Brand

Fotosetkání v přírodě - květen 2009

Stejně jako před rokem, i letos se v květnu bude konat Fotosetkání přátel Fotorádce v přírodě. Tentokráte zamíříme se svými fotoaparáty a stativy do přírodní rezervace Údolí Doubravky, které je součástí CHKO Železné hory.

Lokalita nabízí mnoho příležitostí ke krajinářské fotografii. Samozřejmě bude jako obvykle možné v průběhu setkání probrat celou řadu otázek a témat z oblasti fotografování.

Minulý rok, přesně prvního června, proběhlo historicky první fotosetkání v přírodě. Jelikož proběhlo v přátelském a pohodovém duchu a bylo celkově velmi úspěšné, rádi bychom na tuto tradici navázali. Proto letos pořádáme další Fotosetkání v přírodě, a to konkrétně 16. května.

Princip Fotosetkání v přírodě, účast

Účast na Fotosetkání v přírodě je dobrovolná :). Z hlediska organizačního se nejedná o vedený (lektorovaný) workshop. Fotosetkání v přírodě je přátelské setkání nadšených fotografů, kteří navštěvují Fotorádce, a chtějí si nejen společně zafotit, ale vzájemně se i poznat.

Tato akce je zároveň příležitostí pro získání nových znalostí a dovedností fotografování, protože můžete získat nové zkušenosti. Vzhledem k přátelské atmosféře návštěvníků Fotorádce lze předpokládat i možnost vzájemného ozkoušení foto-výbavy.

Kde a kdy se bude fotografovat

Jak již bylo výše uvedeno, termín konání Fotosetkání v přírodě je 16. května 2009, a to po většinu dne. Jelikož to mají někteří na Vysočinu daleko, je tu možnost přijet do výchozího bodu Fotosetkání, Havlíčkova Brodu, již den předem (pátek 15. května 2009). Možností, jak přenocovat, je mnoho - pokud byste potřebovali poradit, stačí napsat na e-mail uvedený v kontaktech.

Harmonogram Fotosetkání je následující:

  1. 15. května 2009: Příjezd účastníků Fotosetkání v přírodě, kteří to mají daleko, do Havlíčkova Brodu. Odpoledne bude zajištěna prohlídka města s následným večerním kulturním programem :).
  2. 16. května 2009, 8:30 (letního času): Oficiální zahájení Fotosetkání v přírodě v lokalitě Údolí Doubravky. Konkrétně u ubytovacího zařízení "Chata Doubravka" u obce Horní Sokolovec (lze tam parkovat auto a je to dobrý výchozí bod).
  3. 16. května 2009 po poledni (dle aktuálního času): přejezd na oběd/občerstvení do Ždírce nad Doubravou (pár minut autem).
  4. 16. května 2009 odpoledne (dle aktuálního času): fotografování v lokalitě Ransko (CHKO Žďárské vrchy)***.
  5. 16. května 2009 odpoledne / navečer: ukončení Fotosetkání v přírodě. Poznámka: samozřejmě záleží na časových možnostech každého účastníka. Pokud někdo bude chtít individuálně odjet v určitý čas, je to samozřejmě možné.

*** Odpolední program přizpůsobíme časovým dispozicím a také vzájemné dohodě účastníků. Nebudeme ale přjíždět nikam daleko. Na výběr je Ransko nebo přímo Žďárské vrchy.

Jak a kudy se tam dopravit

Pro ty, kdo přijedou již v pátek

Pokud to máte daleko, můžete přijet již v pátek, a to do Havlíčkova Brodu. To je místo, odkud pojede v sobotu 16. května ráno na místo oficiálního zahájení Fotosetkání v přírodě část fotografů, včetně mé osoby. Pokud přijedete autem, zařadíte se do kolony aut jedoucí po trase Havlíčkův Brod - Chotěboř - Horní Sokolovec - Chata Doubravka (parkování a výchozí bod Fotosetkání v přírodě).

Tip: Pokud přijedete již v pátek, bude asi pár míst v autech, takže se budete moci s někým svézt (doporučuji využít konkrétní téma v diskuzi a domluvit se tam).

Pro ty, kdo přijedou v sobotu ráno

Pokud pojedete na Fotosetkání v přírodě sobotu ráno, pak dojeďte přes Horní Sokolovec k ubytovacímu zařízení Chata Doubravka - tam je parkování a tam se všichni sejdeme. Mapa je zde.

Podmínky účasti na Fotosetkání v přírodě

Účast na Fotosetkání v přírodě je podmíněna tím, že budete mít:

  • Dobrou náladu.
  • Pevnou obuv (ne sandálky, pantofle a podobně).
  • Fotoaparát nebo místo něj něco dobrého k jídlu či pití :)
  • Zajištěnou dopravu (buď svoji nebo s někým z účastníků).
  • Poslední podmínkou je nahlášení své účasti (nezávazně) v diskuzním tématu Seznam účastníků Fotosetkání v přírodě (květen 2009).

Z hlediska fotografického umění a vybavení můžete být naprostý začátečník, stačí chuť a vztah k fotografování.

Tip: Protože naše Foto-výprava se bude dopoledne ubírat po břehu řeky, vřele doporučuji vzít si s sebou stativ. Díky němu budete moci fotit na delší expozice, jak je to popisované v článku Jak fotografovat vodopády, řeky, potoky.

O lokalitě Údolí Doubravy

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je součástí CHKO Železné hory. Nachází se cca 3 km východně od Chotěboře nedaleko obce Bílek. Řeka Doubrava pramenící v oblasti Ranského Babylonu patří k čistým řekám, což dosvědčuje výskyt vzácných druhů rostlin i živočichů, například racků. Řeka v této lokalitě je plná balvanů a strmých skal i menších vodopádů. Nad údolím se nachází vyhlídka Sokolohrady, poblíž najdeme zbytky původního hradu Sokolov ze 13. století. Na protějším svahu přes řeku se nachází skalní věž "Čertův stolek" s vyhlídkou.

Odpolední program přizpůsobíme časovým možnostem a požadavkům účastníků. Buďto je možné zavítat do oblasti Ransko nebo přímo do Žďárských vrchů... to se ještě dohodneme na místě.

Závěrem

Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se Fotosetkání v přírodě s Fotorádcem, směřujte je do diskuzního tématu Utužme kolektiv pomocí srazů (hospod a jiných "společenských" akcí) nebo případně na mail uvedený v kontaktech.


Štítky: fotosetkání

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš