Brand

Fotografujeme noční oblohu (4): fotíme souhvězdí

fotime_souhvezdi_orion_druzice.jpgV tomto čtvrtém dílu našeho seriálu o fotografování noční oblohy se budeme věnovat focení souhvězdí. Dozvíte se, jaké vybavení je pro focení souhvězdí ideální.

Také zjistíte, jak nejlépe nastavit fotoaparát i objektiv. A ukážeme si i velmi jednoduchý trik, pomocí kterého lze simulovat desítky minut dlouhé expozice, takzvané "star trails". Více tipů a triků k focení souhvězdí naleznete v našem článku.

Fotografovat souhvězdí není nijak náročné, ale výsledky mohou být okouzlující. Není ani potřeba mít speciální vybavení - fotit souhvězdí je totiž možné i s pomocí obyčejného fotografického stativu.

Vybavení pro fotografování souhvězdí

Při fotografování souhvězdí je v každém případě potřeba stativ a fotoaparát. Lepší je digitální zrcadlovka, ale i kvalitní kompakt dokáže vyprodukovat hezké snímky souhvězdí.

Při fotografování souhvězdí je většinou cílem dostat do záběru co největší část oblohy. Z toho vyplývá, že ideální pro tyto účely je fotoaparát s širokoúhlým objektivem. Stále častěji se prodávají i kompaktní fotoaparát vybavené širokoúhlými objektivy o ekvivalentní ohniskové vzdálenosti 28mm a méně. Samozřejmě souhvězdí lze fotografovat i s objektivy začínajícími např. na 38mm, ale nelze s nimi zabrat takový zorný úhel.

fotime_souhvezdi_siroky.jpgfotime_souhvezdi_mene_siroky.jpg

Širokoúhlé objektivy mívají příjemně velké zorné pole, takže se do záběru vejde mnoho souhvězdí (vlevo). U klasických objektivů začínajících kolem 35mm není zorné pole tak velké (vpravo).

Při focení souhvězdí je nutností mít takový fotoaparát, který umožňuje nastavit manuální režim fotografování nebo má alespoň scénický režim "noční obloha", "hvězdná obloha" a podobně. Ideální je takový fotoaparát, který má buď režim Bulb, ve kterém lze jeden snímek exponovat třeba i několik minut, nebo časy závěrky alespoň půl minuty. Rozumným minimem pro širokoúhlé záběry souhvězdí je doba expozice 12 sekund.

Tip: Vyplatí se i otočná mapka oblohy a diodová svítilna, díky čemuž alespoň zhruba víme, co právě fotografujeme. Pro větší pohodlí se hodí drátěná nebo dálková spoušť, ale tu lze nahradit samospouští.

Závod s časem, zemskou rotací

Celý princip fotografování souhvězdí z pevného stativu spočívá v tom, zvolit takový čas závěrky, při kterém se hvězdy ještě zobrazí jako kotoučky (nebo mírně protáhlé kotoučky).

fotime_souhezdi_3.jpgJe to v podstatě závod se zemskou rotací - jde o to, stihnout vyfotit co nejvíc, než se zemská rotace na fotce projeví (a hvězdy se pak vykreslí jako protáhlé čárky).

Na fotografii vlevo se těsně podařilo zachytit hvězdy stále relativně bodové (expozice 41 sec., f/4, ISO 1000).

Proto je vhodné používat vyšší citlivost ISO a nižší clonová čísla, což umožní při krátké expozici zachytit na fotografii více hvězd.

Jak postupovat a nastavit fotoaparát

Postup při fotografování souhvězdí je velmi jednoduchý. Prvním krokem je upevnění fotoaparátu na stativ. Poté na fotoaparátu nastavíme následující hodnoty:

  • Manuální režim expozice (pokud jej fotoaparát nemá, tak režim "noční obloha").
  • Clonové číslo co nejmenší nebo o jeden či dva kroky vyšší (kvůli zlepšení obrazové kvality).
  • Čas expozice záleží na prostředí (obvykle 15 sekund až 1 minuta)
  • Citlivost ISO dle možností fotoaparátu (obvykle ISO 400 - 1600).
  • Vypnout blesk.
  • Kvalitu a velikost fotografií na nejvyšší úroveň, ideálně soubory RAW.

V praxi též platí pravidlo, že čím širokoúhlejší objektiv je použit, tím delší čas expozice lze nastavit. A to proto, že při širokoúhlém nastavení objektivu se na snímku zemská rotace tak rychle neprojeví.

Tip: Pokud fotoaparát umožňuje ukládat do souborů RAW, je užitečné toho využít. Výsledné fotografie budou o trochu kvalitnější, než při použití klasického formátu JPEG, viz tento článek.

fotime_souhezdi_4.jpgfotime_souhezdi_5.jpg

Vlevo: Díky širokoúhlému objektivu se i při expozici 60 sekund hvězdy příliš neprotáhly (f/4.6, ISO 800) | Vpravo: Při použití teleobjektivu a při expozici 15 sekund se hvězdy viditelně protáhly stejně, jako u předchozího minutového snímku širokoúhlým objektivem (f/4.6, ISO 800).

Samotné zaostření lze realizovat dvěma způsoby. Nejjednodušší je nastavit bodový autofokus a zaostřit na nějaký vzdálený zdroj světla na obzoru (např. lampa nebo velmi jasná hvězda či planeta). Manuální ostření je také možné, ale je potřeba to vyzkoušet metodou pokus / omyl.

Tip: Rozhodně nelze využít značky , která na objektivech bývá - ta totiž neodpovídá reálnému nekonečnu a hvězdy by byly rozostřené.

V praxi nelze očekávat, že hvězdy budou na fotkách zcela bodové, jako například v časopisech. A to i při použití kvalitního objektivu. Vlivem chvění atmosféry a optických vad objektivů budou hvězdy vykresleny jako malé kotoučky nebo dokonce v rozích fotografií jako protáhlé čárky. Tento jev se nazývá koma a jeho původem je nedokonalost použitého objektivu. Pokud se v rozích fotografií vyskytnou hvězdy v protaženém tvaru, stačí použít o trochu vyšší clonové číslo a koma částečně zmizí. Kvůli většímu přiclonění bude ovšem potřeba ekvivalentně prodloužit expozici.

fotime_souhvezdi_vyznacene0.jpgfotime_souhvezdi_vyznacene.jpg

Poznáte, jaká souhvězdí jsou na snímku vlevo vidět? Vpravo je tentýž snímek s vyznačenými souhvězdími (zleva: lev, rak, nahoře vpravo blíženci, dole malý pes).

Fotíme souhvězdí při velmi dlouhých expozicích

Při snaze zachytit hvězdy jako bodové jsme tak trochu zápasili s časem, resp. se zemskou rotací. Nyní se naopak budeme věnovat extrémně dlouhým expozicím, jejichž cílem bude dosáhnout toho efektu, že hvězdy se na fotografii zachytí jako velmi dlouhé obloučky.

Veškeré vybavení nutné pro dlouhé expozice souhvězdí je stejné, jako v předchozí kapitole. Stačí nám pouhý fotografický stativ a fotoaparát. Ovšem s tím rozdílem, že fotoaparát by měl pro tyto účely umět opravdu dlouhé časy expozice, řádově v desítkách sekund (zde se hodí režim Bulb).

Trik pro simulaci velmi dlouhých expozic

Při fotografování velmi dlouhých expozic, narážíme na dva problémy, které takto dlouhé expozice komplikují:

  • Příliš světlá obloha kvůli světelnému znečištění – kvůli tomu bude fotka již při pětiminutové expozici přesvětlená (příliš světlá).
  • Omezený čas závěrky u mnohých fotoaparátů.

Abychom obešli tyto potíže, můžeme v praxi postupovat následovně:

  • nafotí se mnoho po sobě jdoucích (ne tak dlouhých) expozic,
  • vzniklé fotografie se pak složí v počítači do jedné.

Pokud mezi jednotlivými expozicemi dodržíme co nejmenší prodlevu (ne víc, než pár sekund), pak na sebe obloučky vytvořené hvězdami pěkně navážou a vytvoří jednolité dlouhé oblouky. V praxi to znamená nafotit například šedesát půlminutových expozic, z čehož po složení vznikne taková fotografie, jako bychom ji exponovali třicet minut (z hlediska délky obloučků).

fotime_souhvezdi_6.jpgfotime_souhvezdi_7.jpg

Vlevo: 11 snímků složených v 1, mezery mezi obloučky jsou jemně viditelné, ale ne příliš (jedná se o několikaminutové expozice). Vpravo: Prodleva mezi jednotlivými snímky byla příliš dlouhá, již jsou hodně vidět jednotlivé mezery (37 šestnáctisekundových expozic)

Tip: Velmi zajímavé je, když se do záběru umístí Polárka. Vznikne tak opravdový dojem z rotace Země, protože Polárka bude ve středu všech obloučků, tj. částí soustředných kružnic. Pokud je na obzoru nějaký zajímavý objekt, lze jej také zkusit zakomponovat do fotografie.

Diskuse

mk

8.10.2010 08:17

zmatený popisek

"Díky širokoúhlému objektivu se i při expozici 60 sekund hvězdy příliš neprotáhly (f/4.6, ISO 800) | Vpravo: Při použití teleobjektivu a při expozici 15 sekund se hvězdy viditelně protáhly stejně, jako u předchozího minutového snímku širokoúhlým objektivem" Ještě mi chybí zmínka o šumu při dlouhých expozicích.

Tomáš

8.10.2010 12:33

No možná jsem to mohl napsat srozumitelněji. Jde o to, že při čím delší ohnisko se použije, tím kratší časy je potřeba nastavit.

Jo

10.3.2017 09:49

Dobrý den,

co říkáte na rybí oko pro focení souhvězdí? Neumím si moc představit, jestli tam bude to zkreslení žádoucí nebo ne a zda jsou tedy lepší spíš ta normální široká ohniska.

Díky JH

Tomáš

10.3.2017 10:05

Dobrý den, rybí oko Vám zachytí v podstatě celou nebeskou klenbu, což nemusí být špatné, ale je to takové dost netradiční. Jelikož se do jednoho záběru vejde vše od obzoru k obzoru, může to být fajn na focení např. mléčné dráhy v létě, která se táhne přes celou nebeskou klenbu, ale na focení souhvězdí to není... ty budou na výsledné fotce moc malé a zaniknou v miriádě hvězd... já bych osobně šel spíš cestou klasického širokáče. Ten využijete víc, než rybí oko. Tím byste udělal pár snímků, ale všechny následné už by v podstatě byly stejné :)

Václav

1.4.2020 22:47

Dobrý den,

 

mám takový komplexnější dotaz. Chtěl bych se začít více věnovat long-exposure fotografiím noční oblohy a momentálné mám bezzrcadlovku Panasonic Lumix DMC-GX7, která pro to není úplně vhodná (má maximální čas závěrky cca 2,5 minuty).

 

Úvažuji tedy o změně, a protože vlastním i další objektiv, který bych si chtěl po prodeji současného stroje se setovým objektivem ponechat (Panasonic Lumix G 25mm f/1.7 ASPH), tak bych chtěl ideálně zůstat na systému micro 4/3. Tedy při výběru jsem omezen na Panasonic a Olympus. Chtěl bych se zeptat, zda z aktuání nabídky máte nějaký dobrý tip na přístroj, který by byl pro tento typ fotografií vhodný. Další parametry, které bych chtěl mít, jsou Wifi, natáčení alespoň Full-HD videí, skladnost přístroje a ideálně hledáček, který jsem ale schopen oželet. Zatím jsem našel zajímavý Olympus PEN E-PL8, který teda nemá ten hledáček a je to starší model, ale maximální doba závěrky je 30 minut, s čímž už se asi dá pracovat... Ale hodiny to nejsou...

 

Budu moc rád za jakoukoliv radu.

 

Pěkný den

Václav

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada