Brand

Fotografujeme... v Poodří

V tomto článku představím krajinu, která je často opomíjená a leží tak trochu ve stínu Jeseníků a Beskyd. Vítejte v Poodří.

Úvod

Chráněná krajinná oblast Poodří se nachází v samém středu Moravskoslezského kraje, nejhustěji obydleného kraje České republiky. Je proto s podivem, kolik přírodních krás této oblasti zůstalo do dnešních dnů zachováno. Celou osu Poodří od Jeseníka nad Odrou po Polanku u Ostravy tvoří meandrující řeka Odra, která pravidelně dvakrát za rok zaplavuje celou oblast. Díky tomu se vytvářejí nová slepá ramena, tůně a jezera. K Poodří patří také rybníkářství. Na poměrně malé ploše můžete fotografovat celkem 57 rybníků.

hurnirybnikhotovaverzeivzmenseno.jpg

Hurní rybník u Studénky

Kdy a kam vyrazit

Za nejlepší období považuji duben, kdy se krajina po březnových povodních začne zelenat. V lužních lesích se střídají koberce sněženek, medvědího česneku či kyčelnic. Toto období je také nejlepší pro focení samotné Odry. V říjnu se pak zaměřte na focení lesů, mlhy a jinovatky. Dávejte ale pozor, aby se z barevného listí nestal stěžejní motiv celého snímku. V zimě a létě je focení o něco náročnější. V létě byste sice těžko hledali rozkvetlejší louky než ty kolem Odry, stovky komárů vám ale jejich focení otráví. V zimě se vypravte raději do hor. Kvůli častým inverzím vám v Poodří prostě nezasvítí.

Nejlepšími startovními body jsou Studénka, Jistebník a Polanka nad Odrou. Všechny zmíněné obce leží na železniční trati Přerov-Bohumín. Pěší túra mezi jednotlivými železničními zastávkami je ideálním způsobem jak Poodří poznat. Zejména trasa Jistebník-Polanka je velmi oblíbená, cyklisty a turisty často vyhledávaná. Pokud hledáte klid, vyrazte prozkoumávat oblast mezi Studénkou, Petřvaldíkem a Albrechtičkami.

loukasdelsimcasemnejnovejsiverzexvuprava.jpg

Kypreje vrbice na louce u Petřvaldíku

Co fotit

Kromě krajiny se můžete směle pustit do focení zvířat, vodního ptactva či rostlin. Poodří je také rájem pro fotografy obojživelníků a hmyzu. U rybníků můžete fotit divoké husy, jeřáby popelavé, volavky nebo motáka pochopa. V břehu Odry hledejte hnízda ledňáčků. V odlehlých částech Poodří můžete narazit i na orla mořského. Zajímavým fotografickým motivem jsou i místní rybáři a podzimní výlovy rybníků.

Pro krajináře jsou jistě nejzajímavější maloplošně chráněná území. Přírodní rezervace Kotvice poblíž nádraží ve Studénce je nejčastějším cílem fotografů i kameramanů. Kromě dvou rybníků se vzácnou kotvicí plovoucí je chráněn i komplex luk s mnohými periodickými tůněmi a lužní les s úžasnými staletými duby. Dalším velkým lákadlem je i Národní přírodní rezervace Polanská niva, do které je zahrnuta meandrující řeka Odra, louky, rybníky a lužní les s vzácnou karpatskou květenou.

205_max.jpg

Kyčelnice žláznatá v NPR Polanská niva

Pár tipů na závěr

Ideální je fotografovat brzo ráno, kdy se vytváří opar.

Pro poznání Poodří je výhodné pohybovat se na kole. Díky tomu můžete poznat i oblast kolem Bartošovic či Proskovic.

Zvolte vhodnou obuv. Nejlepší jsou klasické gumáky. I v období největšího letního sucha jsou louky promáčené.

A pokud vás krajina na chvíli omrzí, navštivte zámek v Kuníně u Nového Jičína nebo naučnou expozici v záchranné stanici v Bartošovicích.

221_max.jpg

Pohled na rybník Kotvice u Studénky

Budu rád za Vaše postřehy a komentáře.

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

ciperka

11.7.2012 21:44

Jsem z Nového Jičína, tedy kousek od míst,které popisuješ. Je ostuda,že jsem tohle území ještě s fotoaparátem nenavštívil.Po tomto článku, tak jistě brzo učiním, Děkuji.

vladimír314

17.7.2012 07:52

Poodří

ahoj Honzo, krajina je to jistě půvabná a pitoreskní, snímky pokládám za zdařilé asi nejlepší podle mého gusta ta kyčelnice, u ostatních se mi zdá, že jsi to následně dobarvoval (?), což mi osobně nepřipadá jako vhodné, třeba ten rybník Kotvice bych skoro raději viděl v černobílé, ale já už jsem takový puritán! :-)) Hodně zdaru a těším se na další fotky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Fotografie na doklady online

Požadavky na fotografie na doklady se v posledních letech zásadně změnily. Vlastně na úřední oficiální průkazy totožnosti, tedy…

30.4.2020

Pavel

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel

CO MOŽNÁ NEVÍTE O FOCENÍ MOBILEM.

Fotografujete mobilem? Tak chcete jistě mít fotky co nejlepší i vytištěné na papíře. Jak nastavit fotoaparát, aby vše bylo i na…

19.6.2019

Pavel

Jak přežít focení "se mnou" v horách

Ať už se rozhodnete pro stanování vysoko v Dolomitech, Alpách nebo pro foto-expedice daleko za severním polárním kruhem, tak jako…

3.6.2019

Václav