Brand

Fotografujeme lidi na pláži

Letní dovolené u moře jsou v plném proudu, a tak nejednoho našince zláká možnost nafotit právě na pláži třeba zajímavé portréty. V tomto článku vám přinášíme spoustu praktických tipů a triků, jak právě na pláži pořídit ty nejlepší fotky lidí. Focení na pláži má totiž svá specifika, která je dobré dopředu znát a vědět, jak na to.

039.jpg

Na první pohled se může jevit portrétní (a podobné) focení na pláži zcela stejné, jako třeba focení na české louce. Jenže opak je pravdou a dokud si to v praxi nevyzkoušíte, tak to sami nezjistíte. I proto bych se s vámi v tomto článku chtěl podělit o své zkušenosti s portrétním a svatebním fotografováním právě na plážích u moře. Budou to rady čistě praktického charakteru, bez zbytečné omáčky kolem.

Příliv a odliv zcela mění vzhled krajiny

Jsou místa, na kterých je rozdíl mezi přílivem a odlivem naprosto zásadní. Břeh se v takovém případě posouvá i o desítky metrů. I proto je vhodné si předem přes internet ověřit, v jaké fázi aktuálně pobřeží v daném místě a v daný čas bude. To můžete zjistit např. na tide-forecast.com. Nicméně ideální je navštívit danou pláž předem, abyste si udělali představu, jak vypadá za odlivu a přílivu - může to být zcela zásadní rozdíl. Například Středozemní moře vykazuje celkově jen velmi malé výkyvy, zatímco v Biskajském zálivu můžete na vlastní oči vidět, jak se během pár hodin břeh posune klidně o padesát metrů (ano, příliv a odliv se mění v řádu hodin). Takže místo, které jste si původně vyhlídli k focení, může být zcela pod vodou a naopak. Nebo si vyhlédnete k focení balvan krásně vystouplý z vodní hladiny a když se tam vrátíte za dvě hodiny, tak už bude ten zatrolený šutr na suchu...

FJ0A5190.jpg

Věčný vítr...

Již předem je potřeba počítat s tím, že u moře většinou fouká mnohem víc a častěji, než v našich českých luzích a hájích. Ano, máte pravdu, že vítr na fotkách není vidět, takže proč to řešit... Až ve chvíli, kdy vám svěží vítr odfoukne odraznou desku, foto deštník či softbox do moře, si uvědomíte, že s přírodou není radno si zahrávat :)  Taktéž je potřeba počítat s tím, že silný oceánský vítr dovede dost výrazně počechrat účes, zvláště pokud byl pečlivě připravovaný. Pokud jsou vlasy delší a rozpuštěné, tak budete muset myslet nejen na pozadí fotky a směr světla, ale i na směr větru (tedy aby nebyl místo tváře chomáč vlasů - je lepší když vlasy vlají spíše dozadu)... A veškeré volnější oblečení bude na fotkách pravděpodobně vlát, což naopak nemusí být na škodu, záleží na záměru fotografa.

162.jpg

Písek i kamínky odráží dost světla

Našinec fotící portréty na pláži u moře téměř vždy zajásá. Písek i oblázky totiž odráží mnohem více světla, než obyčejná zelená louka. Je to podobné jako s lánem obilí. Pokud už jste v obilí někdy někoho fotili, tak víte, že zralé (myšleno zlatavé) obilí odráží značné množství světla zpět, a to navíc ještě ve velmi příjemné barvě. Podobné je to i se světlým pískem a oblázky na plážích. Ty dovedou odrážet vcelku značné množství světla zpět, takže tak trošku nahrazují funkci odrazné desky. Nejlépe takto fungují pláže se světlými oblázky. Naopak tmavý písek odráží minimum světla.

Samozřejmě odrazka funguje lépe, nicméně je to velké zjednodušení při projasňování příliš tmavých stínů.

113.jpg

 

Písek na pláži je komplikací

Pokud fotíte na písčité pláži, tak vám bude život komplikovat i písek. Zjistíte, že chození v botách nemá smysl a je lepší si s sebou vzít nějakou plážovou obuv. To je ovšem maličkost. Závažnější je pak písek poletující ve větru, který se vám dostane do brašny a v tom horším případě i dovnitř vaší milované foto výbavy. Stačí v silnějším poryvu větru, kdy vítr s sebou bere i písek, začít měnit objektiv u zrcadlovky a na problém je zaděláno. Také není zrovna vhodné položit si foto batoh či brašnu přímo do písku, protože písek poletuje většinou nízko. Komplikací je i fakt, že pokud máte opocené ruce, bude se vám písek na ně lepit.

A zde jsou má doporučení. Vezměte si s sebou plážovou obuv. Pokud budete chtít fotit i z vody, tak k nezaplacení bývají boty do vody. Nikdy nevíte, jestli nebudou pod hladinou kameny či útesy s širokou nabídkou ježků. Snažte se objektivy příliš často neměnit a pokud to jinak nejde, snažte se stát zády k větru a vlastním tělem kryjte otevřené tělo. Objektivy zásadně krytkujte a brašnu / batoh poctivě neustále zavírejte. Také se vyplatí počkat, až přestane náhlý poryv větru, při kterém zažijete "jehličky" (písek je sebrán větrem a letí vzduchem vodorovně přímo na vás a bodá vás do holých částí těla). Vy to přežijete, ale zrcadlová komora nejspíš ne.

No a pokud si můžete vybrat, tak oblázková pláž je celkově na fotografování jednodušší. Odpadají veškeré problémy s pískem. Na kamínky si můžete při focení i bez obav lehnout. Nicméně písek je pohodlnější k chození bosky a třeba takovou stopu do kamínku bosou nohou prostě neuděláte :)

148.jpg

Slaná voda je zabiják foto techniky

Asi nemusím příliš zdůrazňovat, že slaná voda a vlhkost naší fotografické technice vůbec nesvědčí. V každém případě se snažte svou výbavu od slané vody ochránit. A pokud se nějaká nehoda stane a například fotoaparát vám ošplouchne vlna, tak jej omyjte sladkou (tedy pitnou) vodou. Zní to sice zvláštně, ale opravdu je lepší vyjmout případný akumulátor a omýt inkriminovanou věc či oblast sladkou pitnou vodou. A to proto, že slaná voda by po sobě zanechala sůl, která je velmi agresivní. Tu smyjete právě sladkou vodou, která kompletně vyprchá.

162.jpg

I vlny hrají svou roli

Jsou dny, kdy je hladina moře či oceánu jako rybník a vy můžete využít třeba odrazu na vodní hladině. A také si můžete dovolit postavit foceného člověka po kolena do vody. Jenže za pár dnů se situace zcela změní a na té stejné pláži spatříte mohutný příboj s dvoumetrovými vlnami. Logicky v takovém případě se můžete rozloučit s myšlenkou fotografování zčásti ve vodě a je potřeba se "omezit" pouze na pláž. A to ještě v rozumném odstupu od vody kvůli tříštícím se vlnám a cákancům slané vody.

Moje rada je následující. Bohužel přesně asi nikdy nebudete vědět, jestli budou malé či velké vlny, nicméně můžete se alespoň částečně orientovat dle předpovědi rychlosti větru (slabý vítr obvykle s určitým zpožděním přináší minimální vlny). Navíc můžete zkusit podívat na dané místo přes nějakou online webkameru (pokud je tam nějaká instalovaná). Ale raději se připravte na obě varianty, tedy na minimální i velké vlny.

048.jpg

Jakým směrem fotit...

Při fotografování lidí na pláži budete často "bojovat":

  • s turisty opalujícími se na pláži (ty pravděpodobně nebudete chtít mít na fotkách),
  • s nevzhledným pozadím (elektrické vedení, cedule, auta, stánky s občerstvením, atd...),
  • se světlem.

Potíž je zejména v tom, že budete limitovaní na nějaký konkrétní úhel pohledu kvůli nepěknému pozadí. To ale budete muset skloubit se slunečním svitem, který bude přicházet z určitého směru. Někdy je lepší fotit po světle a jindy zase v protisvětle - záleží na přístupu a podmínkách, navíc každý fotograf preferuje něco jiného. Většinou platí, že protisvětlo se volí až tehdy, když je slunce níž nad horizontem a světlo je měkčí.

A zde je moje rada: většinou vypadá nejlépe, když jako pozadí vyberete:

  1. pouhé moře (tj. fotíte v kolmém směru na břeh) nebo
  2. do dáli ubíhající břeh a pláž,
  3. pouhou pevninu, ovšem jen pokud je zajímavá.

Samozřejmě záleží na směru, ve kterém přichází světlo a na vašem záměru. Toto jsou jen "osvědčené" metody, ne výčet jediných správných možností. Pokud se fotí po světle, tak pozor na přepaly a příliš oranžovou pleť (tu je často potřeba v postprocesu lehce desaturovat). No a pokud budete fotit v protisvětle, tak určitě s odraznou deskou, aby postavy nebyly příliš tmavé.

Někdy to není snadné, protože moře prostě neotočíte, stejně tak směr, ve kterém přichází světlo. Na zelené louce můžete fotit ze všech možných směrů, se stejným pozadím. Ale na pláži je to jiné. Na jedné straně máte smažící se polonahé turisty, na druhé ošklivou restauraci s kontejnery na odpadky a jediný rozumný pohled je často opravdu jen na moře nebo na úzký pruh - rozmezí vody a pevniny. A to vše je potřeba nějak skloubit se světlem. Takže to není žádný med. Nicméně pokud výsledná fotka vypadá jako opuštěný ráj na zemi, tak víte, že jste uspěli :)

A ještě jeden tip na závěr - pokud si nevíte rady s nevzhledným pozadím, tak odcloňte, ať je hloubka ostrosti minimální. A pokud si k tomu ještě dřepnete a zvolíte lehce podhled (což u delších ohnisek vůbec nevadí), podaří se vám nepěkné pozadí zcela minimalizovat.

Shrnutí a závěr

Ještě by se slušelo dodat - pozor na šikmý horizont. Ten zejména u vodní hladiny, jako je moře, nevypadá dobře, pokud je našikmo. K tomu se hodí mřížka v hledáčku nebo na displeji fotoaparátu. Některé modely mají dokonce vestavěnou elektronickou vodováhu. Také bych doporučil využít k focení dobu kolem západu slunce, kdy je světlo nejlepší k focení. No a pokud vás zajímá také jak fotit západy slunce, tak to se dozvíte v tomto článku.

Výše uvedené rady a tipy sice nejsou nikterak revoluční nebo inovativní, ale věřím, že pomohou nejednomu fotografovi připravit se na podmínky, které mu příroda nadělí. Pokud máte své vlastní zkušenosti, názory nebo i dotazy, napište je do komentáře pod článek.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada