Brand

Fotografování jako živnost: daňové přiznání

V předchozích dílech našeho seriálu o byznysu ve fotografování jsme si vysvětlili, jak zařídit a bez starostí provozovat živnost. A zejména co to všechno obnáší. V tomto třetím pokračování se budeme věnovat daňovému přiznání. Dozvíte se jaké jsou vaše povinnosti, jak můžete danit své příjmy a jak také na daních zcela legálně ušetřit velkou hromadu peněz.

man-ftp-obrazek1.jpg

Při podnikání jako OSVČ to funguje tak, že v průběhu roku fotíte, vyděláváte peníze, vystavujete faktury, nakupujete foto techniku, atd. A až začátkem roku dalšího se zúčtují veškeré vaše příjmy i výdaje, vypočítá se zisk, z něj daňový základ a nakonec i výsledná daň. Dobrou zprávou pro vás je, že s největší pravděpodobností žádnou daň platit nebudete. Musíte ale vědět, jak na to (zcela legálně).

Kdy a kam se podává daňové přiznání

Daňové přiznání se podává na finanční úřad vždy za celý rok zpětně. A to v období leden až březen (včetně). Takže máte celé 3 měsíce na to, abyste podali na finanční úřad daňové přiznání za předchozí rok. Realita je ale taková, že málokdo jej na finanční úřad přinese v lednu, většina živnostníků jej nosí spíše až v únoru, nejčastěji pak v březnu. Ono to má své opodstatnění - případnou daň i doplatky na sociální a zdravotní musíte doplatit vcelku brzy po podání přiznání. Případné přeplatky vám ale vrátí až v průběhu dubna, ne-li později. Na druhou stranu je dobré to nenechat na poslední chvíli - pak bývají na úřadech velké fronty.

Přehledy na sociálku a zdravotní pojišťovnu

Spolu s daňovým přiznáním je potřeba na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu podat takzvané "přehledy". Takže nejprve dojdete na finanční úřad a podáte daňové přiznání. Pokud si nejste jistí, zda jste vše správně vyplnili, můžete si čísla nechat zkontrolovat. Pokud nepřijdete posledních pár dnů před lhůtou pro odevzdání, určitě vám někdo na úřadě vyjde vstříc a poradí.

Poté zajdete s vyplněnými přehledy na tzv. "sociálku" a zdravotní pojišťovnu.

Vřele doporučuji využít předpřipravených interaktivních formulářů, kterých je na internetu plno. Stačí takový formulář stáhnout, vyplnit pár políček a zbytek za vás sám formulář spočítá. Je to velmi užitečné, rychlé a spolehlivé. Vyzkoušet můžete třeba formuláře na tomto webu (osobně používám již léta). Výhodou je, že je propojené přiznání s přehledy, takže vyplníte jen jednou veškerá data a pak už jen vytisknete přiznání i přehledy.

Jak vykazovat náklady - paušál nebo reálně?

Při podnikání jako OSVČ máte možnost vykazovat své náklady buď podle skutečnosti nebo takzvaným "paušálem". Co to znamená? Vezmeme to trochu od lesa. Když podnikáte, tak se vám daně i zálohy na sociální a zdravotní počítají z vašeho čistého zisku - jednoduše řečeno příjmy mínus výdaje. A vy máte v praxi možnost si sami sobě stanovit, zda-li budete:

  1. Náklady vykazovat podle skutečnosti (pak musíte schraňovat veškeré doklady a účtenky)
    nebo
  2. Náklady vykazovat % z příjmů. V současnosti je to 60% pro velkou část oborů živností (včetně té fotografické). Takže když máte např. 100 000kč příjmy, vykážete 60 000kč náklady.

Volba je zcela na vás, není potřeba to nikam hlásit nebo registrovat. Jen je potřeba vybranou volbu vyplnit do daňového přiznání. A ideálně v této volbě nadále pokračovat i v dalších letech. Je administrativně a daňově komplikované tuto volbu později měnit, takže si vše dobře promyslete a vyberte moudře. Podle čeho?

Pokud máte ve skutečnosti opravdu vysoké náklady,  může se vám vyplatit vykazovat náklady dle skutečnosti.

Většina fotografů má ale náklady vcelku nízké, a tak se jim dost zásadním způsobem vyplácí vykazovat náklady takzvaným paušálem, tedy % z příjmů. V praxi to pak funguje tak, že si sečtete své příjmy za rok (např. 100 000kč) a z nich vypočítáte své náklady, a to ve výši 60%. Takže vaše náklady budou činit 60% z příjmů (v našem příkladu 60 000kč). Rozdíl mezi příjmy a náklady je 40 000kč, což je hrubý daňový základ, ze kterého se pak bude počítat daň z příjmů fyzických osob (15%).

Takže ačkoliv jako fotograf za celý rok nebudete mít třeba ani korunu náklad (teoreticky), i tak si můžete vykázat náklady ve výši 60% z příjmů. Což je vcelku fantastické číslo. Nebýt této možnosti tak byste mohli platit daně v dost závratné výši. Díky tomu ale daně nakonec platit žádné nebudete. Existuje totiž ještě něco, jako sleva z daně na poplatníka - viz níže.

Sleva na poplatníka

V našem příkladu byl daňový základ 40 000kč a z něj 15% daň vychází na 6 000kč. V praxi ale nezaplatíte ani korunu. Proč? Protože vypočtená daň se v praxi snižuje o takzvanou slevu na poplatníka, která v současnosti (2016) činí 24 840Kč. Takže by vám daň musela vyjít víc než 24 840Kč, abyste vůbec nějakou daň zaplatili. A to byste si museli vydělat opravdu pár set tisíc korun za rok.

Děti se "vyplatí" :)

Pokud máte nezaopatřené děti, které s vámi žijí ve stejné domácnosti (do 18 let věku nebo až do 26 let věku pokud studují), můžete využít takzvaného daňové slevy na děti. Celý fígl je v tom, že za 1 takové dítě se vám sníží daň o 13 404Kč a druhé dítě o dalších 15 804Kč.  Třetí pak o 17 004kč. A to rozhodně není málo. Takže i když vám vyjde daň například 10 000kč, tak nebudete platit ani korunu, protože si odečtete zvýhodnění na dítě a naopak se dostanete do oblasti takzvaného daňového bonusu na dítě a finanční úřad vám naopak zaplatí (viz níže tématika s osobou spolupracující).

Celé to má ale zádrhel - pokud vykazujete náklady paušálem (viz výše), nemůžete si již vypočtenou daň bonusem na dítě snížit. Je tu ale cesta - a to přes osobu spolupracující.

Osoba spolupracující

Osoba spolupracující je například manželka, příbuzný nebo člověk žijící s vámi v domácnosti. Na takovou osobu spolupracující pak můžete vykázat až 50% ze svých příjmů (v případě osoby jen žijící v domácnosti pouze 30%). Jakou to má výhodu? Do celého procesu ještě jednou zapojíte slevu na poplatníka. Takže vypočtenou daň v podstatě rozmělníte mezi dvě osoby, přičemž díky tomu daň 2x snížíte o slevu na poplatníka (tj. 2x 24 840kč). Osoba spolupracující také podává daňové přiznání a také si snižuje vypočtenou daň z přidělených příjmů a nákladů o slevu na poplatníka. A to se vyplatí.

Poznámka: osoba spolupracující nemusí mít "živnost": Prostě na ni převedete část svých příjmů i výdajů a oba podáte daňové přiznání.

Navíc vaše osoba spolupracující si může na sebe "napsat" dítě či děti. A to i když vy, jako OSVČ, vykazujete náklady paušálem. Vy si sice "odečíst děti" nemůžete, ale vaše osoba spolupracující může. A tak se v praxi velmi snadno dostanete do situace, kdy vaše osoba spolupracující si nejen sníží vypočtenou daň o slevu na poplatníka, ale navíc i o bonus na dítě / děti. A pokud po započtení dítěte / dětí vyjde záporná částka, tak vám tuto částku finanční úřad vyplatí. Je potřeba o to pouze požádat v daňovém přiznání. A to je vše. Takže nejen že díky osobě spolupracující nakonec nezaplatíte žádnou daň, navíc vám ještě finanční úřad může zaplatit.

Osoba spolupracující sice není OSVČ, ale je potřeba za ní vyplnit a podat daňové přiznání a hradit zálohy na sociální a zdravotní. Na druhou stranu když to uděláte chytře a vykážete na osobu spolupracující málo (ne víc než cca 65 000kč), tak nebude platit sociální žádné a zdravotní jen minimální (nebo pokud jsou děti tak jen pár stovek).

A toto všechno je prosím pěkně naprosto běžné, legální a něco z toho mi bylo doporučeno přímo na finančním úřadě.

Jak snížit daň - odpočty

Svůj daňový základ (v našem příkladu 40 000kč) můžete snížit ještě o následující položky:

  • úroky zaplacené na potřeby bydlení (např. úroky z hypotéky),
  • penzijní pojištění,
  • životní pojištění,
  • odborové příspěvky,
  • náklady na další vzdělávání,
  • náklady na výzkum a vývoj (§34 odst. 4)

Shrnutí

Daňové přiznání není až tak složité k vyplnění. Spíš je potřeba se zajímat o to, jak své daňové přiznání optimalizovat, abyste neplatili zbytečně daně či vysoké zálohy. Není to žádná černá magie - stejně tak, jako můžete optimalizovat své cash flow, můžete optimalizovat i daňové přiznání. Výše máte uvedeno snad vše, co budete při optimalizaci svých daní potřebovat. Pokud vám bude něco nejasné, tak věřím, že na internetu to dohledáte a nebo vám nějaký zkušený daňový poradce jistě rád nabídne pomoc. Já jsem se s vámi podělil o velmi zajímavé tipy a věřím, že kdo bude chtít, ten je v článku snadno najde.

Diskuse

STigre

12.5.2016 21:24

Tak tentokrát si Tomáš zaslouží docela pochvalu, článek už má hlavu a patu.

Jen bych doplnil, že i když spolupracující osoba může být v podstatě kdokoliv - nejen manželka (manžel), ale i ostatní osoby žijící ve společně hospodařící domácnosti, tak daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit jen manželka (manžel).

Pro toto daňové zvýhodnění je od dubna tohoto roku schváleno jeho navýšení na 2. dítě na 17.004 Kč ročně a na 3. dítě na 20 604,- Kč ročně.

Spolupracující osoba sice nemusí mít živnost, ale musí se před zahájením spolupráce zaregistrovat na finančním úřadě (kde dostane DIČ), na OSSZ a na své zdravotní pojišťovně.

Tomáš

13.5.2016 06:28

Díky moc za komentář a zejména za užitečné doplnění.

duves

13.5.2016 09:45

U nas je výška paušalnej dani iba 40%frown

dan.poradkyne

12.3.2017 17:59

Už se blíží priznání, těch papírů je čím dál víc.  Kdyby někdo chtěl zkusit online, na http://www.freelance-market.cz/d/danove-priznani-a-hlaseni-online jsou i rady, jak do toho.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš