Brand

I jeden blesk dokáže velké divy

Říká se, že i s malým kašpárkem lze hrát velké divadlo. Totéž platí pro jeden obyčejný externí blesk. Stačí k tomu stativ, dlouhá expozice a trik, který vám chci právě v tomto článku ukázat.

 FJ0A7612_2.jpg

Už se mi v praxi mnohokrát stalo, že jsem chtěl nasvítit něco z více stran. Ale samozřejmě jsem měl tehdy k dispozici jen jeden blesk... Ať už šlo o velký kostel nebo třeba jen produktovou fotku, vždycky jsem si poradil, i přes nevěřící pohledy přítomných kolegů a kamarádů :)  Jak? To vám vysvětlím a ukážu právě teď.

Co je naším cílem

Nasvítit fotografovaný objekt z více směrů za pomoci jednoho jediného blesku. S úspěchem lze takto nasvítit třeba kostel, rodinný dům, auto, zahradní altán, strom, fontánu, bazén, ale třeba i menší produktové fotky. Podstatné je, aby fotografovaný objekt byl statický = nepohyboval se.

Proč to? Někdy vypadá mnohem lépe, když je fotografovaný objekt nasvícený ostrým světlem z různých směrů. Navíc některé velké objekty prostě jedním zábleskem nenasvítíte.

Co k tomu budeme potřebovat?

  • Fotoaparát, který umí dlouhé expozice.
  • Stativ.
  • Externí blesk (teoreticky by stačila i silná svítilna).
  • Málo přirozeného světla (interiér, podvečerní exteriér,...).

Jak na to?

Při běžné krátké expozici nasvítíme focený objekt jen jedním zábleskem - z 1 úhlu. A to často nestačí. Co se ale stane, když nastavíme dlouhou expozici, třeba 10 až 20 sekund? Vznikne nám dostatečně velký časový úsek, abychom mohli focený objekt nasvítit vícekrát z různých směrů.

Celí fígl spočívá v tom, že:

  1. fotoaparát dáme na stativ,
  2. připravíme si externí blesk, na kterém nastavíme manuálně výkon zhruba na 3/4 max. výkonu,
  3. nastavíme dostatečně dlouhou expozici, např. 10 až 20 sekund dle toho, jak moc budeme muset běhat :)
  4. spustíme expozici (můžeme si vypomoci časovanou samospouští),
  5. v průběhu expozice nasvítíme bleskem objekt z různých požadovaných směrů (stačí namířit a zmáčknout tlačítko testovacího záblesku).

Ideální je mít na sobě nějaké tmavší oblečení a pohybovat se vcelku svižně, abychom na fotce nezanechali šmouhy. Pokud fotíme produktovku, je to o to snazší - stačí jen pohybovat rukou a ještě k tomu mimo záběr.

Pokud bude objekt nasvícený málo / příliš, upravíme výkon blesku a případně i počet záblesků. Občas to chce zkusit více variant metodou pokus / omyl.

Tip: Chceme-li fotku ještě víc ozvláštnit, můžeme pár záblesků nasměrovat přímo do objektivu :)

A to je vše - snadné, že? Kouzlo tohoto postupu je, že v průběhu třeba 30 sekundové expozice dokážete s pouhým 1 bleskem nasvítit třeba i velký kostel. Navíc si můžete kreativně pohrát s tím, které části kostela nasvítíte a které ponecháte ve stínu.

Praktické ukázky

Takhle vypadá fotka (níže), kterou nasvítíte klasicky jedním zábleskem. Jako dokumentační fotka je použitelná, ale jinak vizuálně nic moc.

FJ0A7603_2.jpg

Následují různé varianty nasvícení pomocí více záblesků (každá fotka je jiná, záleží na tom, odkud zrovna kolikrát blesknete).

FJ0A7617_2.jpg

FJ0A7614_2.jpg

FJ0A7612_2.jpg

Pro tuto fotku jsem použil 30 sekundovou expozici, abych stihnul auto řádně oběhnout :D  Clona f/4, ISO 125, výkon blesku na 1/8 výkonu. Celkem odhaduji tak +/- 25 záblesků. Vidět můžete různé verze, které vznikly s různým nasvícením. Netvrdím, že je to dokonale nafocené auto (navíc jsem neměl čas jej před focením umýt), ale na to, že jsem jej takto nafotil asi během 10 minut s technikou, kterou má dnes doma téměř každý, je výsledek myslím skvělý.

Poznámka: jsem si vědom toho, že rozsvícené světlomety by fotce dodaly ještě větší "šmrnc", ale při tak dlouhé epozici by byly přepálené a já neměl zrovna k dispozici nikoho, kdo by je jen na krátkou chvíli v průběhu expozice rozsvítil a zase hned zhasnul :)

Další ukázka byla nafocená stejným postupem:

FJ0A7634_2.jpg

FJ0A7637_2.jpg

 

FJ0A7673_2.jpgZhruba 10 sekundová expozice, clona f/2, ISO 100, zhruba 10 záblesků z různých směrů.

Praktické tipy (ty k nezaplacení)

Přirozeného světla by mělo být při použití této metody spíše méně. A to proto, aby fotka nebyla při dlouhé expozici přeexponovaná. Pokud je světla příliš, je lepší počkat třeba na podvečer. Přicloněním a snížením citlivosti ISO na minimum si zase tak moc nepomůžeme, protože to ovlivní i výkon blesku - ten bude muset být pak větší. O tom, jaký vliv má clona / čas / ISO na blesk jsem již psal v tomto článku.

Naopak pokud fotíme spíše potmě a chceme-li zachytit i něco z přirozeného světla, je potřeba odclonit a citlivost ISO dát spíše vyšší (dle potřeby).

Pokud chcete fotku ozvláštnit, můžete použít jeden nebo více záblesků přímo do objektivu. Případně můžete nasvítit i pozadí kolem foceného objektu (já jsem třeba mohl zkusit nasvítit i strom na pozadí auta). Taky jsem si mohl dát tu práci a dát dva záblesky před světlomety auta a imitovat tak rozsvícená světla auta.

Tip: Pokud nefotíte při úplné tmě (kde na délce expozice nezáleží), vyzkoušejte si nejprve dlouhou expozici bez záblesků. Ať zjistíte, jak moc se naexponuje scéna jen na přirozené světlo. Upravte expozici dle potřeby a až pak začněte fotit s bleskem.

Shrnutí a závěr

Možná už jste někdy slyšeli o malování světlem... tak to je velmi podobné. Místo malování např. led žárovkou nasvítíme to, co fotíme, z různých směrů bleskem. To je vše. Potřebujeme jen dostatečně dlouhou expozici, stativ a málo světla. A blesk samozřejmě :)

Tato metoda focení / nasvícení je úžasná v tom, že s naprosto minimální výbavou dokážete nasvítit i celé budovy. Aniž byste museli kupovat další světla. Stačí si jen trochu pohrát, focení si užít a výsledek bude stát za to ;)

Máte s tímto postupem focení zkušenosti nebo je pro vás nový? Chcete něco dodat, doplnit nebo se  zeptat? Neváhejte k tomu využít komentáře pod článkem ;)

Diskuse

Petr Kotrlík

30.1.2018 12:50

Moc hezký!

Róbert

30.1.2018 18:02

Zaujímavé cool  Keďže stále ,,bojujem" so svetlom určiet tento trik vyskúšam :-)

Tomáš

31.1.2018 09:38

Díky moc za pochvalu pánové ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada