhodou oxymóron? :). Takže pokud již s RAWy profesionálně nepracujete a zatím o něm třeba jenom uvažujete, pak je tento článek určen přímo pro vás.

Co na tom RAWu všichni mají...

Není potřeba chodit kolem horké kaše - RAW soubory nabízí daleko širší možnosti úprav, než formát JPEG. To je hlavní důvod, proč jsou tyto "surové soubory" tolik používané. Nic víc, nic míň. Tak trochu lze RAW soubory přirovnat k vyvolanému negativu - jeho nedostatky lze do jisté míry doladit na zvětšováku, při tvorbě samotných fotek. Stejně tak RAW soubory nabízí možnost velké úpravy i poté, co jsou již zaznamenány na paměťové kartě.

Oproti formátu JPEG nabízí RAW soubory především tyto možnosti navíc:

 • Dodatečná úprava expozice, a to i včetně stažení přepalů a naopak.
 • Velmi snadné a rychlé vyvážení bílé.
 • Minimalizace optických vad objektivu (vinětace, barevná vada).
 • Jemné doladění jednotlivých barevných kanálů (sytost, odstín).
 • A mnoho dalších detailů.
 • Snadná a efektivní úprava, úspora času oproti úpravám JPEGů (viz níže).

Můžete namítnout, že většinu výše uvedených úprav můžete aplikovat i na fotky v JPEGU. Kromě stažení přepalů je to pravda. Ovšem rozdíl je v tom, že úpravy při konverzi RAW souborů nejsou tak destruktivní, kvalita zůstává na vysoké úrovni. Oproti tomu když budu výrazně upravovat třeba vyvážení bílé u JPEGu, bude to na kvalitě výrazně znát.

Například Adobe Camera RAW (ACR) u Photoshopu CS4 dokáže i lokální úpravy, takže v něm lze  odstranit i třeba nežádoucí projevy nečistoty na snímači nebo upravit pouze obličej na portrétu. Čím dál víc úprav lze realizovat přímo při konverzi RAW souborů na JPEGy.

Tip: Focení do RAWu lze svým způsobem vnímat i jako zadní vrátka. Když se něco nepovede, například expozice, lze to do jisté míry velmi snadno v RAW konvertoru napravit. Což u JPEGu není tak snadné.

Konverze RAW souborů a efektivita práce

RAW soubory nejsou samy o sobě fotografiemi - jsou to holá data ze snímače, která teprve ve speciálním editoru převádíme na fotky. Proto se označují raw, což v angličtině znamená surový, nezpracovaný. I z toho důvodu lze RAW soubory prohlížet pouze v některých (k tomu určených) prohlížečích (např. FastStone Image Viewer). Běžný prohlížeč RAW soubor jako fotku nezobrazí, protože to v podstatě fotka vůbec není.

Poznámka: Slovo RAW v podstatě není žádná zkratka, tudíž by se ani nemělo psát velkými písmeny. Je to prostě anglické slůvko raw. Zažitá praxe ale velí psát velkými písmeny, navíc by psaní malými písmeny mohlo být matoucí.

Z toho vyplývá, že aby z RAW souboru vznikla fotka, je potřeba jej překonvertovat v editoru, který je na tyto účely určený. Mezi takové patří například Adobe Camera RAW, Nikon Capture, Canon Digital Photo Professional, Capture One a mnoho dalších.

Konvertovat RAWy po jednom? Ani náhodou

Každý RAW soubor je tedy potřeba překonvertovat na JPEG (nebo jiný soubor), což s sebou obvykle nese i různé úpravy expozice, vyvážení bílé, kontrast, atd. Zní to docela děsivě, konvertovat jeden RAW po druhém na běžné fotky. Opak je ale pravdou.

