Brand

Fotografujeme Měsíc

fotografie Měsíce

Jak již název napovídá, v dnešním článku se budeme věnovat trochu specifické oblasti fotografování, astronomické fotografii. Měsíc je na první pohled nezajímavým objektem pro fotografa, ale opak je pravdou. Každý den vypadá jinak, vychází a zapadá jindy a dokonce se občas dočkáme zatmění Měsíce. Výhodou je, že nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Stačí pouze fotoaparát.

Možná si říkáte, že na tom není nic složitého - ono nakonec opravdu není, ale existuje několik triků a tipů, které se Vám při fotografování Měsíce budou hodit.

Trocha astronomie

Měsíc je satelit naší planety Země a obíhá ji (tak jako všechny planety naší Sluneční soustavy) po elipsovité dráze. To je příčinou toho, že Měsíc není stále stejně vzdálen od Země, tato vzdálenost se trochu mění. Mění se ovšem tak málo, že to pouhým okem není pozorovatelné. Takže věřte, že pokud se Vám někdy zdá Měsíc (zvláště je-li nízko nad obzorem) větší než obvykle, je to pouhý optický klam. K tomuto klamu dochází proto, že máme srovnání s domy a objekty na obzoru. Když je Měsíc vysoko, toto srovnání nemáme.

Z toho vyplývá, že z hlediska vzdálenosti Měsíce od Země téměř nezáleží na tom, kdy budete Měsíc fotografovat. Ještě bych měl dodat, že střední vzdálenost Měsíce od Země je zhruba 384 400 kilometrů.

Měsíc patří k satelitům, které ke "své" planetě natáčí stále stejnou stranu. Proto Měsíc při pohledu ze Země vypadá v úplňku vždy stejně. Z toho ohledu je taktéž jedno, kdy budete Měsíc fotografovat - na fotografii úplňku bude vždy totéž.

Fáze Měsíce

Jak jistě víte, Měsíc v průběhu kalendářního měsíce vypadá na nebi pokaždé jinak, a to díky takzvaným fázím. Všechny fáze (od úplňku do úplňku) se vystřídají za zhruba 29,5 kalendářních dní. Tomuto období říkáme synodický měsíc.

fáze Měsíce

Fáze tedy značně ovlivní to, co na fotografii Měsíce bude vidět. Při fotografování úplňku máte šanci zachytit všechny útvary na přivrácené straně. Pokud ale budete fotografovat Měsíc v nějaké jeho fázi (například první čtvrť), při použití ultrazoomu máte šanci zachytit větší krátery na pomezí osvětlené a neviditelné části měsíčního disku. Právě na tomto pomezí budou krátery lépe viditelné a více trojrozměrné. Důvod je prostý - na tyto krátery svítí Slunce téměř z boku, proto se jeví více plastické a vysoké, než ty ostatní, na které svící Slunce shora.

Zároveň dochází k posunu časů západu a východu Měsíce nad horizont. Výsledkem toho je, že například k úplňku dochází nejen jiný den v měsíci, ale také v jinou denní dobu. Proto se může stát, že pokud neohroženě vyrazíme v deset večer do mrazu fotografovat Měsíc s tím, že je přeci úplněk, Měsíc na noční obloze vůbec nemusíme nalézt.

fotografie Měsíce v první čtvrti fotografie Měsíce v první čtvrti pořízená digitálním fotoaparátem spojeným s astronomickým dalekohledem o reálném ohnisku 750 mm

Jak nastavit fotoaparát při fotografování Měsíce

Hlavní problém při fotografování Měsíce spočívá v tom, že automatika fotoaparátu je "zmatena" a nenastaví správné časy. Je tomu tak proto, že expozimetr vnímá černou oblohu a potom něco hodně světlého uprostřed, tedy Měsíc. Jenže jelikož Měsíc na této kompozici většinou zabírá příliš malé pole, expozimetr v 90% exponuje na tmavou oblohu. Jinak řečeno, snaží se fotografovat tak, aby noční obloha nebyla příliš tmavá.

Výsledkem toho je, jak jeden náš čtenář podotknul, že Měsíc na takovéto fotografii svítí jako žárovka, je totálně přesvětlený a bez jakýchkoliv detailů.

Klíčem k úspěšnému fotografování Měsíce je nastavit na fotoaparátu buďto manuální expoziční režim a nebo bodové měření expozice. Při nastavení na manuální expoziční režim můžete vyzkoušet, které časy a hodnoty závěrky jsou optimální, z vlastních zkušeností doporučuji při úplňku nejít pod 1/200 sekundy (při ISO 100).

Pokud raději zvolíte automatický režim, nastavte na fotoaparátu bodové měření expozice a Měsíc při komponování zaměřte přesně na střed do záměrného obdélníčku na LCD displeji (či hledáčku). Fotoaparát při tomto nastavení nastavuje expoziční časy dle bodu (či malé oblasti) uprostřed záměrného obdélníčku. A pokud do tohoto obdélníku umístíme Měsíc, měl by fotoaparát nastavit správné expoziční časy.

fotografie částečného Zatmění Měsíce
částečné zatmění Měsíce září 2006,
přepočtená ohnisková vzdálenost
fotoaparátu 96mm, tj. 3x optický zoom

Ono je to trochu paradox, ale Měsíc sám o sobě je velmi jasný objekt, který vyžaduje o dost kratší časy, než bychom odhadovali. Vůbec se nebojte, pokud Vám budou vycházet expozice 1/400 sekundy, zvláště v úplňku. Pro představu - při správném fotografování Měsíce fotoaparát nastavuje takové expoziční časy, jako když třeba ve dne fotografujete portrét.

Pro dosažení co nejvíc detailů na fotografii Měsíce je důležité vyzkoušet několik různých expozičních časů a snímky porovnat. K tomuto účelu velmi dobře poslouží expoziční bracketing. Většinou je více detailů na fotografiích, o kterých byste si mysleli, že jsou příliš tmavé.

Proto je vhodné při použití bodového měření expozice doladit expoziční hodnoty kompenzací expozice a nebo vsadit na jistotu s expozičním bracketingem.

Citlivost ISO raději ponechte na minimální hodnotě. Jelikož bude Měsíc i při použití ultrazoomu na fotografii relativně malý, budete pravděpodobně udělat 100% výřez - a na tom by se šum vzniklý vyššími citlivostmi ISO špatně vyjímal.

fotografie Zatmění Měsíce
Zatmění Měsíce fotografované kinofilmovou zrcadlovkou
Praktica s teleobjektivem Rubinar o ohnisku F=500 mm

Vyvážení bílé většinou nepředstavuje problém, často se lze spolehnout na automatiku. Na druhou stranu můžete vyzkoušet různé přednastavené režimy bílé a dosáhnout tak třeba naoranžovělého Měsíce.

Autofokus nemusí při fotografování Měsíce vždy spolehlivě pracovat. Proto raději zkontrolujte pořízené snímky ihned zvětšené na LCD displeji. Pokud autofokus není spolehlivý, zkuste nastavit režim Bodové ostření a Měsíc umístit do záměrného obdélníčku. Fotoaparát bude ostřit pouze na pár bodů uprostřed záměrného obdélníku (kam při komponování umístíte Měsíc), takže je větší šance že správně zaostří.

Rozlišení a kompresi ponechejte na té nejlepší úrovni. Jelikož bude na fotografii kolem Měsíce pouze černo, bude tento snímek zabírat daleko méně megabajtů než běžné fotografie.

Kdy fotografovat Měsíc

Pokud chcete na fotografii dosáhnout co nejvíce detailů, fotografujte Měsíc, když je vysoko nad obzorem. Když je Měsíc nízko, díváme se na něj skrz větší vrstvu atmosféry, která obraz zhoršuje - jsou v ní totiž různé vzdušné proudy a teplotní nerovnosti a obraz se pak celý vlní a mihotá. Ze stejného důvodu takzvaně blikají hvězdy, které jsou nízko nad obzorem - tento efekt nazýváme scintilace.

denní fotografie Měsíce noční fotografie Měsíce Dvě fotografie pořízené jen pár hodin od sebe, Olympus E-500 se setovým objektivem.

Na druhou stranu je Měsíc nízko nad obzorem většinou velmi atraktivně zbarven do oranžova až červena, což na fotografiích taktéž vypadá velmi dobře. Počítejte však s úbytkem viditelných detailů.

Měsíc je pozorovatelný i v takových denních hodinách, kdy není tma (navečer, ráno, přes den). Tehdy není ideální Měsíc fotografovat, a to kvůli nízkému kontrastu měsíčního kotouče vůči modré obloze.

