Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od Fujifilmu - XF 35mm f/1.4 R. Ač je to vlastně takový geront mezi Fujinony, neměl by rozhodně být přehlížen, protože opticky se jedná o jeden z nejcharakternějších objektivů výrobce. Co se ale vlastně skrývá pod slovem "charakter"? V následujícím článku se pokusím shrnout, maximálně nezaujatě, své dojmy z používání objektivu. Jelikož se věnuji především svatební a portrétní fotografii, budu XF 35mm f/1.4 recenzovat z tohoto úhlu pohledu.
V dnešní době se výrobci ženou za maximálním rozlišením, a tak vymýšlejí dokonalejší optická schémata a potlačují veškeré optické vady. Firma Sigma může být příkladem toho, že ostrost v extrémních rozích pořízené fotky na nízká clonová čísla je vykoupena rozměry objektivu a počtem použitých optických členů. Takový objektiv je ve většině případů výborně hodnocen různými recenzenty, protože je perfektně ostrý v celém rozsahu fotky i na f1.4. Na tom není na jednu stranu nic špatného. Všichni milujeme ostré objektivy. Pokud ale fotíte portrétní a svatební fotografii, vkládáte do fotek svůj pomyslný rukopis a máte potřebu lišit se od většiny ostatních fotografů. Proto někteří fotografové sahají po středoformátu, fotí na svitkový film a mají specifický styl barevných úprav. Proč o tom všem mluvím? Pokud opomenu to zásadní - tj. obsah fotky, perfektně ostrá fotka s dokonale vykreslenými póry na tisku dva na dva metry určitě nevěstu nepotěší. Osobně si myslím, že honba za dokonalou optikou není vhodnou cestou v případě svatební/ portrétní fotky. Objektivy, které jsou ale něčím odlišné, méně dokonalé, které nenudí svým bezchybným výstupem a naopak jsou něčím specifické jsou podle mě mnohem lepší volbou. Mezi ně patří i XF 35mm f/1.4.
Objektiv perfektně balancuje na hraně mezi moderní optikou (myšleno ostrost/ rozlišení fotky) a klasikou, ponechává si tak zároveň některé optické vady, které lze kreativně využít jako jeho přednosti.
Optika se skládá z osmi členů v šesti skupinách. Pro srovnání Sigma 50mm f1.4 EX DG HSM má 13 členů. Díky tomu váží Fuji 35mm pouze 187g.
KLADY
V prvé řadě mě nadchla tonalita a barevné podání výsledných fotek. Při porovnání s méně světelným XF 35mm f/2 mají fotky menší globální kontrast, ale zároveň dokáže světelnější ze dvojice vykreslit jemnější přechody mezi světlem a stíny. Barvy jsou spíše lehce pastelové, méně saturované a kontrastní.
Bokeh je v okrajích hrubší a jemnost přibývá směrem ke středu fotky. Díky tomu, že nezaostřené části fotek nejsou uniformní v celé ploše, je vytvářen poměrně značný prostorový efekt, který vtahuje do děje. Celá řada objektivů má z důvodu použití velkých optických členů, které vykreslují kruh větší než samotný snímač (kvůli perfektní ostrosti v rozích), uniformní bokeh v celé ploše fotky. Výsledné fotky u korigovaných objektivů působí jako kdyby byly výsledkem značného výřezu v Lightroomu - tj působí ploše.
Chování v protisvětle je jednou z dalších krásných vlastností Fuji XF 35mm f/1.4. Flare, který objektiv dokáže vytvořit je podle mě naprosto nádherný. Součástí balení je kovová sluneční clona. Pokud jednoduše nemám chuť zakomponovat odlesky od slunce do fotky, nasadím clonu.
Ostrost zmiňuji jako poslední z kategorie kladů XF 35mm f/1.4. Objektiv je velmi ostrý ve středu fotky i na f/1.4 se znatelnějším úbytkem směrem ke krajům. Ve srovnání s XF 35mm f/2 je starší z objektivů znatelně ostřejší (především v okrajích) a zároveň nepotřebuje softwarovou korekci zkreslení, které je neznatelné.
ZÁPORY
Mezi zásadní zápory patří použití hlučnějšího motorku ostření, což může být trochu problém pro natáčení videa. Autofokus není pomalý, ale zároveň nedosahuje standardu nejmodernějších objektivů. Záleží na použitém těle, ale v případě focení na X-T3/ X-pro3/ X-T30 nebo i starších X-T2/ X-Pro2 a X-H1 je rychlost naprosto dostatečná a odfotil jsem na objektiv už více než dvacet svateb a nikdy jsem neměl pocit, že mě objektiv svou rychlostí omezuje.
Dále bych uvítal větší počet lamel clony než pouze 7 a případně odolnost vůči dešti.
ZÁVĚR
Doufám, že pokud Fujifilm v budoucnu vytvoří modernější verzi XF 35mm F/1.4, nedojde ke změně optiky, která je podle mého názoru perfektně vybalancovaná. Fotky mají velmi jemnou tonalitu, krásné barvy, výbornou ostrost, charakterní bokeh a flare. Jedná se tak o moderní klasiku a všem fotografům, kteří používají systém Fuji jednoznačně XF 35mm f/1.4 doporučuji.
Michal Kroupa
Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.
Diskuse
Další články z kategorie Recenze a testy
Všechny články kategorieRecenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe
Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…
8.9.2020
Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…
11.1.2020
Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…
4.1.2020
Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor
Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…
13.5.2019
Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series,…
10.12.2018
Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor
V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.
25.8.2018
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.