Zkusili jste někdy v Photoshopu otevřít 50 originálních JPEGů? Jestli ano, tak víte, že je to zaručená cesta k zaseknutí počítače. Každý JPEG je potřeba upravovat v podstatě zvlášť - je sice k dispozici dávkové upravení, ale málo fotek bude tak podobných, že nebudou potřebovat individuální péči.

raw_konvertor1.jpg

Oproti tomu úprava RAW souborů je velice efektivní a hardwarově nenáročná. V Adobe Camera RAW konvertoru lze otevřít třeba 80 RAW souborů najednou a ty následně bez čekání upravovat. Aniž by došlo k zaseknutí nebo dokonce výraznému vytížení počítače! Je to vyzkoušeno i na starém notebooku. Rozhodně tedy není nutné otevírat jeden RAW po druhém - lze jich otevřít a editovat víc najednou.

Hromadné úpravy podle vzoru

Další velkou výhodou je, že je možné jedním kliknutím aplikovat požadované úpravy třeba na 40 RAWů, bez čekání. Stačí upravit jeden RAW dle obrazu svého a následně označit všechny podobné a kliknout na Synchronizovat. Na vybrané RAWy se aplikuje stejná úprava, jako na první zdrojový RAW. Opět aniž by došlo k zatížení procesoru nebo dočasné paměti počítače.

Tip: Samozřejmě většina fotek potřebuje individuální úpravu. Proto základní úpravy aplikujeme hromadně (třeba vyvážení bílé u fotek focených se stejným nastavením ve stejném světle) a poté proklikáme jednotlivé RAWy pro individuální úpravy.

Automatický export

A do třetice všeho dobrého - jakmile máme otevřené RAW soubory upravené tak, jak chceme, stačí vybrat umístění a kliknout na Uložit Obrazy. Konvertor začne automaticky sám vytvářet jednu fotku za druhou a ukládat je v požadovaném formátu (třeba JPEG). Po naklikání všech úprav tudíž konvertor sám exportuje JPEGy a já jako uživatel počítače mám prostor na jakoukoliv jinou práci.

Úpravy a konverze RAW souborů jsou tak časově velice efektivní. Je to sice paradoxní, ale pokud fotky hodláte upravovat, vyplatí se je nafotit do RAWu a poté je konvertovat na JPEGy. Není nic snazšího, než otevřít 100 RAWů, naklikat úpravy, spustit export do JPEGů a jít si dát kafe :)

Výhody RAWů a JPEGů

Stručně a jasně, bez zbytečné omáčky :)

Výhody JPEGů:

 • Již ve fotoaparátu vzniká fotka, není nutné ji dál upravovat.
 • Lze tisknout třeba už přímo z fotoaparátu.
 • Zabírají menší datový objem na kartě, disku,...
 • Díky tomu se i rychleji zapisují na kartu ve fotoaparátu.
 • Lze je prohlížet v jakémkoliv prohlížeči fotografií.
 • Výborný poměr kvalita/datový objem.

Výhody RAWů:

 • Výrazně větší možnosti úprav při konverzi RAW - JPEG (nebo na jiný formát).
 • Úpravy při konverzi nejsou tak destruktivní, neklesá technická kvalita vzniklé fotky.
 • K RAWu se lze kdykoliv vrátit a upravit jej jinak, vyexportovat z něj jinak upravenou fotku.
 • K dispozici je stále původní RAW soubor, i když z něj bylo vyexportováno třeba 30 různých JPEGů.
 • Výrazně efektivnější workflow a využití času.

Mýty kolem RAWů

Kolem RAW souborů dodnes kolují určité polopravdy a nepravdy. Jsou to především tyto:

 • Konverze RAW souborů na fotky je časově náročná a složitá - vysvětlení viz výše.
 • Z RAW souboru lze zachránit cokoliv - on bohužel ani RAW soubor není všespásný a z totálně přeexponovaného RAWu už nic moc udělat nelze. Stejně tak zesvětlením podexponovaného RAWu se může dost výrazně zvýšit projev šumu.
 • RAW soubory je obtížné skladovat - kapacity pevných disků i paměťových karet jsou v dnešní době na takové úrovni, že není potřeba již řešit každý megabajt.
 • Při focení do RAWu se zpomalí rychlost snímání - záleží na konkrétním modelu, ale většina fotoaparátů dokáže snímat stejně rychle, jako při použití JPEGu, omezení spočívá pouze v počtu snímků v sérii.

Kdy (ne)fotit do RAWu?

