Brand

Fotografujeme na dovolené

palmy (ilustrační obrázek)

V našem posledním článku o fotografování pod vodou jsme ukázali, čím vším lze zachytit mořský svět. Dnes zůstaneme na suchu a dáme Vám tip, co a jak na dovolené fotit, abyste si přivezli co nejkrásnější snímky.

Nejen, že se zaměříme na samotné fotografování, ale ukážeme, jak a před čím musíte svůj fotoaparát chránit.

Jak ochránit svůj fotoaparát

Moře, teplo, slunce a odpočinek, pohoda... To vše znamená úlevu pro nás, ale ne pro náš digitální fotoaparát. Nejen u moře se totiž setkáme s přírodními vlivy (vlhkost a voda, písek a vysoké teploty),které mohou ohrozit funkčnost fotoaparátu.

Základním prostředkem pro ochranu fotoaparátu je brašna. Měla by být alespoň trochu polstrovaná a ušita z nepromokavých materiálů. Pokud jde o zapínání, doporučuji takovou, u které se přes zip ještě přehne a zapne svrchní kryt. Pokud plánujete cesty po vodě, či v písečném prostředí, pojistkou v nouzi je zabalit navíc fotoaparát do igelitového sáčku.

brašna

Voda, vlhko - ty fotoaparáty, které nejsou voděodolné, musí zůstat mimo tekoucí i stříkající vodu. Příliš velké vlhko také není ideální (jeho max. hodnotu většinou uvádí výrobce v návodu). Nejen že se ve vlhku orosí objektiv, takže pak nelze fotit, ale pára se dostane i do elektroniky - pak může dojít ke zkratu v elektronice a tím pádem i odchodu fotoaparátu do věčných lovišť.

Písek - jak jistě víte, dostane se opravdu všude, takže i do fotoaparátu. Na písek je nutné dát opravdu pozor. Nejhorší věc, co lze udělat, je položit nechráněný fotoaparát na pláži na deku a jít se koupat. Vítr zařídí, že si nevědomky dovezete kousek pláže domů, a to ve Vašem fotoaparátu (pokud Vám jej mezi tím někdo neukradne :). Přímé slunce také není ideální. Proto jej na pláži vždy ukládejte do brašny.

Vysoké teploty - maximální provozní hodnoty uvádějí výrobci v návodech. Pozor na uzavřené prostory pod přímým sluncem - v autě může teplota vystoupit třeba i na 80 stupňů Celsia. Samozřejmě nenechávejte fotoaparát nechráněný ležet dlouho pod přímým sluncem (v poledne apod.).

Fotoaparát tedy ukládejte do brašny vždy, když jej nepoužíváte. Snížíte tak riziko jeho poničení (hlavně vlivem písku, vody a vysokých teplot). Pokud se chystáte potápět a nechcete investovat tisíce do podvodního pouzdra, prodávají se speciální podvodní "pytlíky". Stojí řádově stovky Kč, ale nejsou použitelné do větších hloubek. Navíc je nutné mít pevné nervy a plně věřit tomu kousku igelitu :). Více v našem článku O fotografování pod vodou.

Dnes se již prodávají i fotoaparáty voděodolné nebo odolné proti stříkající vodě. U těch je šance poškození vodou nebo pískem značně zmenšená - na cesty jsou tyto foťáčky jako dělané.

Jak fotografovat

Rovný horizont

Jak už jste se mohli dočíst v našem Tipu dne: pozor na šikmý horizont, je vhodné při fotografování dát pozor na horizont. Šikmý horizont na snímku dokáže pokazit i ty nejpovedenější snímky. A i když to vypadá jako banalita, je to snad nejčastější chyba na fotografiích.

Co fotografovat?... všechno

Pokud si chcete z dovolené dovézt opravdu "živé" a rozmanité snímky, zkuste zachytit nejen krajinu, ale i kulturu, místní obyvatele, floru i faunu,... prostě vše, co je specifické pro danou zemi.

Každá fotografie by měla mít nějaký motiv, nějaký smysl, účel. Stačí si tedy uvědomit, co a proč fotíte. Samozřejmě své kouzlo mají i "náladovky" = fotky kdy se mi něco líbí nebo na mne něco působí, tak to prostě vyfotím.

Abyste na Vás doma skrze snímky dýchlo kouzlo Vámi navštívené země, je dobré ji vyfotit ze všech možných pohledů:

Denní rytmus, styl života místních obyvatel - to je velmi atraktivní téma pro fotografování.

Pro klasický portrét se doporučuje delší část zoomu, pro zdůraznění přítomnosti člověka v daném prostředí používáme kratší (menší) zoom. Uvidíte, že takové fotografie velmi oživí Vaše album.

Při portrétování dejte pozor na "uřezané" vršky hlav a konce nohou a také na sloupy, značky a podobné objekty, které na fotografii "rostou" lidem z hlavy. Pokud má fotografovaný(á) za zády Slunce, dejte blesk fotoaparátu do režimu "vynucený" (tzn. že bleskne vždy). Jinak by výsledkem byla tmavá silueta se světlým pozadím. Co se denní doby týče, lepší je portréty fotit ráno nebo večer - tehdy je světlo měkčí a teplejší.

bodlák

Teplotní klima, flora či fauna - rozhodně doporučuji aktivovat makro režim fotoaparátu (dovoluje zaostřit na blízko) a nafotit tamní floru. Detailní pohled na krásné okvětí cizokrajné rostliny je základem k úspěchu. Pohled na detail navíc vtáhne fotografa do daného prostředí. Co se týče zvířat, i obyčejná horská koza je na dovolené něco extra a stojí za snímek :)

Krajina je typickým a nenáročným tématem - nikam neuteče. Proto si raději počkejte a pořiďte snímky krajiny v různou denní dobu. Ráno a večer je světlo teplejší a měkčí (naoranžovělé, až červené) a stíny jsou delší. Odpoledne je zase světlo prudší a přímé. Zde si opět neodpustím upozornění na vodorovný horizont.

Krajinu lidé často fotografují širokoúhlým koncem zoomu (wide) - na tom není nic špatného. Občas ale zkuste použít dlouhé ohnisko ( = velký zoom), vzniknou tak nevšední a někdy až abstraktní snímky. Pokud se chystáte na západ či východ Slunce, mějte po ruce stativ nebo alespoň zídku nebo jakoukoliv oporu či plochu, na kterou fotoaparát položíte.

Kácející se linie

Architektura si také zaslouží pozornost. Kromě tradiční architektury a památek má své kouzlo i zapadlá ulička se starými oprýskanými domy. Nedoporučuje se používat širokoúhlou část zoomu, protože pak vzniká dojem kácejících a sbíhajících se linií (tedy pokud to není přímý záměr). To si raději popojděte od budovy trochu dál (pokud to jde) a nastavte zoom zhruba doprostřed.

Něco jiného je případ, kdy natočíme fotoaparát tak, aby vznikl efektní dynamický snímek (příklad je výše). Potom je širokoúhlý zoom asi to nejlepší, co lze nastavit.

jídlo

Jídlo je dost významná součást dovolené - to, jak nám chutná, ji významně ovlivní. A pokud Vám bude chutnat, není důvod nepořídit pár snímků. Pak se můžete známým pochlubit, jaké delikatesy jste jedli.

V poslední řadě byste neměli zapomenout na autoportrét, aby Vám známí vůbec uvěřili, že jste na té skvělé dovolené byli :).

Ne vše je dovoleno fotografovat

Pokud se chystáte na dovolené hodně fotit, měli byste si zjistit, co je a není dovoleno fotografovat. Všeobecně je zakázáno dokumentovat vojenské objekty. V zahraničí se můžete setkat se zákazem fotografování královských paláců a podobných objektů. Pokud si nejste jisti, raději se zeptejte místních.

Závěrem

Pokud chcete mít pěkné fotografie, zamýšlejte se nad tím, co právě fotíte, co je motivem snímku a co všechno se na snímku nachází. Zároveň nefoťte s tím, že se to v počítači ořeže a všelijak upraví - berte pohled do hledáčku nebo na LCD displej jako hotový snímek. Také doporučuji se neomezovat pouze na krajinky či portréty - čím více pohledů jako fotograf(ka) zaujmete, tím zajímavější bude Vaše fotoalbum.

Přeji příjemné zážitky nejen při fotografování na Vaší dovolené a těším se na naše další setkání zde, na našich stránkách.


Štítky: fotografujeme

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada