Brand

Foťte jinak, foťte lépe (II. část)

V druhé části článku se zaměříme na to, jak fotit jinak a kreativněji.

6. limitujte své možnosti

Zní vám to bláznivě? Je to nejlepší způsob, jak se zlepšit. Fotíte nejčastěji s širokoúhlým objektivem a telesklo použijete jednou za uherský rok? Vezměte si na focení právě jen teleobjektiv. Donutí vás to vidět scénu jinak, zabývat se spíše vzdálenějšími prvky v krajině a při troše štěstí nafotíte výjimečné snímky. Podobně můžete (ne)pracovat i s vaším makroobjektivem, filtry či stativem. Prostě si vezměte jen minimální množství techniky, které budete potřebovat, zapomeňte na možnost výběru z vaší fotobrašny. Naučí vás to také přizpůsobit se okolnostem, což mě přivádí k dalšímu bodu.

312_max.jpg

 

Západ slunce na Costa Brava - do Španělska jsem jel bez stativu. Když jsem fotil tento úžasný západ, fotil jsem z ruky a bez možností využít exposure blendingu. Nakonec jsem byl mobilnější a rychleji se přizpůsoboval situaci.

 

7. přizpůsobte se fotografovanému objektu

Buďte pokorní k objektu, který fotografujete. Je jedno, jestli je to krajina, modelka či svatebčané, poslouchejte, co vám chtějí říct a přeneste to do fotografií. Když budete trvat na svém záměru a představách, nebudete s výsledkem nikdy spokojeni. Budu konkrétnější. Jedete do hor s cílem fotit západy a východy slunce z vysokých štítů, ale počasí se nevyvedlo a je zataženo? Pohybujte se níže v pásmu lesa a fotografujte vodopády a lesy. Stejně postupujte i při úpravách snímků v počítači. Zvýrazněte to, co už je na snímku zachyceno, nedělejte v počítači ze surového souboru něco, co na něm není. Když se vám to povede, vaše fotografie budou přirozené a budete z nich mít skvělý pocit.

234_max.jpg

Peřeje na Odře - bez plánu pořídit takový snímek a při světle, které mi z počátku nevyhovovalo, jsem pomocí delšího ohniska pořídil jeden ze svých nejoblíbenějších snímků.

8. foťte i jiné žánry

Trochu si protiřečím. V prvním článku jsem doporučoval zaměřit se na jednu oblast fotografie a té se věnovat. Dělám to ale schválně. V momentě, kdy docílíte uspokojivých výsledků, zamyslete se nad tím, že vyjedete ze zajetých kolejí své tvorby a začnete fotit něco úplně jiného. Pokud podobně jako já fotografujete krajinu a dáte se z ničeho nic na portrét, zjistíte, že jste skoro na začátku a musíte na sobě znova pracovat. Začít můžete třeba na letní dovolené u moře, kde se podmínky změní a vy můžete fotografovat jinou krajinu, jiné lidi či jinou architekturu. Efekt takového konání je jasný. Zlepšíte se i v oblasti, které jste se původně věnovali. Naučíte se vidět jinak. Budete zase o kousek dál.

334_max.jpg

Venda - kombinace portrétu a krajiny. Téma, které nefotím příliš často.

9. dělejte přesný opak toho, co jste dělali doposud

Tenhle bod skvěle shrnuje všechny předchozí tipy. Fotíte jen při zlaté hodince? Foťte v poledne. Fotíte jen krajinu? Běžte na hokej a foťte tam. Máte osvědčené postupy? Pro jednou na ně zapomeňte. Prostě a jednoduše porušte všechny pravidla, na které si jen vzpomenete. Běžte fotit s cílem pořídit něco úplně jiného než doposud. A až to uděláte a budete se dívat na své výtvory, neřešte, jestli se vám snímek líbí či nikoliv. Nezaujímejte k němu žádný postoj. Kašlete na reakce ostatních. Máte v tom guláš? Snad vám pomůže moje poslední rada.

337_max.jpg

Impresionistický pohled na pěší zónu la Rambla v Barceloně.

10. spoléhejte na čas a intuici

Nevíte, jestli váš snímek za něco stojí? Máte k němu zvláštní vztah, pamatujete si specifické okolnosti jeho vzniku a v online galerii o něj nikdo nezavadí? Nevadí, je to naprosto přirozené. Dejte tomu čas. Nebo ještě lépe, nechte své snímky obstát v čase. Z vlastní zkušenosti vím, že po roce od pořízení už víte, jestli je snímek kvalitní či nikoliv. Při hodnocení snímku je důležitá i intuice. U svých nejlepších snímků, u kterých vím, že jsou nadčasové, ve skutečnosti nevím proč. Nevím přesně, co je dělá výjimečnějšími, lepšími, oblíbenějšími.  Nejspíš to není lepší kresba, nižší úroveň šumu či větší dynamický rozsah. Prostě nevím. Neumím to pojmenovat. Jen vím, cítím a čas mě utvrzuje v tom, že se snímek povedl.

221_max.jpg

Východ slunce na Kotvici - 10 měsíců jsem měl snímek na disku a nevěděl, jestli se povedl. Po téměř pěti letech, myslím, v čase obstál.

Zaujal vás článek? Umíte fotit jinak a kreativněji? Jaké jsou vaše tipy pro zlepšení vašich fotografií? Budu moc rád, pokud přispějete svým názorem do komentářů pod článkem. Díky!

 

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

vverosta

13.11.2013 08:00

paráda Honzo,

hodně beru tu první větu v 7. kapitolce, ta je hodně důležitá!!

Peter

13.11.2013 13:59

Inšpirácia

Vďaka za takýto pohľad na fotografovanie. Mnohé tieto námety a myšlienky ma nenapadli... Ale skúsim to vyskúšať.

Martin

15.11.2013 12:32

Honzo svatá pravda. Hlavně o té potřeby změny. Já fotím krajiny a holky a vždy mě nastřídačku jedno nebo druhé začne štvát a utíkám k tomu prvnímu. Letos jsem vlastně omylem dělal i street fotografii kterou tak nemám rád. A mám pocit že jeden snímek by obstát mohl. No uvidíme časem :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada