Brand
Blog

Fotobatoh Lowepro Primus AW - zkušenosti

S nákupem teleobjektivu bylo rozhodnuto, že brašna už mi nestačí a vybírala jsem fotobatoh. Po dlouhých útrapách nakonec zvítězil Lowepro Primus AW, který sice stál víc než jsem plánovala, ale k nákupu jsem našla mnoho důvodů. Jak jsem s ním spokojená a co jsou jeho hlavní přednosti se dočtete v následujících řádcích.

 

Líbila se mi Recenze fotobatohu Lowepro Fastpack 100, ale potřebovala jsem jaksi něco většího. Jako prioritu jsem zvolila boční přístup k foťáku s možností vyndat ho z batohu bez sundavání ze zad. Dále jsem si představovala, že se do batohu musí vejít věci pro mne, 2 děti, láhev s pitím a stativ. To řada batohů Fastpack příliš nesplňovala a nevíc jsem chtěla bederní a prsní popruh pro pohodlné nošení. Proto Lowepro Primus AW

 

Lowepro Primus AW

Jedná se o dvoukomorový batoh – dole na fotovýbavu, nahoře na věci a dalšími prostory na další nutnosti. Dále je na batohu velká vnější kapsa na bundy, pláštěnky, odrazku a podobně. Z boku je kapsa na láhev, případně víčko objektivu nebo mobil. Součastí batohu je velmi praktický držák stativu a pláštěnka ukrytá ve dně batohu. 0batoh.jpg

 

Fotokapsa

Do fotočásti se vejdou 3 objektivy a nebo 2 objektivy a blesk a tělo s nasazeným objektivem – vše mých rozměrů. Mám Canon 450D se záklaďákem Sigma 17-70 – v prostoru na tělo je spousta místa, až mám pocit, že tam tělo trochu lítá v prostoru, ale s větším tělem by mohl být problém při vytahování foťáku při vyndavání z batohu na zádech – vstup je trochu těsný a je potřeba být opravdu opatrný. Větší tělo by se mohlo snáze zachytnout.

4bocnivstup.jpg

Při shození batohu napůl ze zad na bok, by problém nejspíš nebyl. Do napůl shozeného batohu fotoaparát ukládám zpět – to při nasazení na zádech prostě neumím. I tak dávám velký pozor, abych vždy foťák dobře uchopila. Dále mám teleobjektiv Canon 70-300 IS, který je dlouhý 17cm. Tento objektiv jde umístit 3mi způsoby – na těle, svisle zasunout do kapsy – tam už není rezerva na větší objektiv a nebo položit přes dvě kapsy – tam by se ještě tak o 3cm delší objektiv vešel. Do další kapsy dávám pevnou padesátku a zbývá mi ještě volná kapsa, až si jednou pořídím blesk či macro objektiv.

2velikost.jpg

3hloubka.jpg

Příčky jsou variabilní a vymyšleny tak, aby z bočního vstupu nemohlo nic vypadnout, když vyndaváte tělo. Na rozdíl od fotek na netu tam nechybí jedna příčka a jeden suchý zip navíc a tak je členění lepší než ve starších verzích. Do této fotokapsy se vstupuje směrem od zad. To má velkou výhodu – pokládáte batoh na vnější stranu pro vyndavání fotovýbavy a pak si neumažete či nenamočíte záda. Na víku této fotokapsy jsou ještě kapsičky na karty a větší kapsa na zip na filtry, čištění, alumulátor a jiné drobnosti. Tuto bych klidně snesla ještě nějak rozčleněnou. Polstrování této komory jde celé vyndat – nikoli v jednom kuse – a máte z pak velmi drahý obyč batoh :)

1fotokapsa.jpg

Kapsa na věci

Do horní komory se vejde spousta věcí. Snad je to patrné z fotky. Jídlo, pití, oblečení pro sebe a případně děti není problém. V horní komoře je také karabinka na klíče a několik kapsiček. Do této komory se vstupuje po sejmutí ze zad (rozepnout bederák, prsák, sundat) rozepnutí dvou přezek popruhů vednoucích přes kapsu a rozepnutí zipu. Proto například umístění mobilu v této komoře není nejpraktičtější. Kdyby se dalo do této kapsy vstupovat mezi popruhy a tutíž by se nemusely rozepínat navíc přezky, bylo by to šikovnější.

5hornikapsa.jpg

Další kapsy

Zvrchu batohu je veliká kapsa/prostor na bundy, pláštěnky, helmu, sněžnice, odrazku, dětské lyžičky, či cokoli velkého. Pomocí postraních řemínků jde upravit její velikost. Pod horním poklopem kapsy je ještě jedna ukrytá kapsa, v které jsem při psaní recenze našla dlouho ztracenou odrazku.

7velkakapsa.jpg

Na boku je další kapsa – užívám jí na nošení velké PET láhve s pitím a uložení víčka od objektivu. Je krásně dosažitelná bez sundání ze zad.

8lahev.jpg

 

Příslušenství

Batoh disponuje držákem stativu – velmi variabilním a velmi lehce a rychle obsluhovatelným – umísťuje se tam stativ bez obalu.

9stativ.jpg

A dále pláštěnkou ukrytou ve dně batohu – ta jde nasadit i na hodně plný batoh, ale bez stativu – ten se musí sundat. Batoh by ovšem neměl promoknout ani bez pláštěnky.

 

Popruhy

Batoh je velmi, velmi pohodlný. Plně naložený ho i kojící žena může nosit celý den. Nevýhodou jako u skoro každého batohu je, že popruhy trochu dřou, když máte jen tílko. Sedí výborně na zádech a to je podpořeno dobře zpracovaným bederákem a prsním popruhem, který je jednoduše posuvný. A navíc přeska prsáku obsahuje malinkou píšťalku, takže můžete na rodinku písknout, aby vás v mechu lépe našli. Ještě raději na ní pískají děti. Musí se ovšem počítat s tím, že to není žádný malinký batůžek. Menší je verze Minimus, který má ale o jedno místo na objektiv míň.

 

Výhody:

Perfektní a rychlý boční vstup k foťáku, umožňující vyjmutí bez sundání ze zad (nevím jak s většími těly).

Otvíraní fotokomory od zad – neumažete si záda a vykradení je obtížné.

Velký prostor pro osobní věci.

Praktický držák na stativ.

Pláštěnka.

Perfektní pohodlnost, bederní a prsní popruh.

Kapsa na láhev zvenku.

Pěkný vzhled.

Vyroben z ekologického recyklovaného materiálu.

 

Nevýhody:

Trochu zdlouhavý přístup do horní komory.

Málo členěná kapsa na příslušenství ve fotokomoře.

Menší otvor v bočním vstupu než odpovídám velikosti prostoru pro tělo foťáku.

Menší tělo v batohu trochu „lítá“.

 

Batoh bych určitě doporučila všem, kteří hodně chodí v přírodě a nosí kromě fotovýbavy hodně věcí, chtějí vydržet týden turistiky bez bolení zad a jsou jako já líní sundávat batoh kvůli každému záběru.

 

Celkově jsem s nákupem batohu Lowepro Primus AW maximálně spokojená. Vejde se mi tam má fotovýbava, přístup k foťáku je superrychlý, výborně se nosí, má spoustu prostoru pro další nefotografické věci, obsahuje pláštěnku a držák na stativ, ale je pravda, že je to docela veliký batoh, žádný batůžek. Ještě upozorňuji, že ceny tohoto batohu se na internetu liší až o několik tisíc korun a tak hledejte...

 

Štítky:

Diskuse

Stefan

11.9.2009 23:37

Už by to konečně chtělo, aby se konečně fotky nechali vkládat do textu průběžně !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Takhle je to jak u Tatarů (a tady si představte, 100x palec dolů) Což ovšem vůbec není pro Zuzku :-))

Zuzka

12.9.2009 00:44

Štefane, ale vždyť to jde. Jen jsem nechtěla strácet mnoho času tím, že budu zjišťovat a zkoušet jak. Věřím, že to zvládnete přežvýkat i tak. Já jsem se totiž bála si ho koupit, protože jsem skoro nikde nenašla ani zmínku o tom, že by ho někdo vlastnil. A i jen zjistit, co se do něj vejde, byla docela bojovka. Tak doufám, že to někomu třeba někdy pomůže.

Tomáš

12.9.2009 21:17

Moc pěkné

Já myslim, že článek je super. Na vkládání obrázků pomocí uživatelského rozhraní se pracuje. Nicméně pokud někdo vůbec do Blogu nepíše, tak přepdpokládám, že mu to ani snad ani nemůže vadit, nebo se mýlim?! :)

Akrodif

13.9.2009 11:46

Pěkná recenze :-)

Už jen kvůli té píšťalce to musí být dobrý batoh! :-)

Astrix

14.9.2009 18:26

Pěkné

Zrovna fotobatoh vybírám a po přečtení této recenze už mám jasno. Děkuji za pěknou recenzi.

Kudrnáč Tom

30.9.2009 18:32

Super

Stejně jako Astrix, taky vybírám a tenhle článek mi pomohl!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777