Brand
Blog

Fotografujeme portrét.

Ze všeho nejdříve bych chtěla poprosit  začínající fotografy, aby k fotografování portrétů přistupovali v klidu.Největší chyba  začínajícího fotografa je v tom, že už předem fotografovaného člověka  i sebe stresuje.Model má potom pocit, že když fotografie "nevyjde dobře", může za to on.To je ale velká chyba.Proto se uklidněte  a myslete na to, že když se fotka nepodaří dnes, tak se podaří třeba zítra.Samozřejmě, že ale tato věta neplatí vždy a všude. Například při focení snoubenců v kostele.Jen těžko by jste je prosili, aby se zítra dostavili ve slavnostních šatech a zopakovali vám své první manželské políbení, které se vám předchozího  dne nepodařilo zachytit.

Ne, teď si nebudeme psát o focení portrétů na svatbě,mimochodem je to pěkně adrenalinový sport, sama jsem to  už zažila, teď si budeme psát o klidném  uvolněném focení portrétů v zázemí domova.Jestliže začínáme s fotografováním portrétů, najdeme si v některé místnosti kde bydlíme, optimální světelné podmínky.Většinou je to místo někde u okna, kde skrz něj prochází dostatečné světlo k focení.Pokud možno zkusíme sundat ze stěn všechny obrazy a uhnout z dosahu objektivu všechny rušivé věci. Lampy, křesla atd.Připravíme si fotoaparát (nejlépe zrcadlovku s výměnnými objektivy, může být ale i dobrý kompaktní fotoaparát).Použijte,  jestli to půjde ,objektiv , který má lepší světelnost.Světelnost je jedním ze základních parametrů objektivu.Udává v podstatě schopnost objektivu propouštět světlo.Označuje se číslem, například f/2,8 apod. čím je toto číslo nižší, tím je světelnost lepší, ale objektiv dražší.Světelnost je klíčová při fotografování za horších světelných podmínek, kdy nemůžeme použít blesk a nechceme kvůli kvalitě snímků nastavit vyšší citlivost snímače.Pokud chcete záběr s malou hloubkou ostrosti, potřebujete světelný objektiv.Hlavně, prosím, nepoužívejte přímý vestavěný blesk ve fotoaparátu!Ten si raději hned vypněte.Dobrým pomocníkem je také stativ.Můžete ho použít , ale taky nemusíte.Já se přiznám, že ho nepoužívám.Jsem bez něho více mobilnější a můžu při focení rychleji měnit pozici a sklon fotoaparátu.Portrét nikdy nefotíme z „podřepu", jsou  potom nepěkně vidět třeba nosní dírky modelky.Ani z výšky (dochází pak k legrační deformaci hlavy).Tomu také předejdeme tím, když použijeme delší ohnisko.Nejlépe je fotit osobu v úrovní očí.Pozor, nemusí to být ale vždy pravidlo.Odrazná deska je další velký pomocník fotografa sloužící k vyjasnění stínů odraženým světlem.Když nemáte odraznou desku, použijte například bílou polystyren. desku.Posadíme fotografovaného naproti oknu, ale pozor, světlo by nemělo být prudké, ostré.Na obličeji by vznikly přepálená místa a to by nebylo dobré.Může se ale stát, že sluníčko ještě hodně pálí, nevadí, pomůžeme si například žaluziemi.Stáhneme  je a necháme jimi zajímavě procházet světlo na fotografovaný obličej.Pokud možno zaostřujeme na oblast očí, tak aby obě  oči byly ostré.

Právě tak vznikla moje poslední fotka Katky.

Katka.


 

 Fotografie dostala zajímavý retro styl. Hlavně se nebojte experimentovat!Tím, že se dnes většinou fotografuje digitálními zrcadlovkami, můžete na kartu uložit více dat a ta špatná nakonec vymazat.Tímto vás ale nechci navádět, aby jste bez rozmyslu fotili jeden snímek za druhým.Vždy si dobře promyslete kompozici, jak by měla fotka vypadat.Neučte se uvažovat stylem:"Však to nějak ořežu, v počítači".Učte se konečnou fotografii už vidět v hledáčku.Fotografovaná osoba vám nikde neuletí, tak jako bělásek fotografovi makra.Máte na to čas, fotografii si promyslete.K fotografování přistupujte hlavně s citem.Podle mne schopnost dobře fotografovat znamená fotograficky vidět a hluboce cítit.Nyní se vrátíme k fotografování pomocí příznivého přirozeného světla skrz okno.To hlavní co dělá správný portrét správným portrétem jsou taky emoce.Emoce musí být z fotografie cítit. Nesmí to být jen "plytký" nic neříkající portrét modelky.

Já jsem měla vždy štěstí  na fotografované osoby které k focení přistupovali poctivě a odměnou jim byly snad pěkné snímky.


Fotografie dítěte.

 

 

 

 

Foťte lidi, které máte rádi a kteří s vámi ze začátku budou mít trpělivost.Sami uvidíte, že s troškou trpělivosti si můžete vyfotit i vy svůj první portrét.Vždy si pamatujte, že nejenom technika,ale hlavně nápad, cit a váš vlastní rozum vám pomůže k vyfocení pěkných  portrétů.Záměrně píšu v množném čísle.Buďte si totiž jistí, že jakmile jednou vyfotíte pěkný portrét, obdarujete jím blízkého člověka, uvidíte jeho rozzářené oči, už vás to nepustí a budete fotit dál.

 


Fotografie (ne)obyčejného muže.


A bude to úplně jedno, jestli je to portrét vašeho dítěte, vaší ženy a nebo dědečka.

 


Přímý pohled do fotoaparátu.

 

Samozřejmě , že můžete pěkně vyfotit i svého domacího mazlíčkaSmile


Domácí mazlíček.


Ten moment , který na fotografii zachytíte, se už nikdy nevrátí zpět a budete mít pěknou památku.Budu vám držet pěsti a kdyby jste potřebovali pomoci s radou, napište mi tady na stránky http://www.fotoradce.cz/ do diskuse a já vám moc ráda svou  malou radou pomůžu.

Štítky:

Diskuse

tom.4th

21.1.2010 12:29

Takhle kdyby se psaly všechny ty knížky o focení, to by byla nádhera!

Tomáš

21.1.2010 14:05

Nádhera, příjemné počtení a hlavně ty fotky...

popi

21.1.2010 16:18

Bezva,na jedničku. Díky ;o)

Kmínek

21.1.2010 17:28

Moc pěkný fotky, a hlavně smysluplný počtení. ;o)

Amatérka

21.1.2010 17:42

Kdo umí, ten umí :)

Anonym

21.1.2010 18:07

dodal bych...

pro profesionály platí, si pózy předem promyslet a přípaně i nakreslit skicy nebo ještě lépe v PC grafickém programu a doplnit např. předem získanou fotkou hlavy. Fotky modelů/modelek musíte mít vždy předem k dispozici a znát jejich slabá a silná místa, tvar ůsměvu atd. Některé modelky jsem dokonce musel umýt, ne že by byly neumyté, ale měly například žmolky na řasách od řasenky. Spolupracujte vždy s profesionálními maskéry/maskérkami, vyplatí se to, zvlášť u renomovaných zahraničních magazínů a reklamních agentůr vám takovou základní chybu v masce neprominou a už nedostanete zakázku. Snažte se vždy zobrazit víc, než jen tvář, vždy by to měl být nějaký výraz.

soptik

21.1.2010 19:06

I presto, ze portret jako takovy mi nikdy moc k srdci neprirostl, s nadsenim zvidaveho amatera jsem si tento clanek precetl. Kdo vi, kdy se mi zde uvedene poznatky budou hodit. Diky za vsechny rady a nadherne fotecky. Priznam se, ze nejvic se mi libi ta kocka...samozrejme, ze mam namysli tu uplne posledni ! ;-)

Rampa

21.1.2010 19:22

Danuš toje moc pěknej článek...prostě paráda :) už se těšim na další...

carlos

22.1.2010 11:23

Nádhernej článek včetně fotografií,těším se na další!!!Díky.

Stanislav Souček

22.1.2010 15:07

Jak to napsal Rampa, moc hezký článek. Jenom neví, využiji-li jej kdy. Portréty jsou mimo můj dosah. Prima primissima článek

David Jobi

22.1.2010 18:34

:)

Dani paráda díky budu někdy skoušet dcerku fota prostě úžasná kam se na tebe hrabou nějací tak zvaní profíci strčíš je do kaspsy držím ti palce i na dále a samo přeji dobré světlo :)

Václav

23.1.2010 03:27

:)

jj pěknej článek a i když já portrét nefotím, tak musím říct... pěkné fotky :)

Dana Langrová

23.1.2010 17:17

Poděkování...

Všem vám děkuji za pěkné komentáře.... většina z vás mě zná osobně a ví, že si opravdu nehraji na "velkou fotografku"... Že se mi někdy něco podaří? Jsem si jistá, že mi to přejete, tak jako přeji úspěch já vám všem...:) Ještě ke komentáři Jana Suka, je opravdu "mimo mísu", je vidět, že mě vůbec nepochopil. Já nikdy nebudu okřikovat modelky za slepené řasy na očích, nikdy si nebudu předem malovat jejich rozmístění a scény při fotografování!Nikdy to nebudu dělat, protože můj směr ve fotografování , je přirozená , nechystaná fotografie.Ať už je to stará babička a nebo mladá dívka.Prostě zachytit ten okamžitý letmý úsměv, který se už nikdy nevrátí zpět.Těch stylizovaných , vysoftěných a umělých dívek je v časopisech tolik, že opravdu nemá cenu, abych se k nim s jejich focením připojovala i já.Tím ale taky nechci říct, že práci fotografů, kteří tento žánr fotí DOBŘE, znevažuji.Prostě každý máme jiný směr. Toto jen prosím na vysvětlenou ke komentáři Jana Suka.

Maryla

23.1.2010 17:47

připojuji se k chválení. Už by to chtělo nějakou výstavu portrétu :)

Anonym

24.1.2010 12:05

úsměvy

cituji: ... protože můj směr ve fotografování , je přirozená , nechystaná fotografie.Ať už je to stará babička a nebo mladá dívka.Prostě zachytit ten okamžitý letmý úsměv, který se už nikdy nevrátí zpět ... To jsi napsala moc hezky. Já jsem měl doposud největší návštěvnost v galerii u mojí fotky "Nejkrásnější úsměv každé ženy" a plně ti v tomhle dávám za pravdu :)

MilanS

29.1.2010 20:28

pekné

...pekné čítanie a krásne fotky, prvá fotka Katky je moderná verzia Rity Hayworth-ovej :-) http://newyorkcharityblog.files.wordpress.com/2008/10/rita_hayworth5.jpg

Sidonius Taschen

21.3.2010 23:59

Víc než dost dobré

Autorský výraz je dán citem, který každému dán není. Tady se jeden může učit z využití světla, rozměru obrazu, vystavění kompozice (někomu stačí ji prostě jen cítít a jen si tak cvaknout), práce s šumem, nebo alespoň jeho zneužitím. Ty fotky jsou prostě dobré. Pira

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada