Brand

Fotografujeme noční oblohu (5): fotíme Měsíc

fotime_nocni_oblohu_fotime_mesic.jpgMěsíc, náš nejbližší nebeský soused, je velice fotogenický objekt. Nabízí krátery na svém povrchu, střídající se fáze od úplňku až po velice tenké srpky a občas i nějaké to zatmění. A přitom fotit Měsíc je tak snadné. V dnešním dílu seriálu o focení noční oblohy se dozvíte, jakou techniku pro focení Měsíce ideálně použít, jak nejlépe fotoaparát nastavit a kdy vůbec Měsíc nejlépe fotit.

Vzdálenost Měsíce od Země se v průměru pohybuje kolem 384 000 kilometrů, což činí zhruba 60 zemských poloměrů. Díky této malé vzdálenosti (ano, z hlediska kosmických měřítek je to co by kamenem dohodil) je Měsíc ze Země pozorovatelný jako kotouč o úhlovém průměru zhruba půl stupně. Díky tomu lze Měsíc fotit běžnými fotoaparáty.

Čím fotit Měsíc

Pro fotografování Měsíce není potřeba žádné speciální vybavení. Postačí k tomu fotoaparát a ideálně i stativ.

Čím větší ohniskovou vzdálenost objektivu použijeme, tím více detailnější bude Měsíc na fotografii. V případě kompaktních fotoaparátů hovoříme o takzvaných ultrazoomech, u digitálních zrcadlovek lze doporučit teleobjektiv. Důležité je, aby objektiv dosahoval ohniskové vzdálenosti alespoň 100mm (ekvivalentně k 35mm filmu). Ideální pak je ohnisko pohybující se kolem 500-600mm.

Stativ sice není nutností, protože Měsíc je sám o sobě dostatečně jasný na to, aby expoziční časy byly udržitelné z ruky. Nicméně už z hlediska pohodlí a minimalizace roztřesení obrazu je lepší použít stativ. Pokud fotíme tenký srpek Měsíce, je stativ dokonce nutností.

fotime_nocni_oblohu_mesic_skladacka.jpg

Různé podoby Měsíce, kdy jej fotit

Měsíc mění na obloze neustále svůj vzhled. Někdy jej můžeme spatřit jako úzký srpek, jindy nás okouzlí bílý, jasně svítící úplněk. Jednoznačně nelze říci, kdy je nejlepší fotografovat Měsíc. Kromě novu jej lze fotografovat kdykoliv, ovšem s různými výsledky. Fotky Měsíce se budou odlišovat podle denní doby a fáze, ve které se Měsíc nachází.

Názvy pro čtyři hlavní fáze Měsíce jsou:

  • Nov – Měsíc není vidět, neboť Slunce svítí na jeho odvrácenou stranu (Měsíc se nachází zhruba mezi Sluncem a Zemí).
  • První čtvrť – v této fázi spatříme na obloze Měsíc ve tvaru velkého písmene D (pro lepší zapamatování se říká, že Měsíc dorůstá, jelikož směřuje od novu k úplňku).
  • Úplněk - lze vidět i fotit celý měsíční kotouč.
  • Poslední čtvrť – v této fázi dosahuje Měsíc tvaru zhruba velkého písmene C (pro lepší zapamatování se lidově říká, že Měsíc couvá, jelikož směřuje od úplňku k novu).

fotime_nocni_oblohu_mesic_uplnek.jpgVšechny tyto fáze se vystřídají v průběhu takzvaného synodického měsíce, který trvá zhruba 29,5 dne. Měsíc vypadá v každé fázi na obloze jinak a jelikož je tato změna vzhledu spojena i s celkovou jasností Měsíce, nelze Měsíc fotografovat při stále stejném nastavení fotoaparátu.

 

Tip: Užitečné je orientovat se ve fázích Měsíce už proto, že například v novu Měsíc opravdu nelze vyfotografovat (pokud tedy nedojde k zatmění Slunce, kdy by bylo možné vyfotografovat siluetu Měsíce).