Popelavý svit Měsíce

Občas můžete na večerní obloze spatřit velmi zajímavý úkaz, který nejen v realitě, ale i na fotografiích, vypadá velmi dobře. Jedná se o takzvaný popelavý svit Měsíce.

popelavý svit Měsíce

Normálně, pokud je Měsíc například před první čtvrtí, je vidět pouhý srpek Měsíce a zbytek je nepozorovatelný. Mohou ale nastat podmínky, kdy je viditelný celý měsíční kotouč, i když by vlastně být vidět neměl. Osvětlená část je velmi dobře viditelná a zbytek Měsíce může být také viditelný, i když velmi slabě. Jak je to možné?

Světlo, putující od Slunce, zasáhne Měsíc a od Měsíce se odrazí k naší planetě Zemi. Tím to ale nemusí končit - světlo odražené od Měsíce se může odrazit od oceánu na Zemi a osvětlit tak i neosvětlenou část měsíčního kotouče. Právě potom je Měsíc vidět celý, i když by tomu tak být nemělo. Tento úkaz lze často pozorovat před novem a po něm. Pro zajímavost - popelavý svit se pravidelně měří, a to například na observatoři Big Bear v Kalifornii.

Je to velmi pěkný úkaz, při které je nutné zvolit expoziční časy dle té popelavě osvětlené části měsíčního kotouče. Pokud máte aktivované bodové měření expozice, zaměřte málo osvětlenou část Měsíce doprostřed. Nebo můžete opět zkusit manuální nastavení či kompenzaci expozice. Počítejte s tím, že osvětlený srpek bude na snímku příliš světlý - to je normální, protože mezi dvěma osvětlenými částmi Měsíce je velmi velký jasový rozdíl.

Fotografujeme Měsíc přes dalekohled

I obyčejný triedr dokáže zázraky, takže neházejte flintu do žita, pokud má Váš fotoaparát nedostatečný zoom. V článku Jak z běžného fotoaparátu udělat ultrazoom jsme popisovali způsob, jakým lze zvýšit výkon zoomu fotoaparátu. Zcela stejný způsob lze s úspěchem aplikovat při fotografování Měsíce. Popravdě řečeno - ty lepší fotografie Měsíce vznikají pomocí dalekohledů a ne teleobjektivů.

Závěrem

Jak vidíte, fotografovat Měsíc není příliš složité. Základem je správná expozice a co největší zoom. Proč někdy nezdvihnout hlavu ke hvězdám a nezkusit tu svítící kouli vyfotografovat?... možná budete příjemně překvapeni.

A pokud má Váš fotoaparát příliš malý zoom, a nebo se Vám nedaří zachytit nějaký ten detail, potom můžete zkusit vytvořit koláž různých fází Měsíce. Stačí vyfotografovat Měsíc ideálně každý den a fotografie pak poskládat vedle sebe - vznikne tak velmi pěkná koláž. Návod na skládání můžeme probrat v diskuzi k článku.

A jelikož věřím, že jsem Vás dnešním článkem alespoň trochu nalákal, neváhejte a pochlubte se svou fotografií Měsíce v Diskuzi o fotografování měsíce. Právě tam můžete psát i své názory na tuto tématiku, ptát se, radit...


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Když jsem fotil pro kolegu

Asi každý svatební fotograf měl možnost fotit svatbu kolegovi. V mém případě to byl kameraman, ale jeho bratr je svatební…

3.1.2018

Lukáš

S fotoaparátem na žraloky, delfíny, vraky a mořské panny

O fotografování žraloků jste se mohli dočíst v článcích "Obklopeni žraloky", "Nechat se sežrat kvůli fotce?" nebo "Páření žraloků…

1.1.2018

Václav

Jaká nastavení fotoaparátu opravdu (ne)potřebujete

Moderní digitální fotoaparáty nabízí nepřeberné množství funkcí a možností nastavení. Pravdou ale je, že z toho v praxi použijete…

28.12.2017

Tomáš

Krajinářská fotografie: září - říjen 2017

Vichřice před pár dny razantně ukončila letošní vydařený podzim, tak se pojďme podívat, se kterými snímky jste se za uplynulé dva…

1.11.2017

Michal Balada

Krajinářská fotografie: červenec - srpen 2017

Fotografií jste přes letní měsíce nahráli do galerie méně než je obvyklé, ale i tak se našlo pár povedených snímků, za kterými se…

4.9.2017

Michal Balada

Má cesta k reportážnímu focení svateb

Reportáž, to je krásné slovo, moje oblíbené. Prakticky mohu s klidem říci, že jsem reportážní svatební fotograf. A teď bych vám…

10.8.2017

Lukáš