Brand

Fotografujeme... v Poodří

V tomto článku představím krajinu, která je často opomíjená a leží tak trochu ve stínu Jeseníků a Beskyd. Vítejte v Poodří.

Úvod

Chráněná krajinná oblast Poodří se nachází v samém středu Moravskoslezského kraje, nejhustěji obydleného kraje České republiky. Je proto s podivem, kolik přírodních krás této oblasti zůstalo do dnešních dnů zachováno. Celou osu Poodří od Jeseníka nad Odrou po Polanku u Ostravy tvoří meandrující řeka Odra, která pravidelně dvakrát za rok zaplavuje celou oblast. Díky tomu se vytvářejí nová slepá ramena, tůně a jezera. K Poodří patří také rybníkářství. Na poměrně malé ploše můžete fotografovat celkem 57 rybníků.

hurnirybnikhotovaverzeivzmenseno.jpg

Hurní rybník u Studénky

Kdy a kam vyrazit

Za nejlepší období považuji duben, kdy se krajina po březnových povodních začne zelenat. V lužních lesích se střídají koberce sněženek, medvědího česneku či kyčelnic. Toto období je také nejlepší pro focení samotné Odry. V říjnu se pak zaměřte na focení lesů, mlhy a jinovatky. Dávejte ale pozor, aby se z barevného listí nestal stěžejní motiv celého snímku. V zimě a létě je focení o něco náročnější. V létě byste sice těžko hledali rozkvetlejší louky než ty kolem Odry, stovky komárů vám ale jejich focení otráví. V zimě se vypravte raději do hor. Kvůli častým inverzím vám v Poodří prostě nezasvítí.

Nejlepšími startovními body jsou Studénka, Jistebník a Polanka nad Odrou. Všechny zmíněné obce leží na železniční trati Přerov-Bohumín. Pěší túra mezi jednotlivými železničními zastávkami je ideálním způsobem jak Poodří poznat. Zejména trasa Jistebník-Polanka je velmi oblíbená, cyklisty a turisty často vyhledávaná. Pokud hledáte klid, vyrazte prozkoumávat oblast mezi Studénkou, Petřvaldíkem a Albrechtičkami.

loukasdelsimcasemnejnovejsiverzexvuprava.jpg

Kypreje vrbice na louce u Petřvaldíku

Co fotit

Kromě krajiny se můžete směle pustit do focení zvířat, vodního ptactva či rostlin. Poodří je také rájem pro fotografy obojživelníků a hmyzu. U rybníků můžete fotit divoké husy, jeřáby popelavé, volavky nebo motáka pochopa. V břehu Odry hledejte hnízda ledňáčků. V odlehlých částech Poodří můžete narazit i na orla mořského. Zajímavým fotografickým motivem jsou i místní rybáři a podzimní výlovy rybníků.

Pro krajináře jsou jistě nejzajímavější maloplošně chráněná území. Přírodní rezervace Kotvice poblíž nádraží ve Studénce je nejčastějším cílem fotografů i kameramanů. Kromě dvou rybníků se vzácnou kotvicí plovoucí je chráněn i komplex luk s mnohými periodickými tůněmi a lužní les s úžasnými staletými duby. Dalším velkým lákadlem je i Národní přírodní rezervace Polanská niva, do které je zahrnuta meandrující řeka Odra, louky, rybníky a lužní les s vzácnou karpatskou květenou.

205_max.jpg

Kyčelnice žláznatá v NPR Polanská niva

Pár tipů na závěr

Ideální je fotografovat brzo ráno, kdy se vytváří opar.

Pro poznání Poodří je výhodné pohybovat se na kole. Díky tomu můžete poznat i oblast kolem Bartošovic či Proskovic.

Zvolte vhodnou obuv. Nejlepší jsou klasické gumáky. I v období největšího letního sucha jsou louky promáčené.

A pokud vás krajina na chvíli omrzí, navštivte zámek v Kuníně u Nového Jičína nebo naučnou expozici v záchranné stanici v Bartošovicích.

221_max.jpg

Pohled na rybník Kotvice u Studénky

Budu rád za Vaše postřehy a komentáře.

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

ciperka

11.7.2012 21:44

Jsem z Nového Jičína, tedy kousek od míst,které popisuješ. Je ostuda,že jsem tohle území ještě s fotoaparátem nenavštívil.Po tomto článku, tak jistě brzo učiním, Děkuji.

vladimír314

17.7.2012 07:52

Poodří

ahoj Honzo, krajina je to jistě půvabná a pitoreskní, snímky pokládám za zdařilé asi nejlepší podle mého gusta ta kyčelnice, u ostatních se mi zdá, že jsi to následně dobarvoval (?), což mi osobně nepřipadá jako vhodné, třeba ten rybník Kotvice bych skoro raději viděl v černobílé, ale já už jsem takový puritán! :-)) Hodně zdaru a těším se na další fotky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Pro děti to nejlepší...to platí i pro fotografii. Základy kompozice a nastavení fotoaparátu a třeba i inspiraci pro fotografování…

21.8.2019

Pavel