Otázkou samozřejmě je, kdy fotit a kdy nefotit do RAWu. Celé to závisí na tom, k jakému účelu budou fotky sloužit.

Kdy fotit do RAWu:

 • Pořízené snímky budu upravovat (je lepší hromadně upravit RAWy než JPEGy po jednom).
 • Jde mi o obrazovou kvalitu, fotím pro někoho a za výstup dostanu peníze nebo jiný benefit.
 • Fotím expozičně hodně náročnou scénu (např. velké riziko přepalů, které kazí technickou kvalitu fotky).
 • Chci mít možnost fotku upravit bez ztráty kvality znovu třeba za půl roku.
 • Chci mít "zadní vrátka", kdybych něco nastavil špatně.

Kdy nefotit do RAWu:

 • Fotky už nechci (nepotřebuju) dál upravovat - stačí mi tak, jak vypadají z fotoaparátu.
 • Dovolenkové fotky, dokumentační záběry, přefocení papírového dokumentu, veškeré nepodstatné záběry...

Jak jsem se dostal k RAWu já...

V době, kdy se na českém trhu začínaly objevovat digitální zrcadlovky, jsem popravdě řečeno příliš neřešil nějaké RAW soubory. I tehdy, když jsem po nějaké době začal aktivně fotit svatby, jsem vše snímal do JPEGu a RAW soubory nepoužíval z důvodu velkého datového objemu a pracnosti při konverzi.

Později jsem se čím dál více studoval fotky zahraničních fotografů a zkoumal, jak dokáží udělat takové zajímavé fotky. Bylo mi jasné, že to není jenom fotografickým stylem, ale především editorem. Zkoušel jsem s JPEGy dělat občas doslova psí kusy, ale pořád to jaksi nebylo ono.

Po nějaké době jsem i já zkusil nafotit pár snímků do RAWu a vyzkoušel konverzi RAW - JPEG. Upřímně řečeno jsem byl nadšen - ani ne tak z toho, jaké všechny možnosti navíc RAW soubory nabízí, ale hlavně z rychlosti a efektivity práce. Úprava fotek netrvala ani polovinu času, jako při focení do JPEGu a kvalita byla někde jinde. Kdybych to býval nezkusil, neuvěřil bych.

Takže pokud jste zatím snímání do RAWu netestovali, doporučuji alespoň si to vyzkoušet, abyste měli jasno, jestli vám to za to stojí nebo ne.

Štítky:

Diskuse

Stefan

4.5.2010 12:42

Souhlas

Naprosto jasně, stručně a velmi čtivě napsáno !!!

Václav

4.5.2010 13:45

"Ukrad" jsi mi téma :o)

...ale aspoň mám méně práce a můžu na tento článeček odkazovat. Výstižně napsáno!

Tomáš

4.5.2010 13:46

Díky za kladný koment ;)

Tomáš

4.5.2010 13:47

Jéé ahá, tak to sorry, to jsme se měli domluvit :)

lubasi

4.5.2010 17:07

Pěknej šlánek, akorát bych asi nesouhlasil s tím že rawy nevytěžujou počítač.. třeba Lightroom je pěknej žrout hardwaru a na starym pekáči trvá vyvolání rawů i 10 krát dýl než na něčem výkonnym.

Jaroslav

4.5.2010 20:15

JardaK

Taky se mi článek líbí, raw používám již nějakou dobu, ale zatím jsem nezkoušel hromadnou úpravu (mám Zoner 12), ale nějak jsem to nezkoumal - dobrý podnět.

Tom Křišťan

5.5.2010 01:46

Fotím pouze do RAWu a veškeré úpravy dělám v Lightroomu 3 (verze beta 2). jak píše Tomáš, je to super, rychlé, většinou dělám několik verzí té samé fotky, hromadné úpravy včetně přidávání klíčových slov, presets..prostě balada :-)

ivan.javurek

5.5.2010 08:52

Poučné, až na to, že i dovolenkové fotky dělám do rawu - proč nemít ještě lepší foto vodopádu nebo svého dítka? IJ

Michal Balada

8.5.2010 13:12

michalbalada.com

Docela fajn článek pro ty, kteří se v tom neorientují... Je až k nevíře, ale každou chvíli se sektám s někým, kdo je ochotný vyhodit desetitisíce za zrcadlovku a stejně používá jen Jpeg, pak jej przní v editoru a diví se, jak je možné, že z tak drahého stroje dostává takovou nekvalitní fotku...

cletus

2.6.2010 20:07

Super článek! - RAWU jsem se vždycky "bál", ale když to někdo srozumitelně umí vysvětlit, tak už se nemůžu dočkat, až ho vyzkouším :)

veronova

9.6.2010 23:42

díky za nakopnutí, zkouším raw teď víc a víc, jen mi nejde jedna věc... na druhém nahraném obrázku vidím vlevo lištu s náhledy, nevím, co dělám špatně, ale otevírá se mi pořád jen jeden obrázek, i když jich rozkliknu více. Když chci camera raw opustit, postupně se mi otevírá jedna fotka za druhou, všechny ty, co jsem rozkliknula na začátku, chytám nervy, protože nemůžu přijít na to, proč mi to nechce fungovat správně. Prosím o nakopnutí správným směrem. Díky

Tomáš

9.6.2010 23:50

Jde o to v Photoshopu dát Otevřít a pak se shiftem označit třeba 10 raw souborů a ty dát otevřít. Pak se vlevo musí zobrazit lišta s náhledy. Pak jde o to všechny označit v té levé liště a dát uložit obrazy a ne otevřít. Zkuste to a kdyžtak dejte vědět, jestli ta levá lišta se ukáže nebo ne.

veronova

10.6.2010 09:03

díky za radu, mám to :o)

Křupinka

17.6.2010 12:37

super článek...teď taky zkouším fotit do Rawu,ale nevěděla sem doteď jak a v čem ty fotky upravovat...takže jde to normálně ve Photoshopu? díky

Tomáš

17.6.2010 12:51

Je potřeba mít plug-in do photoshopu, Adobe Camera RAW - lze jej legálně stáhnout přímo ze stránek adobe.com. Jde jenom o to vybrat takovou verzi, která bude fungovat s konkrétní verzí Photoshopu a která bude podporovat RAW soubory z konkrétního fotoaparátu.

zemekf

29.9.2010 21:07

já na to přešel

já na to přešel až když sem zmrvil jednu skupinovou fotku našich fotbalistů, naštěstí sem jim to ,,vysvětlil litren slivovice,, a za týden sme to přefotili. Už do RAW+JPG. Od tý doby to dělál už furt tak. Co je OK beru z JPG co se mi nezdá du do RAW.

Alesh.FR

10.1.2011 16:45

raw

Editace je vskutku snadná a nástrojů hodně.. akorát mi přijde, že je u RAWu více šumu a fotky méně ostré ( i po pošoupnutí táhla pro zostření v Camera raw ) oproti JPG..

Václav

2.3.2013 16:43

Re: Alesh.FR

Jen pro upřesnění vzhledem k novému článku, který na tento odkazuje: Aleši ono to tak sice na první pohled vypadá, ale není to tak. U fotky v rawu je více šumu, protože tam nedošlo k jeho redukci realizovanou algoritmem, který ve fotoaparátu JPEG fotografie "vyrábí". Tenhle výrobcem přednastavený algoritmus sice "smázne" trochu šumu, ale bohužel spolu s ním smázne i detail ve fotografii. Proto je lepší fotit do rawu a pak šum "smáznout" k tomu uspůsobeném SW. Podobně je to s ostrostí... fotka focená do JPEG je ve fotoaparátu přednastaveným algoritmem doostřena a ty už s tím pak nic moc nenaděláš. V rawu si ale doostříš jak potřebuješ :o)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav

Království zamrzlé za polárním kruhem

Lofoty, fjordy, zima, sníh, slunce, polární záře, peří, sněžnice, mačky, cepíny a fototechnika. Sama o sobě pro mě tato slova…

19.3.2019

Václav

Krajinářská fotografie: prosinec 2018 - únor 2019

S Vánoční oblevou posledních let jsem se už smířil a ani tuto zimu to nedopadlo jinak. Ale na rozdíl od minulých let byl…

4.3.2019

Michal Balada