V jakou denní dobu je vhodné fotografovat Měsíc? Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoznačná a stručná – v noci. Je tomu tak proto, že v noci nastává největší kontrast mezi Měsícem a pozadím. Samozřejmě Měsíc lze fotografovat i přes den, ale v takovém případě nelze dosáhnout tak dobrého kontrastu, jako při fotografování pozdě večer, k ránu nebo v noci.

fotime_nocni_oblohu_mesic_den.jpgfotime_nocni_oblohu_mesic_noc.jpg

Vlevo: Měsíc vyfotografovaný ve dne nevypadá špatně, ale poskytuje malý kontrast (expozice 1/640 sec., f/5, ISO 160). Vpravo: Měsíc vyfotografovaný v noci poskytuje více kontrastu, díky čemuž vypadá na fotografiích lépe (expozice 1/160 sec., f/5, ISO 100)

Kdy je z hlediska fáze vhodné fotografovat Měsíc? Odpověď na tuto otázkou již není jednoduchá. Budeme-li fotografovat Měsíc při úplňku, bude na fotografii vypadat velmi působivě, ale nedočkáme se příliš mnoha viditelných kráterů. Naopak budeme-li fotografovat Měsíc v první nebo poslední čtvrti, bude na fotografii mnoho velmi plastických (prostorových) kráterů, a to především na pomezí osvětlené a tmavé části Měsíce.

fotime_nocni_oblohu_mesic_kratery.jpgVpravo: Měsíc ve fázi kolem čtvrti nabízí působivý pohled na krátery – ty se jeví více prostorové díky bočnímu nasvícení

Tip: V úplňku se nedočkáme viditelných kráterů proto, že Slunce svítí na Měsíc přímo, za našimi zády, tedy zhruba ze stejné strany, jako se díváme my. Světlo tak na Měsíc (z našeho pohledu) dopadá přímo, tudíž nevytváří příliš znatelné stíny. Měsíc tak vypadá plochý a hladký.

Jak nastavit fotoaparát

Fotografování Měsíce je velmi snadné, avšak přináší s sebou jedno riziko. Tím je velmi vysoký kontrast mezi jasností měsíčního kotouče a tmavé oblohy na pozadí. Automatika fotoaparátu může být kvůli tomu nepřesná a bude někdy doporučovat nevhodné expoziční nastavení.

Lze to ale velmi snadno vyřešit použitím bodového měření expozice. Pokud umístíme Měsíc doprostřed hledáčku (displeje), bude automatika měřit expozici přesně na měsíční kotouč. Při použití bodového měření expozice se ještě vyplatí nastavit kompenzaci expozice o jeden krok či dva do kladných hodnot (aby Měsíc nebyl zcela šedivý).

Ostatní parametry nastavte takto:

  • Rozlišení nejvyšší a kvalita nejlepší.
  • Vyvážení bílé na automatiku.
  • Citlivost ISO co nejmenší (kvůli případnému šumu).
  • Ostření automatické (autofokus obvykle funguje bez problémů).
  • V režimu Priorita clony raději vyšší clonová čísla (pokud to časy expozice dovolí).

Časy expozice se budou podstatně lišit dle aktuální fáze Měsíce, proto nemá smysl udávat konkrétní vhodné údaje – jisté ovšem je, že řádově se bude čas expozice pohybovat v rozmezí desetin (úzký srpek) až setin sekundy (čtvrti až úplněk).

fotime_nocni_oblohu_mesic_presviceny.jpgfotime_nocni_oblohu_mesic_nepresviceny.jpg

Vlevo: Ostrý, ale přesvětlený Měsíc – příčinou je nesprávný expoziční čas (1/120 sec., f/10, ISO 100). Vpravo: Ostrý a zároveň dobře exponovaný Měsíc (1/200 sec., f/10, ISO 100).

Tip: Pokud jsou časy závěrky krátké (setiny sekundy), můžeme si dovolit v režimu priorita clony více přiclonit, čímž se zlepší kresba objektivu i ostrost snímku.

Při focení Měsíce je důležité pomocí kompenzace expozice velice jemně nastavit expozici tak, aby nedošlo k přepalům. To lze velmi snadno kontrolovat pomocí histogramu.

Diskuse

camlost

2.11.2010 06:21

proc?

zvlastni, ze lidi bavi fotit mesic, kdyz je na vsech fotkach stejny :-)

Tomáš

2.11.2010 08:08

Vždyť stejný právě vůbec není :) Je to i v tom článku popisováno.

camlost

3.11.2010 08:37

ale je. Mesic je k Zemi natocen stale stejnou stranou, takze nic jineho vyfotit nemuzete, ledaze byste se podival do vesmiru a pockal, az tu odvracenou stranu mesice ozari jine kosmicke teleso.

Tomáš

3.11.2010 08:44

Třeba Slunce, že? :) Ne, teď vážně. Zaprvé Měsíc střídá jednotlivé fáze, což představuje dost velkou změnu v jeho vzhledu. Zadruhé Měsíc sice "natáčí" k Zemi stále stejnou stranu, ale neplatí to 100%, jsou v tom mírné výkyvy. Zatřetí takové zatmění Měsíce dokáže udělat divy a Měsíc pak vypadá zase jinak. Možná to lidi zkouší proto, že je to taková výzva. Proč by lidi jinak lítali na Měsíc několikrát po sobě, když je pořád stejný, že? :))

camlost

5.11.2010 14:14

Tomasi, mam z Vasich reakci pocit, ze si nerozumime, tak pro jistotu dovysvetlim, jak jsem to myslel a jak jsem to nemysel :-). 1) nechtel jsem kritizovat clanek, to bych si z mnoha duvodu nedovolil. 2) Mesic si taky nekdy vyfotim, protoze... vizte nize. 3) prave proto, ze to me, Vas a ostatni bavi, jsem se nad tim pozastavil. Mesic vidame po cely zivot stale ze stejne strany, kazdy rok mame spoustu moznosti jej fotit, takze ciste teoreticky si kazdy z nas muze vyfotit Mesic v kazde fazi, v kazdem nasviceni mnohokrat za zivot. tolikrat, ze by nas to vlastne uz vubec nemelo bavit. presto nas to bavi a tesi - a presne tomu jsem se podivoval. pripada mi to, jako bychom se tesili na to, az vyfotime sousedovu otriskanou skodovku, kterou kazde rano mijime cestou do prace. (to je priklad, muj soused skodovku nema :-))

Tomáš

5.11.2010 14:18

Ahaaaa :)

pro camlost: Ahaaa, tak teď se stydim, že jsem nepochopil že je to vlastně legrácka na vlastní účet :D No jasně, přesně tak to je. Člověk na Měsíc může civět celou hodinu, promrznout u toho na kost a stejně se další noc podívá znova :) Jako by tam mělo být něco jinýho... Pěkně jste to vystihl s tou škodovkou - to je fakt dobrý přirovnání :)

David

10.11.2010 09:00

dobrý

článek, jenom v něm trochu postrádám informace o důležitosti průměru použitého objektivu s jeho vlivem na rozlišení detailů.

Tomáš

10.11.2010 09:50

Tak ono podobně jako u dalekohledů samozřejmě záleží na průměru objektivu, nicméně není to hlavní parametr určující kvalitu. Do hry značným způsobem vstupuje ještě optická konstrukce a samozřejmě kvalita optiky.

Petrov

9.9.2011 22:39

Fotografování Měsíce

"Fotografování Měsíce je velmi snadné." Věta je to pěkná, ale u mě to nějak neplatí. Nevím co dělám špatně, ale nedaří se mi měsíc vyfotit s takovou kvalitou jako je vidět na obrázcích - dlouhý čas a velká citlivost ISO. Můžete mi poradit??

Tomáš

16.9.2011 15:22

Dobrý den, jakou foto technikou to fotíte? Můžete mi napsat jaké konkrétní časy, citlivost iso a clona vám vychází? Jaké cca ohnisko používáte a fotíte to z ruky nebo se stativem? Zkuste mi toto odpovědět a budu schopen myslím dobře poradit :)

Martin Budina

9.7.2014 13:55

Dotázek

Zdravím, pěkný článek i fotky. Včera sem si pořídil fotoaparát Fujifilm finepix S4400. Těšil sem se jak zkusím fotit měsíc, ale bohužel se nebe zatáhlo. Chci se jen zeptat, jestli s tímto foťákem budu schopný docílit podobných fotek jaké tady prezentujete vy nebo jestli je na to příliš slabý. Díky za odpověď.

Tomáš

9.7.2014 13:57

Dobrý den, určitě s ním pořídíte stejně dobré fotky, jelikož zoom má tento fotoaparát dostatečný. Hlavně jej ale musíte při focení dát na stativ a použít samospoušť.

