Brand
Blog

ISLAND 2011

dpp_0971.jpgdpp_0966.jpg

Cílem mého blogu nebude se rozepisovat o nádherné přírode na Islandu což je věc všeobecně známá,ale radši bych připojil pár praktických rad,tipů co mě po cestě potkali.

Na Island jsem se vydal již minulý rok v září po sezoně,která začíná od června a končí koncem srpna.V těchto měsících je zde největší nápor turistů a lze očekávat spousty lidí na známých turistických místech kolem hlavní okružní silnice Ring Road 1 (RR 1).Na absolvovaní těchto (atrakcí) kolem RR 1 si stačí vypůjčit i malé osobní auto,které bude bohatě stačit k návštěvě všech zajímavých míst a ty jsou lehce dosažitelné s asfaltových dobře upravených sjízdných cest.

Cesty a silnice jsou na Islandu samo o sobě specialitkou a ten kdo bude chtít poznat ten pravý Island bude muset si půjčit nějakého většího terénaka popřípadě svým a pak trajektem přes Faerské Ostrovy což může být také zajimavý cestovatelský zážitek.Vnitrozemí Islandu je pak protkáno spousty neupravených cest,ktere jsou většinou hlinitého v horším připadě lávového charakteru s vyznačenými kolíky po cestě pro lepší orientaci.Na těchto cestách nás čeká ještě spousty brodů přes nepřemostěné ledovcem napájené řeky,kterých je nespočet.Pro ty odvažné,kteří se rozhodnou tohle absolvovat bych pak chtěl doporučit knihu od Jana Suchardy Island autem.

dpp_0965.jpgdpp_0827.jpg

 

Já se bohužel se svou Toytou Yaris s vnitrozemím mohl rozloučit  a plány jsem směřoval okolo hlavní RR 1.Na objetí celého ostrova se všemi zastávkami mi bohatě stačilo 8 dní.Auto jsem si půjčil v půjčovně Route 1 a cena na 8 dní byla okolo 13000 kč.Ceny všech půjčoven se hodně liší a je dobré jich na internetu projít více.Celkově vzato Island je hodně drahá záležitost a základní suroviny jako jídlo,benzín,ubytovaní přijdou na dost peněz.Za základní jídlo na pár dní jsem v marketu pak nechal okolo 6000 ISK (14.50 kč = 100 ISK),litr benzínu okolo 250 ISK,ubytovaní v kempu ve stanu (některé zdarma) od 600 ISK v hostelu okolo 3000-5000 ISK noc, hotel pak za 12000 ISK to jsem se na recepční jen usmál a s přáním hezkého večera jsem odešel spát do auta:).V sezonu dobře fungují i autostopy pro ty co si nemůžou dovolit půjčení auta.To se potom náklady na celkovou cestu rapidně sníží. Nakonec bych chtěl vyzdvihnout všechny kempy,které jsou výborně vybaveny s kuchyní,teplou sprchou za poplatek 300 ISK vše krásně upravené a hlavně čisté.Pro ty co chtějí letět doporučuji s leteckou společností Icelandair nebo i Iceland Express já letěl s první jmenovanou z Londýna do Keflavíku a zpáteční cena byla 6000 kč musím podotknout,že s 4 měsičním předstihem.

dpp_0751copy.jpgdpp_0749copy.jpg

Island mě uchvátil to bezesporu, k vidění je toho spousty jmenovitě vodopády Dettifoss,Skogafoss,Gulfoss,Haifoss přirodní park Landamannalugar,písečné pláže Dyrholaey,ledovcové jezero Jokulsarlon a nebo třeba trek na největším ledovci Vatnajokull,kde se minulí rok rozlobila sopka Grimsvotn.Mě osobně nejvíce zaujala jížní část ostrova,kde vznikl snímek After the Storm (k nahlednutí ve fotogalerii).Projížděl jsem měsíční krajinou a několik kilometrú přede mnou jsem viděl zvláštní mrak ke kterému jsem se přibližoval.Ríkal jsem si á to bude zase nějaká bouřka projedu ji a snad za ní se vyčasí.Po vjetí to tohoto mraku jsem očekával déšt a na místo toho se všude zhostil zvláštný opar hnědé barvy,vydět bylo sotva na pár metrů. Po dešti ani stopy.Jen prudký vítr mi nedovolil dělat rychlé manévry s autem a tak krokem jsem projížděl tenhle zvláštní jev. Jestě ted mi naskočí husí kůže,když si na to vzpomenu.Vítr rozfoukal písek a zanechal za sebou tento písečný mrak nevím jak bych to přesně popsal.Po vyjetí z této písečné clony se mi naskytl pohled na vyčnívající vrcholky ledovcového masivu Vatnajokull s nádherným světlem já rychle vyběhl z auta a s neutichajícím větrem jsem rychle hledal nějakou zajímavou kompozici a exponoval snímek After the Storm.

Po celou dobu mého fotografického snažení jsem používal techniku dlouhých expozic (až na nějaké vyjímky) s filtrem od Lee Big Stopper 10 stop s kombinací neutralních přechodových filtrů téže značky Lee 0.9 a 0.6 stop a od Hitech 0.9 grad reverse dále pak následovala editace ve Photoshop 3 extended s pluginem Silver Efex Pro.

dpp_1011copy.jpgdouglascopy.jpg

Na závěr bych chtěl dodat,že Island je skutečně velkou lahůdkou a je to výlet poznavacího až expedičního charakteru,kde se člověk ani v létě moc neohřeje a dobré, teplé,nepromokavé oblečení je nutnost.Ale i tak doufám,že jsem někoho navnadil k návštěvě tohoto nádherného místa,kde si každý krajinář určitě najde to svoje oblíbené místečko a nebudete skutečně vědet kam dřív namířit objektivy vašich fotoaparátu.

dpp_0760copy.jpgdpp_0750copy.jpg

 

Štítky:

Diskuse

Tomáš

26.1.2012 10:02

Parádní článek i fotky!

Milan

26.1.2012 11:43

ISLAND 2011

Dobrá a poučná reportáž!Loni jsem "Foto-ISLAND" absolvoval na přelomu srpna a září.Počasí bylo proměnlivé,pravé severské.Doporučuji Milan Jůza

Maryla

27.1.2012 14:56

suprovní článek i fotky. Ale klidně by ses mohl i rozepsat (v dalším článku ;) o nádherné přírodě Islandu i když je to věc všeobecně známa. Hlavně kvůli nám co se tam těžko kdy dostaneme :)

Martin Krenovsky

28.1.2012 20:50

Díky vám.Marylo to se těžko popisuje ve slovech a větách,jak je tam krásně to se musí zažít na vlastní oči... tak šup bukni letenku a nebudeš litovat:)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada