Brand

Fotografie je jako jídlo: šlichtu kořením nezachráníte

Dobrá fotografie je jako dobré jídlo. Když máte k dispozici dobrou surovinu, kterou dobře zpracujete, máte zaděláno na úspěch. Pak už jen přidáte trošku toho koření a jedinečný zážitek je na světě. Zároveň ale platí, že špatnou surovinu dobrým kořením nezachráníte...

417.jpg

 

Jak vlastně vzniká dobrá fotka? To je otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď, nicméně stručně by se to dalo shrnout asi takto:

  1. Máte dobrý námět k fotografování  (to je ta surovina při vaření).
  2. Námět dobře nafotíte (surovinu dobře uvaříte / upečete, apod.)
  3. Výsledek tak akorát upravíte v editoru (to je to koření, které ještě zlepší chuť).

A jak už se všeobecně říká - výsledek je tak slabý, jako nejslabší článek řetězce. A to platí jak v kuchyni, tak ve fotografii. Prostě bez dobrého námětu se neobejdete a stejně tak je potřeba jej dobře nafotit. A aby byl výsledek opravdu luxusní, je potřeba je ještě okořenit nějakou velmi dobrou úpravou v editoru.

Jenže i to má svá úskalí...

Šlichta s vůní šafránu

V praxi platí, že opravdu špatnou fotku sebelepší úpravou nezachráníte - stejně jako jídlo ze špatné suroviny nezachráníte sebelepším kořením. Výsledek prostě nikoho neuchvátí ba naopak otráví.

Proto je vždy zásadní se už při fotografování snažit docílit co nejlepšího výsledku. A následné úpravy brát jako "pomyslnou třešničku na dortu". To je cesta k nejlepším výsledkům. Samozřejmě se bavíme o situaci, kdy máme v úmyslu vytvořit co nejlepší fotku. Nějaké dovolenkové focení, kdy nám vůbec nejde o vizuální dojem, jako spíš o pouhou dokumentaci, je trošku jiná kapitola. Nicméně ani tam bychom to s úpravami neměli přehánět, viz další kapitola.

"Zkušení fotografové varují: Příliš dlouho trvající úpravy špatných fotek škodí zdraví :)”

Opravdu nemá smysl trávit desítky minut úpravou a zachraňováním jedné špatné fotky. To se raději seberte a běžte udělat nějakou lepší fotku. Protože nad úpravami strávíte půl hodiny nebo i víc a stejně z toho nic extra neuděláte.

Osobně už jsem uvařil hodně nepovedených mišmašů, které jsem se snažil zamaskovat kořením - a žádný z nich nebyl k jídlu :)  Pak je lepší to vyklopit do záchodu a namazat si housku máslem. A není to náhodou podobné s fotkami?

jidlo.jpg

Nepřepepři toho vepře

S tím souvisí i přemíra úprav. Jak se říká - všeho moc škodí, a to platí jak pro koření v kuchyni, tak pro úpravy fotek. Úpravy fotografií by měly sloužit k tomu, aby fotce prospěly. Bohužel pokud se s úpravou vydáte špatným směrem nebo úpravy výrazně přeženete, naopak fotce uškodíte. Už jsem viděl spoustu výtvorů, kdy neupravený originál by byl lepší volbou. To platí zejména u špatných fotek, kdy se přemírou úprav snažíme zamaskovat průměrnost pod povrchem. Tudy cesta bohužel nevede a pokud se mnou zatím nesouhlasíte, tak věřte, že za pár let praxe budete :)

Proto je dobré mít možnost porovnat si svou úpravu s originálem, abychom zjistili, zda-li jsme to už tak trochu nepřehnali. A zároveň je velmi užitečné mít možnost se s někým poradit - viz níže.

Pojď mi to ochutnat...

Samozřejmě každý máme jinou chuť, jiný vkus a jiné vizuální vnímání. Proto je v praxi fajn ukázat svou rozdělanou práci někomu dalšímu pro získání zpětné vazby. Pokud sedíte úprav příliš dlouho, tak se velmi snadno může stát, že ztratíte pojem o realitě, začnete s úpravami sklouzávat do nepěkných rovin, až z toho vznikne paskvil.

Tip: často mi při úpravách pomáhá odejít na chvíli od počítače a zahledět se na něco barevně neutrálního. A nebo mít třeba vytištěnou nebo i na počítači nějakou "standardizovanou" fotku, pomocí které si zase zpátky "kalibrujeme" barevné a celkové vizuální vnímání. Mozek je totiž potvora a velmi snadno se přizpůsobí. A po půl hodině úprav zjistíte, že jste posledních 30 fotek upravili moc do žluta, protože jste postupně sklouzli k teplejším a ještě teplejším barvám.

jidlo2.jpg

Dobrou chuť

A když už jste s úpravami hotoví, tak nezapomínejte, že i způsob servírování hraje výraznou roli. Můžete mít sebelepší fotografii, ale když ji vytisknete na ten nejlevnější papír tím nejlevnějším tiskem a ještě ji dáte do nepěkného rámečku, výsledný dojem nebude tak dobrý. Nemluvě o situaci, kdy si lidé vaši hýčkanou fotografii prohlíží na telefonu... veškeré barvy tatam, kontrast kdejaký a původní vzhled fotky na míle daleko. A opět je to stejné jako v kuchyni - naservírujte své dílo tak, aby nejen chutnalo, ale mělo i odpovídající prostředí. Uvidíte, že výsledný dojem bude vynikající.

Článek jsem publikoval i na webu o Lightroomu www.lroomplus.cz.

Štítky: jídlo

Diskuse

Martin

26.5.2016 08:44

no máš recht, ale obávám se, že spoustu lidí, kteří mají jako svatý grál různé HDR omalovánky a přesoftěné výsledky s prachmizernou kompozicí nebo chybějícím světlem, tímhle článkem nepotěšíš :)

 

jak s oblibou říkám trochu zjednodušeně já - fotografie je jako ženská; pokud je hezká bez nalíčení, tak nepotřebuje strávit před zrcadlem hromadu času. naopak, pokud pěkná není, potom jí nepomůžou ani všechny šminky světa

Tomáš

26.5.2016 09:17

:)  na tom něco bude

Petr Kotrlík

26.5.2016 10:19

Sice moc neupravuji jako někteří, ale je fakt, že člověk často sklouzne do podivných barev. Zápasím hlavně s pleťovkou, po čase si kolikrát řeknu - sakra, co jsem to udělal! Ale zase posílat každou fotku na posouzení je složité. Super tip je porovnání buď s neupravenou fotkou nebo ještě lépe s jinou fotkou :-) Člověka to hned bouchne do očí...

Tomáš

26.5.2016 11:08

Petře, přesně tak. Ideální je mít nějakou "referenční normalizovanou" fotku k dispozici pro porovnání, zvláště když člověk delší dobu upravuje. To se pak velmi snadno ztratí soudnost a objektivita...

blueberry

26.5.2016 18:27

Pěkně napsaný článek, se kterým nelze, než souhlasit :-) Dovolím si ještě přidat jedno "moudro", které samozřejmě není z mé hlavy a které u fotek platí také: v jednoduchosti je krása...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Inspirace

Všechny články kategorie

Fotovýlet na Pravčickou bránu

Je to pohádka, ale i krásný fotografický výlet do míst, kde nežije jen příběh z Narnie, ale také mnoho jiných příběhů. Ať to jsou…

17.10.2017

Lukáš

Jak získat fotografickou zakázku

Nedávno jsem publikoval článek o tom, jak nacenit fotografickou zakázku. Dnes se vrátím o krok zpět a poradím vám, jak vůbec…

4.10.2017

Tomáš

Rádi fotíte lidi? Víte že potřebujete jejich souhlas?

Fotíte rádi lidi a pak svou práci publikujete na sociální sítích nebo na webu? Víte, že potřebujete jejich souhlas? Znáte možné…

6.9.2017

Jiří

Jak nacenit fotografickou zakázku

Znáte ten pocit, kdy vám konečně do mailu přijde poptávka na focení, a vy zajásáte? Ale pocit radosti záhy vystřídá nejistota až…

17.7.2017

Tomáš

Jak jsem nevyhořel

Nikdy by mne nenapadlo, že by mne něco podobného někdy mohlo potkat. Syndrom vyhoření není nijak dobrý pro každého, kdo dělá…

13.7.2017

Lukáš

Mont Blanc - nejkrásnější hora Alp

Na internetu najdete různé žebříčky nejkrásnějších hor světa, Evropy, nebo jen samotných Alp. Většinou se v nich vysoko umisťuje…

12.6.2017

Michal Balada