Martin Budina

9.7.2014 15:57

Díky za odpověď, stativ mám, už se těšim až to zkusim :-)

Martin Budina

11.7.2014 23:24

Fotka měsíce

Tak se pochlubim co sem dnes nafotil :-) http://vvcap.net/db/v5io53ExRyn-QhfzZoDz.htp

Tomáš

11.7.2014 23:29

Na použitou techniku a že to byl nejspíš jeden z prvních pokusů naprosto super. Jen mi tam přijde vidět dost jpg artefaktů, nebo jestli je to přeostřené, nevím.

Martin Budina

11.7.2014 23:44

Máte pravdu, trochu sem to přiostřil ve photoshopu, takhle vypadá originál: http://vvcap.net/db/lBwk-22xgHKTIO9C-p9d.htp jen pro úplnost foceno: f5,9, 1/140, iso-64

Martin Budina

16.7.2014 19:50

Přidám ještě jednu fotku z dnešní noci, s krátery to je zajímavější než úplněk. http://vvcap.net/db/aF5Mv5kHzz4au0oznQIi.htp

Tomáš

16.7.2014 20:51

To určitě. Kolem čtvrti je Měsíc krásně plastický.

Martin Budina

2.8.2014 12:35

Fotka

Jedna fotka ze včerejška ve 21:45 těsně než měsíc zapadnul za obzor. http://vvcap.net/db/zu5tK8k15sWch4mmEBRv.htp Podrobnosti o nastavení fotoaparátu: http://vvcap.net/db/Tfa-tn-OxRrmTr1j8vX_.htp

Michal

31.8.2017 09:13

Zdravím!
Rád bych aby na fotce šlo vidět současně s Měsícem i hvězdy. Zatím se dostávám buď k jednomu, nebo k druhému. Neporadil by někdo nastavení, od kterého bych se mohl odrazit? Buď mám krásně vidět hvězdy a Měsíc je jen obrovským zářícím kotoučem, nebo mám povrch měsíce a jinak černou oblohu..Nějaký trik?

Tomáš

31.8.2017 09:16

Dobrý den Michale, bude potřeba udělat 2 expozice (jednu krátkou na Měsíc a jednu delší na hvězdy) a poté tyto dvě fotky složit (nejspíš v Photoshopu apod.) dohromady tak, že vykrejete vrstvy maskováním.

Michal

31.8.2017 09:42

No puvodně jsem doufal, že by HDR mohlo vypomoci, ale nezvládá to.. Docela pěkně zvládne kontrast ulice s lampami + střechy + hvězdy s tím problém nemá.. Je u lepších foťáků možnost nějakeho manualniho výběru oblastí a trošku téhle funkci vypomoci?

Michal

31.8.2017 09:43

Každopádně díky za radu, trochu jsem doufam, že to dodatečným skládáním tak nedopadne..:)

Tomáš

31.8.2017 09:49

Bez skládání to nepůjde. Měsíc je oproti hvězdám příliš jasný a žádná automatická funkce to nezvládne. To složení je otázka minutky, viz článek o použití vrstev a masek https://www.fotoradce.cz/vrstvy-a-masky-v-photoshopu-polopate https://www.fotoradce.cz/maskujeme-vrstvy-uprav-v-photoshopu

Michal

31.8.2017 09:54

Nu, ale tím pádem hvězdy v oblasti kolem měsíce sou nedosažitelné pro tu fotku.. na jedné budou přesvíceny měsícem a na druhé budou potlačeny do tmy.. A nebo něco nechápu.. 

Tomáš

31.8.2017 10:01

Ano v blízkosti budou přesvícené Měsícem. Možná jsem se špatně vyjádřil - myslel jsem to tak, že ta expozice na hvězdy bude pořízena v dobu, kdy se Měsíc na hvězdném pozadí nebude vyskytovat. Jen bude potřeba pak při skládání okolí Měsíce lehce přisvětlit, aby to na první pohled nevypadlo hned jako montáž. Ono bude i tak, ale aby to nebylo tak nápadné.

Michal

31.8.2017 10:03

Tak děkuju moc, tím pro mne tahle "společná" expozice navždy postrádá kouzlo..:D

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada