Brand

Fotografujeme noční oblohu (3): Co vše lze fotit

fotime_nocni_oblohu_uplnek.jpgV dnešním třetím dílu seriálu o focení noční oblohy si povíme, co všechno lze na noční obloze vidět a hlavně fotit. Dozvíte se, co lze fotit z pevného stativu a na co již bude potřeba paralaktická montáž s motorovým pohonem.

Takže neváhejte a přečtěte si náš článek - uvidíte, že s dnešní technikou můžete fotit dost zajímavé objekty noční oblohy.

Měsíc

Měsíc je velice zajímavým objektem pro každého fotografa. Kolem úplňku je dostatečně jasný na to, aby se dal pohodlně fotit i z ruky, bez použití stativu. Při použití delšího skla (teleobjektivu) může na fotce vyniknout rozbombardovaný povrch Měsíce, který je doslova posetý krátery různých velikostí a odlišného stáří.

Tip: Chcete-li na fotce zachytit krátery na Měsíci tak, aby vynikla i jejich výška, nafoťte Měsíc kolem jeho čtvrti (tvar písmene D). Krátery na přechodu světla a stínu budou nasvíceny z boku, a tak vyniknou v celé své kráse. Naopak pokud chcete Měsícem vyplnit co nejvíc zorného pole, počkejte si na úplněk, který je velice monumentální a na fotce vypadá úžasně.

K focení Měsíce je potřeba hlavně velké přiblížení (objektiv s dlouhým ohniskem) a ideálně klasický stativ (není nutností, pokud je Měsíc dostatečně jasný).

Souhvězdí a hvězdy

I lepší kompakt nebo levná zrcadlovka postačí na fotografování souhvězdí a hvězd. Jejich jas je všeobecně malý, a tak je potřeba dosáhnout na delší časy závěrky (obvykle alespoň 15 sekund a víc). To dnes zvládne mnoho běžných kompaktů.

fotime_nocni_oblohu_souhvezdi_orion.jpg

Tip: Velmi zajímavé jsou i širokoúhlé záběry noční oblohy, na kterých vynikne třeba zrovna Mléčná dráha v celé své kráse. Širokoúhlé objektivy jsou pro focení noční oblohy jako dělané.

Fotit souhvězdí a hvězdy lze hned několika způsoby:

  • Z běžného stativu, kdy se snažíme použít čas závěrky takový, při kterém se na fotce hvězdy zachytí jako body a ne jako čárky (vlivem rotace Země). To jsou časy obvykle kolem 10-30 sekund (záleží také na ohnisku objektivu).
  • Použitím paralaktické montáže / pantového stolku, což zajistí, že i při delších časech závěrky (řádově minuty) se hvězdy zachytí jako body. Z běžného stativu, kdy záměrně použijeme dlouhé časy závěrky (minuty až desítky minut), aby se na fotce zachytily hvězdy jako obloučky a vytvořily takzvané "star trails".

Kolotoč zvaný "star trails"

fotime_nocni_oblohu_kolotoc.jpgHvězdy a souhvězdí lze fotit záměrně i tak, aby se na fotografii hvězdy zachytily jako obloučky. Díky tomu, že hvězd bude na fotce mnoho, vytvoří soustředné efektní oblouky. Cílem je použít čas expozice řádově minimálně v minutách, aby se tento efekt projevil.

Tip: Pokud namíříte fotoaparát na Polárku, budete mít  na fotce i střed všech těch vytvořených pomyslných kružnic - bude to vypadat velmi zajímavě.

Meteory a meteorické roje

Meteor je optický jev ve vysoké atmosféře - je to projev srážky meteoroidu se Zemí. Lidově se tomuto jevu říká "padající hvězda". Meteoroidy se velikostí velmi liší - mohou to být prachová zrnka, ale i balvany velikosti obytného domu. Velikost a rychlost meteoroidu jsou základní faktory, které určují, jak je meteor na noční obloze viditelný, jak dlouhou zanechá stopu. Prakticky je to kus materiálu, který do zemské atmosféry vletí takovou rychlostí, že se třením vypaří.

Při fotografování meteorů nepotřebujete žádné speciální vybavení (postačí stativ a fotoaparát, který umí časy expozice alespoň 10 sekund), ale musíte se obrnit trpělivostí. Proč? Meteory totiž nelze fotit tak, že budete čekat, až nějaký uvidíte a ten pak vyfotíte - to prostě nelze stihnout. Je to tedy podobné, jako při focení blesků při bouřce.

Družice

S družicemi je to velmi podobné, jako s hvězdami. Jejich průlety na noční obloze lze velmi snadno zachytit použitím delšího času expozice (například než ISS proletí přes celou oblohu, tak to trvá pár minut). Potřeba je tedy fotoaparát s touto schopností a pevný fotografický stativ. Návod na zjištění viditelnosti přeletů družic naleznete na http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1955

Hvězdokupy, galaxie, mlhoviny, komety,...

fotime_nocni_oblohu_galaxie.jpgPro fotografování vzdálenějších objektů vesmíru je potřeba digitální zrcadlovka a nějaký světelnější objektiv. Kromě pár výjimek (mezi které patří např. M31 galaxie v Andromedě) se jedná o velmi slabě viditelné objekty, a tak je potřeba i paralaktická montáž (pantový stolek) s pohonem. Lze samozřejmě fotit i z pevného stativu, ale potom se hvězdy a samozřejmě i hvězdokupy, galaxie a mlhoviny na snímku vlivem rotace Země rozmažou. Jedná se tak o objekty, které není zrovna snadné fotit.

Planety Sluneční soustavy

S běžným fotoaparátem lze fotit i planety naší Sluneční soustavy. Je ovšem potřeba počítat s tím, že na fotce se planeta projeví jenom jako hvězda - tedy světlý bod. Běžnými objektivy není možné fotit planety s jakýmikoliv detaily. K tomuto účelu se spíše hodí přidělat fotoaparát k dalekohledu. Jedná se o takzvanou afokální konfiguraci, při které je fotoaparát i s objektivem připevněný těsně před okulár dalekohledu.

Slunce

fotime_nocni_oblohu_slunce_venuse.jpgI Slunce, nám nejbližší hvězda, je zajímavým objektem pro fotografování. V žádném případě se ale nepokoušejte jej fotit bez speciálního slunečního filtru - mohlo by dojít k vážnému zranění (poškození zraku). Pro pozorování i fotografování Slunce je určena speciální folie, která vypadá na první pohled jako alobal a jmenuje se Baader Astro Solar folie.

Propustí jen 0.001% světla, je 0.012 mm silná a má optické vlastnosti planparalelní desky. Z folie o velikosti A4 si lze vyrobit mnoho filtrů různých velikostí.

Závěrem

Cílem tohoto článku bylo seznámit čtenáře s tím, co všechno lze na noční obloze pomocí kompaktu nebo digitální zrcadlovky fotit. V dalších dílech tohoto seriálu si ukážeme, jak tyto jednotlivé objekty fotografovat - jaké použít vybavení a jak nejlépe nastavit fotoaparát.

Diskuse

Josef polášek

13.8.2010 01:02

Jdu to hned zkusit...

Bobe.hop

17.8.2010 21:46

Obohacující série článků. Těším se na další a na to, až si některé typy vyzkouším :)

tomaja

4.9.2010 19:02

Pár tipů

Pro fotografování startrails stačí i minutové expozice. Nafotí se jich několik desítek a pomosí programu Startrails se v počítači složí. To samé k souhvězdím, pokud nemáte montáž která bude eliminovat pohyb hvězd po obloze, stačí fotit cca minutové snímky, podle ohniska objektivu a opět se vše složí v pc pomocí Deep Sky Stacker. Pro další informace doporučuju navštívi astro-forum.cz kde se dají najítdalší postupya metody pro dokonalejší fotografování noční oblohy.

Tomáš

4.9.2010 22:36

Ano, to samozřejmě jde velice dobře, jenom se k tomu teprve dostanu v dalších dílech seriálu :)

kiv.

13.9.2010 13:25

Asi to k článku úplně nepatří

Zdravím, přečetl jsem si články na téma focení noční oblohy a nechal jsem se natolik inspirovat, že jsem proseděl u moře 3 noci na pláži (ostatně velmi rád) a vyzkoušel manuální režim s časem bulb na Nikonu D80. Vznikly mi takto dvě nejasnosti - při kratším čase hvězdy málo v pohybu tedy soustředné kružnice rozhodně nevznikly, při delším čase (20 a víc minut) přepálená obloha do světlé barvy se spoustou fialového skvrnění hlavně v rozích, což chápu, že je způsobeno přehřátím čipu. ISO 100, ostření manuální, clona na seťáku (18-70mm) při 18mm ohnisku okolo 3,4-4 přesný údaj nepamatuji. Všiml jsem si, že se zde na serveru psalo, že rady kolem fotografií je lépe chtít napsáním vlastního miniblogu, tedy s tím zde nechci zbytečně otravovat, ale chci se nechat s jistotou nasměrovat na patřičná místa či osoby, které mi poradí, co s tím, aby foto bylo hezky tmavé a zároveň zobrazilo aspoň trochu delší průběh hvězd po obloze... a nebo je to vše o postprocesu jak tady poznamenává jeden z předřečníků (formou pár tipů) a nikoliv o fotoaparátu a jeho uživateli?

tomaja

14.9.2010 22:41

to kiv

stačí fotit minutové, nebo i klidně s snímky při 1600 ISO udělat jich hodně a pak se jednotlivé poskládají v počítačí a vzniknout kruhy

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada